Jump to content
ACE2007

Golf 5/6 1.4 Tsi - Το Καλύτερο Κιτ Εισαγωγής

Ποια είναι η καλύτερη εισαγωγή για τα TSI?  

89 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Πολυ ωραιο φιλε, ποσο πηγε, απο που και ποση διαφορα ειδες; Δινει +10ΗΡ;;

 

φίλε αυτο ουτε στα πιο τρελα μας όνειρα ....με φουλ εξατμιση και με άλλο καταλυτη μπορεις να παρεις 10hp+ ,

 

με εισαγωγη αν παρεις το 1/3 απο αυτα που αναφερεις είναι ζητημα...

Link to comment
Share on other sites

φίλε αυτο ουτε στα πιο τρελα μας όνειρα ....με φουλ εξατμιση και με άλλο καταλυτη μπορεις να παρεις 10hp+ ,

 

με εισαγωγη αν παρεις το 1/3 απο αυτα που αναφερεις είναι ζητημα...

 

Επειδη στο σαιτ της ΚΝ το μοντελο 57S λεει οτι μπορει να δωσει μεχρι και 10-11 αλογα. Δεν το εβγαλα απο το κεφαλι μου.

 

Το θεμα με τις επωνυμες ειναι οτι γλιτωνεις τον καθε Ελληνα μαστορα "εξπερ" που λεει ολο ναι και ναι και  στο τελος κανει πατατα και δε φταιει ποτε!

Οσες φορες πηγα να γλιτωσω 5 φραγκα στο τελος μου εβγαινε πιο ακριβα. 

Τεσπα, ο σωληνας ο ινοξ ειναι οτι καλυτερο για την εισαγωγη;

Link to comment
Share on other sites

μα ο ελληνας εξατμισας δεν θα κανει καμια τρελη δημιουργία ενα σωλήνα 70αρι σε σχημα S θα κανει με ενα τσουτσουνακι καπου στη μεση  για να μπει το σωληνακι που ερχεται απο την μηχανη ,αντε να σου φτιαξει και ενα στηριγμα για να το κρατησει στην βαση που ηταν το φιλτροκουτι-

 

πάντως παιδια δειτε το παρακατω videaki στο οποίο πρεπει να συνδεθειτε για να το δειτε ,συγκεκριμενα δοκιμαζουν ενα αυτοκινητο πανω στο δυναμομετρο με μαμα εισαγωγη και μετα με aftermarket σε διαφορα μερη μεσα στο αυτοκινητο ,μεχρι και εξω εντελως τη βγαζουν μπροστα στον ανεμιστηρα ....αποτελεσμα : οχι 10-11 αλογα αλλα σε καποιες φασεις η μαμα είναι και καλυτερη χαχαχα,βεβαια τα δικα μας δεν εχουν maf sensor για να εχουμε μπερδεματα και σιγουρα τουλαχιστον βοηθαει με περισσοτερο ογκο αερα αλλα λέμε τωρα ,,για μενα πάνω απο 3-4 αλογα μη περιμενετε απο εισαγωγη

 

http://www.youtube.com/watch?v=gCi2yo4UqPI

Edited by DIMIV
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω τι λετε εσεις, εμενα στο BMW E36 coupe που ειχα, οταν εβαλα το πρασινο μανιταρι της HKS ειδα ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα. Ισως ηταν πολυ πνιγμενο πριν, παντως 0,5 και 1 αλογο ΔΕΝ ηταν. Τα Dyno τα γραφω στα @@ μου εγω μιλαω για διαφορα στο δρομο. Εκει με ενδιαφερει και το αμαξι εγινε σα να εβαλα αλλο μοτερ. Τωρα επειδη εχω το γκολφακι 2 μηνες δε γνωριζω γι'αυτο και εγινα μελος στο φορουμ. Παντως μερικοι εχετε υφακι εδω μεσα και νομιζετε οτι γ....τε και δερνετε.

Πειτε μου λοιπον για ποιο λογο ενας με προγραμμα που εχει ~200 αλογα να βαλει εισαγωγη και να τα κανει 200,5;;; Δε θα καταλαβει τιποτα, μπορει να χανει κιολας.  Αρα να μη βαλω καθολου! Αυτο μου λετε!

