Jump to content
ACE2007

Golf 5/6 1.4 Tsi - Το Καλύτερο Κιτ Εισαγωγής

Ποια είναι η καλύτερη εισαγωγή για τα TSI?  

89 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Την πέρασα εχθές την εισαγωγή....... από απόδοση πολύ καλά!! 250+ και είχε ακόμα να δώσει........αλλά τελείωνε ο δρόμος......

Γραμμάρια από +5 έως +8 σε όλο το φάσμα των στροφών...και με 10 βαθμούς παραπάνω θερμοκρασία εισαγωγής ( δηλ. με 10+ βαθμούς παραπάνω θερμοκρασία εξωτερική. ).. Την πέρασα στην αντιπροσωπεία γιατί το μεταλλικό στόμιο μπροστά ήθελε κόψιμο για να κάτσει μερικώς σωστά. Τώρα θα πάρω το πλαστικό ΟΕΜ τμήμα που έδενε στην μετώπη και θα το μετατρέψω ώστε να κουμπώνει επάνω του το σιλικονούχο εμπρός κολάρο της εισαγωγής.

Το μόνο αρνητικό........................................ το σφύριγμα που λέγανε τα παιδιά..........είναι ενοχλητικό...θα δώ τι μπορεί να γίνει..

YOSITOSI έχεις καθόλου σφύριγμα εσύ;

Edited by Dikonou
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχει τραβήξει κανένας βιντεάκι με τον ήχο του κινητήρα φορώντας εισαγωγή? Πρέπει να μάθουμε αν μιλάμε όλοι για το ίδιο σφύριγμα του κομπρέσσορα, αλλιώς να αρχίσω να ανησυχώwhistling.gif

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχει τραβήξει κανένας βιντεάκι με τον ήχο του κινητήρα φορώντας εισαγωγή? Πρέπει να μάθουμε αν μιλάμε όλοι για το ίδιο σφύριγμα του κομπρέσσορα, αλλιώς να αρχίσω να ανησυχώwhistling.gif

Τουρμπίνα φλογέρα...χαχα..έχει άσχημο καιρό..μόλις μπορέσω θα ανεβάσω video...δεν κρατάει πολύ όμως.... πάντως και πρίν την εισαγωγή είχα σφύριγμα πολύ πιο ήπιο όμως, τώρα απλά σ' ένα συγκεκριμένο φάσμα στροφών αρχίζει να είναι ενοχλητικό....

Link to comment
Share on other sites

Είσαι 1.4 ή 1.8; Γιατί, εάν γίνει τελικά, σε λίγο καιρό παίζει να γίνει συγκριτικό εισαγωγών σε αυτοκινητιστικό club με 1.8 tsi. Περίμενε εάν θές λιγάκι

Link to comment
Share on other sites

Είσαι 1.4 ή 1.8; Γιατί, εάν γίνει τελικά, σε λίγο καιρό παίζει να γίνει συγκριτικό εισαγωγών σε αυτοκινητιστικό club με 1.8 tsi. Περίμενε εάν θές λιγάκι

ειμαι 1.4 ομως... :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Άρα μάλον δεν θα έχεις καθόλου σφύριγμα εσύ!!!!!!!! :thumbsup::whistling: Οπότε χαλαρά..

να σου πω την αληθεια με ψηνει και το σφυριγμα.αλλωστε αν δεις κατι βιντεο σε προηγουμενες σελιδες μονο στο σπασιμο της ταχυτητας σφυριζει πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ξέρει κανείς αν η καινούργια εισαγωγή της forge ταιριάζει σε golf 5?, γιατί στο site της forge την δίνει μόνο για scirocco

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ξέρει κανείς αν η καινούργια εισαγωγή της forge ταιριάζει σε golf 5?, γιατί στο site της forge την δίνει μόνο για scirocco

Ταιριάζει. Την δοκίμασα εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτη φιλε ειναι η ttwintake.

ειναι για 2.0 tsi tfsi για το 1.4 πιστευω ειναι υπερβολη και πανακριβη.

εχει βγαλει κιτ με σκουπα στη μετοπη αλλα με ενα βαρελακι και οχι 2

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα...Η twin take από "μάτι" φαίνεται τούμπανο αλλά από την άλλη τα 600 € +++ που ζητάνε δεν θα σου προσφέρουν τίποτα παραπάνω (σε TSI) από μια απλή εισαγωγή π.χ. βαρελάκι ......

