Jump to content
Sotiris_golf

Τεμπέλης

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά! Εχω ένα golf tsi 140hp gt-sport και πρόσφατα παράγγειλα τον τεμπέλη...μου ζήτησαν 350Ε +100 τοποθέτηση :) ...και ρωτάω...τόσο δύσκολο είναι να τον βάλω μόνος μου??? Αν έχει κάποιος κανένα σχεδιάγραμμα ή οδηγίες παρακαλώ αν μπορεί να το δημοσιεύσει. Δεν πρέπει να είναι και τοσο μεγάλη επιστήμη η τοποθέτησή του...ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γράφοντας golf 5 armrest retrofit στο google θα βρεις αποτελέσματα. Πρόχειρα βρήκα σε pdf αυτό:

http://www.craiovaforum.ro/attachments/van...compressed_-pdf

Ρώτα όμως στην αντιπροσωπεία αν μετά την εγκατάσταση (αν θα την έκαναν αυτοί) θα λειτουργεί ο πίσω αεραγωγός. Αν συμπεριλαμβάνεται το πλαστικό κομμάτι (ο αγωγός) και το τοποθετήσουν κάτω απτο "τούνελ" του χειρόφρενου θα ρίχνει αέρα πίσω; Γιατί δε διευκρινίζεται επαρκώς στο λινκ που σου δίνω.

Edited by firev12
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ρε παίδες, να 'στε καλα...με βοηθήσατε πολυ... :D

Εμενα με χρεωσαν 350 τελικη τιμη. Σε αυτη βαλε την τοποθετηση (εργατικα) και την συρταρωτη ποτηροθηκη.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με χρεωσαν 350 τελικη τιμη. Σε αυτη βαλε την τοποθετηση (εργατικα) και την συρταρωτη ποτηροθηκη.

Κάτσε!! ΟΕΜ υποβραχιόνιο με ποτηροθήκη και τελική τιμή (ανταλλακτικά-εργατικά) 350;; Καλή ακούγεται! Ο αεραγωγός τοποθετήθηκε ή όχι; Σε αντιπροσωπεία πήγες; (Αν κάποια στιγμή τον βάλω, μάλλον θα είναι από ebay.de και τα εργατικά θα μου κοστίσουν... το Σαβ/κο μου)

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε!! ΟΕΜ υποβραχιόνιο με ποτηροθήκη και τελική τιμή (ανταλλακτικά-εργατικά) 350;; Καλή ακούγεται! Ο αεραγωγός τοποθετήθηκε ή όχι; Σε αντιπροσωπεία πήγες; (Αν κάποια στιγμή τον βάλω, μάλλον θα είναι από ebay.de και τα εργατικά θα μου κοστίσουν... το Σαβ/κο μου)

Σε αντι/πεια πηγα. Κομπλε ολος μαζι με τον αεραγωγο και την πτυσσομενη ποτηροθηκη για τους πισω επιβατες για το φραπε τους tongue.gif Επειδη εχει ολοκληρη ιστορια η τοποθετηση, τα χερια μου πιανουν, αλλα το ρισκο για χοντρη #@#@@@ μεγαλη, προτιμησα η ολη ιστορια να γινει στην αντι/πεια μια και εξω.

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια τον περιμενω στην VW απο ωρα σε ωρα!!!

κατ αρχην ειχα παραγγειλει απο ebay.de και στοιχισε 245 ευρο μαζι με τα μεταφορικα, ΟΜΩΣ.... δεν μου στειλανε το χρωμα που ειχα ζητησει. εχω σαλονι γκρι (grey) και μου στειλανε το ανθρακι rocket.gif

τελικα τον πουλησα οσο τον πηρα και αμεσως παραγγειλα (για σιγουρια αυτη τη φορα) στην VW και η τιμη που μου ειπανε ειναι:

290 για τεμπελη + 10 για τον κεντρικο αεραγωγο για τους πισω αεραγωγους.

την επομενη μερα ηρθε! παω να τον παραλαβω, ανοιγω το κουτι και τι να δω???

μου εφερε το ιδιο χρωμα μ αυτο που ειχα αγορασει απο ebay, αν ειναι δυνατον λεω....τα νευρα μου.

τελικα αφου ειδε ο υπευθυνος στα ανταλλακτικα πιο χρωμα σαλονι εχω, καταλαβε πιο να παραγγειλει και ειπε σε 10 μερες θα ειναι εδω απο γερμανια.

τον περιμενω πως και πως!

οσο για την τοποθετηση: για τον τεμπελη δεν ειναι δυσκολο, ομως για τον κεντρικο αεραγωγο, χρειαζετε να ξηλωθει ολο το κεντρικο τμημα απο το τασακι μεχρι πισω.