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω τι λετε εσεις, εμενα στο BMW E36 coupe που ειχα, οταν εβαλα το πρασινο μανιταρι της HKS ειδα ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα. Ισως ηταν πολυ πνιγμενο πριν, παντως 0,5 και 1 αλογο ΔΕΝ ηταν. Τα Dyno τα γραφω στα @@ μου εγω μιλαω για διαφορα στο δρομο. Εκει με ενδιαφερει και το αμαξι εγινε σα να εβαλα αλλο μοτερ. Τωρα επειδη εχω το γκολφακι 2 μηνες δε γνωριζω γι'αυτο και εγινα μελος στο φορουμ. Παντως μερικοι εχετε υφακι εδω μεσα και νομιζετε οτι γ....τε και δερνετε.

Πειτε μου λοιπον για ποιο λογο ενας με προγραμμα που εχει ~200 αλογα να βαλει εισαγωγη και να τα κανει 200,5;;; Δε θα καταλαβει τιποτα, μπορει να χανει κιολας. Αρα να μη βαλω καθολου! Αυτο μου λετε!

καμία ειρωνία ρε φιλε , εδω τα παιδιά σου παραθεσανε και τις δυο απόψεις (για φθηνή η ακριβή λύση αλλα και για αν πράγματι εχει διάφορα η όχι ) για να είμαστε αντικειμενικοι .... Κανεις δεν αμφισβήτησε οτι βοηθάει στα μοτέρ η μεγαλύτερη ποσότητα αέρα αλλα 10 άλογα δεν δίνει. Σαφώς με προγραμμα μπορείς να εκμεταλλευτείς περισσότερο την μεγαλύτερη ροή γιαυτο και εκει καταλήγει κανεις (φπε). Εγω προσωπικά σου έγραψα και την διάφορα στην πίεση.

Και απο προσωπική εμπειρία μπορώ να πω οτι τεράστια διάφορα δεν είδα πέρα απο ήχο και σκαστρα...

Κανεις δεν το παίζει οπως αποκαλέσει παντως

Link to comment
Share on other sites

φίλε απο τη Ρόδο  ,απλά  εγώ προσωπικά σου λέω τι να περιμένεις για να μην πέσεις απο τα σύννεφα -

 

η εισαγωγη γενικά βοηθαει σε πιο άνετη λειτουργία του κινητηρα ,όπως είπες και εσυ το μαμα το πνιγει ....

 

πάντα καλοπροαίρετα :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Ολοι μας εχουμε ιδιο αυτοκινητο (Golf) εδω μεσα και μοιραζομαστε την ιδια ανησυχια για το πως να το βελτιωσουμε και να δειχνει ωραια στο ματι αλλα κυριως στο δρομο.

Γενικα στα φορουμ υπαρχουν οι ειρωνες, οι ξερολες. Μπορει το αμαξι μου να ειναι 7 χρονων (ΜΚ5) αλλα εγω τωρα βρηκα τα χρηματα να το αγορασω. Τωρα ξεκινω το ταξιδι της βελτιωσης

και μπορει οι ερωτησεις και αποριες μου να ακουγονται αστειες και ξεπερασμενες αλλα σας πληροφορω για μενα δεν ειναι καθολου. Αν θελετε και ξερετε, σχολιαζετε, αλλιως πατε παρακατω. Εγω σας βλεπω σα συναδελφους και οχι απεναντι μου. Μακαρι να ηξερα 5 πραγματα παραπανω να βοηθουσα αλλους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου τίποτα δεν είναι αστειο και ξεπερασμενο ,ρωτα οτι γουσταρεις ,απλά υπάρχουν πολλά τοπικ για το κινητηρα μας και μπορεις να βρεις πολλες απαντησεις σε ότι θες -

 

απλα να σου πω ότι όταν εγινα εγω μελος εδω δεν ήξερα ουτε που ηταν η τουρμπινα στο αμαξι μας ....

 

κοιτα να χαρεις το αμαξι σου και επισης να γουσταρεις βημα βημα ότι αλλαγη κάνεις ,για τους περισσοτερους εδω μεσα  είτε το αυτοκινητο είναι παλιο ή καινουριο  η αρρώστια είναι ίδια και εξισου σεβαστή

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου ηρθε σημερα η χοανη με σωληνα αλουμινιου απο παραγγελια απο μαγαζι εδω ελλαδα,η kn που μου στειλε αφου του ειπα για γκολφ τσι 140 με προγραμμα ειναι με κωδικο 14084-2 την οποια τη βρισκω στο aliexpress και ειναι οπως φαινεται στο site!!!την πατησα με μαιμου η τα εχω παρει και θα μαλωσω τζαμπα με τον ανθρωπο?HELP!

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να μαθω εαν ειναι καλη η εισαγωγη αυτη για GOLF V GT Τιν εχει βαλει κανεις?

