Jump to content
ACE2007

Golf 5/6 1.4 Tsi - Το Καλύτερο Κιτ Εισαγωγής

Ποια είναι η καλύτερη εισαγωγή για τα TSI?  

89 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Bασικη ερωτηση...θα το εξεληξεις το αμαξι η απλως θες να βαλεις μια χοανη;;σκετη χοανη χωρις προγραμμα θα χασεις κιολας (το επαθα εγω ξεκινοντας το πρωτο σταδιο κ οσα adaptation κ αν εκανε δεν τη δεχτηκε) αν τελικα πας για ενα ολοκληρωμενο φπε τοτε μια χοανη σαν το carbonio της apr θα ηταν ταμαμ!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να παραγγειλω φιλτροχοανη με σωληνα αλουμινιο μαλλον,εχω προβληματισμο τι μαρκα να παρω τελικα γι αυτο κ το καθυστερω!!!εχω tsi 140 με προγραμμα κ μεσαιο τελικο στα 201hp.ποια θα ηταν η ιδανικη διασταση σωληνα κ αν εχετε να προτινεται και καποιο μαγαζι θα με βοηθουσατε πολυ γιατι επαρχια που ειμαι ειναι πολυ πικρα οι επιλογες μου!!!δεκτες ολες οι αποψεις.

Link to comment
Share on other sites

σωλήνα φτιαξτον σε ενα εξατμισα ,διαμετρος 70 mm ,αντιστοιχα θα παρεις και χοανη με 70αρη λαιμο -

 

αν θες σωνει και καλα ετοιμο κιτ κοίτα εδω http://www.supercharged.gr/vw%20golf%20gti%20tsi.html

Link to comment
Share on other sites

Τιμές οι χοανες παιζουν απο 60 κ πάνω

 

ο σωλήνας σε εξατμισα δεν θα σου παει πάνω απο 50-60€

 

το μαγαζι είναι οκ ,δεν εχω αγορασει προσωπικα αλλά ξέρω οτι είναι οκ -σου ξαναλεω όμως καλυτερα φτιαξτην σε ενα εξατμισα και αγορασε τη χοανη απο εξωτερικο -κοιτα για pipercross και ramair με 70αρη λαιμο

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κανει αυτος ο κωδικος για το δικο μου?ειναι χοανη με σωληνα της k&n 69-9501ΤΡ!


Ευχαριστω φιλε μου,κατι τετοιο θα γινει στο τελος,απλα βρηκα μια χοανη με τον κωδικο που εγραψα πιο πανω και δεν ξερω αν κανει για να την παρω κατευθειαν!η αγγελια λεει για αποδοση 150-180 αλογα,ισχυει αυτος ο περιορισμος για το συγκεκριμενο κωδικο?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειναι για κινητηρες 1.8Τ,μιλησα με το παιδι που το πουλαει,οποτε αποφασιζω τη χοανη που θα παρω και προχωραω.πειτε μου γνωμες οσοι εχετε βαλει!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλε μου,εγω πηγα και έφτιαξα σε μάστορα χειροποίητη σωληνα με οτι μέτρα ήθελα εγω και που να βγαίνει,70αρι σωληνα και μετα αγόρασα μια φιλτροχοανη με 70αρη λαιμό..

Ο σωλήνας ζήτημα να κόστισε 30 ευρώ και μετα η επιλογή της φιλτροχοανης ειναι δικιά σου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλε μου,εγω πηγα και έφτιαξα σε μάστορα χειροποίητη σωληνα με οτι μέτρα ήθελα εγω και που να βγαίνει,70αρι σωληνα και μετα αγόρασα μια φιλτροχοανη με 70αρη λαιμό..

Ο σωλήνας ζήτημα να κόστισε 30 ευρώ και μετα η επιλογή της φιλτροχοανης ειναι δικιά σου

Πολύ σωστά τα λέει ο golfakias mikros. Θα δώσεις και 30€ για το φίλτρο της RAMAIR στο ebay και είσαι κομπλέ!

http://www.ebay.co.uk/itm/RAMAIR-INDUCTION-FOAM-AIR-FILTER-UNIVERSAL-WIDE-70mm-80mm-90mm-MADE-IN-THE-UK-/271135249696?pt=LH_DefaultDomain_3&var=&hash=item3f20eb9520

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη προτυνεται καλυτερα χοανη foam και οχι τυπου kn κτλ?σας κουραζω αλλα ενα golf το εχουμε κ οπως πανε τα πραγματα αν δεν προκυτε να παρουμε ουτε πατινι ξανα με τους αλητες που κυβερναν!!!παντως καρδιτσα που μενω δεν υπαρχει προβλημα σκονης,τουλαχιστον στις συνηθεις διαδρομες που κανω εγω.σαν αποδοση και δειαρκεια ζωης εχουν μεγαλες διαφορες οι 2 τυποι χοανης?ευχαριστω ειδη για τις απαντησεις οσοι ανταποκριθηκατε!