πιστευω πως αξιζει τον κοπο παντως.

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια τον περιμενω στην VW απο ωρα σε ωρα!!!

κατ αρχην ειχα παραγγειλει απο ebay.de και στοιχισε 245 ευρο μαζι με τα μεταφορικα, ΟΜΩΣ.... δεν μου στειλανε το χρωμα που ειχα ζητησει. εχω σαλονι γκρι (grey) και μου στειλανε το ανθρακι

Το ανθρακί είναι πιο σκούρο από το grey; Εγώ έχω Gt sport με το κλασσικό γκρίζο σαλόνι, οπότε το πιο ανοιχτό χρώμα από τα 2 πρέπει να παίρνει. Αυτό το χρώμα είναι;

post-9227-1242073143_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ανθρακί είναι πιο σκούρο από το grey; Εγώ έχω Gt sport με το κλασσικό γκρίζο σαλόνι, οπότε το πιο ανοιχτό χρώμα από τα 2 πρέπει να παίρνει. Αυτό το χρώμα είναι;

απ οσω μπορω να διακρινω το χρωμα στη φωτογραφια, φενεται για ανθρακι. και συνηθως τα πιο πολλα golf οσα εχω δει εγω τουλαχιστον (με εξερεση το δικο μου που εχει ανοιχτο γκρι) εχουν ανθρακι χρωμα, δηλαδη σκουρο γκρι.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το γεναρη που ειχα ρωτησει για τεμπελη στην αντιπροσωπεια στα τρικαλα, μου ειπαν πως με την ελευση του 6αριου κ επειδη μερικα ανταλλακτικα-αξεσουαρ δεν φευγουν πολυ(προφανως το εργοστασιο ζητα την πωληση καποιου αριθμου κομματιων), επεσε η τιμη του τεμπελη (δεν ξερω αν τη ριξαν στην τοπικη αντιπροσωπεια η πανελλαδικα)απο 350-360 στα 240 σαν ανταλλακτικο. βεβαια εχει μια μικρη διαφορα σε σχεση με τους πρωτους τεμπεληδες(νεοτερη εκδοση προφανως) η οποια δεν θυμαμαι τωρα ποια ειναι, με επιφυλαξη αναφερω πως ισως δεν εχει αεραγωγους..

ειχε κ 2-3 ετοιμοπαραδοτους τοτε, δεν γνωριζω αν υπαρχουν ακομα.

οσοι ενδιαφερεστε για τεμπελη κ ειστε εδω τριγυρω για καντε μια ερωτηση,ισως γλιτωσετε καποια χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το γεναρη που ειχα ρωτησει για τεμπελη στην αντιπροσωπεια στα τρικαλα, μου ειπαν πως με την ελευση του 6αριου κ επειδη μερικα ανταλλακτικα-αξεσουαρ δεν φευγουν πολυ(προφανως το εργοστασιο ζητα την πωληση καποιου αριθμου κομματιων), επεσε η τιμη του τεμπελη (δεν ξερω αν τη ριξαν στην τοπικη αντιπροσωπεια η πανελλαδικα)απο 350-360 στα 240 σαν ανταλλακτικο. βεβαια εχει μια μικρη διαφορα σε σχεση με τους πρωτους τεμπεληδες(νεοτερη εκδοση προφανως) η οποια δεν θυμαμαι τωρα ποια ειναι, με επιφυλαξη αναφερω πως ισως δεν εχει αεραγωγους..

ειχε κ 2-3 ετοιμοπαραδοτους τοτε, δεν γνωριζω αν υπαρχουν ακομα.

οσοι ενδιαφερεστε για τεμπελη κ ειστε εδω τριγυρω για καντε μια ερωτηση,ισως γλιτωσετε καποια χρηματα.

απο καρδιτσα ειμαι , και απ οτι ξερω τρικαλα & καρδιτσα ο ιδιος αντιπροσωπος εχει την VW.

στην καρδιτσα, στα ανταλλακτικα δουλευει ενας φιλος μου, και μου ειχε δειξει ενα σετ τεμπελη που ειχε παραγγειλει καποιος αλος και ειναι με τις ποτηροθηκες, αλλα χωρις τον αεραγωγο που συνδεει τον τεμπελη με την παροχη αερα κατω απ τα χειριστηρια του Α/C.

παλιοτερα απ οτι μου ειχε πει στοιχιζε κοντα στα 500 ευρο!!!!!

τωρα στοιχιζει 290 ευρο ο τεμπελης + 10 ευρο ο αεραγωγος.

