Jump to content
ACE2007

Golf 5/6 1.4 Tsi - Το Καλύτερο Κιτ Εισαγωγής

Ποια είναι η καλύτερη εισαγωγή για τα TSI?  

89 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Να κάνω μια διευκρίνηση, η Οettinger έχει εξαγοραστεί από την APR. Ολα τα προιόντα της είναι από την APR. To Carbonio που έχεις και στις δυο φωτο είναι το ίδιο!!!!!

Η τιμή της carbon εισαγωγής ειναι ίδια ???

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή της carbon εισαγωγής ειναι ίδια ???

Δεν θα το έλεγα, της Oettinger έχει 389 ευρώ και της APR 299 δολάρια.

Μάλλον η Oettinger χρεώνει plus το brand name που έχει.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα έλεγα πως η Oettinger υπερτερει σε brand name εναντι της APR. Ειδικά στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Στην Ευρώπη νομίζω ότι η Oettinger είναι μεγαλύτερο όνομα και συνυφασμένο με το Group VAG.

Στις Ηνωμένες Πολιτείες πιθανόν η APR να είναι πιο γνωστή με την δουλειά της στα Porsche & στο Rabbit και επειδή εδρεύει εκεί (νομίζω στην Alabama).

Edited by J.P.
Link to comment
Share on other sites

Το καλό τώρα που βγήκε το TSI 2.0 στην αμερική έχετε πολλές επιλογές!

Βγάζει και η neuspeed και η bsh και θα βγάλει μάλλον και η evoms...

Πάντως ότι και αν αποφασίσετε να δείτε αν έχει heatshield μπροστά στο φίλτρο σαν κουτί που κλείνει το κρύο μέσα & την ζέστη έξω...

Link to comment
Share on other sites

Το καλό τώρα που βγήκε το TSI 2.0 στην αμερική έχετε πολλές επιλογές!

Βγάζει και η neuspeed και η bsh και θα βγάλει μάλλον και η evoms...

Πάντως ότι και αν αποφασίσετε να δείτε αν έχει heatshield μπροστά στο φίλτρο σαν κουτί που κλείνει το κρύο μέσα & την ζέστη έξω...

Πάντως η Neuspeed & η BSH στα παρακάτω link φαίνονται να έχουν απλώς μία φιλτροχοάνη χωρίς θερμοπαγίδα (δεν έχουν δηλ. κάλυμα όπως έχουν οι APR,BMC) :

http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=2844814

http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=4186987

H BSH έχει ένα πλαίσιο (στο κάτω μέρος)που τοποθετείται κάτω από την χοάνη αλλά δεν την διατηρεί απομονωμένη πλήρως από τον (ζεστό) χώρο του κινητήρα.

Edited by J.P.
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα κλείνει το καπό από επάνω της...

Γιατι νομίζεις έχει λάστιχα γύρω γύρω... :lol:

Σωστό! έχεις δίκιο και το πρόσεξα πριν λίγο!! :D

Ωστόσο η μοκέτα / επένδυση του καπό πιστεύω ότι πιθανότατα δεν θα κάνει καλύτερη θερμομόνωση από το carbon υλικό των APR - OETTINGER & BMC.

Πολύ έξυπνη η ιδέα τους πάντως. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι κάτι ιδιαίτερο όμως βρε παιδιά. Μια από τα ίδια με την Κ&Ν μου φαίνονται.

Της Oettinger έγραφε πάντως για 1,4 TSI εκτός αν μας δουλεύουν και μας πασάρουν την εισαγωγή του δίλιτρου και τα κολλάρα είναι άλλης διαμέτρου κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν ειναι κατι το ιδιαιτερο παντως αυτο που βλεπω ειναι οτι ΚΝ BMC σπανια τα προτειμουνε (εξωτερικο)

αν και ειμαι στο παρα πεντε να βαλω το FORGE η BMC μου την εσπασε

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

Η Forge όμως έχει ένα μειονέκτημα κατά την γνώμη μου, είναι πιο κοντά στον κινητήρα από οποιοδήποτε άλλο κιτ εισαγωγής. Και δεν είναι και οι καλύτερες θερμοκρασίες εκεί που τοποθετείται όσο καλή θερμομόνωση και αν έχει.

