Jump to content
activious

Αποφορτιση Μπαταριας-Κινεζικο Ραδιο

Recommended Posts

καποιος ειπε οτι τα ραδιο-DVD-GPS που προερχονται απο την κινα,εχουν παραπανω καταναλωση ρευματος οταν το αμαξι ειναι σβηστο και ετσι προκαλειτε αποφορτιση της μπαταριας...

ισχυει αυτο???

αν ενα ραδιο εχει καταναλωση οταν ειναι σβησμενο το αμαξι(δηλαδη σε standby mode) 25 mA ειναι καλα ή θα υπαρχει προβλημα με την μπαταρια???

εννοειτε οτι δεν μιλαω για ενα αμαξι που το αναβουμε 1 φορα τον μηνα αλλα 2 φορες την εβδομαδα για παραδειγμα.....

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

εγω σε 3 κινεζικα που εχω δοκιμασει και μετακινω το αμαξι 1 βαρια 2 φορες φορες το 15νθημερο δεν ειχα καποιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

καποιος ειπε οτι τα ραδιο-DVD-GPS που προερχονται απο την κινα,εχουν παραπανω καταναλωση ρευματος οταν το αμαξι ειναι σβηστο και ετσι προκαλειτε αποφορτιση της μπαταριας...

ισχυει αυτο???

αν ενα ραδιο εχει καταναλωση οταν ειναι σβησμενο το αμαξι(δηλαδη σε standby mode) 25 mA ειναι καλα ή θα υπαρχει προβλημα με την μπαταρια???

εννοειτε οτι δεν μιλαω για ενα αμαξι που το αναβουμε 1 φορα τον μηνα αλλα 2 φορες την εβδομαδα για παραδειγμα.....

Nαι ετσι ειναι και υπάρχουν ολες οι απαντήσεις

Εδώ

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=31379&st=0

Εδώ

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=31379&view=findpost&p=340494

Επίσης διάβασε αυτο αξίζει

http://www.golfmkv.com/forums/showpost.php?p=2104767&postcount=4694

Διάβασε και τις παραπομπές το θεμα με τα κινέζικα είναι πολυσύνθετο και δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

καποιος ειπε οτι τα ραδιο-DVD-GPS που προερχονται απο την κινα,εχουν παραπανω καταναλωση ρευματος οταν το αμαξι ειναι σβηστο και ετσι προκαλειτε αποφορτιση της μπαταριας...

ισχυει αυτο???

αν ενα ραδιο εχει καταναλωση οταν ειναι σβησμενο το αμαξι(δηλαδη σε standby mode) 25 mA ειναι καλα ή θα υπαρχει προβλημα με την μπαταρια???

εννοειτε οτι δεν μιλαω για ενα αμαξι που το αναβουμε 1 φορα τον μηνα αλλα 2 φορες την εβδομαδα για παραδειγμα.....

Link to comment
Share on other sites

καποιος ειπε οτι τα ραδιο-DVD-GPS που προερχονται απο την κινα,εχουν παραπανω καταναλωση ρευματος οταν το αμαξι ειναι σβηστο και ετσι προκαλειτε αποφορτιση της μπαταριας...

ισχυει αυτο???

αν ενα ραδιο εχει καταναλωση οταν ειναι σβησμενο το αμαξι(δηλαδη σε standby mode) 25 mA ειναι καλα ή θα υπαρχει προβλημα με την μπαταρια???

εννοειτε οτι δεν μιλαω για ενα αμαξι που το αναβουμε 1 φορα τον μηνα αλλα 2 φορες την εβδομαδα για παραδειγμα.....

Οχι φίλε μου αν έχει κατανάλωση εως 25mA δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Άλλωστε αυτή είναι και η κατανάλωση του εργοστασιακού (απαιτείται για να κρατάει στη μνήμη ρυθμίσεις, σταθμούς, ώρα κ.λ.π)

Τα περισσότερα κινέζικα έχουν στην προδιαγραφή του κατανάλωση <25mA, αλλά κάποια από αυτά έχουν παραπάνω. Το πραγματικό πρόβλημα όμως οφείλεται σε κακή επικοινωνία του can bus του αυτοκινήτου με το ηχοσύστημα, οπότε δεν ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου δεν πέφτει σε sleep mode και τότε σου τρώει την μπαταρεία σε 2 ημέρες.

