Jump to content
ACE2007

Golf 5/6 1.4 Tsi - Το Καλύτερο Κιτ Εισαγωγής

Ποια είναι η καλύτερη εισαγωγή για τα TSI?  

89 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

ξερει κανεις καθε ποσο κ με ποιον τροπο καθαριζονται τα βαρελακια πχ το δικο μου απο forge?

Να το αρχησω με το πιεστικο ?sillyhorse1rb5.gif

Αναλογα αν ειναι ξηρου τυπου ή οχι.

Του ξυρου τυπου το καθαριζεις με νερο και μετα το αφηνεις να στεγνωση, Τυπου οπως το ΚΝ χρεια ζοντε ειδικο λαδι... αφου το καθαρισεις με νερο και ενα ειδικο σαπουνι χωρις πολυ πιεση μετα το αφηνεις να στεγνωση και αφου στεγνωση μετα το ψεκαζεις με το ειδικο σπρει χωρις ομως να το παπαρωσεις... δε θελει πολυ

Εγω το καθαριζω καθε 10.000 χλμ και το κανω συνηθως καλοκαιρι για να στεγνωνει πιο γρηγορα ..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε midkin εαν σου σπασει ο κινητήρας από νερα με την εισαγωγή σου υπόσχομαι οτι θα σου βάλω καινουργιο!!!!!!

Εχει καταντήσει αστειο αυτό το θέμα.....

Θέλω - αν είναι εύκολο - σε PM στοιχεία για την εισαγωγή της APR.

Μπαίνει σε golf tsi 160;

Δίνει άλογα; Αν ναι πόσα πάνω κάτω αναμένεται να πάρει ένα μανήσιο golf tsi 160;

Πόσο θα μου κοστίσει η τοποθέτηση με Φ.Π.Α., με εργατικά κ.λ.π.

Οτιδήποτε άλλο πιστεύεις πως είναι καλό να αναφέρεις.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα αν ειναι ξηρου τυπου ή οχι.

Του ξυρου τυπου το καθαριζεις με νερο και μετα το αφηνεις να στεγνωση, Τυπου οπως το ΚΝ χρεια ζοντε ειδικο λαδι... αφου το καθαρισεις με νερο και ενα ειδικο σαπουνι χωρις πολυ πιεση μετα το αφηνεις να στεγνωση και αφου στεγνωση μετα το ψεκαζεις με το ειδικο σπρει χωρις ομως να το παπαρωσεις... δε θελει πολυ

Εγω το καθαριζω καθε 10.000 χλμ και το κανω συνηθως καλοκαιρι για να στεγνωνει πιο γρηγορα ..

Η δουλειά με τα Κ&Ν και τα φίλτρα γενικά τύπου γάζας γίνεται με το σετάκι που έχουν. Στην αρχή το πλένουμε στο νιπτήρα με χαμηλή πίεση νερού και το ειδικό καθαριστικό του. Μετά το αφήνουμε να στεγνώσει στον ήλιο με φυσικό τρόπο (μην πάρει κανείς πιστολάκι για τα μαλλιά να το στεγνώσει!) και αφού στεγνώσει το ψεκάζουμε ελαφρώς με το λάδι που έχει για να δημιουργηθεί το φιλμ και να συγκρατούνται τα μικροσωματίδια σκόνης.

Καλό θα είναι βέβαια χωματόδρομοι να αποφεύγονται με τις χοάνες.

Edited by J.P.
Link to comment
Share on other sites

Φίλτρο panel pipercross sτο φιλτροκούτι έχει δοκιμάσει κανείς σε 160ρι/170ρι? Εγώ τέτοιο λέω να βάλω και να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλτρο panel pipercross sτο φιλτροκούτι έχει δοκιμάσει κανείς σε 160ρι/170ρι? Εγώ τέτοιο λέω να βάλω και να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο.

Σε δυναμομετρηση που εκανα σε προγραμματισμενο sciricco 1.4tsi pipercross στο φιλτροκουτι +4, και η εισαγωγη +11

Link to comment
Share on other sites

Σε δυναμομετρηση που εκανα σε προγραμματισμενο sciricco 1.4tsi pipercross στο φιλτροκουτι +4, και η εισαγωγη +11

Οκ thanks, κάτι είναι και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Φίλτρο panel pipercross sτο φιλτροκούτι έχει δοκιμάσει κανείς σε 160ρι/170ρι? Εγώ τέτοιο λέω να βάλω και να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο.

Για φιλτροκουτι προτεινω Κ&Ν. :clapping: :clapping: :clapping::lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το έχουμε ξαναπεί, τα foam φίλτρα και οι χοάνες είναι πιο ασφαλέστερα γιατί απλά δεν θέλουν ψέκασμα με λάδι. Το λάδι είναι ο εχθρός του maf.

Και η mtm παρόμοιο φίλτρο πάνελ έχει :

mtmluftfilteri1676900x7.jpg

Όπως και η Pipercross (από τις καλύτερες εταιρείες στα τύπου foam φίλτρα) :

pp1621.jpg

Edited by J.P.
Link to comment
Share on other sites

Η ουσία είναι ότι map/maf flow meters είναι και τα δύο νομίζω, καθώς επίσης και τα δύο είναι εξίσου ευαίσθητα στο λάδωμα.

