Jump to content
Kakos

S.O.S! Πρόβλημα Με Τον Κομπρεσσορο Του A/C (Climatronic)

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά,

είμαι απο Κύπρο και έχω ένα Golf V του 2005.

Πρίν 3 μήνες είχα ένα μικρό ατύχημα με αποτέλεσμα το μπροστινό μέρος να γίνει σχεδόν άχρηστο απο πάνω (μόνο τα πλαστικά όχι μηχανικά)

Μετά απο 3 μήνες υπομονής πήρα το αυτοκίνητο μου με όλα τα εξαρτήματα καινούργια.

Μου άλλαξαν επίσης τις κοντένσες και έβαλαν και καινούργιο αέριο.

Το πρόβλημα είναι ότι δέν ξεκινάει ο κομπρεσσόρος του A/C. Το ζεστό είναι ενταξει (μου είπαν είχε καεί η ασφάλεια και την άλλαξαν)

Πήγα σε 2 διαφορετικούς μάστορες, ο ένας μάλιστα το έβαλε σε original VAG COM και η ένδειξη που είχαμε είναι:

1. Έναρξη λειτουργίας κλιματισμού (κάπως έτσι) και στην επόμενη γραμμή,

2. Διακοπή λειτουργίας - βραχυκύκλωμα

Με λίγα λόγια το VAG COM λέει οτι κάπου υπάρχει βραχυκύκλωμα και δεν ξεκινάει ο κομπρεσσόρος.

Αυτοί μου είπανε οτι τα έπεξε ο κομπρεσσόρος μου (5 χρονών GOLF V 14 FSI COMFORTLINE)

Να σημειώσω πως πρίν να έχω το ατύχημα δούλεβε μια χαρα, ενω απο το χτύπημα που είχα δεν επηρεάστηκε καθόλου γιατί βρίσκετε απο κάτω και το χτύπημα ήταν ψηλά πάνω.

Απο την αντιπρωσοπεία ζητάνε 781 EURO!!! για καινούργιο γιαυτό αν ξέρετε τι μπορεί να φταίει θα το εκτιμούσα να μου γράφατε τις ιδίες σας.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμε φίλε,

τα μηνύματα ήταν στα ελληνικά για αυτό θυμάμε τι έλεγε.

Το πρόβλημα είναι πώς δεν πάει ρεύμα στον κομπρεσσόρο...τώρα αν είναι short ο κομπρεσσόρος και τα έπεξε ή τα καλώδια δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

εφοσον δεν παει ρευμα πως λενε οτι τα παιξε ο κομπρεσορας;αλλου ειναι η βλαβη ηλεκτρολογικου/ηλεκτρονικου ενδιαφεροντος.απο ασφαλεια μεχρι ηλεκτροβαλβιδα.δοκιμασε και σε αλλη αντ/πια να το βαλουν σε διαγνωστικο και να κανουν ελεγχο του συστηματος ψυξης και του κομπρεσερ. οχι σε vag com αλλα σε VAS 5052 ή VAS 5051.ο κωδικος βλαβης θα μας βοηθησει πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει βραχυκύκλωμα μπορεί να μην στέλνει ρεύμα ο εγκέφαλος αλλά νομίζω είναι μπούρδες.

Θα το πάρω άυριο πρωί σε ένα μάστορα να το κοιτάξει γιατί του το πήρα σήμερα το απόγευμα και το είδε για 10 λεπτά (νύχτωσε μετά), έλεξε το αέριο και ήτανε εντάξει αλλά έλεξε επίσης αν πηγαίνει ρεύμα και μου είπε πως δεν πάει!

Και μου είπε αφού ρεύμα δεν πηγαίνει πως σου είπανε πως φταίει ο κομπρεσόρος.

Μου είπε ακόμη πως αυτοί οι κομπρεσόροι ξεκινάνε με βαλβίδα και δεν είναι σαν τους παλιούς.

¶υριο θα έχουμε νέα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.