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει αυτή http://www.forgemotorsport.co.uk/content.asp?inc=product&cat=260702&product=FMIND14 από Scirocco και ταιριάζει κουτί (και η μικρή σκούπα που κουμπώνει στη μετώπη κάθεται μια χαρά). Κανονικά για το Golf V έδινε αυτή http://www.forgemotorsport.co.uk/content.asp?inc=product&cat=260308&product=FMIND010 (για 1,4 tsi με το κομπρέσορα μιλάμε πάντα)

Στη φωτογραφία δείχνεις την εισαγωγή που βγάζει για τα 2λιτρα...

Edited by xaros
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι. Βέβαια δεν έχω και μέτρο σύγκρισης (δεν έχω δοκιμάσει πολλές εισαγωγές) αλλά σε σχέση με το kn panel που είχα πριν είναι λίγο πιο νευρικό το αμάξι. Επίσης από θόρυβο καμία σχέση με το panel, είναι πολύ πιο δυνατός (α! αρχίσαμε να ακούμε και λίγο τη σκάστρα...)

Link to comment
Share on other sites

Καινούργια έχει 270 από όσο ξέρω από Ελλάδα(www.avcweber.gr). Εγώ την πήρα από ένα φίλο μεταχειρισμένη στα 200

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω ένα πρόβλημα http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=46382 θέλω αν κάποιος έχει βάλει στ golf 5 tsi την εισαγωγη της itg αν γινεται να ανεβάσει ένα βίντεο με τον ήχο της σκάστρας σε κίνηση μέχρι τρίτη τετάρτη ταχύτητα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδες ειχα μια συζητηση με ενα φιλαρακι και εχω μια απορια.Οταν λεμε οτι χοανες(και οι σκουπες αν δεν κανω λαθος)ρουφανε τη θερμοτητα επειδη ειναι διπλα ακριβως στον κινητηρα τι εννοουμε ακριβως?ρουφαει ζεστα αερα ή απλα ζεσταινεται η χοανη και ανεβαζει τη θερμοκρασια του κρυου αερα που ρουφαει?

Link to comment
Share on other sites

όσο το αυτοκίνητο κινείται ρουφάει φρεσκο αέρα από έξω ,αυτο που λες είναι όταν το αυτοκινητο

είναι στασιμο με αναμένη την μηχανή οπότε δίπλα στο καταλύτη και η χοάνη ζεσταίνεται και μεχρι να ξεκινήσει

ο πρωτός αέρας είναι ζεστός (πχ σε φαναρια)

τελικά όμως δεν έχει και τόση σημασία αφου αυτος ο αερας όταν φτασει στην τουρμπίνα και αρχισει να

συμπιεζεται φτανει εως και 150 + βαθμους είτε είναι πχ 35 η αρχικη του θερμοκρασία είτε 45...οποτε μένει

το i/c να κάνει όλη την δουλειά -

καλό είναι όμως όσο μπουρουμε να διευκολυνουμε αυτο το έργο είτε βάζοντας την εισαγωγή μακρια απο τον κατλύτη ,μονώνοντας τον σωλήνα,βάζοντας heat shield κλπ κλπ

IMAG0310.jpg

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

όσο το αυτοκίνητο κινείται ρουφάει φρεσκο αέρα από έξω ,αυτο που λες είναι όταν το αυτοκινητο

είναι στασιμο με αναμένη την μηχανή οπότε δίπλα στο καταλύτη και η χοάνη ζεσταίνεται και μεχρι να ξεκινήσει

ο πρωτός αέρας είναι ζεστός (πχ σε φαναρια)

τελικά όμως δεν έχει και τόση σημασία αφου αυτος ο αερας όταν φτασει στην τουρμπίνα και αρχισει να

συμπιεζεται φτανει εως και 150 + βαθμους είτε είναι πχ 35 η αρχικη του θερμοκρασία είτε 45...οποτε μένει

το i/c να κάνει όλη την δουλειά -

καλό είναι όμως όσο μπουρουμε να διευκολυνουμε αυτο το έργο είτε βάζοντας την εισαγωγή μακρια απο τον κατλύτη ,μονώνοντας τον σωλήνα,βάζοντας heat shield κλπ κλπ

IMAG0310.jpg

Αυτη ειναι η δικια σου εισαγωγη?Ποσο σου πηγε?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.