Jump to content
ACE2007

Golf 5/6 1.4 Tsi - Το Καλύτερο Κιτ Εισαγωγής

Ποια είναι η καλύτερη εισαγωγή για τα TSI?  

89 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

για μαμα με 160 αλογα προτιμοτερο ποιο ειναι?χωρις σκοπο μελλοντικα να μπει προγραμμα.αλλα με ενδεχομενο να μπει μια miltek

Eγω σε 140αρι χωρις πρόγραμα εχω το προαναφερθεν k&n στο εργοστασιακο φιλτροκουτι. δεν βλέπω λόγο να πας για φιλτροχοάνη αν δεν βάλεις πρόγραμα...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

για μαμα με 160 αλογα προτιμοτερο ποιο ειναι?χωρις σκοπο μελλοντικα να μπει προγραμμα.αλλα με ενδεχομενο να μπει μια miltek

φίλε συγνωμη αλλά δεν καταλαβαίνω το σκεπτικο σου -

δηλαδή ενδέχεται να δώσεις ~1600 ευρω για μια ολοσωμη Miltek χωρίς να βάλεις προγραμμα ;

δηλαδή θα αλλάξεις διαμετρο εξατμισης ,dp με ποιο ελευθερο καταλυτη και θα το αφήσεις μαμα;

δεν αντιλέγω αλλά να δώσεις τόσα λεφτα μονο και μονο για να σπουλαρει λίγο καλυτερα η τουρμπινα σου με μαμα πιεσεις δεν νομιζω να αξιζει -

επίσης δεν καταλαβαινω τον προβληματισμο σου για μια αλλαγη της εισαγωγής ενω θα κανεις ενα τοσο μεγαλο βήμα με το να βάλεις miltek ή άλλη ολόσωμη εξατμιση

τέσπα όπως είπε και ο φίλος εάν μεινεις μαμα με ένα φίλτρο kn θα είσαι μια χαρα-

εάν όμως βάλεις ολόσωμη εξατμιση ,βάλε και ένα κιτ εισαγωγης με χοανη ή κάτι αναλογο

(εγώ λέω να βάλεις και προγραμμα) :crazy:

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

απλα θελω αρχικα να βαλω φιλτρο και με την ληξη της εγγυησης να παω σε εξατμιση να μην την χασω απο τωρα.δηλ 2 χρονια.θελω βασικα λιγο καλυτερο ηχο

Edited by alex19871987
Link to comment
Share on other sites

απλα θελω αρχικα να βαλω φιλτρο και με την ληξη της εγγυησης να παω σε εξατμιση να μην την χασω απο τωρα.δηλ 2 χρονια.θελω βασικα λιγο καλυτερο ηχο

ποιος σου είπε οτι με την εξάτμιση χάνεις την εγγύηση????

Link to comment
Share on other sites

παντως αν καποιος θελει πραγματικα το καλυτερο κιτ εισαγωγης να βαλει η forge twin η dbilas μιλαμε για αλλη κλαση σε σχεση με αυτα που συζητατε

Link to comment
Share on other sites

εισαγωγη αλεξ..

εγω εχω την apexi απο αμερικη την εφερα ..

εδω δεν την εβρισκα..

Μηδεν διαπερατοτητα σσε σκουπιδακια και κορυφαια αποδοση σε σχεση με την piper που ειχα

Link to comment
Share on other sites

εγω ξέρω ότι οι piper ανεκαθεν είχαν σήμα και το χ μπροστα και παντα έβγαιναν έτσι..

πάλι έχω μια ιδια που είναι no name και είναι σκετη ,ειναι μια χαρα ,αλλα δεν είναι Ppiercross -και η μεγαλη διαφορα είναι στο λαιμο όπου στην piper είναι μαλακος και μπαινει ευκολα στον σωλήνα ενω στην no name είναι ένα πραγμα σκληρο μονοκοματο-

φανταζομαι θα εχει και διαφορα στο σφουγγαρι αλλα ειναι κατι που δεν μπορω να διακρινω όυτε εμφανισιακα ουτε απο πλευρα αποδοσης-

επίσης να διευκρινισουμε στον φίλο με το λαδωμα ότι εννουμε ένα σπρει το οποιο το ριχνεις στην χοανη και ουσιαστικα συγκρατει περισσότερο σκονη μικροσωματιδια κλπ (dirt retention additive)

αυτο που σου λεω το ξερω και ισχυει καργα.. δνε εχει να κανει ο λαιμος.. ισα ισα υπηρχε ελατωματικη παρτιδα piper που εκοβε λαιμους και ειχε το σημα πανω....

η συγκεκριμενη παρτιδα απλα εγινε παραγγελια απο τον εισαγωγεα χωρις σημα..

εμενα σκεψου η 176 που ειχα ειχε σιδερενιο μεταλικο λαιμο που αγκαλιαζε ολη τη βαση της χοανης!

την αλλξα ομως γιατι τραβουσε αρκετη σκονη μεσα... δεν μπηκα στη διαδικασια να τη λαδωσω...

για αυτο επελεξα μια χοανη universal KN ωστε τελος το θεμα σκονη!

τωρα για apexi KN και λοιπα φιλτρα γαζας πιστευω η διαφορα ειναι αμελητεα...

τελος για τουρμπατα χοανη μανιταρι.. το βαρελακι με βαση τα οσα εχω δει δεεεεεν τραβαει αρκετο αερα ειδικα στα βελτιωμενα...

Link to comment
Share on other sites

η συγκεκριμενη παρτιδα απλα εγινε παραγγελια απο τον εισαγωγεα χωρις σημα..