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα βάλε κάτι bolt on για Golf. Εγώ προσωπικά έκανα υπομονή και πήρα την εισαγωγή της VW RACING. Μελετημένα και εργοστασιακά πράγματα και όχι greek πατέτντα. Ξέρω ότι είναι ακριβά αλλά ότι πληρώνεις - παίρνεις.

 

post-21356-0-34084500-1390577380_thumb.j

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα βάλε κάτι bolt on για Golf. Εγώ προσωπικά έκανα υπομονή και πήρα την εισαγωγή της VW RACING. Μελετημένα και εργοστασιακά πράγματα και όχι greek πατέτντα. Ξέρω ότι είναι ακριβά αλλά ότι πληρώνεις - παίρνεις.

 

attachicon.gif20140106_095538 - Αντίγραφο.jpg

 

Πολυ ωραιο φιλε, ποσο πηγε, απο που και ποση διαφορα ειδες; Δινει +10ΗΡ;;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο φιλε, ποσο πηγε, απο που και ποση διαφορα ειδες; Δινει +10ΗΡ;;

 

Μου κόστισε 400 ευρώ από APR. Για διαφορά δεν μπορώ να σου πω γιατί μπήκε με πρόγραμμα μαζί και πραγματικά η διαφορά είναι μεγάλη και η λειτουργία του αυτοκινήτου άψογη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σκάτε μία περιουσία για εισαγωγή και νιώθετε και περίφανοι...

Το πόσο αποδοτική είναι μία εισαγωγή έχει να κανει με 3 πράγματα! Μέγεθος σωλήνα, υλικό σωλήνα, είδος σφουγγαριού στην άκρη! Πας παίρνεις πλαστικό σωλήνα (από τα καλύτερα θερμομονοτικά, κόβεις εκεί που θες, μια-δύο τρυπούλες μα φεύγει τυχόν νερό, ένα ραμειρ ή παιπερκρος από το νετ και μπορείς να εχεις καλύτερη απόδοση και από την εισαγωγή των 600€

Link to comment
Share on other sites

Ποσο ασχετοι μπορει να ειναι οι μαγαζατορες με αξεσουαρ αυτοκινητων τουλαχιστον σε επαρχια,γεμιζουν ενα μαγαζι με οτι εχει να κανει με αυτο και δεν ξερουν να σου πουν βασικα πραγματα για να σε ενημερωσουν για αυτο που θελεις να αγορασεις!τεσπα,περνω διαφορες προσφορες και μαλλον θα καταλειξω σε ram air απλα δεν ξερω το ειδος του σωληνα,ινοξ,αλουμινιο,πλαστικο οπως ανεφερε κ ο φιλος πιο πανω?αν και φοβαμαι τα νερα δε μπορω να διαθεσω 1μηνιατικο για εισαγωγη με τοσα εξοδα να τρεχουν!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σκάτε μία περιουσία για εισαγωγή και νιώθετε και περίφανοι...

Το πόσο αποδοτική είναι μία εισαγωγή έχει να κανει με 3 πράγματα! Μέγεθος σωλήνα, υλικό σωλήνα, είδος σφουγγαριού στην άκρη! Πας παίρνεις πλαστικό σωλήνα (από τα καλύτερα θερμομονοτικά, κόβεις εκεί που θες, μια-δύο τρυπούλες μα φεύγει τυχόν νερό, ένα ραμειρ ή παιπερκρος από το νετ και μπορείς να εχεις καλύτερη απόδοση και από την εισαγωγή των 600€

+1

 Ειδικα για εισαγωγη, ειναι αδιανοητο να δινει καποιος τετοια ποσα!!

Το αποτελεσμα πραγματικα δεν προκειται να ειναι διαφορετικο...    Εχουν γινει τοσες μετρησεις με vag com απο πολλα μελη!

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας μπορεί να βάλει ότι θέλει στο αμάξι του. Μπορεί κάποιος να βάλει για εισαγωγή τον πλαστικό γκρι σωλήνα που έχουν για τις αποχετεύσεις, μπορεί ο άλλος να δώσει ένα σκασμό λεφτά για κάτι επώνυμο. Εγώ προσωπικά θέλω το μελετημένο, το δοκιμασμένο, το πιο εργοστασιακό και γενικά το καλύτερο για το αυτοκίνητό μου.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σκάτε μία περιουσία για εισαγωγή και νιώθετε και περίφανοι...