Link to comment
Share on other sites

tongue.giftongue.giftongue.gif Απο σημερα (επιτελους μετα απο ενα μηνα παραγγελεια) αποκτησα και γω τεμπελακο στο golfaki μου!!

λιγο πεδεματακι ομως για να μπει ειδικα αν θελει καποιος να συνδεσει και τους πισω αεραγωγους, αλλα αξιζει τον κοπο και απο πλευρας ανεσης, αλλα και εμφανισης!!! :lol:

Α! και να μην ξεχασω να πω στον φιλο που Sotiris_golf που ανοιξε το σχετικο post, μου στοιχισε στην αντιπροσωπεια τελικα μαζι με το μεσαιο αεραγωγο, 270 ευρο!!!!! [χωρις εργασια, γιατι τον περασα μονος μου]

θα βαλω και φωτο να δειτε το αποτελεσμα!!

τελικα δεν εχει και διαφορα αντιπροσωπεια με ebay.

Edited by VW_GOLF2
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικος!!!! Σου έκαναν μήπως καμιά μεγάλη έκπτωση; Αν είναι έτσι η τιμή και στην Αθήνα, όταν πάω (κάπου Ιούλιο) θα τσιμπήσω έναν. Μπορείς να μου πεις τον κωδικό ανταλλακτικού που έγραφε η κούτα; Μόλις τώρα είδα ebay έναν με 200 παρά. Μεταφορικά δεν έγραφε όμως...

Όπως κ να χει, κ εγώ μόνος μου θα το βάλω. Τορξ 20άρι θέλει και όλα καλά... (περιμένω κιόλας κάτι πλαστικές "σπάτουλες" που αφαιρούν τα πλαστικά του αυτοκινήτου...)

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικος!!!! Σου έκαναν μήπως καμιά μεγάλη έκπτωση; Αν είναι έτσι η τιμή και στην Αθήνα, όταν πάω (κάπου Ιούλιο) θα τσιμπήσω έναν. Μπορείς να μου πεις τον κωδικό ανταλλακτικού που έγραφε η κούτα; Μόλις τώρα είδα ebay έναν με 200 παρά. Μεταφορικά δεν έγραφε όμως...

Όπως κ να χει, κ εγώ μόνος μου θα το βάλω. Τορξ 20άρι θέλει και όλα καλά... (περιμένω κιόλας κάτι πλαστικές "σπάτουλες" που αφαιρούν τα πλαστικά του αυτοκινήτου...)

ολα τα ανταλλακτικα εχουν εκπτωση 10%. κανονικα εβγαινε 290 ο τεμπελης + 10 ο αεραγωγος=300ευρο

300-10%=270.

ασε απο το ebay επαθα μεγαλη πλακα.

τον ειχα παραγγειλει αρχες μαρτιου, και σε 4 μερες ηταν σπιτι μου, μονο ηταν λαθος χρωμα.

και στοιχισε καπου στα 250 μαζι με τη μεταφορα, αλλα ΧΩΡΙΣ κεντρικο αεραγωγο για να εχεις και πισω αερα.

τελικα τον αγορασε ενα μελος του club, που ειχε ιδιο χρωμα.

αν σου δωσω κωδικο πρεπει να εχεις το ιδιο χρωμα σαλονι με εμενα για να παραγγειλεις.

εγω εχω το ανοιχτο γκρι, ενω συνηθως τα 9 στα 10 golf εχουν το ανθρακι χρωμα, σκουρο γκρι δηλαδη.

και απ οτι μου ειπε και το παιδι που εργαζεται στην VW στα ανταλλακτικα, επειδη μιλησε με τα κεντρικα στην αθηνα, ειναι ο τριτος τεμπελης σ αυτο το χρωμα που εχουν φερει πανελλαδικως.

ολοι οι αλοι ηταν στο συνηθισμενο ανθρακι χρωμα.

τις σπατουλες που τις παρηγγειλες??? θελω να βρω και γω.

Φωτο εδω παιδες!!! http://profile.imageshack.us/user/fotis6900/

Link to comment
Share on other sites

Σε προηγούμενο ποστ έλεγα ότι είχα γκρι (νόμιζα ότι το ανθρακί ήταν πολύ σκούρο). Μόλις κατέβηκα στο αμάξι.... διαπίστωσα ότι είναι ανθρακί.

Ο κωδικός είναι λογικά ο ίδιος (της μορφής 1Κ0 ΧΧΧ ΧΧΧ) και έχει κάποια γράμματα ή αριθμούς για το χρώμα (το φουτρεστ gti έτσι ήταν γιατί βγαίνει και με άλλο χρώμα πλαστικών - όχι, δεν είναι καουτσούκ αυτές οι μαύρες γραμμές!!)