αυτό χωρίς να θέλω να φανώ κακοπροαίρετος θα με έβαζε σε σκέψεις -καμία εταιρεία γνωστη του χώρου δεν θα εφτιαχνε προιον χωρίς να αναφέρει την επωνυμία της είτε έιναι Kn είτε forge είτε pipercross ....αντιθετως απομίμηση θα μπορουσε να είναι καλλιστα -εάν όμως είσαι τόσο σίγουρος πάω πάσο!

τελος για τουρμπατα χοανη μανιταρι.. το βαρελακι με βαση τα οσα εχω δει δεεεεεν τραβαει αρκετο αερα ειδικα στα βελτιωμενα...

:thumbsup:

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

εάν δεν τα ακουσεις απο μονο σου alive ότι και να σου πουμε εμεις είναι λίγο ,πάρε μερικα videakia αν και δεν θα μπορεσεις να καταλαβεις και πολλά

kn

forge

pipercross (μονο cold start )

και apr η οποία όμως είναι προορισμένη για 2λιτρα και όχι για τα δικά μας (πολλοι εχουν βαλει σε 14αρι και είναι ευχαριστημενοι)

http://www.youtube.com/watch?v=13r7Ox02WvI&feature=related

Link to comment
Share on other sites

???

το καλυτερο εδω http://www.dbilas-dynamic.de/dbilas_eng/Luftfiltersysteme/FLOWMASTER/FLOWMASTER.php?ID=40# δες εκει που λεει 1.4 εχει και εικονα!ολα τα αλλα ειναι χειροτερα μπροστα σαυτο εγω εχω Bmc και το πουλαω για να βαλω αυτο!ειναι οτι καλυτερο
Link to comment
Share on other sites

φίλε Playmaker πως ξερεις ότι είναι καλυτερο ; ,εχουν γίνει δοκιμες με διαφορες εισαγωγες στο ιδιο αυτοκινητο και έχει αποδειχθεί ότι αυτή είναι η καλυτερη ; έχεις κάποιο link;

Link to comment
Share on other sites

φίλε Playmaker πως ξερεις ότι είναι καλυτερο ; ,εχουν γίνει δοκιμες με διαφορες εισαγωγες στο ιδιο αυτοκινητο και έχει αποδειχθεί ότι αυτή είναι η καλυτερη ; έχεις κάποιο link;

το ξερω απο τα gti τναι σε αποδοση το ξερω απο τι τιμη σε σχεση με τα αλλα τα φθηνιαρικα .ολοι οι ψαγμενοι ξερουν οτι η η μαρκα ειναι κορυφη σοβαρα

Link to comment
Share on other sites

η forge μου αρεσε ποιο πολυ απο τα βιντεο.οι χοανες μαζευουν περισσοτερη σκονη και ειναι πιο επικινδυνο για τον κινητηρα?

http://www.knfilters.com/search/product.aspx?Prod=57S-9501

αξιζει αυτη η λετε καποια αλλη?μικρες οι διαφορες τους?

Link to comment
Share on other sites

η forge μου αρεσε ποιο πολυ απο τα βιντεο.οι χοανες μαζευουν περισσοτερη σκονη και ειναι πιο επικινδυνο για τον κινητηρα?

http://www.knfilters...x?Prod=57S-9501

αξιζει αυτη η λετε καποια αλλη?μικρες οι διαφορες τους?

και γω μεταξυ forge και κn ειμαι για να βαλω.

Link to comment
Share on other sites

ποια λες?

την 1η (forge) την εχω δει και ακουσει σε tsi θελω ομως να δω και την 2η σε λειτουργια να μπορω να συγκρινω

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 57 σελίδες πάλι στην Pipercross καταλήγουμε..!

@ Dimiv πολύ ωραία τα βιντεάκια!

@ Playmaker ειδικά η Forge twin είναι υπερβολή για 1,4!

Link to comment
Share on other sites

Mετά από 57 σελίδες πάλι στην Pipercross καταλήγουμε..!

Αυτό τώρα από που προκύπτει;!!!

Ο ένας θέλει forge, ο άλλος kn. Ο άλλος λέει καλά λόγια για της APR και ο άλλος έχει bmc και θέλει να το βγάλει να βάλει άλλη....

Ο άλλος πάλι λέει πως είχε piper και όταν έβαλε apexi αναφέρει πως ήταν πολύ καλύτερη σε απόδοση σε σχέση με την piper που είχε!!!!

Πάλι στην piper καταλήγουμε;!!!

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Αυτό τώρΑ Από που προκύπτει;!!!

ο ένΑς θέλει forge, ο άλλος kn. ο άλλος λέει κΑλά λόγιΑ γιΑ της APR κΑι ο άλλος έχει bmc κΑι θέλει νΑ το βγάλει νΑ βάλει άλλη....

ο άλλος πάλι λέει πως είχε piper κΑι ότΑν έβΑλε apexi ΑνΑφέρει πως ήτΑν πολύ κΑλύτερη σε Απόδοση σε σχέση με την piper που είχε!!!!

Πάλι στην piper κΑτΑλήγουμε;!!!

τΑ βΑρελάκιΑ δεν έχουν την κΑλύτερη Απόδοση, η apr δουλεύει μιΑ χΑρά Αλλά είνΑι πΑνάκριβη κΑι σχεδιΑσμένη γιΑ τΑ δίλιτρΑ. η Piper κΑτά την γνώμη μου σΑν bolt - on κιτάκι είνΑι ότι πιο σίγουρο γιΑ όποιον δεν θέλει νΑ πειρΑμΑτίζετΑι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.