73264_435669599834160_152364978_n.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

δεν τηνξερω...μια συμβουλη...επειδη η κινηση αυτη θα μεινει για καιρο πανω στο μοτερακι σου περπατα επι της περπατημενης και διαβασε στο γκολφ για θεματα με χουανες...μην παρεις την πρωτη παπαρια....περιμενε και μαζεψε $ και βαλε κατι μελετημενο και προσεγμενο για το μοτερακι σου...εμενα αυτο ουτε για απορροφητηρα δεν θα το εβαζα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

δεν τηνξερω...μια συμβουλη...επειδη η κινηση αυτη θα μεινει για καιρο πανω στο μοτερακι σου περπατα επι της περπατημενης και διαβασε στο γκολφ για θεματα με χουανες...μην παρεις την πρωτη παπαρια....περιμενε και μαζεψε $ και βαλε κατι μελετημενο και προσεγμενο για το μοτερακι σου...εμενα αυτο ουτε για απορροφητηρα δεν θα το εβαζα...

χαχαχα σωστος!!!! εγω θα σου προτεινα μια Forge και τελειωσες... βεβαια υπαρχουν αρκετες αλλες για να διαλεξεις

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να μαθω εαν ειναι καλη η εισαγωγη αυτη για GOLF V GT Τιν εχει βαλει κανεις?

73264_435669599834160_152364978_n.jpg

Μου κάνει εντύπωση που ενώ είσαι παλιό μέλος, δεν έψαξες να βρείς τις πολύ πιο αξιόλογες προτάσεις που ήδη έχουμε συζητήσει και εγκαταστήσει σε αυτοκίνητα του club.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=32776&page=1

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

εκτος απο apr carbonio και forge εγω σκεφτομαι και μια evoms vflow αλλα δε βρισκω τιποτα σε καλη τιμη,,,,2 χερι ψαχνω γιατι ειμαι δυσκολος κ μου αρεσει να τις αλλαζω

Link to comment
Share on other sites

EVOMS V-FLOW όπως και BSH True Seal μπορεις να βαλεις τις εκδοσεις τους με τον κοντο λαιμο που ταιριάζουν γάντι σε 1.4 TSI αν παρεις με τον μακρυ λαιμο ειναι για τα 2.0TSI/TFSI οι οποιες ειναι ακριβες και ειναι κρίμα να κόβεις τον σωληνα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

EVOMS V-FLOW όπως και BSH True Seal μπορεις να βαλεις τις εκδοσεις τους με τον κοντο λαιμο που ταιριάζουν γάντι σε 1.4 TSI αν παρεις με τον μακρυ λαιμο ειναι για τα 2.0TSI/TFSI οι οποιες ειναι ακριβες και ειναι κρίμα να κόβεις τον σωληνα

ας βρω καμια μεταχειρο κ ας κοβω τον σωληνα αλλα δε βρισκω τπτ :(

Link to comment
Share on other sites

ας βρω καμια μεταχειρο κ ας κοβω τον σωληνα αλλα δε βρισκω τπτ :sad:

 

Εφόσον είσαι σε ήπιες καταστάσεις και δεν έχεις και σκοπό για τσίτα ΦΠΕ πεταμένα λεφτά η Evoms.

Εκτός βέβαια αν θέλεις να την βάλεις για "ικανοποίηση" οπτική :air_kiss:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είσαι σε ήπιες καταστάσεις και δεν έχεις και σκοπό για τσίτα ΦΠΕ πεταμένα λεφτά η Evoms.

Εκτός βέβαια αν θέλεις να την βάλεις για "ικανοποίηση" οπτική :air_kiss:

και ακουστικη... :)

btssssssss

Για vw racing ειδες,καπου ειδα 1 μεταχ στα 250 να πωλειτε!!

Sent from my RM-914_eu_hungary_422 using Tapatalk

κατι ειδα  ..

Link to comment
Share on other sites

παιδια σε ενα golfaki mk5 GT 170ps πανω εχει ΜΟΝΟ φιλροχοανη της FORGE τιποτα αλλο ουτε προγραμα ουτε τιποτα, τι ειναι καλυτερα να το βαλω σκουπα η να τραβαει πισω απο το φαναρι αερα???? σκουπα λογικα εε?

Link to comment
Share on other sites

ε ναι βεβεαι τωρα μπαινει καλοκαιρι δεν θα εχω προβλημα με νερα και βροχες.... εγω ποιο πολυ ρωτησα για θεμα δυναμης...που θα μου δωσει ποιο πολλη.... γιαυτο και ειπα σκουπα λογικα θα παιρνει αρκετο αερα και ποιο κρυο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.