Jump to content
DrYannisK

Καταναλωση Λαδιου

Recommended Posts

Γεια σε ολους , παιδια απο Κυπρο ειμαι και εδω και αρκετο καιρο παρακολουθω αυτα που λεγονται για την καταναλωση λαδιου. εγω εχω ενα golf 6 tsi 160 dsg και απο τοτε που το αγορασα μου καιει λαδι. Εχω τωρα 11000 χλμ και καθε περιπου 1500χλμ μου καιει περιπου 250μλ . για να ειμαι πιο κατατο πιστικος στα πρωτα 4500 μου καψε περιπου ενα λιτρο. τι γινεται τελικα ? θα κοψει ή θα συνεχιστει το ιδιο βιολι . στην αντιπροσοπεια μου ειπαν οτι θα κοψει αλλα πολυ φοβουμαι πως οχι . Αν κρινω απο αυτα που γραφου αλλα παιδια οτι δεν τους καιει σταγονα τοτε εμενα εχει προβλημα. υπαρχει κανενασπου να του καψε στην αρχη και μετα να εκοψε?

να σημειωσω οτι το οχημα το προσεχω σαν τα ματια μου

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους , παιδια απο Κυπρο ειμαι και εδω και αρκετο καιρο παρακολουθω αυτα που λεγονται για την καταναλωση λαδιου. εγω εχω ενα golf 6 tsi 160 dsg και απο τοτε που το αγορασα μου καιει λαδι. Εχω τωρα 11000 χλμ και καθε περιπου 1500χλμ μου καιει περιπου 250μλ . για να ειμαι πιο κατατο πιστικος στα πρωτα 4500 μου καψε περιπου ενα λιτρο. τι γινεται τελικα ? θα κοψει ή θα συνεχιστει το ιδιο βιολι . στην αντιπροσοπεια μου ειπαν οτι θα κοψει αλλα πολυ φοβουμαι πως οχι . Αν κρινω απο αυτα που γραφου αλλα παιδια οτι δεν τους καιει σταγονα τοτε εμενα εχει προβλημα. υπαρχει κανενασπου να του καψε στην αρχη και μετα να εκοψε?

να σημειωσω οτι το οχημα το προσεχω σαν τα ματια μου

συμφωνα με την δικια μου εμπειρια θα σου αυξηθει η καταναλωση.

τα πρωτα λαδια τα αλλαξα στα 15000 και καθε 15000 αλλαζω.

στα πρωτα 13500 χιλ δεν ειχα ελενξει ποτε τα λαδια και τελικα στα 13500 μου αναψε λαμπακι που σημαινει ειχε καψει 1 λιτρο.

μεχρι τα 45-50000χιλ ειχα καταναλωση 1 λιτρο καθε 10000+ μετα αυξηθηκε και τωρα εχω μαλον σταθερη καταναλωση (αν και νομιζω εδω και δυο εβδ που εχει κρυο πολυ ,μενω χορτιατη θεσνικης οποτε εχουμε χιονια πχ τωρα, εχει πεσει η καταναλωση. τα τελευταια 10,000 χιλ ειχα καταναλωση 250μλ ανα 1.000

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ό έλεγχος στάθμης πρέπει να γίνεται κάθε τουλάχιστον 2,000 χλμ. Όταν ανάβει το λαμπάκι στάθμης ήδη λείπει από τον κινητήρα 1 λίτρο λάδι. Αν μάλιστα κάποιος κινείται πολύ γρήγορα σε ανοικτές παρατεταμέννες στροφές, λόγω αδράνειας το λάδια κινούνται προς τα άκρα του κάρτερ με αποτέλεσμα στιγμιαία η αντλία να μην τραβάει λάδι και να λιπαίνει πλημελώς τον κινητήρα. Άρα δημιουργούνται συνθήκες αυξημένων φθορών με αποτέλεσμα μελλοντικά αυξημένης κατανάλωσης.

Από κει και πέρα ανάλογα της χρήσης που καει ο καθένας μας στο αυτοκίνητο ας προσαρμόσει και τις αλλαγές λαδιού και φίλτρου ανάλογα. Τα 15,000 χλμ. κατά τη γνώμη μου είναι πάρα πολλά, εκτός και κινείσαι Εθνική με το πολύ 120-130 χλμ. και χωρίς ιδιαίτερη καταπόνηση του κινητήρα. Οι 10,000 χλμ. είναι κατά τη γνώμη μου η χρυσή τομή.

