Jump to content
XIONOULIS

Τροχαλιες,Τι Ξερουμε?

Recommended Posts

λοιπον πηρα ενα κιτ τροχαλιες της ορθντοξ και θα ηθελα να ακουσω μειονεκτηματα και πλεονεκτηματα,εχει αλλαξει κανεις?ξερει κανει κατι για αυτα??

εχω ακουσει οτι παιζει στο ρελαντι να πεφτει η ενταση απτα φωτα λιγο λογω των στροφων του δυναμου και επισης οτι μπορει να σφυριζει το λουρι,στα καλα εχω ακουσει οτι δινει καμια 10αρια αλογα στο αμαξι και στις επιτανχυσεις ξυριζει,παιρνεις και στην ροπη..επηρρεαζεικαθολου ππρογραμμα???

http://www.unorthodoxracing.com/Itemdetail.aspx?PartID=041400402&Year=2001&Make=23&Model=67

λεει αυξηση απο 9-13 αλογακια

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Μα καλα εδωσες τοσα λεφτα και ρωτάς εκ των υστέρων?

Κρίμα δεν είναι να σταματας στα φαναρια και να πεφτει ο φωτισμος σου οπως στα παπακια δεκαετιας?

Ασε που πολυ χλωμο το κοβω να δεις τα κερδη που αναφερουν. Αυτα ειναι για μη καθημερινες εφαρμογες πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

αυτοι που τα εχουν ηδη βαλει δεν εχουν δει κατι τετοιο στο νησι,απλα αυτα τα βρηκα μεσω google απο εμπειριες αλλων,εχω σε γνωστο με σ3 μια χαρα μου ειπε μερα μετην νυχτα σε αρπαγμα επισης ακουω και για αντλιες νερου και λαδιου για ψηλες στροφες οτι δεν ακολουθουν αλλα τιποτα για vw kai 20vt....ολα σε πουντο και ετσι,στα μερη μου στο συνεργειο 5 χρονια που τα βαζουνε το μαστορι μου λεει κιχ δεν εχουν βγαλει απο ζημιες και επισης στα περισσοτερα φτιαγμενα στο νησι τα εχουν ηδη βαλει και δεν ακουστηκε κατι....να πω οτι λενε κακιες οι αλλοι δεν ξερω...για το φωτισμο και ο νταρκι που τα εχει βαλει δεν ειχε προβλημα στα φωτα σαν μαρτυρια απο εμας(vw)...

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=307&st=0

telika καταληγω με την σελιδα

http://www.unorthodoxracing.com/faq.aspx

ειναι στα αγγλικα η εξηγηση για ταπαντα και οποιος δεν σκαμπαζει με μεταφραση απο γοογκλε

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

αυτοι που τα εχουν ηδη βαλει δεν εχουν δει κατι τετοιο στο νησι,απλα αυτα τα βρηκα μεσω google απο εμπειριες αλλων,εχω σε γνωστο με σ3 μια χαρα μου ειπε μερα μετην νυχτα σε αρπαγμα επισης ακουω και για αντλιες νερου και λαδιου για ψηλες στροφες οτι δεν ακολουθουν αλλα τιποτα για vw kai 20vt....ολα σε πουντο και ετσι,στα μερη μου στο συνεργειο 5 χρονια που τα βαζουνε το μαστορι μου λεει κιχ δεν εχουν βγαλει απο ζημιες και επισης στα περισσοτερα φτιαγμενα στο νησι τα εχουν ηδη βαλει και δεν ακουστηκε κατι....να πω οτι λενε κακιες οι αλλοι δεν ξερω...για το φωτισμο και ο νταρκι που τα εχει βαλει δεν ειχε προβλημα στα φωτα σαν μαρτυρια απο εμας(vw)...