Το πόσο αποδοτική είναι μία εισαγωγή έχει να κανει με 3 πράγματα! Μέγεθος σωλήνα, υλικό σωλήνα, είδος σφουγγαριού στην άκρη! Πας παίρνεις πλαστικό σωλήνα (από τα καλύτερα θερμομονοτικά, κόβεις εκεί που θες, μια-δύο τρυπούλες μα φεύγει τυχόν νερό, ένα ραμειρ ή παιπερκρος από το νετ και μπορείς να εχεις καλύτερη απόδοση και από την εισαγωγή των 600€

Ισως βάση της εμπειρίας σου με το συμπάθειο η πρόταση σου να είναι value 4 money δεν θα διαφώνησω ως προς το σκεπτικό σου ωστόσο το να κριτικαρουμε την τσέπη του αλλου που θέλει να δώσει 400€ ευρω για εισαγωγη με υπογραφή του Alonso ή πεταλούδες φουξ πάνω του αφορά την τσέπη του και μόνο

Δεν νομίζω να κυνηγάει το τελευταίο άλογο .....να το χαρει θέλει και κουμάντο στην τσέπη του κανένας δε μπορει να του κανει

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας μπορεί να βάλει ότι θέλει στο αμάξι του. Μπορεί κάποιος να βάλει για εισαγωγή τον πλαστικό γκρι σωλήνα που έχουν για τις αποχετεύσεις, μπορεί ο άλλος να δώσει ένα σκασμό λεφτά για κάτι επώνυμο. Εγώ προσωπικά θέλω το μελετημένο, το δοκιμασμένο, το πιο εργοστασιακό και γενικά το καλύτερο για το αυτοκίνητό μου.

 

Δε μπορω να συμφωνησω περισσοτερο, υπαρχει ο οδηγος που θελει να χωσει ενα χιλιαρικο για εισαγωγη, αν μπορει τα σκαει και τη βαζει. Σιγουρα η εμπειρια αλλων μελων τους εχει φτασει σε ενα σημειο να πιανουν επιδοσεις με τα μισα και λιγοτερα απο τα μισα λεφτα απο μια after market λυση αλλα το ποσο ταλαιπωρηθηκαν για να φτασουν εκει μονο εκεινοι ξερουν. Εγω λεφτα πολλα δεν εχω, γι'αυτο θα βαλω κατι ακριβο. Πιστευω αυτο που λενε " Δεν ειμαι τοσο πλουσιος να αγοραζω φτηνα πραγματα"

Προσωπικα επειδη θελω να παιρνει το μοτερ αερα απο εξω θα παω μαλλον για το carbonio για 1.4. Να το βαλω και μονος μου με ενα κατσαβιδι. Μπορει να αργησω 5-6 μηνες αλλα θα τη βαλω.

Μονο αυτα που διαβασα στις προηγουμενες σελιδες φτανουν για να μην αλλαξω γνωμη. Αλλος ειναι κοντα στον κινητηρα και παιρνει καυτο αερα, αλλος τυλιγει με μονωτικο αλλος εχει μικρο σωληνα....

Το πληρωνεις, το βαζεις και δεν ειναι αναγκη να καυχιεσαι, ουτε παιδακια ειμαστε να ανοιγουμε τα καπω οπως ειπε καποιος.

Μου κόστισε 400 ευρώ από APR. Για διαφορά δεν μπορώ να σου πω γιατί μπήκε με πρόγραμμα μαζί και πραγματικά η διαφορά είναι μεγάλη και η λειτουργία του αυτοκινήτου άψογη.

 

Την εβαλες με Revo 1; μπηκε πριν και την επιασε το προγραμμα η δεν παιζει ρολο στο 1ο σταδιο;;

Με ενδιαφερει γιατι δεν θα αλλαξω εξατμιση και δε θα παω για Revo 2, οποτε θελω να ξερω με ποια σειρα θα το κανω.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω να συμφωνησω περισσοτερο, υπαρχει ο οδηγος που θελει να χωσει ενα χιλιαρικο για εισαγωγη, αν μπορει τα σκαει και τη βαζει. Σιγουρα η εμπειρια αλλων μελων τους εχει φτασει σε ενα σημειο να πιανουν επιδοσεις με τα μισα και λιγοτερα απο τα μισα λεφτα απο μια after market λυση αλλα το ποσο ταλαιπωρηθηκαν για να φτασουν εκει μονο εκεινοι ξερουν. Εγω λεφτα πολλα δεν εχω, γι'αυτο θα βαλω κατι ακριβο. Πιστευω αυτο που λενε " Δεν ειμαι τοσο πλουσιος να αγοραζω φτηνα πραγματα"

Προσωπικα επειδη θελω να παιρνει το μοτερ αερα απο εξω θα παω μαλλον για το carbonio για 1.4. Να το βαλω και μονος μου με ενα κατσαβιδι. Μπορει να αργησω 5-6 μηνες αλλα θα τη βαλω.