Τη θυμάμαι την ιστορία σου, έχεις κ σπάνιο χρώμα.... 3ος τεμπέλης;;;; :D

Αφού είναι πιο φθηνός έξω (ebay) μάλλον θα τον πάρω από κει. Ο αεραγωγός κοστίζει 10 ευρώ, οπότε τον παίρνω κ από Ελλάδα (αν τα μεταφορικά βέβαια είναι 50 ευρώ, τότε τι 250 τι 270 -> Ελλάδα, επλίζω να με μάθανε επιτέλους στου Φιλοσίδη να κόψουν κατιτίς...)

Αγόρασα σήμερα (ebay.co.uk) το ανοιχτήρι!! Θα πάρω και τη συρταρωτή ποτηροθήκη και... θα του αλλάξω τα φώτα από βίδες....

Trim Tools: Ακριβώς τα ίδια πήρα πριν 1 βδομάδα, ελπίζω σε 4-5 μέρες να φτάσουν!!

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Plastic-Bon...omotiveQ5fTools

EDIT: Ρε συ οι φωτό είναι ΦΡΕΣΚΟΤΑΤΕΣ!!!!!

Edited by firev12
Link to comment
Share on other sites

Σε προηγούμενο ποστ έλεγα ότι είχα γκρι (νόμιζα ότι το ανθρακί ήταν πολύ σκούρο). Μόλις κατέβηκα στο αμάξι.... διαπίστωσα ότι είναι ανθρακί.

Ο κωδικός είναι λογικά ο ίδιος (της μορφής 1Κ0 ΧΧΧ ΧΧΧ) και έχει κάποια γράμματα ή αριθμούς για το χρώμα (το φουτρεστ gti έτσι ήταν γιατί βγαίνει και με άλλο χρώμα πλαστικών - όχι, δεν είναι καουτσούκ αυτές οι μαύρες γραμμές!!)

Τη θυμάμαι την ιστορία σου, έχεις κ σπάνιο χρώμα.... 3ος τεμπέλης;;;; ;)

Αφού είναι πιο φθηνός έξω (ebay) μάλλον θα τον πάρω από κει. Ο αεραγωγός κοστίζει 10 ευρώ, οπότε τον παίρνω κ από Ελλάδα (αν τα μεταφορικά βέβαια είναι 50 ευρώ, τότε τι 250 τι 270 -> Ελλάδα, επλίζω να με μάθανε επιτέλους στου Φιλοσίδη να κόψουν κατιτίς...)

Αγόρασα σήμερα (ebay.co.uk) το ανοιχτήρι!! Θα πάρω και τη συρταρωτή ποτηροθήκη και... θα του αλλάξω τα φώτα από βίδες....

Trim Tools: Ακριβώς τα ίδια πήρα πριν 1 βδομάδα, ελπίζω σε 4-5 μέρες να φτάσουν!!

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Plastic-Bon...omotiveQ5fTools

EDIT: Ρε συ οι φωτό είναι ΦΡΕΣΚΟΤΑΤΕΣ!!!!!

πριν παραγγειλεις, καλου κακου, κανε μια ερωτηση στον seller για τα εξοδα συσκευασιας & αποστολης για ελλαδα για να εισαι σιγουρος 100%.

εγω αυτον που ειχα παραγγειλει απο ebay ελεγε εξοδα για ελλαδα 20 ευρο, και μολις ολοκληρωθηκε η πληρωμη, μου την ακυρωσε και επεστρεψε ολο το ποσο πισω, και ζητησε 45 ευρο μεταφορικα, και πληρωσα τελικα 189,9 + 45 ευρο.

με μια προχειρη ματια που εριξα πριν λιγο στο ebay.de για καινουριο παντα τεμπελη, βλεπω πως τους εχουν ανεβασει λιγο.

1) http://cgi.ebay.de/Original-VW-Mittelarmle...%3A3%7C294%3A50 (233+18 μεταφορικα=251 ευρο)

2) http://cgi.ebay.de/Original-Volkswagen-Nac...%3A4%7C294%3A50 (199 ευρο χωρις μεταφοικα)

3) http://cgi.ebay.de/Original-VW-Mittel-Arml...%3A4%7C294%3A50 (219 χωρις μεταφορικα. απ αυτον ειχα αγορασει εγω)

απ οτι διαπιστωνω, πριν 2 μηνες περιπου που τον ειχα αγοραει, τον ειχε τιμη buy it now 189.90 eyro, ενω τωρα 219 ευρο, δηλ 29 ευρο ακριβοτερο!!!!