Edited by PERIS
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν καταλαβαίνω ειναι οτι ο ξαδερφος μου εχει scirocco το πηραμε με μια βδομαδα διαφορα το σκιζει χωρις ελεος και δεν του καιει σταγονα "μακαρι να μην του καψει ποτε" και διερωτουμαι τι φταιει και καιει λαδι ο ιδιος κινητηρας. drYiannisk εσυ εισαι μεσα στην εγγυηση και τι σου ειπαν στην αντιπροσωπια? Εγω μιλησα με μηχανικο της "unicars"(αντιπροσωπια vw) και με διαβεβαιωσε οτι εαν δεν κοψει η αντιπροσωπια ειναι στο πλευρο μου και οτι θα με βοηθησουν σε οποιονδηποτε προβλημα προκειψει.Αλλα αυτο που μου σπαει τα νευρα ειναι οτι με αναγκασαν να πηγαινω καθε 1000 χλμ για καταγραφη της καταναλωσης και συμπληρωση λαδιου αναφεροντας καθε φορα οτι η καταναλωση ηταν αμελητεα.Τελικα τι προκαλει την καταναλωση σε ενα κινητηρα ? Να αναφερω οτι εχω κανει αλλαγη λαδιου στις 5000 στις 9700 μπας και αλλαξει κατι το μονο που εντοπισα οτι στην αρχη εκαιγε μετα τα 300 χλμ τωρα καιει μετα τα 1000 δηλαδη μεχρι τα 1000 δεν καιει.

Edited by GOLFVTDI140
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν καταλαβαίνω ειναι οτι ο ξαδερφος μου εχει scirocco το πηραμε με μια βδομαδα διαφορα το σκιζει χωρις ελεος και δεν του καιει σταγονα "μακαρι να μην του καψει ποτε" και διερωτουμαι τι φταιει και καιει λαδι ο ιδιος κινητηρας. drYiannisk εσυ εισαι μεσα στην εγγυηση και τι σου ειπαν στην αντιπροσωπια? Εγω μιλησα με μηχανικο της "unicars"(αντιπροσωπια vw) και με διαβεβαιωσε οτι εαν δεν κοψει η αντιπροσωπια ειναι στο πλευρο μου και οτι θα με βοηθησουν σε οποιονδηποτε προβλημα προκειψει.Αλλα αυτο που μου σπαει τα νευρα ειναι οτι με αναγκασαν να πηγαινω καθε 1000 χλμ για καταγραφη της καταναλωσης και συμπληρωση λαδιου αναφεροντας καθε φορα οτι η καταναλωση ηταν αμελητεα.Τελικα τι προκαλει την καταναλωση σε ενα κινητηρα ? Να αναφερω οτι εχω κανει αλλαγη λαδιου στις 5000 στις 9700 μπας και αλλαξει κατι το μονο που εντοπισα οτι στην αρχη εκαιγε μετα τα 300 χλμ τωρα καιει μετα τα 1000 δηλαδη μεχρι τα 1000 δεν καιει.

4 χρονια το εχω.

δεν ειναι στην εγγυηση αλλα δεν εχει σημασια. και εμενα μου μετρησαν ποσο καταναλωση εχω πηγαινοντας καθε 1000χ εκει. τελικα ειχα 300 και οι γερμανοι απαντησαν πως ειναι φυσιολογικο.

και ξαναλεω πως μετα τα 4-50000χιλ αρχισε αυτη η καταναλωση, οποτε φοβαμαι πως κ σε εσενα θα σου αυξηθει αργοτερα η καταναλωση.

αν βαλουμε ποιο παχυρευστο λαδι δε θα καταναλωνει αλλα θα λυπαινει καλα;;

οποτε προτιμω να συμπληρωνω 300μλ καθε 1000χ παρα να αλλαξω λαδι η να ανοιξουν τον κινητηρα ειτε σε εγγυηση ειτε μη.

Link to comment
Share on other sites

Guest Karaman

Το προηγουμενο γκολφ που ειχα 4αρι 1,6 16v μετα τις 110.000κμ αφου το ετρωγα τα σωθικα αρχισε και εκεγε λαδια στην αρχη 200-350ml στα 10.000κμ.

Στο τελος οταν ειχα συμπληρωσει 170.000κμ ειχε φτασει σε σημειο να καιει 1λιτρο στα 2000κμ χωρις να εχει διαροες.

Απο συντηρηση ολα κανονικα καθε 10.000κμ, του εβαζα λαδια 12ε το λιτρο συνθετικα.