Μου θυμίζει στο Polo 1,4 16V 101PS την παρακάτω φιλτροχοάνη "σφουγγάρι" της Pipercross που την τοποθετούσαν πίσω και πάνω ακριβώς από το μοτέρ (σε Kerosun σόμπα δίπλα αν την έβαζαν πιο κρύο αέρα θα τράβαγε) :

polowithpipercrossh.jpg

Edited by J.P.
Link to comment
Share on other sites

geia sas paidia...exw ena golf V gt me ta 170hp.....exw valei mia xouani K&N.......sta xartia i etairia leei oti apodidei +10hp...den exw kanei dunamometrisi meta tin eisagwgh alla exw dei tromeri diafora stin epitaxunsi...den kserw an ontos anevazei +10hp sto amaxi alla exei allaksei entelos i apodwsi tou....kostos apostolis kai eisagwgis einai 170 eurw......

Edited by paroulis7
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις δει διαφορά αυτό έχει σημασία. :yahoo:

Και με μία δυναμομέτρηση θα ξέρεις με απόλυτα νούμερα τι έχεις κερδίσει πραγματικά :drinks:

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο κιτ εισαγωγης αν δεν δυναμετρηθουν ολα και με το ιδιο προγραμμα στο ιδιο αυτοκινητο ειναι το δικο μου και ας παει το tread και 1000 σελιδες........αυτο ειναι το ολο νοημα!!!!!!!ΤΕΛΟΣ

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω...

Από όλα αυτά που έχετε στη δημοσκόπηση, μόνο της FORGE παίρνει αεράκι από χαμηλά; Και αν ναι, πίσω από το προβολάκι;

Βασικά σκέφτομαι να βάλω είτε FORGE, είτε κάποιο άλλο που παίρνει από χαμηλά π.χ. etuners.

Ακούω σχόλια και προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

και το bmc που εχω εγω απο χαμηλα παιρνει..

την παροχη την καθοριζεις εσυ :good:

Όταν λες παροχή εννοείς από ποιο ύψος θα παίρνει ή την ποσότητα αέρα που θα παίρνει;

Link to comment
Share on other sites

το απο που θα τραβαει αερα θελω να πω!

εγω πχ το εχω στο προβολακι αλλος στο ανοιγμα της μετοπης για της μαμα εισαγωγη αλλος παλι διπλα απο το προβολακι με τρυπες/α στη σιτα για μεγαλυτερη ροη αερα

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω...

Από όλα αυτά που έχετε στη δημοσκόπηση, μόνο της FORGE παίρνει αεράκι από χαμηλά; Και αν ναι, πίσω από το προβολάκι;

Βασικά σκέφτομαι να βάλω είτε FORGE, είτε κάποιο άλλο που παίρνει από χαμηλά π.χ. etuners.

Ακούω σχόλια και προτάσεις.

Δεν νομίζω να έχει τόση σημασία αν παίρνεις αέρα από ψηλά ή χαμηλά αλλά να παίρνεις όσο το δυνατόν πιο μακρυά από τον κινητήρα. Και οι εισαγωγές που βγαίνουν στην μετώπη δεν πρέπει να είναι κακές (apr, oettinger).

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχει τόση σημασία αν παίρνεις αέρα από ψηλά ή χαμηλά αλλά να παίρνεις όσο το δυνατόν πιο μακρυά από τον κινητήρα. Και οι εισαγωγές που βγαίνουν στην μετώπη δεν πρέπει να είναι κακές (apr, oettinger).

Σκέφτομαι για APR αλλά έχω ακούσει κακά σχόλια, ότι μπορεί να πάρει νερό και μετά πάπαλα ο κινητήρας.

Τουλάχιστον - θεωρώ - πως πίσω από το προβολάκι μειώνω αρκετά τις πιθανότητες...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.