Jump to content
Nikos_Passat_2.0T

Led Φώτα Ημέρας Για Passat

Recommended Posts

Λοιπόν, κύριοι, είχα ρίξει κάτι μπηχτές σε άλλο θέμα για LED φώτα ημέρας κι επειδή είχαμε εξελίξεις, ξεκινάω αυτό το θέμα γιατί μάλλον θα χρειαστούμε τον χώρο μας... :D

Λοιπόν, αρχικά είχα μιλήσει με έναν γνωστό εδώ Θεσσαλονίκη, ο οποίος θα άνοιγε τα φλας, και θα πρόσθετε μέσα LED για φώτα ημέρας. Τώρα που γύρισα από Συρία όμως, μπήκα στο VW Vortex και είδα ότι την ίδια ιδέα (και καλύτερη) την είχε και ο φίλος Iulian από Ρουμανία (αυτός που μας έκανε τα πίσω φώτα look Skyline). Ο Iulian λοιπόν, αλλάζει όλο το εσωτερικό των φλας, και βάζει και φώτα ημέρας αλλά κάνει και τα φλας μας να είναι LED. Δείτε παρακάτω τις φώτο για να καταλάβετε περισσότερο. Επίσης του είπα πως εγώ προτιμώ την 1η version αλλά να ειναι πολλά τα LED ημέρας (κίτρινο χρώμα) και τα λίγα τα φλας (κόκκινο χρώμα).

Του έστειλα e-mail χθες και μου απάντησε τα παρακάτω:

The version you are thinking can be done. I see no problem . The housing is OEM i work only in the interior.

For turn signals there is no programming to do . It is plug&play. Also i think the DRL should be connected to the parking lights. This way it would not affect the foglights . They can be connected to foglights too there is no problem. I think i can do it plug&play both . I the worst case scenario it would be required to ''Disable cold diagnostics'' for foglights or parking. But i do not think it will be necessary.

So if it's connected to parking they will stay on with parking. If you want them connected to foglights they will be controlled trough the same switch.

You can use the photos no worries.

The price is around 220 euro. This is because of high number of components. If you send me your housings i can cut the price of the new housings which are 50 euro. But you will have to stay 1 week without turns . You can chose what is most convenient for you.

Let me know if there is any other info you need.

Best regards,

Iulian

Σε αυτά που έγραψε, έχω να τον ρωτήσω τι γίνεται με τα αυτόματα φώτα, γιατί δεν θέλω να ανοίγω τα φώτα θέσης για να ανάψουν τα ημέρας, αλλά να ανάβουν μόνα τους. Ξέρω ότι μια λύση είναι να συνδεθούν στα ομίχλης και να δουλεύουν με τον προγραμματισμό που έχουν κάνει ήδη ο Κώστας και ο Γιώργος, αλλά δεν θέλω να χάσω και τα ομίχλης μου. Θα διευκρινιστεί αυτό το θέμα στη συνέχεια. Μια πιθανή λύση που σκέφτομαι, είναι να ανάβουν συνέχεια, ακόμη και όταν είναι νύχτα και λειτουργούν οι κανονικοί προβολείς.

Για όποιον θέλει να παρακολουθήσει το θέμα και στο VW Vortex, μπορεί να το βρει εδώ.

drl1.jpg

drl2.jpg

drl3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την 1 Version και με λιγότερα led στα φλας. Σίγουρα δεν πρέπει να επηρεαστούν οι υπόλοιπες λειτουργίες των φώτων. Μήπως θα έχουμε πρόβλημα με το ΚΤΕΟ;

Δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με το ΚΤΕΟ.

