Jump to content
ACE2007

Golf 5/6 1.4 Tsi - Το Καλύτερο Κιτ Εισαγωγής

Ποια είναι η καλύτερη εισαγωγή για τα TSI?  

89 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

15 hours ago , nikdev said:

 

Αυτό το κιτ πρέπει να πάρεις.

%CE%9A%CE%B1%CE%B8%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%

Οδηγίες Εδώ:

pipercross-cleaning-instructions.jpg

Δεν χρειαζεται αυτο το κιτ αφου οπως ειπα δεν ειναι με λαδι το φιλτρο. Οι οδηγιες του κουτιου δεν περιλαμβανουν το κιτ λαδιου,

Link to comment
Share on other sites

Εξτρα αγοραζετε κανενα φιλτρο της pipecross δεν το δινει

Σταλθηκε απο το Samsung Tablet μου

Link to comment
Share on other sites

Όντως από ότι έχουμε μάθει μπορείς να λαδώσεις και άλλα φίλτρα αφρού τα οποία δουλεύουν κανονικά στεγνά συγκεκριμένα η queen είχε διαβάσει για το δικό της Pipercross ότι γίνεται, απλά επειδή αυτά έχουν μικρότερους πόρους δεν ξέρω μήπως χάνεις σε απόδοση (εφόσον έχεις πρόγραμμα). Τα λαδωμένα απ' την άλλη έτσι κι αλλιώς θέλουν λάδι γιατί αν τα δουλέψεις στεγνά λόγω μεγαλύτερων πόρων δεν προσφέρουν πλήρες φιλτράρισμα και η ITG π.χ. δηλώνει ότι μπορείς μεν να τα δουλέψεις στεγνά τελείως αλλά μόνο σε ελεγχόμενο περιβάλλον, προφανώς εννοεί σε πίστα, συστήνει πάντως σε κάθε περίπτωση να λαδώνονται. Πάντως τα φίλτρα που δουλεύουν κανονικά στεγνά όπως το δικό σου, αν ήθελα σόνι και καλά να τα λαδώσω θα επέλεγα ένα λεπτό λάδι εφόσον υπάρχει επιλογή, η ITG π.χ. δίνει 2 λάδια το ένα είναι για χρήση πίστας αν δεν θέλει ο χρήστης να τα δουλέψει στεγνά και είναι πιό λεπτό και το άλλο για χρήση δρόμου και είναι λίγο πιό παχύ. Αν και η Pipercross δίνει 2 επιλογές, θα επέλεγα το πιό λεπτό ακόμα και για χρήση δρόμου αφού έτσι κι αλλιώς το φίλτρο σου δουλεύει στεγνό. Επίσης το πιό λεπτό καθαρίζει και ευκολότερα. Εγώ χρησιμοποιώ τον τύπο για χρήση δρόμου.

Link to comment
Share on other sites

Εξτρα αγοραζετε κανενα φιλτρο της pipecross δεν το δινει

Σταλθηκε απο το Samsung Tablet μου



Ξαναλεω το συγκεκριμενο μοντελο φιλτρου που αγορασα δεν εχει πεοδιαγραφες για λαδωμα γιαυτο κ το πηρα! Μιλησα με pipercross κ το τονισα για το λαδωμα οτι δεν θελω να μπει κατι τετοιο στο αμαξι μου κ μου ειπαν τον συγκεκριμενο κωδικο το οποιο δεν ειναι για λαδωμα το σφουγγαρι του. Αν μπει λαδι θα γινει χειροτερο μου εξηγησαν κ μπορει να του κανει ζημια. Οι οδηγιες που ειχε το κουτι ελεγε πλησιμο με χλιαρο νερο μονο στεγνωμα κ επανατοποθετηση. Γιατι να παρω λαδι εφοσον δεν ειναι φιλτρο με λαδι πανω;; Η K&N τα φιλτρα της εχουν απο υο εργοστασιο λαδι ετοιμα δε θα ηταν κουτο να βγαλει η pipercross φιλτρο στεγνο και να βαλεις ξεχωριστα το λαδι σαν πρωτη φορα;;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

 

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν εχω πανελ φιλτρο αλλα χοανη! Αλλο φιλτρο το ενα αλλο το αλλο! Το οτι εχουν ιδιο κωδικο δε σημαινει οτι ειναι ιδιο!0a2a4894e16d715cd5cc92f0c66c1b40.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω ακριβώς το ίδιο, πιο ελεύθερο φίλτρο για CAXA κινητήρα, αλλά να μην μπλέκω με λαδώματα κλπ.

 

Θα τσεκαριστεί σύντομα, nice find!

Edited by Candlemass
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετά απο τοποθέτηση τελικού καζανακιου και κατάργηση μεσαίου σε golf 5 TSI 1.4 140hp χρειάζεται η θα βοηθούσε σε κατι να αλλάξω το σωληνα εισαγωγής και το φίλτρο; (Εννοω και το φίλτρο στο φιλτροκουτι και αυτο στην φωτο). Γενικά σε τι χρησίμευει; Καταναλωση, ροπή, ήχος θα αλλάξει κατι;

Υ.Γ το τελικο ΔΕΝ είναι ελευθέρας. 

165.jpg

Edited by dimos89
Link to comment
Share on other sites

Με αυτό που έχεις κάνει στην εξάτμιση απλά κερδίζεις μόνο ήχο και τπτ άλλο. Σε αυτό που αξίζει να ρίξεις λεφτά είναι σε ένα down pipe. Τώρα από θέμα εισαγωγής αυτό που κερδίζεις είναι ήχο από άποψη αποδόσεις το αμάξι δουλεύει λίγο καλύτερα γτ είναι πιο ελεύθερο και δεν έχεις όλο αυτό το πράγμα με τους πνιχτες. Από άποψη κατανάλωσης σαφος και θα είναι ψηλότερη διότι θα θες να το ακούς συνέχεια!


