Jump to content
fanisfanis

Polo 1,2

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους

Ηθελα να μου πειτε για το Polo '02 με τα στρογγυλα φαναρια με τον κινητηρα 1,2 (9n ?)μιας και υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να γινω κατοχος του.

Το μονο που ξερω ειναι οτι ειναι τρικίλυνδρο, αλλα ψαχνοντας στο νετ ειδα οτι βγαινει με 55 και 65 αλογα σωστα? Αν ναι πως θα ξεχωρισω ποια εκδοση ειναι?

Και τελος κινειται αξιπρεπως το αμαξι?? Δεν το θελω για κοντρες για μεσα στην Αθηνα το θελω αλλα επισης δεν θελω και να το σπρωχνω στις ανηφορες

Να σημειωσω οτι ειχα στην κατοχη μου για ενα χρονο ή 27.000χλμ( :rolleyes: ) ενα fabia htp νομιζω με παραπλησιο μοτερ αλλα πιο καινουριο βεβαια.Εχει οδηγησει κανεις τα 2 αυτα αυτοκινητα για να τα συγκρινει?

Οποιος γνωριζει περισσοτερα θα το εκτιμουσα αν εγραφε 2 κουβεντες εδω ;)

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

an einai τρικιλυνδρο θα λεγα μακρυα και αλαργα,θα τρωει ζορια πολλα ,αστο....μονο απο αυτο,βεβαια δεν εξω ξανακουσει για τρκιλινδρο πολο...αλλα τελος παντων...νταρκι τι λες??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε, ο μονος τροπος που μπορω να σε βοηθησω ειναι με τον κωδικο του κινητηρα,

μπορεις να τον βρεις στην αδεια...

AZQ: 64HP

AWY, BMD: 54HP

Link to comment
Share on other sites

Το polo 9N του 02 με τα 1.2 ειναι τρικύλινδρο. Δεν το σπρωχνεις στις ανηφόρες αλλα σιγουρα τραβάει τρελα ζόρια το μοτερ δεδομένου πως το αμαξωμα ειναι αρκετα βαρυ (για Polo). Ειναι πολύ καλύτερα να ψαχτείς για κάποιο 1.4 ίδιας χρονολογίας μοντέλο που εχει πολύ πιο αξιοπρεπές επιδόσεις. Μην παρεξηγηθώ δεν ειναι πως το 1.2 δεν πηγαινει σε καταστάσεις πορέιας μέσα στην πόλη αλλα προσπέραση ή σφήνα με την ψυχή στα δόντια.

Link to comment
Share on other sites

Το polo 9N του 02 με τα 1.2 ειναι τρικύλινδρο. Δεν το σπρωχνεις στις ανηφόρες αλλα σιγουρα τραβάει τρελα ζόρια το μοτερ δεδομένου πως το αμαξωμα ειναι αρκετα βαρυ (για Polo). Ειναι πολύ καλύτερα να ψαχτείς για κάποιο 1.4 ίδιας χρονολογίας μοντέλο που εχει πολύ πιο αξιοπρεπές επιδόσεις. Μην παρεξηγηθώ δεν ειναι πως το 1.2 δεν πηγαινει σε καταστάσεις πορέιας μέσα στην πόλη αλλα προσπέραση ή σφήνα με την ψυχή στα δόντια.

+1000

Link to comment
Share on other sites

καταρχας ευχαριστω ολους για την γρηγορη ανταποκριση ;)

Gpap πολυ χρησιμο αυτο με τους κωδικους σιγουρα θα το τσεκαρω οταν δω το αυτοκινητο.

ΤΟ θεμα με αυτο το πολο ειναι οτι θα "κατσει" λογω καποιας ανταλλαγης, οχι οτι το κυνηγησα.

πατνως το νεο fabia 1.2 70 που χρησιμοποιουσα μια χαρα πηγαινε, βεβαια στα ταξιδια η προσπεραση με αυτο ισουται με αυτοκτονια :lol: κατα τα αλλα στην πολη ας πουμε κινειται αξιοπρεπως.και καταναλωση πολυ χαμηλη μπορω να πω(κατω απο 7λ/100)τωρα το polo που εχει λιγοτερα αλογα,αν ειναι και πιο βαρυ .. :blush:

Μαλλον θα του κανω ενα test drive εκεινη την ωρα(και με ατομα φορτωμενο μεσα :lol: )για να ξενερωσω και να μην το παρω

αλλιως ..τρικυλινδρος δεν πειραζει.εχω μαθει και απο τα σμαρτακια :whistling:

Link to comment
Share on other sites

πάντως εάν παίζει να πάς έστω και για το 75 το 1.4 το 16ν μην το σκευτείς καν... (καλα θα ηταν τέλειο το 100άρη...)

Link to comment
Share on other sites

πάντως εάν παίζει να πάς έστω και για το 75 το 1.4 το 16ν μην το σκευτείς καν... (καλα θα ηταν τέλειο το 100άρη...)

σιγουρα φιλε μου.λιγακι δυναμη στο μοτερ ποτε δεν βλαπτει -_- αλλα οπως ειπα ειναι απο ανταλλαγη η φαση..

αν τελικα ψαξω για αγορα ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα παρω το 1.2

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα φιλε μου.λιγακι δυναμη στο μοτερ ποτε δεν βλαπτει :) αλλα οπως ειπα ειναι απο ανταλλαγη η φαση..

αν τελικα ψαξω για αγορα ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα παρω το 1.2

εκατσε άσχημη η φαση... κριμα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου.Είχα το fabia 1200 cc 65ps μοντέλο 2003 ακριβώς μόλις είχε έρθει το μοτέρ Ιούλιο του 2003 το παρήγγειλα και Αύγοθστο το παρέλαβα.Το κράτησα 6 χρόνια και το πούλησα πριν από 3 μήνες για να πάρω polo 6n με τα 101 ps.Γνώμη μου ότι δεν αξίζει να ασχοληθείς με το 1200 κινητήρα.Θα σε κουράσει το αμάξι μετά από κάποιο χρονικό διάστημα είτε για κίνηση στην πόλη είτε σε ταξίδια σε σημείο να μη θέλεις να το οδηγήσεις καν.Δε ξέρω για το polo αλλά το fabia to έδιναν με 15'' ζάντες και 195/55/15 λάστιχο.Σε ανηφόρες με μεγάλη κλήση και μακράς διαρκείας δε μπορείς να φανταστείς τι γινόταν.Και άλλα πολλά τραγελαφικά που θέλω 2 forum για να τα περιγράψω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.