Jump to content
ACE2007

Golf 5/6 1.4 Tsi - Το Καλύτερο Κιτ Εισαγωγής

Ποια είναι η καλύτερη εισαγωγή για τα TSI?  

89 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ναι μετα απο λίγο καιρό θα σου κοπεί , όλες οι pipercross κόβονται δεν ειναι επειδή ειναι μεγάλη ειναι επειδή δεν ειναι σωστά φτιαγμένη

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

ρε Γιάννη είχες εσύ pipercross ποτε και σου κοπηκε στο λαιμο ;; ή λες ότι ακους ;;συγνωμη δηλαδή απαντας τόσο απολυτα που απορώ ...λοιπον στο θεμα μας τη συγκεκριμενη τη φοραω 4 χρονια και ποτε δεν εχει κοπει ,απλά έχω 2 και φοραω μια τη μια πανω μια την αλλη ανα 6μηνο-

 

αν κοπηκε σε καποιους πιστευω οτι θα τη βιασαν καθως την εβγαλαν απο το σωληνα ,αν την τραβας απο το σφουγγαρι και οχι απο το λαιμο πιθανοτατα να υποστει ζημια

 

Ετσι πως την εφτιαξα δε θα κοπει αλλα εκανα πατεντα :-).

Σκεφτομαι να αγορασω κ ενα μανιταρι hks για να τα αλλαζω οταν θα καθαριζω το ενα

 

αν σε ενοχλει αυτο που κάνει το κρεμασμα ,παρε μια ramair αντιστοιχου μεγεθους ,απλα καμια σχεση ,την φοραει φιλος ,πολυ στιβαρη κατασκευη και δε κουνιεται χιλιοστο,καλυτερη τιμη και σιγουρα καλυτερη ποιοτητα

Link to comment
Share on other sites

Η μαρκα-προιοντα ramair δλδ ειναι καλυτερα;ποσο βγαινει η αγορα γιατι σκεφτομουνα να αγορασω μανιταρι HKS για να μπορω να τα αλλαζω στον καθαρισμο

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πιο στιβαρη καυασκευη η συγκεκριμενη,δε κουνιεται οπως η piper αλλα συμφωνα με φιλο που την εχει δε τραβαει αερα τοσο οσο μια piper

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια ηταν πως απάντησα κάπως απόλυτα και σίγουρα στο οτι θα κοπεί ενώ δεν κόβονται όλες . Οι μεγάλες Piper κοβονται οι μικρές κρατάνε για μια ζωή .
Οχι δεν είχα ποτέ Pipercross οπότε και δεν μου εχει κοπεί ποτέ , το είπα γιατι έχει συμβεί σε αμάξι της οικογεννείας (20VT) που φορούσε Pipercross αλλα και επείδη το ακουω απο πολλους(δεν ξερω τι χρήση τους κανουν ομως)

Φιλικά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τις μεγαλες εχω και εγω ,πιστεψε με δεν εχουν θεμα ,ειναι παρα πολυ γερες ,δεν παυουν όμως να κρεμάνε ,αν την πλυνεις και την αφησεις να στεγνωσει επανερχεται πληρως

Link to comment
Share on other sites

τις μεγαλες εχω και εγω ,πιστεψε με δεν εχουν θεμα ,ειναι παρα πολυ γερες ,δεν παυουν όμως να κρεμάνε ,αν την πλυνεις και την αφησεις να στεγνωσει επανερχεται πληρως

Εξαρτάται πόσα χιλιόμετρα κάνεις και που τα κάνεις. Πως είναι στερεωμένη κλπ κλπ . Οι κραδασμοί και η ζέστη τις χαλάνε.

Γενικά είναι λίγο επίφοβες...

 

Καλές είναι και οι αντίστοιχες με αλουμίνιο. Γενικά σε δουλειά να βρισκόμαστε.

 

ΥΓ. Το θέμα στις χοάνες που με απασχολεί δεν είναι η καταστροφή στο λαιμό τους, αλλά ο θρυμματισμός τους εσωτερικά και τα κομματάκια που ρουφάει η εισαγωγή.