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=307&st=0

telika καταληγω με την σελιδα

http://www.unorthodoxracing.com/faq.aspx

ειναι στα αγγλικα η εξηγηση για ταπαντα και οποιος δεν σκαμπαζει με μεταφραση απο γοογκλε

Φιλε μου μην ανησυχεις για τπτ.Τις φορουσα σε ΤΤ 225 1.8Τ.Δεν υπηρχε απολυτως κανενα προβλημα για 3χρονια που τις φορουσα.Εννοειται σε αρπαγμα η μερα με την νυχτα.Αντε καλοφορετες!!!!

Link to comment
Share on other sites

οχι αλλα στης απρ στο μαγαζι θα τα βαλω και απο οτι μου ειπε το φιλαρακι που παιρναει τα προγραμματα του οικου τους δεν αλλαζαουν τιποτα σε χαρτογραφηση στα αμξια που τα πουλανε αυτα στα δικα τους..

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

μίπως είρθες η ώρα να βάλεις ένα custom και να στο φτιάξουν βάση με ότι φοράς επάνω τροχαλίες μπλα μπλα μπλα μπλα???? Καλύτερα θα είναι έτσι πιστεύω!

Link to comment
Share on other sites

οχι αλλα στης απρ στο μαγαζι θα τα βαλω και απο οτι μου ειπε το φιλαρακι που παιρναει τα προγραμματα του οικου τους δεν αλλαζαουν τιποτα σε χαρτογραφηση στα αμξια που τα πουλανε αυτα στα δικα τους..

Για ρώτα εκεί που έβαλες το προγραμματάκι σου και άσε τα μάλλον.

Θεωριτικά ανεβάζεις πίεση στον κομπρέσορα το οποίο σημαίνει περισσότερο αέρα στην περιοχή λειτουργίας του .

Link to comment
Share on other sites

μπηκαν οι τροχαλιες...καμια σχεση κανενα προβλημα και το αμαξι ειναι αλλου σε ροπη και επιτανχυσνη...αξιζουν να τις βαλετε...

Link to comment
Share on other sites

μπηκαν οι τροχαλιες...καμια σχεση κανενα προβλημα και το αμαξι ειναι αλλου σε ροπη και επιτανχυσνη...αξιζουν να τις βαλετε...

Δηλαδή με τις τροχαλίες κάνεις το κομπρέσσορ να γυρίζει με περισσότερες στροφές παράγωντας μεγαλύτερη πίεση?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με τις τροχαλίες κάνεις το κομπρέσσορ να γυρίζει με περισσότερες στροφές παράγωντας μεγαλύτερη πίεση?

Ακριβώς η επέμβαση ειναι καθαρά μηχανικη αυξάνει τις στροφές στον κομπρεσσορα οποτε φτανει στο μαχιμουμ πιο γρήγορα και με λιγότερες στροφες του κινητήρα.

Φανταζομαι πως κοντα στην αλλαγή κομπρεσσορα / τουρμπο πρεπει να εχεις πλέον ενα μικρο βύθισμα.

Tο γνωστό 'turbo lag' πρεπει να εχει κανει την εμφάνιση του.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς η επέμβαση ειναι καθαρά μηχανικη αυξάνει τις στροφές στον κομπρεσσορα οποτε φτανει στο μαχιμουμ πιο γρήγορα και με λιγότερες στροφες του κινητήρα.

Φανταζομαι πως κοντα στην αλλαγή κομπρεσσορα / τουρμπο πρεπει να εχεις πλέον ενα μικρο βύθισμα.

Tο γνωστό 'turbo lag' πρεπει να εχει κανει την εμφάνιση του.

Ειχα την εντύπωση οτι ηδη απο το εργοστάσιο το κομπρέσσορ,γυρίζει σε πολλές στροφές (έως και 200.000στροφές) ,οριακες για την αξιόπιστη λειτουργία του.

Edited by rallakias
Link to comment
Share on other sites

Ειχα την εντύπωση οτι ηδη απο το εργοστάσιο το κομπρέσσορ,γυρίζει σε πολλές στροφές (έως και 200.000στροφές) ,οριακες για την αξιόπιστη λειτουργία του.