Μονο αυτα που διαβασα στις προηγουμενες σελιδες φτανουν για να μην αλλαξω γνωμη. Αλλος ειναι κοντα στον κινητηρα και παιρνει καυτο αερα, αλλος τυλιγει με μονωτικο αλλος εχει μικρο σωληνα....

Το πληρωνεις, το βαζεις και δεν ειναι αναγκη να καυχιεσαι, ουτε παιδακια ειμαστε να ανοιγουμε τα καπω οπως ειπε καποιος.

 

Την εβαλες με Revo 1; μπηκε πριν και την επιασε το προγραμμα η δεν παιζει ρολο στο 1ο σταδιο;;

Με ενδιαφερει γιατι δεν θα αλλαξω εξατμιση και δε θα παω για Revo 2, οποτε θελω να ξερω με ποια σειρα θα το κανω.

 

 

Φίλε μου και εγώ έκανα υπομονή αρκετό καιρό (για να μαζέψω τα λεφτά) αλλά με το αποτέλεσμα δικαιώθηκα. Τελείως διαφορετικό αμάξι με άψογη λειτουργία και σε φιλικά ανοίγματα με έβγαλε ασπροπρόσωπο. Έβαλα την εισαγωγή μαζί με πρόγραμμα APR stage 1.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σας λέει ο midkin ειναι οτι οι εισαγωγές με 400 ευρώ ειναι τζάμπα λεφτα γιατι και οι άλλες φθηνότερες λύσεις κάνουν την ίδια δουλειά. <br />

<br />

<br />

Sent from my iPhone

Link to comment
Share on other sites

 

Την εβαλες με Revo 1; μπηκε πριν και την επιασε το προγραμμα η δεν παιζει ρολο στο 1ο σταδιο;;

Με ενδιαφερει γιατι δεν θα αλλαξω εξατμιση και δε θα παω για Revo 2, οποτε θελω να ξερω με ποια σειρα θα το κανω.

 

και μετα να την βάλεις δεν τρεχει τίποτα ,δεν θα χρειαστεί να κάνεις κάτι στο πρόγραμμα ,ο εγκεφαλος τα κάνει όλα ,θα προσαρμοστεί στα νεα δεδομενα μετα απο λιγα χλμ

 

 

επίσης παιδια το πως διαχειρίζεται ο καθενας τα λεφτα του είναι καθαρα δικό του θέμα ,όπως "φτιάχνεται" ο καθένας -

 

 

κάπου αναφερθηκε ¨να την βάζω μονος μου με ενα κατσαβίδι "   αυτο ίσχυει και για το σωλήνα  τον ινοξ,δεν είναι κατι δυσκολο ,βιδωνεται με ενα κολαρο στο μαμα σωλήνα και αλλη μια βίδα εκει που στηριζόνταν το μαμα φιλτροκουτι και είναι έτοιμο-

 

 

απλα να επισημάνω οτι και η carbonio και vw racing χοανες έχουν μέσα αλλα πολύ μικρότερες από αυτη που μπορεις να κοτσαρεις σε ενα σωλήνα που θα σου φτιαξει ο εξατμισας .....

 

τελος να ξαναπω ότι απαξ και το αυτοκινητο κινειται, φρεσκο αερα παιρνει είτε μπροστα είτε πισω απο το φαναρι είναι η εισαγωγη...

 

και μην σας νοιαζει τόσο η ζεστη ,τα εχουμε ξαναπει αυτα ο αερας που θα περασει ή απο την καρμπονιο ή απο την εισαγωγη "ελληνικής πατεντας" όπως αναφερθηκε παραπανω (που πιστεψτε με δεν ειναι ελληνικης πατεντας ,βασιζεται σχεδιαστικα σε εισαγωγες βελτιωτικων οικων του εξωτερικου)  θα περασει απο την τουρμπινα όπου εκει θα συμπιεστει και θα πιασει καμια 200αρια βαθμους κελσιου ....οπότε καλυτερα τα 400 που θα δωσει καποιος για εισαγωγη να τα δωσει για i/c απο s3 και με ότι περισσευει να φτιαξει και μια εισαγωγη με ενα απλο σωλήνα και μια χοανη στην ακρη...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.