Και η Overload πάντως, εκτός την mtm, foam φίλτρα και χοάνες προτείνει (της Pipercross):

http://www.overload-performance.gr/site/new-index.php?type=.&f=airfilters

Edited by J.P.
Link to comment
Share on other sites

Μόνο που οι tsi σε αντίθεση με τους twin spark δεν έχουν maf αλλά map...

MAF έχουν, αλλά όχι όλοι. Πχ ο 1,4 tsi με τα 122 δεν εχει maf ενώ ο 1.8 και 2.0 tsi (ο νεος ) εχουν. Το tsi είναι γενικο οποτε δεν μπορεις να πεις κατηγορηματικα.

Edited by stef80
Link to comment
Share on other sites

ok παιδιά maf/map και τα λοιπά το εμπεδώσαμε. Δεν χρειαζόμαστε τώρα super duper τεχνική ανάλυση, ποσώς ενδιαφέρει τον μέσο οδηγό...

...μία καλή λύση ψάχνουμε ή την καλύτερη δυνατή για τα 1,4 tsi.

Link to comment
Share on other sites

Δειτε και αυτο, ειναι κιτ εισαγωγης απο την GroupR με foam χοανη...

dsc02012c.th.jpg

Ενδιαφέρουσα πρόταση και της Group R, πάντως από επιλογές δεν είμαστε παραπονεμένοι, το θέμα είναι τι απόδοση έχει η κάθε μία.

Link to comment
Share on other sites

Pαιδια εχω ενα φιλτρο Bmw zπανω στη μαμα σωληνωση...κ μια ξεκολαει η σωληνοσει απο εκει μια φεβγει απο την αλλη(απο τοτε που αλαξα αμορτισερ)

τι να κανω?και τα χω και μαλακα...

στη hercules θα βρισκα καποια οικονομικη λυση?

Link to comment
Share on other sites

Pαιδια εχω ενα φιλτρο Bmw zπανω στη μαμα σωληνωση...κ μια ξεκολαει η σωληνοσει απο εκει μια φεβγει απο την αλλη(απο τοτε που αλαξα αμορτισερ)

τι να κανω?και τα χω και μαλακα...

στη hercules θα βρισκα καποια οικονομικη λυση?

Playmaker πως συμβαίνει αυτό?? όταν λες φίλτρο πάνω στην σωλήνωση εννοείς φιλτροχοάνη??

Για σωλήνωση θα μπορείς πιθανότατα να βρεις λύση στην Hercules :

http://www.herculesparts.gr/htmz/default.htm

Μπορείς και να ψάξεις για κολλάρο σιλικόνης samco, forge κλπ

*Σχετικά με την BSH που είχε αναφερθεί σε κάποιο ποστ, υπάρχει αναφορά για εισαγωγή των προιόντων της στην Ελλάδα στο παρακάτω link & το site της Carworks :

http://carworks.gr/online/index.php?option=com_content&task=view&id=122&Itemid=152

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω, σκεφτόμουν κάτι το οποίο μπορεί και να είναι ανούσιο αλλά θα το πώ. Έστω ότι βάζουμε στο μαμά φιλτροκούτι ένα φίλτρο της pipercross που να χωράει τύπου Pipercross Rubber Neck Universal Filters, pipercross. Θα κερδίσουμε τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου δεν είμαι υπέρ της πατέντας.

Καλύτερα να βρεις μία έτοιμη λύση και την τοποθέτηση να την κάνεις σε κάποιον βελτιωτή που θα ξέρει τι κάνει.

Γενικότερα για να απλουστεύουμε τα πράγματα νομίζω ότι με τα tsi οι λύσεις είναι οι εξής :

1)Τοποθέτηση φίλτρου που αντικαθιστά το εργοστασιακό. Κάτι που είναι απλό και διαφοροποιείται μόνο αν θα βάλει κάποιος τύπου γάζας (Κ&Ν, GREEN, BMC) ή τύπου foam (PIPERCROSS, ITG).

2)Τοποθέτηση φιλτροχοάνης, λύση που κατά την γνώμη μου πρέπει να την τοποθετήσεις εκεί που την αγόρασες.

3) Τοποθέτηση κιτ εισαγωγής με φιλτροχοάνη & θερμοπαγίδα (αυτές που αξιολογούμε δηλ. στο συγκεκριμένο topic) που πάλι καλό είναι να τοποθετηθεί εκεί που θα αγοραστεί.

Σχετικά με την απόδοση κάθε λύσης από όσο διαβάσαμε σε ένα post +4 ίππους δίνει το φίλτρο pipercross στο φιλτροκούτι & +11 ίππους η εισαγωγή pipercross (σε Scirocco με πρόγραμμα).

Κάπου εκεί θα είναι λογικά και οι διαφορές των άλλων εταιρειών δηλ. θα κυμαίνεται η βελτίωση +3 έως 4 ίππους με φίλτρο & +8 έως 11 ίππους με εισαγωγή.

Edited by J.P.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.