Τέτοιο πρόβλημα παρατηρήθηκε ακόμα και σε εργοστασιακά ηχοσυστήματα που προσπάθησαν κάποιοι να εγκαταστήσουν στα αυτοκινητά τους εκ' των υστέρων με αγορά από το ebay ή από άλλους που τα πουλούσαν.

Edited by PERIS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν δηλαδη εχει κακη επικοινωνια μεσω can bus,τοτε τι μπορουμε να κανουμε???

ειχε ενα αλλο κινεζικο πανω και μου το εβγαζε σαν σφαλμα παντα.δεν ειχε επικοινωνια και το μηχανημα της αντιπροσωπειας το εβγαζε σφαλμα.αλλα ποτε δεν ειχα προβλημα με την μπαταρια.μηπως φταιει το οτι το εχω κανει μολις βγαζω το κλειδι να κλεινει μονο του???

Link to comment
Share on other sites

ολα καλα.

ειμαι ενταξει.

αν δεν χρειαζεται να κλειδωσει το θεμα

εαν δεν σε πειραζει , τι εκανες τελικα με το θεμα αυτο?

ποια λυση βρηκες?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εαν δεν σε πειραζει , τι εκανες τελικα με το θεμα αυτο?

ποια λυση βρηκες?

ευχαριστω

τιποτα φιλε μου....δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα.δεν μου εριξε την μπαταρια..

ο μαστορας ειπε οτι και να "καιει" πολυ ρευμα στο standby mode,αν βαλεις το ραδιο να κλεινει μολις κλεισεις το κλειδι και οχι μονο αν το κλεινεις εσυ,τοτε δεν αντιμετωπιζεις καποιο προβλημα....

Link to comment
Share on other sites

τιποτα φιλε μου....δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα.δεν μου εριξε την μπαταρια..

ο μαστορας ειπε οτι και να "καιει" πολυ ρευμα στο standby mode,αν βαλεις το ραδιο να κλεινει μολις κλεισεις το κλειδι και οχι μονο αν το κλεινεις εσυ,τοτε δεν αντιμετωπιζεις καποιο προβλημα....

Εμενα μου ειχε δημιουργησει προβλημα αλλα εκοψα την επικοινωνια με το can bus (κοβωντας το ενα απο τα δυο καλωδια can bus του κινεζικου) και εδω και 5 μηνες κανενα προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

τιποτα φιλε μου....δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα.δεν μου εριξε την μπαταρια..

ο μαστορας ειπε οτι και να "καιει" πολυ ρευμα στο standby mode,αν βαλεις το ραδιο να κλεινει μολις κλεισεις το κλειδι και οχι μονο αν το κλεινεις εσυ,τοτε δεν αντιμετωπιζεις καποιο προβλημα....

ακριβως οπως τα λεει ο activius

Link to comment
Share on other sites

τιποτα φιλε μου....δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα.δεν μου εριξε την μπαταρια..

ο μαστορας ειπε οτι και να "καιει" πολυ ρευμα στο standby mode,αν βαλεις το ραδιο να κλεινει μολις κλεισεις το κλειδι και οχι μονο αν το κλεινεις εσυ,τοτε δεν αντιμετωπιζεις καποιο προβλημα....

Δλδ να μην κλείνεις ποτέ το ραδιο απο το κουμπί του, να κλείνει και να ανοίγει με τον διακόπτη της μηχανής.

Kαλά κατάλαβα??

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Δλδ να μην κλείνεις ποτέ το ραδιο απο το κουμπί του, να κλείνει και να ανοίγει με τον διακόπτη της μηχανής.

Kαλά κατάλαβα??

ναι φιλε μου.κλεινει απο μονο του οταν κλεινεις τον διακοπτη οποτε στην ουσια δεν δινει πλεον ρευμα στο ραδιο....

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου.κλεινει απο μονο του οταν κλεινεις τον διακοπτη οποτε στην ουσια δεν δινει πλεον ρευμα στο ραδιο....

