Jump to content
ACE2007

Golf 5/6 1.4 Tsi - Το Καλύτερο Κιτ Εισαγωγής

Ποια είναι η καλύτερη εισαγωγή για τα TSI?  

89 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Και καλά μπορείς να κάνεις τρύπα, αλλά εγώ απλά έβαλα φίλτρο αναθυμιάσεων και είναι οκ.

Με ένα aftermarket φίλτρο δεν ξέρω...Βασικά έχω ανοίξει με ό,τι κινείται, αλλά όχι με TSi, ποτέ...

Εγώ είμαι πολύ ικανοποιημένος από τη συνολική απόδοση και δεν είχα πρόβλημα με νερά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχαν τι να κάνουν μια μέρα στην Forge & στην APR και λένε δεν βγάζουμε τίποτα εισαγωγές που να είναι και λίγο από super duper ηλεκτρική σκούπα που ρουφάει αέρα, νερό, το χαλί της κουζίνας κλπ κλπ

Πλάκα κάνετε ρε παιδιά, θα έβγαζαν ένα προιόν αν δεν ήταν σωστό και μελετημένο??

Link to comment
Share on other sites

εγω να ρωτησω κατι αλλο....να αναφερω καταρχην οτι τι το αμαξι εχει πανω βαρελακι bmc αναπτορα forge και catback gti....απο τοτε λοιπον που εβαλα το βαρελακι 1ον δεν εχω παρατηρησει καποια διαφορα στον ηχο,2ον καμμια μεγαλη διαφορα στην αποδοση και 3ον το βαρελακι σφυρζει εκνευριστικα στις χαμηλες στροφες 2000-3000 και μου χαλαει ολο τον ηχο του αυτοκινητου και της "σκαστρας"...αν ξερει κανεις ειδικα για το σφυριγμα κατι ας με βοηησει!!!! :angry2: :angry2: new_grrrr.gifnew_grrrr.gifnew_grrrr.gif

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω Katana.

Συντομα θα τοποθετηθει και υποσχομαι μετρησεις πριν και μετα.

Για να μην βγω αλλο offtopic, θεωρω και την grouppeM, πολυ καλη ισως την καλητερη εισαγωγη και ειδικα σχεδιασμενη για τον 1.4, αλλα με απαγορευτικη τιμη για εμενα.

Link to comment
Share on other sites

εγω να ρωτησω κατι αλλο....να αναφερω καταρχην οτι τι το αμαξι εχει πανω βαρελακι bmc αναπτορα forge και catback gti....απο τοτε λοιπον που εβαλα το βαρελακι 1ον δεν εχω παρατηρησει καποια διαφορα στον ηχο,2ον καμμια μεγαλη διαφορα στην αποδοση και 3ον το βαρελακι σφυρζει εκνευριστικα στις χαμηλες στροφες 2000-3000 και μου χαλαει ολο τον ηχο του αυτοκινητου και της "σκαστρας"...αν ξερει κανεις ειδικα για το σφυριγμα κατι ας με βοηησει!!!! :):Dnew_grrrr.gifnew_grrrr.gifnew_grrrr.gif

Μηπως στο εβαλε αναποδα και δεν ρουφαει??? σε φιλου που ειχαμε παει να του βαλουν βαρελακι,ο τυπας εκτος του οτι εκανε 3 ωρες να του το βαλει,του το ειχε βαλει και αναποδα,και μολις το ειδα του λεω τι εχεις κανει εδω...και μου λεει τι?ολα σωστα! και πηγαινε και κοιτουσε τις οδηγιες μεσα απο το ιντερνετ!!!! απλα ελεος παιδια...τελικα συμφωνησε οτι ειχα δικιο shockgun.gif

Link to comment
Share on other sites

Μηπως στο εβαλε αναποδα και δεν ρουφαει??? σε φιλου που ειχαμε παει να του βαλουν βαρελακι,ο τυπας εκτος του οτι εκανε 3 ωρες να του το βαλει,του το ειχε βαλει και αναποδα,και μολις το ειδα του λεω τι εχεις κανει εδω...και μου λεει τι?ολα σωστα! και πηγαινε και κοιτουσε τις οδηγιες μεσα απο το ιντερνετ!!!! απλα ελεος παιδια...τελικα συμφωνησε οτι ειχα δικιο shockgun.gif

χαχαχα κ εμενα τι ιδιο ακριβως μ εκαναν στην vw που πηγα για σερβις .μ εβαλαναναποδα την χωανη κ το πηραα χαμπαρι αργοτερα διοτι δεν τραβουσε το καημενο .....Οτι και να πεις ειναι λιγα

Link to comment
Share on other sites

θεωρω και την grouppeM, πολυ καλη ισως την καλητερη εισαγωγη και ειδικα σχεδιασμενη για τον 1.4, αλλα με απαγορευτικη τιμη για εμενα.

Τότε σκέψου να βάλεις της APR που είναι στη μισή τιμή της grouppeM και αποδίδει ίσως εξίσου καλά...

Την άλλη εβδομάδα θα σου πω εντυπώσεις...:(

Link to comment
Share on other sites

όχι ούτε καν "χαρχαλιτο"...είναι σαν ένα αποτυχημένο σφύριγμα με τα χείλια ο ήχος..το βαρελάκι μονος μου το έβαλα και δεν νομίζω να έκανα λάθος gt γραφει πάνω engine side και air side και τι "φιλτροχοανι" που είδα μέσα μου φάνηκε κανονικά...δεν ξέρω τι να κανω !!!

Edited by Speedy
greeklish
Link to comment
Share on other sites

Τότε σκέψου να βάλεις της APR που είναι στη μισή τιμή της grouppeM και αποδίδει ίσως εξίσου καλά...