Δήμο ψήνεσαι γενικότερα για κάτι τέτοιο? Αφού βέβαια ξέρουμε ακριβώς πως θα δουλέψουν και τι θα χρειάζεται για την εγκατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Και γω είμαι υπέρ της version 1.Βέβαια η τιμή του Ρουμάνου για την όλη ιδιοκατασκευή είναι αρκετά τσουχτερή.Αποτελεί ωστόσο μονόδρομο για όσους έχουν ενεργά φώτα xenon διότι όσοι έχουν τα απλά φώτα μπορούν με επιπλέον 80 ευρώ + μεταφορικά να πάρουν από το ebay 2 φανάρια με ενσωματωμένα τα led ως φώτα ημέρας.Τέλος επιφυλλάσσομαι για το πόσο θα είναι συμβατή η λειτουργία τους με την λειτουργία γενικότερα του φωτισμού του αυτοκινήτου.closedeyes.gif

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πολύ καλό και νομίζω ότι θα μου αρέσει περισσότερο από τα φώτα που αναφέρει ο Γιώργος (αντιγράφουν audi, γι'αυτό δεν τρελαίνομαι). Φαντάζομαι ότι αν κάνουμε group buy θα πέσει η τιμή, γιατί είναι αρκετά υψηλή.

Link to comment
Share on other sites

Και γω είμαι υπέρ της version 1.Βέβαια η τιμή του Ρουμάνου για την όλη ιδιοκατασκευή είναι αρκετά τσουχτερή.Αποτελεί ωστόσο μονόδρομο για όσους έχουν ενεργά φώτα xenon διότι όσοι έχουν τα απλά φώτα μπορούν με επιπλέον 80 ευρώ + μεταφορικά να πάρουν από το ebay 2 φανάρια με ενσωματωμένα τα led ως φώτα ημέρας.Τέλος επιφυλλάσσομαι για το πόσο θα είναι συμβατή η λειτουργία τους με την λειτουργία γενικότερα του φωτισμού του αυτοκινήτου.closedeyes.gif

Professor που τα βρίσκουμε αυτά τα φανάρια που λες; Σκεφτόμουν πριν καιρό να βάλω φανάρια με drl στο cc μου αλλά δεν έβρισκα κάτι στο ebay.

υ.γ. Η λύση αυτ'η που πόσταρες είναι πολύ καλή αλλά πως θα συνεργάζονται με τις άλλες λειτουργίες; Τι εννοώ; Αν έχεις προσέξεις στα audi τα drl είναι πάντα αναμμένα αλλά η ένταση τους μειώνεται όταν ανάβουν τα φώτα ή τα φλάς ώστε να μην ενοχλούν τη νύχτα ή αντίστοιχα να είναι ορατά τα φλας.

Edited by R1der
Link to comment
Share on other sites

Professor που τα βρίσκουμε αυτά τα φανάρια που λες; Σκεφτόμουν πριν καιρό να βάλω φανάρια με drl στο cc μου αλλά δεν έβρισκα κάτι στο ebay.

υ.γ. Η λύση αυτ'η που πόσταρες είναι πολύ καλή αλλά πως θα συνεργάζονται με τις άλλες λειτουργίες; Τι εννοώ; Αν έχεις προσέξεις στα audi τα drl είναι πάντα αναμμένα αλλά η ένταση τους μειώνεται όταν ανάβουν τα φώτα ή τα φλάς ώστε να μην ενοχλούν τη νύχτα ή αντίστοιχα να είναι ορατά τα φλας.

Δεν βλέπω να έχει κάτι για το cc.Για τα 3c/B6 υπάρχει μεγάλη πληθώρα:http://cgi.ebay.de/VW-PASSAT-3C-Limo-3-05-SCHEINWERFER-CHROM-LED-LEISTE_W0QQitemZ380177586557QQcmdZViewItemQQptZAutoteile_Zubeh%C3%B6r?hash=item588459997d

Link to comment
Share on other sites

υ.γ. Η λύση αυτ'η που πόσταρες είναι πολύ καλή αλλά πως θα συνεργάζονται με τις άλλες λειτουργίες; Τι εννοώ; Αν έχεις προσέξεις στα audi τα drl είναι πάντα αναμμένα αλλά η ένταση τους μειώνεται όταν ανάβουν τα φώτα ή τα φλάς ώστε να μην ενοχλούν τη νύχτα ή αντίστοιχα να είναι ορατά τα φλας.