Πάντα δίνει ρεύμα στο ράδιο αλλιώς δεν θα κρατούσε τις ρυθμίσεις σταθμών, ώρας κ.λ.π. Απλά με αυτόν τον τρόπο κόβεις την επικοινωνία με το can bus που σε κάποιες περιπτώσεις φταίει για την αποφόρτιση της μπαταρίας λόγω του ότι δεν αφήνει τον εγκάφαλο να μπει σε sleep mode.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα δίνει ρεύμα στο ράδιο αλλιώς δεν θα κρατούσε τις ρυθμίσεις σταθμών, ώρας κ.λ.π. Απλά με αυτόν τον τρόπο κόβεις την επικοινωνία με το can bus που σε κάποιες περιπτώσεις φταίει για την αποφόρτιση της μπαταρίας λόγω του ότι δεν αφήνει τον εγκάφαλο να μπει σε sleep mode.

:pardon: :pardon: :pardon:

κατι παραπανω θα ξερεις....

:p :p :drinks:

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια αυτο στεκει και αν το κανω .δηλαδη το βαζω στο ραδιο και βγαζω το κλειδι και μενει σαν τελευταια επιλογη το ραδιο και επιτελους σταματαει η επικοινωνια του κανμπας

και γλυτωνω την μπταταρια???

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια αυτο στεκει και αν το κανω .δηλαδη το βαζω στο ραδιο και βγαζω το κλειδι και μενει σαν τελευταια επιλογη το ραδιο και επιτελους σταματαει η επικοινωνια του κανμπας

και γλυτωνω την μπταταρια???

 

εάν έχεις κινέζικο και μένεις από μπαταρία η λύση είναι μία

 

το βγάζεις και στη φύσα που φεύγει από το ράδιο και κουμπώνει στο canbus υπάρχει ένα καλώδιο που λέγεται can - (νομίζω είναι πορτοκαλί χρώμα) το κόβεις και το τέλος το θέμα με την μπαταρία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εάν έχεις κινέζικο και μένεις από μπαταρία η λύση είναι μία

το βγάζεις και στη φύσα που φεύγει από το ράδιο και κουμπώνει στο canbus υπάρχει ένα καλώδιο που λέγεται can - (νομίζω είναι πορτοκαλί χρώμα) το κόβεις και το τέλος το θέμα με την μπαταρία.

Παιζει να ειναι αυτο που ειναι για να αναβει πιο εντονα η οθονη οταν δεν εχεις αναμμενα φωτα και να πεφτει οταν τα αναβεις; Το dimmer που λεει; (Δεν λειτουργει ετςι και αλλιως...)

Αντιμετωπιζω αυτο το προβλημα και εχω αυτο το πορτοκαλι (dimmer), κιτρινο την μπαταρια, κοκκινο το accessory, μαυρο γειωση και μπλε για ενισχυση κεραιας αν δεν κανω λαθος....αν βγαλω το πορτοκαλI θα ειμαι οκ; Εχω ενα alpine....

Edited by noble
Link to comment
Share on other sites

Παιζει να ειναι αυτο που ειναι για να αναβει πιο εντονα η οθονη οταν δεν εχεις αναμμενα φωτα και να πεφτει οταν τα αναβεις; Το dimmer που λεει; (Δεν λειτουργει ετςι και αλλιως...)

Αντιμετωπιζω αυτο το προβλημα και εχω αυτο το πορτοκαλι (dimmer), κιτρινο την μπαταρια, κοκκινο το accessory, μαυρο γειωση και μπλε για ενισχυση κεραιας αν δεν κανω λαθος....αν βγαλω το πορτοκαλI θα ειμαι οκ; Εχω ενα alpine....

 

Που το ξεθάψατε αυτο το θεμα !!!

 

Το πρόβλημα λυνεται οχι με τα καλωδια αλλα με αλλαγή του canbus του αυτοκίνητου, και δεν φταιει το κινεζικό αλλα το αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω να βρω λυση, οικονομικη! Αλλιως και χωρις μουσικη καλα ειμαστε....μιλαω για alpine ασχετη συσκευη απλα ψαχνω μα βρω πληροφοριες για το αν κατι κραταει το κυκλωμα ανοιχτο οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω....αυτο το dimmer η η ενισχυση της κεραιας βλεπω οτι ισως να μπλοκαρουν το can bus...Τι να πω μη μια jvc παλια πηγη δεν ειχα ποτε προβληματα...με την ιδια καλωδιωση...μενουν να γινουν δοκιμες....

Link to comment
Share on other sites

ειδες πως μετα απο 3 και κατι χρονια ειμαστε ολοι πιο πολυ ενημερωμενοι???χαχα\

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.