Την άλλη εβδομάδα θα σου πω εντυπώσεις...:clapping:

Σ' ευχαριστω Katana.

Συντομα θα τοποθετηθει και υποσχομαι μετρησεις πριν και μετα.

Για να μην βγω αλλο offtopic, θεωρω και την grouppeM, πολυ καλη ισως την καλητερη εισαγωγη και ειδικα σχεδιασμενη για τον 1.4, αλλα με απαγορευτικη τιμη για εμενα.

Την APR εννουσα οτι θα τοποθετησω συντομα :clapping:

Περιμενω εντυπωσεις φιλε !

Θα κοιταξω μηπως τοποθετειται και pipercross μεσα της, γιατι κανονικα ερχεται με K&N, γνωριζει κανεις αν γινεται ???

Link to comment
Share on other sites

Την APR εννουσα οτι θα τοποθετησω συντομα :p

Περιμενω εντυπωσεις φιλε !

Θα κοιταξω μηπως τοποθετειται και pipercross μεσα της, γιατι κανονικα ερχεται με K&N, γνωριζει κανεις αν γινεται ???

Μπορεις να βαλλεις οποια χοανη με διαμετρο στομιου 80 mm θελεις αρκει να χωραει.

Edited by stef80
Link to comment
Share on other sites

Μιας και μου άνοιξε η όρεξη......Έχει βάλει κανείς άλλος την καρμπον σκούπα της simota

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=31030

εκτός από τον Makis71 να μας πεί και αυτός εντυπώσεις. Και άν ξέρει κάποιος κάτι παρόμοιο(έτσι τέτοια μεγάλη σκούπα) σε πιό οικονομική λύση. Έ όσο νάνε τα 300+ πονάνε για εισαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

κοψοχρονια δηλαδη !!!!

Αν σκεφτείς όμως ότι η Oettinger χρεώνει το ίδιο προιόν επειδή έχει άλλο όνομα 390 (στο site, η τιμή από τον εδώ αντιπρόσωπο είναι άγνωστη) τότε τα 270 για μία κορυφαία εισαγωγή δεν είναι κανένα τρομακτικό ποσό.

Τι να πούμε και για τις εισαγωγές τις GrouppeM που έχουν 700-800 ευρώ!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά παρκαλώ την γνώμη σας- έτσι πως είναι επηρεάζεται πολύ απο την θερμοκρασία του κινητήρα? απέχει γύρω στα 15 cm από το κομάτι που μπαινει ο αέρας- τι άλλη πατέντα μπορώ να κάνω ? εαν προσθεσω κομάτι για να το φέρω μπροστα θα έχω απώλειες? - μία άλλη επιλογή είναι να βάλω τον carbon σωλήνα της pipercross (από εκεί που το έβαλα) που θα πρέπει να μπει και στο πρόγραμμα αλλά τσουζει λίγο η τιμη του.. εαν το αφήσω έτσι ? ευχαριστώ εκ των προτέρων DSC00627-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιδιά παρκαλώ την γνώμη σας- έτσι πως είναι επηρεάζεται πολύ απο την θερμοκρασία του κινητήρα? απέχει γύρω στα 15 cm από το κομάτι που μπαινει ο αέρας- τι άλλη πατέντα μπορώ να κάνω ? εαν προσθεσω κομάτι για να το φέρω μπροστα θα έχω απώλειες?

Πρόσθεσε ένα σωλήνα ίδιας διαμέτρου με την εροστασιακή εισαγωγή και θα είσαι ok.

Link to comment
Share on other sites

επισης καλο θα ηταν να παρεις ενα χαρτονι και να φτιαξεις κατι σαν "πατρον" για ασπιδα απο την πλευρα του κινητηρα αριστερα δλδ και απο την κατω μερια της χωανης.

κολας και ενα λαμακι και το στενερωνεις πανω στη βιδα που εχει για το φιλτροκουτι και εισαι αρχοντας.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά παρκαλώ την γνώμη σας- έτσι πως είναι επηρεάζεται πολύ απο την θερμοκρασία του κινητήρα? απέχει γύρω στα 15 cm από το κομάτι που μπαινει ο αέρας- τι άλλη πατέντα μπορώ να κάνω ? εαν προσθεσω κομάτι για να το φέρω μπροστα θα έχω απώλειες? - μία άλλη επιλογή είναι να βάλω τον carbon σωλήνα της pipercross (από εκεί που το έβαλα) που θα πρέπει να μπει και στο πρόγραμμα αλλά τσουζει λίγο η τιμη του.. εαν το αφήσω έτσι ? ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σίγουρα είναι κοντά στον κινητήρα και θα τραβάει ζεστό αέρα. Η καλύτερη λύση είναι ο σωλήνας carbon που αναφέρεις της pipercross που θα ταιριάζει κουτί.

Edited by J.P.
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι κοντά στον κινητήρα και θα τραβάει ζεστό αέρα. Η καλύτερη λύση είναι ο σωλήνως carbon που αναφέρεις της pipercross που θα ταιριάζει κουτί.

Aυτόν εδώ εννοείς ?....... http://carworks.gr/online/images/stories/products/airintake/pipercross/gallery/pipercross_wallpaper_12_800.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτός μου φαίνεται απλός εύκαμπτος σωλήνας (με δώρo 2 μωρά βέβαια!!)

Μάλλον κάτι τέτοιο πρέπει να αναφέρει σαν carbon :

http://www.dcp-shop.co.uk/buy-car-accessories/images/BigImage/Pipercross/impxvis.jpg

Edited by J.P.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.