Κι εγώ πρόσεξα ότι τελικά δεν σβήνουν εντελώς τα LED στα Α4 όταν ανάβουν τα κανονικά φώτα. Βέβαια στο Q5 που πήραμε, είδα ότι όταν ανάβουν οι προβολείς, τα LED σβήνουν εντελώς. Τέλος πάντων. Το να τα κάνουμε να είναι μόνιμα αναμμένα, είναι το εύκολο. Και με την προσθήκη ενώς ρελέ, μπορούμε να τα κάνουμε να πέφτει και η έντασή τους... Το θέμα είναι, πόσοι ψήνονται για αυτό το project, να δούμε πόσοι μαζευόμαστε και να ζητήσουμε και μια καλύτερη τιμή... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πιστεύω ότι επειδή τα φλας μας είναι στην γωνία του προφυλακτήρα το αποτέλεσμα δεν θα είναι πολύ καλαίσθητο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πιστεύω ότι επειδή τα φλας μας είναι στην γωνία του προφυλακτήρα το αποτέλεσμα δεν θα είναι πολύ καλαίσθητο...

Αν δεις το αυτοκίνητο από μπροστά όμως, θα δεις ότι λόγω γεωμετρίας του προφυλακτήρα, τα φλας φαίνονται ολόκληρα και από μπροστά.

Εγώ προσωπικά, ειδικά αν ψηθεί κι άλλος για να ρίξουμε και λίγο την τιμή, είμαι μέσα... :)

dsc04281small.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις το αυτοκίνητο από μπροστά όμως, θα δεις ότι λόγω γεωμετρίας του προφυλακτήρα, τα φλας φαίνονται ολόκληρα και από μπροστά.

Εγώ προσωπικά, ειδικά αν ψηθεί κι άλλος για να ρίξουμε και λίγο την τιμή, είμαι μέσα... :)

dsc04281small.jpg

Συμφωνώ και γω Νίκο θα φαίνεται πολύ μουράτο με τα φλας-λεντ.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και γω Νίκο θα φαίνεται πολύ μουράτο με τα φλας-λεντ.:)

όντως με το φλάς led θα είναι πολύ όμορφο.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ αν κατάλαβα καλά θα έχει (όπως το θέλουμε εμείς) 2 σειρές με λευκά led για drl και 1 με κίτρινα για φλας; Ψήνομαι κι εγώ μιας και απ'ότι βλέπω δεν παιζει κάτι σε φανάρι έτοιμο για το cc. Μια απορία όμως... παίζει πρόβλημα με εγγύηση κλπ; Αν ναι να το ξανασκεφτώ.

edit: Ξαναδιάβασα την απάντηση του lulian. Ουσιαστικά στην τιμή μας στέλνει έτοιμα ολόκληρα τα φλας σωστά; Ή αλλιώς μπορούμε να του στείλουμε τα δικά μας να τα τροποποιήσει; Προσωπικά προτιμώ το πρώτο ώστε να έχουμε καβάτζα τα μαμά.

Edited by R1der
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμα και τα LED για φλας και φώτα ημέρας! Ίσως να τα έχω από εβδομάδα. Ίσως να προλάβω να τα έχω και στα γεννέθλια του club, να τα δείτε... :p

drlpass2small.jpg

drlpass3small.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μεγειές Νίκο!!!Τελικά πως θα λειτουργούν???Γνωρίζεις λεπτομέρειες ή θα το δεις στην πράξη???

Link to comment
Share on other sites

Μεγειές Νίκο!!!Τελικά πως θα λειτουργούν???Γνωρίζεις λεπτομέρειες ή θα το δεις στην πράξη???

Δεν ξέρω πως μπορεί να το κάνουν άλλοι, εγώ πάντως θα τα συνδέσω να ανάβουν μόνιμα... (αν δεις τα περισσότερα μαμά, έτσι είναι)...