Να σημειωσω οτι η εξατμιση πισω στη μπουκα λαδωνοταν εσωτερικα. Αλλα η αποδοση του μεχρι την τελευταια μερα που χτυπησε δεν ειχε πεσει καθολου.

Ελενχα και συμπληρωνα λαδια μονο οταν αναβε η λυχνια λαδιου οτι λειπει 1 λιτρο απο τα λαδια

Αλλα το ξεπατωνα και ομολογω οτι δε το εκλαψα.

Στο τελος χτυπησε μπιελα σε εναν κυλυνδρο και αλαξα μοτερ. (δοξα το θεο οι μαντρες βρωμανε απο γερμανικα μοτερ)

Το καινουριο μοτερ που εβαλα σε σχεση με το παλιο ειχε απλα ροπες παραπανω και μικροτερη τελικη.

Τωρα αυτο που εχω αν και τουρμπατο εχει γραψει 145.000κμ αλαζω λαδια καθε 15.000κμ και καιει σχεδον 1 λιτρο.

Η οδηγηση που κανω ειναι γρηγορη και στην εθνικη οποτε βγενω κατω απο 180 σπανια πηγενω εκτος αν ειμαι με παρεα.

Και ενας αλλος λογος που καταναλωνουν λαδια τα καινουρια αυτοκινητα ειναι και τα λαδια που τους βαζουμε. Ολα τα νεας τεχνολογιας αυτοκινητα περνουν 30αρια λαδια. Ενα τετοιο λαδι και περναει ποιο ευκολα απο τα ελατηρια, αλλα και εξατμιζετε και ποιο ευκολα στις μεγαλες θερμοκρασιες.

Μια φορα ρωτησα εναν μηχανικο αντιπρωσωπιας Ford για την καταναλωση λαδιου και τι μου απαντησε?

Οτι καταναλωνουν επιτηδες λαδι για να ριχνουν τους ρυπους! απο τα καυσαερια.

Δεν ξερω αν αληθευει αλλα ακουγετε λιγο κουφο.

Link to comment
Share on other sites

[όνομα quote = 'ημερομηνία Karaman »=« 24 Ιανουαρίου 2010 - timestamp 19:41:51' post = '1264354911 '= '362518']

Μια φορα ρωτησα εναν μηχανικο αντιπρωσωπιας Ford για την καταναλωση λαδιου και τι μου απαντησε;

Οτι καταναλωνουν επιτηδες λαδι για να ριχνουν τους ρυπους! απο τα καυσαερια.

Δεν ξερω αν αληθευει αλλα ακουγετε λιγο κουφο.

[/ quote]

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Απλά οι αναθυμιάσεις από το στροφαλοθάλαμο απαγοεύεται να μένουν ελεύθερες στην ατμόσφαιρα και οι κατασκευαστές τις ρίχνουν την εισαγωγή οπότε καίγονται μαζί με τα καυσαέρια και περνάνε από τον καταλύτη για τον τελικό καθαρισμό.

Link to comment
Share on other sites

4 χρονια το εχω.

δεν ειναι στην εγγυηση αλλα δεν εχει σημασια. και εμενα μου μετρησαν ποσο καταναλωση εχω πηγαινοντας καθε 1000χ εκει. τελικα ειχα 300 και οι γερμανοι απαντησαν πως ειναι φυσιολογικο.

και ξαναλεω πως μετα τα 4-50000χιλ αρχισε αυτη η καταναλωση, οποτε φοβαμαι πως κ σε εσενα θα σου αυξηθει αργοτερα η καταναλωση.

αν βαλουμε ποιο παχυρευστο λαδι δε θα καταναλωνει αλλα θα λυπαινει καλα;;

οποτε προτιμω να συμπληρωνω 300μλ καθε 1000χ παρα να αλλαξω λαδι η να ανοιξουν τον κινητηρα ειτε σε εγγυηση ειτε μη.

Εχεις δοκιμασει να αλλαζεις πιο συχνα το λαδι για να δεις εαν κανει διαφορα στην καταναλωση? Δηλαδη αυτο που θελω να πω ειναι μηπως η αλλαγη καθε 15000 ειναι μεγαλη που το λαδι λογο υψηλων θερμοκρασιων στην Ελλαδα να γινεται πιο λεπτο με αποτελεσμα περισσοτερη καταναλωση .τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

To 160άρι μου δεν καίει σταγόνα...