 

Από τις καλύτερες είναι οι APR Carbonio Και Pipercross Carbon Viper και αντοχή και εμφάνιση...

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τελικα αυτο που με χαλασε στην pipper ειναι οτι ακουγεται υπερβολικα (μεχρι κ το μεταλλικο γυρισμα της φτερωτης)

για οποιον γουσταρει να ακουει τσαφα τσουφα ειναι ιδανικη

καμια ιδεα για heatshield  εχει κανεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για heatshield ενδιαφερομαι κι εγω καθως πιστευω οτι κανει την διαφορα...

Το carbon σαν υλικο μοιαζει να ναι μονοδρομος αλλα δεν ξερω που μπορει να βρεθει μιας και ειμαι 122αρης και δε κυκλοφορουν και τοσες επιλογες γι αυτη την εισαγωγη..

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλυσπέρα παιδιά. Εμένα με την APR Carbonio μου ανέβασε πολύ την κατανάλωση.

Δεν ξέρω αν έκανα καμία βλακία στην εγκατάσταση η αν όντως ανεβάζει την κατανάλωση τόσο πολύ

(με πρόγραμα Revo εθνική είχα 7.6lt/100km τώρα έχει παέι 9lt/100km)

καμία ίδεα κανείς??

Link to comment
Share on other sites

ναι πουλα την.

πλακα κανω, εγω σταματησα νε κοιταω καταναλωση....δεν μπορω με ριχνει την διαθεση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλυσπέρα παιδιά. Εμένα με την APR Carbonio μου ανέβασε πολύ την κατανάλωση.

Δεν ξέρω αν έκανα καμία βλακία στην εγκατάσταση η αν όντως ανεβάζει την κατανάλωση τόσο πολύ

(με πρόγραμα Revo εθνική είχα 7.6lt/100km τώρα έχει παέι 9lt/100km)

καμία ίδεα κανείς??

 

Τελικά η κατανάλωση έπεσε, και μάλιστα πάρα πολυ (6,4lt/100km). Τέτοια τιμή δεν είχα δει ούτε όταν φορούσε το εργοστασιακό πρόγραμμα. 'Εχω την εντύπωση ότι μπορεί να ήταν αρκετά λαδωμένο το φίτρο και να λέρωσε κανένα ΜΑΡ, ή ακόμα να προσαρμοζόταν ο εγκέφαλος στο καινούργιο φίλτρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καποιος να προτεινει κατι σε επωνυμη μαρκα για 1.4tsi MK6.

 

Εχω βρει Κ&Ν (http://www.knfilters.com/search/product.aspx?prod=57s-9501) στα (180 χωρις τοποθετηση). Θα υπαρξει διαφορα απο ενα απλο πανελακι των 60 ευρω? Με νοιαζει κατι ποιοτικο το οποιο δεν θα προκαλεσει προβληματα στο υπολοιπο αυτοκινητο αλλα και θα αντεξει χρονια

Link to comment
Share on other sites

δεν θα δεις διαφορες. Βαλε ενα panel να γλυτωνεις και τα λεφτα στο μεγαλο σερβις .
Απο επώνυμες εισαγωγες κοιτα σε VWR, APR, BSH, EVOMS

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη η εισαγωγη πχ της K&N που σου εστειλα με ενα απλο πανελακι γιατι εχει τοση διαφορα στα χρηματα? δεν υπαρχει διαφορα ουτε καν στον ηχο και την οικονομια καυσιμων?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εχει βαλει κανεισ το βαρελακι τησ apr?εχει διαφορα απο τo carbonio τησ apr?ποιο πιστευεται οτι ειναι καλυτερο?

Link to comment
Share on other sites

πού μπορώ να βρω VW Racing panel;

πώς καθαρίζει;

θέλει λάδωμα; αν ναι πώς και με τι; υπάρχουν οδηγίες μέσα ή online;

Link to comment
Share on other sites

Επισης εχει βγαλει και για το polo/cupra/fabia την παρακατω:

2e63294be9f6e2b54a6e7d580351a19d.jpg

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Υπερτιμημενη χωρις κατι ιδιαιτερο.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.