στην VW με την εκπτωση θα πληρωσεις 261 ευρο και θα την επομενη μερα θα τον εχεις σιγουρα, γιατι απο ανθρακι χρωμα εχει μπολικα στα κεντρικα στην Αθηνα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε πεδια ο τεμπελης για δεξιοτιμονα και αριστεροτιμονα

ειναι ο ιδιος..?

φιλε καλο το ερωτημα σου!! εκανα μια αναζητηση στο goggle και ειναι ιδιος!

ριξε μια ματια στο παρακατω site και θα το δεις και συ, το χειροφρενο ειναι στο ιδιο σημειο οπως στα αριστεροτιμονα, και γενικα ολη η κονσολα ειναι ιδια.

http://uk-mkivs.net/forums/p/135825/1800260.aspx

Link to comment
Share on other sites

φιλε καλο το ερωτημα σου!! εκανα μια αναζητηση στο goggle και ειναι ιδιος!

ριξε μια ματια στο παρακατω site και θα το δεις και συ, το χειροφρενο ειναι στο ιδιο σημειο οπως στα αριστεροτιμονα, και γενικα ολη η κονσολα ειναι ιδια.

http://uk-mkivs.net/forums/p/135825/1800260.aspx

φιλε και γω αυτο πιστευω αλλα πρεπει να το επιβεβαιωσω....

Link to comment
Share on other sites

Παίδες γεια σας και από εμένα.Είμαι νέος στο club και γράφω πρώτη φορά.Είδα τις συζητήσεις που γίνονται για τεμπέλη και ενώ προσπάθησα να απαντήσω το σύστημα δεν με άφηνε και έτσι ανοίγω νέο topic.Έχω ένα golf V tsi 140 ps trendline και τοποθέτησα τεμπέλη το Πάσχα που μας πέρασε.Η τιμή του ήταν 270e και με την τοποθέτηση πήγαινε 300e.Το πήρα από τον Καψιώχα στο Αγρίνιο.Δεν κάνω διαφήμιση αλλά βλέπω που γράφεται μεγάλα ποσά και φρίκαρα.Το πήρα και το τοποθέτησα πανεύκολα,έχει μέσα στο κουτί οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες γεια σας και από εμένα.Είμαι νέος στο club και γράφω πρώτη φορά.Είδα τις συζητήσεις που γίνονται για τεμπέλη και ενώ προσπάθησα να απαντήσω το σύστημα δεν με άφηνε και έτσι ανοίγω νέο topic.Έχω ένα golf V tsi 140 ps trendline και τοποθέτησα τεμπέλη το Πάσχα που μας πέρασε.Η τιμή του ήταν 270e και με την τοποθέτηση πήγαινε 300e.Το πήρα από τον Καψιώχα στο Αγρίνιο.Δεν κάνω διαφήμιση αλλά βλέπω που γράφεται μεγάλα ποσά και φρίκαρα.Το πήρα και το τοποθέτησα πανεύκολα,έχει μέσα στο κουτί οδηγίες.

Καλως ορισες

Αν διαβαζες πιο προσεχτικα το κλειδωμενο θεμα θα εβλεπες οτι υπαρχει ενα ιδιο ακριβώς στο οποιο θα μπορουσες να απαντησης, άλλωστε αυτος ηταν ο λογος που κλειδωσε. Παντως ακριβά το πήρες για δες

http://cgi.ebay.de/Original-VW-Mittelarmlehne-Armlehne-MAL-Golf-V-5-Jetta_W0QQitemZ180323031538QQcmdZViewItemQQptZAutoteile_Zubeh%C3%B6r?hash=item29fc1719f2&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1229|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318|301%3A0|293%3A3|294%3A50

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

......

Trim Tools: Ακριβώς τα ίδια πήρα πριν 1 βδομάδα, ελπίζω σε 4-5 μέρες να φτάσουν!!

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Plastic-Bon...omotiveQ5fTools

......

 

Ναααααααα ρωτήσω :) . Επειδή δεν το'χω και πολύ και με τις ιντερνετικές αγορές,  τα trim tools που μπορούμε να τα βρούμε? Πήγα και κοίταξα πράκτικερ αλλά δεν βρήκα κάτι. Λέω να πάω να κάνω μια περατζάδα στην Αθηνάς - κέντρο και μετά μήπως πάω και στο leroy merlin. Υπάρχει κάπου αλλού που μπορώ να πάω με μεγαλύτερη πιθανότητα να τα βρω? 

 

trim%20tool%20kit.jpg

Edited by Grouper_8L
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.