Link to comment
Share on other sites

θελω σχετικη ενημερωση απο κοντα γιατι οταν μιλουμε για LED δεν γινεται να απεχω

Ρε συ Mod, αυτά είναι για μεγάλα παιδιά με μεγάλα παιχνίδια!!! :p

Μάλλον πρέπει να ξεκινήσεις αγοράζοντας τα πίσω φώτα της Hella με τα LED (τα οποία πιστεύω είναι άπαιχτα για Golf 5) και μετά να αρχίσουμε τα πάρε δώσε με τον Iulian, για να κάνεις ότι θέλεις σε LED!!! :thumbsup: Θα σε ενημερώσω την Παρασκευή! :good:

Link to comment
Share on other sites

οταν ειχα βαλει λεντ μερικοι δεν ειχαν αλλαξει ουτε μια λαμπα στο car τους...

τα πισω ΟΕΜ φαναρια με τα λεντ δεν μου αρεσαν γιατι το εσωτερικο ειναι πολυ ασημι υπαρχουν κ αλλα ζευγαρια τα οποια ειναι κοκκινα σαν τα μαμα

ενω προτιμω τα smoked R32 γιαυτο κ τα αγορασα

θελω DRL κ λεντ φλασακια

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως μπορεί να το κάνουν άλλοι, εγώ πάντως θα τα συνδέσω να ανάβουν μόνιμα... (αν δεις τα περισσότερα μαμά, έτσι είναι)...

Νίκο η σύνδεση θα είναι με μαμά φίσες ή θα παίξουν κόψε-ράψε;

Link to comment
Share on other sites

Νίκο η σύνδεση θα είναι με μαμά φίσες ή θα παίξουν κόψε-ράψε;

Τα φλας θα είναι μαμά φίσες. Τα φώτα ημέρας, θα μου τα αφήσει σκέτα καλώδια γιατί θέλω να τα δώσω ρεύμα μόνιμο, οπότε δεν χρειαζόταν καμία φίσα... Υπάρχει η επιλογή κάποιος να καταργήσει αν θέλει τα ομίχλης και να συνδέσει τα ημέρας. Εκεί θα παίξουν μαμά φίσες και πάλι, αλλά προσωπικά δεν λέει να καταργήσεις κάτι που έχεις... Για όσους ΔΕΝ έχουν φώτα ομίχλης, θα μπορούσαν να συνδεθούν τα ημέρας σαν ομίχλης και να ρυθμιστούν να ανάβουν μέσω VagCom.

Link to comment
Share on other sites

Τα φλας θα είναι μαμά φίσες. Τα φώτα ημέρας, θα μου τα αφήσει σκέτα καλώδια γιατί θέλω να τα δώσω ρεύμα μόνιμο, οπότε δεν χρειαζόταν καμία φίσα... Υπάρχει η επιλογή κάποιος να καταργήσει αν θέλει τα ομίχλης και να συνδέσει τα ημέρας. Εκεί θα παίξουν μαμά φίσες και πάλι, αλλά προσωπικά δεν λέει να καταργήσεις κάτι που έχεις... Για όσους ΔΕΝ έχουν φώτα ομίχλης, θα μπορούσαν να συνδεθούν τα ημέρας σαν ομίχλης και να ρυθμιστούν να ανάβουν μέσω VagCom.

Ναι αλλά όσοι δεν έχουν φώτα ομίχλης για να βάλουν την καλωδίωση......κοινώς "βράσε ρύζι" άσε που για ελλάδα μόνο το tredline δεν έχει φώτα ομίχλης και σ΄αυτήν την βασική έκδοση δεν κυκλοφόρησε πολύ.Μάλλον θα πάρεις ρεύμα από την μίζα έτσι δεν είναι Νίκο??

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μπήκαν και τα φώτα ημέρας! Η τοποθέτηση ήταν τελικά πολύ εύκολη. Στις φώτο παρακάτω, είναι αναμένα, αλλά λειτουργούν σαν ομίχλης (για αυτό ανάβουν και τα φώτα θέσης). Μετά έβαλα το VagCom και τα προγραμμάτισα, αλλά δεν έβγαλα νέες φώτο... :D

Τώρα που έφτιαξε λίγο ο καιρός, θα πλύνω και το αμάξι και θα βγάλω καινούργιες, να φαίνονται και τα φλας... :good:

img3713e.jpg

img3710r.jpg

img3708u.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.