Δεν ξερω με πόσες γυριζει αλλα το σιγουρο ειναι οτι με τις εξτρα τροχαλίες γυριζει ακομα πιο γρηγορα, με οτι αυτο συνεπάγεται.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς η επέμβαση ειναι καθαρά μηχανικη αυξάνει τις στροφές στον κομπρεσσορα οποτε φτανει στο μαχιμουμ πιο γρήγορα και με λιγότερες στροφες του κινητήρα.

Φανταζομαι πως κοντα στην αλλαγή κομπρεσσορα / τουρμπο πρεπει να εχεις πλέον ενα μικρο βύθισμα.

Tο γνωστό 'turbo lag' πρεπει να εχει κανει την εμφάνιση του.

Τα ΜΚIV δεν έχουν κομπρέσορ σε καμία έκδοση. Νομίζω ότι έχει 1.8Τ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μιλάτε για δύο διαφορετικά πράγματα ταυτόχρονα.

Οι μεν μιλανε για τροχαλιες υποπολλαπλασιασμου στροφων των περιφερειακων του κινητηρα(δυναμο κτλ) ωστε να μειωθουν οι απωλειες ισχυος και οι δε μιλανε για τροχαλιες πολλαπλασιασμου των στροφων του κομπρεσορα ώστε να αυξηθει η πιεση υπερπληρωσης.

Link to comment
Share on other sites

Τα ΜΚIV δεν έχουν κομπρέσορ σε καμία έκδοση. Νομίζω ότι έχει 1.8Τ.

Οπςςςςςς έχεις δίκιο άκυρων οτι είπα. Δεν πρόσεξα οτι ειναι το ΜΚIV Sorry λάθος

Link to comment
Share on other sites

ναι γιατι και εμενα με στειλατε με το που πηγε το θεμα και να και αναδρομικα ξαναεβαλα σε τφσι πλεον...χαχα μια χαρουλα

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικες!!

Με αυτες θα δεις πιο ευκολο στροφαρισμα,γιαυτο και παρατηρησες και αυτη την αλλαγη στις στροφες οταν παιρνει μπροστα το αυτοκινητο.

Link to comment
Share on other sites

Οντως εχει διαφορα στο τραβηγμα στην αρχη που φορτωνουν οι ταχυτητες αλλα και....παρενεργειες.!! οπως μετα απο λιγο που δουλεψε στο ρελαντι ακουγετε ελαχιστα ο ιμαντας να τσιριζει, ισως επειδη ειναι καινουριος ακομα, αλλα και με αναμενα φωτα αν αναψεις τα αλαρμ παρατηρεις τα φωτα να ψιλοπαιζουν ελαχιστα, μιας και αλαζοντας την τροχαλια στροφαλου η οποια ειναι ποιο μικρη σε διαμετρο απο την μανισια γινετε υποβιβασμος της περιστροφης του δυναμο,

απο το λιγο παντως που το οδηγησα χτες βραδυ οπως προειπα μεχρι στιγμης δεν ενθουσιαστηκα...

Το τσιριγμα του ιμαντα ειναι κατι που ισως να μην το γλυτωσεις.Μια φορα ειχα πετυχει ησυχο ιμαντα αλλα δεν θυμαμαι τι μαρκα ηταν δυστυχως.

Αυτο με την μπαταρια ειναι λογικο και καλο θα ηταν η τροχαλια του δυναμο να μην ειχε αλλαχτει γιατι μπορει να σου δημιουργησει προβλημα στο μελλον με το δυναμο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,εχω το golf iv 1.4 16v (φιλτρο,προγραμμα,εξατμηση απο χταποδι μεχρι τελικο,και πολλαπλη απο polo),το αμαξι παει πολυ καλα,αλλα μου ειπαν αν εβαζα ελαφρυτερους τροχαλιες θα εβλεπα  διαφορα σε στροφαρισμα.ηθελα να ρωτησω εσας αν μπορω να βαλω και αν επιρεαζει καπου το κινητηρα,και αν ξερατε πανω κατω κοστος.ευχαριστω και περιμενω να με βοηθησετε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.