Του έκανα και μια αλλαγή στα 8000 χλμ, εκτός αντιπροσωπείας, και ξανά προς την δόξα τραβά.

Βασικά είναι θέμα κινητήρα, αλλά προσωπικά θεωρώ φυσιολογική μια κατανάλωση 300ml/1500 km για ένα τόσο παράξενο μοτέρ.

Link to comment
Share on other sites

To 160άρι μου δεν καίει σταγόνα...

Του έκανα και μια αλλαγή στα 8000 χλμ, εκτός αντιπροσωπείας, και ξανά προς την δόξα τραβά.

Βασικά είναι θέμα κινητήρα, αλλά προσωπικά θεωρώ φυσιολογική μια κατανάλωση 300ml/1500 km για ένα τόσο παράξενο μοτέρ.

Παιζει κατι με το σωστο στρωσιμο του κινητηρα η δεν εχει σχεση αυτο, γιατι εγω στρωσιμο εκανα σαν γατα.και μετα απο 1500 αρχισα σκισηματακια .μηπως αυτο φταιει ? και εαν ειναι φυσιολογικο το καψιμο γιατι στα πιο πολλα δε καιει σταγονα? μηπως αυτοι εκαναν το σωστο στρωσιμο η απλα ηταν θεμα τυχης?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δοκιμασει να αλλαζεις πιο συχνα το λαδι για να δεις εαν κανει διαφορα στην καταναλωση? Δηλαδη αυτο που θελω να πω ειναι μηπως η αλλαγη καθε 15000 ειναι μεγαλη που το λαδι λογο υψηλων θερμοκρασιων στην Ελλαδα να γινεται πιο λεπτο με αποτελεσμα περισσοτερη καταναλωση .τι λετε?

δεν παιζει κανενα ρολο καθως μετα την αλλαγη , στα πρωτα 1,000χ ειχα καταναλωση 300μλ

Link to comment
Share on other sites

δεν παιζει κανενα ρολο καθως μετα την αλλαγη , στα πρωτα 1,000χ ειχα καταναλωση 300μλ

Αυτο που παρατηρησα στο δικο μου ειναι οτι στα πρωτα 1000 δεν καιει σταγονα .Τοτε λεω α εκοψε !!! Μετα απο τα χιλια καιει και δεν μπορω να καταλαβω γιατι.Στην επομενη αλλαγη λαδιου αγορασα castrol edge 5w30 και αποφασησα να το παω στην αντιπροσωπια γιατι αυτοι βαζουν slx . Εσει τι βαζεις?

Link to comment
Share on other sites

παιδια μαλλων τα λαδια φταινε γιατι δεν δοκιμαζετε με ενα ποιο χοντρο λαδι ?

επησει δεν εχω κανει ακομα αλλαγη προβληματιζομαι , επισεις τι λαδια προτινει ο κατασκευαστης full η ημισυνθετικα ?

Edited by apostolos D
Link to comment
Share on other sites

παιδια μαλλων τα λαδια φταινε γιατι δεν δοκιμαζετε με ενα ποιο χοντρο λαδι ?

επησει δεν εχω κανει ακομα αλλαγη προβληματιζομαι , επισεις τι λαδια προτινει ο κατασκευαστης full η ημισυνθετικα ?

Full συνθετικά είναι αν δεν κάνω λάθος. Λάδια 5w-30 πέρνει. Αν αλλάξεις και βάλεις πιο "χοντρό" λάδι βγαίνεις εκτός προδιαγραφών του κατασκευαστή (η μηχανή είναι κατασκευασμένη να λειτουργεί με 5w-30 και οχι με πιο "χοντρό" λάδι).

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.

Έχω το golf 6 160. Από τον Ιούνιο έως τώρα έχει κάνει 13.500 χιλιόμετρα και σήμερα άναψε και εμένα ένδειξη για το λάδι.

Το στρώσιμο ήταν ήπιο έως κανονικό.

Απότι βλέπω είναι φυσιολογική η κατανάλωση και δεν ανησυχώ, αλλά να συμπληρώσω λάδι ή να το πάω για το service των 15.000 απο τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.

Έχω το golf 6 160. Από τον Ιούνιο έως τώρα έχει κάνει 13.500 χιλιόμετρα και σήμερα άναψε και εμένα ένδειξη για το λάδι.

Το στρώσιμο ήταν ήπιο έως κανονικό.