Golf Mk7 1.4 tsi 150hp Act

Link to comment
Share on other sites

Δεν αφήνει τις σωλήνες και τα φίλτρα να πάει να βάλει κάνα πρόγραμμα καλύτερα? έχουμε δρόμο για το downpipe...

Αλλά εδώ από τα καζανάκια πήγαμε στις ζάντες και τα ελαστικά και φτάσαμε στις εισαγωγές μέσα σε 2 μέρες όλο αυτό :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι σε φόρουμ και εχω δικαιωμα να ρωταω διάφορα και να ανοίγω θέματα,  δεν κατανοώ που είναι το πρόβλημα σου... Στη τελικη μπορεις να μην απαντας εαν δεν το θες. Εν πάση περίπτωση βρίσκομαι σε σκέψη για πρόγραμμα revo stage 1... Ελπιζω να δω διάφορα 

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι ότι απάντησα και στις δύο άλλες ερωτήσεις :lol: στη μία σου αναλύω ακριβώς αυτό που ζητάς με αριθμούς και τι αντιπροσωπεύουν και σου δίνω εναλλακτικές και στην άλλη σου απαντάω και σου ζητάω να μου δώσεις ένα νούμερο. Και ενώ στην πρώτη ερώτηση σου έχω ήδη απαντήσει πας και ανοίγεις νέο θέμα ρωτώντας το ίδιο πράγμα. Στην δεύτερη ερώτηση δεν έλαβα ποτέ το νούμερο. Άσε τώρα τα δικαιώματα και ξεκίνα να διαβάζεις, εμένα το ίδιο μου κάνει. Λοιπόν πάμε άλλη μία απάντηση, φυσικά και θα δεις διαφορά με το πρόγραμμα, υποθέτω το πρώτο σου τουρμπάτο αμάξι πρέπει να είναι. Η revo για τα 14άρια tsi έχει file για 95, 98 και 100άρα βενζίνη με ανάλογο αποτέλεσμα. Πάντως όπου και να καταλήξεις, αν το ζητούμενο είναι η βελτίωση, πρώτα πρόγραμμα και μετά περιφερειακά. Και ξεκίνα να χρησιμοποιείς το search όλα αυτά που ρωτάς έχουν ήδη απαντηθεί δεκάδες φορές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.η εισαγωγή τις forge που φαίνεται στην φωτό ήταν φορεμένη σε scirocco μπαίνει σε golf gt?8f07e9f07b7a4006a7e43d06e9861ce3.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.η εισαγωγή τις forge που φαίνεται στην φωτό ήταν φορεμένη σε scirocco μπαίνει σε golf gt?8f07e9f07b7a4006a7e43d06e9861ce3.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.η εισαγωγή τις forge που φαίνεται στην φωτό ήταν φορεμένη σε scirocco μπαίνει σε golf gt?8f07e9f07b7a4006a7e43d06e9861ce3.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.η εισαγωγή τις forge που φαίνεται στην φωτό ήταν φορεμένη σε scirocco μπαίνει σε golf gt?8f07e9f07b7a4006a7e43d06e9861ce3.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.η εισαγωγή τις forge που φαίνεται στην φωτό ήταν φορεμένη σε scirocco μπαίνει σε golf gt?8f07e9f07b7a4006a7e43d06e9861ce3.jpg&key=10cfe37d91f2b1ded7c8b6e7df9bbb47bf0b9b78b89978427e8c2c9e4a9c486e


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελικά την τοποθέτησα στο golf απλά έχω μια απορία
Από που είναι καλά να τραβάει αέρα από πάνω όπως την έχω τώρα η από κάτω από το προβολακι;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.η εισαγωγή τις forge που φαίνεται στην φωτό ήταν φορεμένη σε scirocco μπαίνει σε golf gt?8f07e9f07b7a4006a7e43d06e9861ce3.jpg&key=10cfe37d91f2b1ded7c8b6e7df9bbb47bf0b9b78b89978427e8c2c9e4a9c486e


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελικά την τοποθέτησα στο golf απλά έχω μια απορία
Από που είναι καλά να τραβάει αέρα από πάνω όπως την έχω τώρα η από κάτω από το προβολακι;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην ομαδα! Εχω ενα Golf MK5 GT 1.4 170 hp και θα ηθελα να του βαλω ενα φιλτρο. Τι μου προτεινετε και θα χρειαστει ανταπτορα ή κατι παρομοιο για την τοποθετηση; Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια,

μπορεί κάποιος να μου προτείνει μάρκα για φιλτρο ελευθέρας για golf 5 gt tsi 140hp στο μαμα φιλτροκουτι. Θα εκτιμούσα κάποια links.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά είναι άμα τα πλένεις και τα λαδωνεις σωστα τουλάχιστον κάθε 10.000 χλμ, οπότε πάρε το πιο οικονομικό. Ψαξε στο skroutz/best price και αν δε βρεις στο ebay. Αν δεν έχεις ειδικό λίπανσης λάδι για φιλτρα γαζας, μετα το πλύσιμο βουτα το σε μείγμα 1 προς 1 βενζίνη και λάδι ATF. Μη το φυσάς με την πίεση, χαλάει.

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση σου, πηγα για K&N. :-) καμία ιδεα τώρα για σκαστρα ανοιχτού τυπου;

το αυτοκίνητο δουλεύει με μαμα πίεση. Μάρκα και σε νορμάλ τιμή :-)

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια στο ηδη ανοιχτο θεμα για εισαγωγες και 1ο σταδιο, θα τα μεταφερω εκει


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.