Απότι βλέπω είναι φυσιολογική η κατανάλωση και δεν ανησυχώ, αλλά να συμπληρώσω λάδι ή να το πάω για το service των 15.000 απο τώρα;

κ εμενα ετσι στα 13000 αναψε...

αργοτερα οπως εχω γραψει αυξηθηκε η καταναλωση. απλα συμπληρωσε μισο λιτρο ουτε καν να βαλεις τζαμπα ενα λιτρο αφου ουτως η αλλως σε 2000χ θα κανεις αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κοιτάξτε τα λάδια που και που (κάθε 2.000 χλμ. ας πούμε) και συμπληρώστε ανάλογα. Ο δείκτης πρέπει να δείχνει πάντα στο max, όχι ποιο κάτω.Μην περιμένετε να ανάψει λαμπάκι. Θα έχετε μεγαλύτερη κατανάλωση αργότερα αν το αντιμετωπίζετε μ'αυτό τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κοιτάξτε τα λάδια που και που (κάθε 2.000 χλμ. ας πούμε) και συμπληρώστε ανάλογα. Ο δείκτης πρέπει να δείχνει πάντα στο max, όχι ποιο κάτω.Μην περιμένετε να ανάψει λαμπάκι. Θα έχετε μεγαλύτερη κατανάλωση αργότερα αν το αντιμετωπίζετε μ'αυτό τον τρόπο.

δεν χρειαζεται να ειναι παντα στο μαξιμουμ. υπαρχει ενα ευρος που μπορει να ειναι διχως κανενα προβλημα.αν επρεπε να ειναι παντα στο μαξιμουμ τοτε το λαμπακι θα αναβε αμεσα, επισης δε θα ειχαμε βεργα για δεικτη αλλα μετρητη αναλογο της βενζινης που θα μας εδειχνε ακριβως το ποσο λαδι εχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια γεια σας και απο μενα. Στο δκο μου τεσσαρι τι λαδια να βαλω εκτος απο ημισυνθετικα ηρεμησει λιγο?? Αυτα τα πινει σαν μεθυστακας 1lit στα 1000 χλμ. μετα MOBIL 1 ESP 5w 30 καει κατι λιγοτερο απο 500 γρμ στα χιλια.Καμια ιδεα ευχαριστω εκ των προτερων. Α!! Εχω μια τεσσαρα γρια με 160000χλμ που την λατρευω.

Link to comment
Share on other sites

Guest Karaman

Ρε παιδια γεια σας και απο μενα. Στο δκο μου τεσσαρι τι λαδια να βαλω εκτος απο ημισυνθετικα ηρεμησει λιγο?? Αυτα τα πινει σαν μεθυστακας 1lit στα 1000 χλμ. μετα MOBIL 1 ESP 5w 30 καει κατι λιγοτερο απο 500 γρμ στα χιλια.Καμια ιδεα ευχαριστω εκ των προτερων. Α!! Εχω μια τεσσαρα γρια με 160000χλμ που την λατρευω.

...5-30 που βαζεις αν ειναι ατμοσφαιρικο...ειναι πολυ ψιλα.

Εγω σου προτεινω να δοκιμασεις 10-40 Castrol Magnatec.

Link to comment
Share on other sites

Eιναι ατμοσφαιρικο 1.4 75 ps.Δοκιμασα τα mobil 10w40 και τα aral 10w40 επισεις.Τα castrol ειναι συνθετικα?

οχι.συνθετικης βασης ισως.ποια ειναι να σου πω τι ειναι ακριβως.

Link to comment
Share on other sites

[όνομα quote = 'ημερομηνία DrYannisK' = "31 Ιανουαρίου 2010 - timestamp 22:00:12 'post = '1264968012' = '364155 ']

δεν χρειαζεται να ειναι παντα στο μαξιμουμ. υπαρχει ενα ευρος που μπορει να ειναι διχως κανενα προβλημα.αν επρεπε να ειναι παντα στο μαξιμουμ τοτε το λαμπακι θα αναβε αμεσα, επισης δε θα ειχαμε βεργα για δεικτη αλλα μετρητη αναλογο της βενζινης που θα μας εδειχνε ακριβως το ποσο λαδι εχουμε.

[/ quote]

Φίλε μου δεν νομίζω ότι είναι όπως τα λες. Και το λαμπάκι υπερθέρμανσης του κινητήρα ανάβει λίγο πριν κολήσει.Γενικά τα λαμπάκια όταν ανάβουν είναι λίγο πριν την καταστροφή. Όπότε κατά τη γνώμη μου προσέχουμε για να έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.