Jump to content
ACE2007

Golf 5/6 1.4 Tsi - Το Καλύτερο Κιτ Εισαγωγής

Ποια είναι η καλύτερη εισαγωγή για τα TSI?  

89 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Λοιπον...

1308062149312.jpg

1) Η ασπίδα σου όπως έχει.\

2) INOX Φ70 απο εξατμισά με κούρμπα

3) κολάρο σιλικόνης με σφικτηρες

4) λαμάκι στίριξης του ΙΝΟΧ Σωληνα εκει που πιανει και η ασπίδα

(θα το κολλησει ο εξατμισας πανω στον σωληνα)

5) το μανιτάρι με 90 μοίρες περιστροφή

δεν θα σου κοστίσει πανω απο 40 ευρο και το αποτέλεσμα θα ειναι ωραίο οπτικά :)

τα μανιτάρια γενικα εκμεταλλεύονται το VENTURI αν το στρέψεις οπως στο εχω θα ειναι καλυτερα..

το κομματι σπιραλ ειναι απλα περιτο :bbq:

Edited by Dynamite
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...

1308062149312.jpg

1) Η ασπίδα σου όπως έχει.\

2) INOX Φ70 απο εξατμισά με κούρμπα

3) κολάρο σιλικόνης με σφικτηρες

4) λαμάκι στίριξης του ΙΝΟΧ Σωληνα εκει που πιανει και η ασπίδα

(θα το κολλησει ο εξατμισας πανω στον σωληνα)

5) το μανιτάρι με 90 μοίρες περιστροφή

δεν θα σου κοστίσει πανω απο 40 ευρο και το αποτέλεσμα θα ειναι ωραίο οπτικά :frantics:

τα μανιτάρια γενικα εκμεταλλεύονται το VENTURI αν το στρέψεις οπως στο εχω θα ειναι καλυτερα..

το κομματι σπιραλ ειναι απλα περιτο :flowers:

ΕΝΑΣ MOD ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΣΤΑ DIY ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε Τασο οκ μαζι σου, αλλα καντο να φαινεται πιο "εργοστασιο" εγω θα ντρεπομουν να ανοιγα το καπο οπουδηποτε και να εδειχνα αυτο το πραγμα

:clapping: γεια σου ρε κακλιε μερακλι!

στειλε μου πμ οταν δοκιμασεις την νεα σου εισαγωγη με εντυπωσεις!

Link to comment
Share on other sites

:clapping: γεια σου ρε κακλιε μερακλι!

στειλε μου πμ οταν δοκιμασεις την νεα σου εισαγωγη με εντυπωσεις!

χεχεχεχεχε.. μολις μπει κ δοκιμαστει θα σου στειλω βιντεακι και εντυπωσεις.. με τοσες εισαγωγες που εχω αλλαξει πιστευω ειμαι ο καταλληλος για να σου πει... :tongue:

Link to comment
Share on other sites

χεχεχεχεχε.. μολις μπει κ δοκιμαστει θα σου στειλω βιντεακι και εντυπωσεις.. με τοσες εισαγωγες που εχω αλλαξει πιστευω ειμαι ο καταλληλος για να σου πει... :thumbsup:

Aντε να παιρνουμε ιδεες :whistling::whistling:

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση. Εχω ενα φιλτρο πανελ στο μαμα φιλτροκουτι. Απο τοτε που το βαλα ειδα διαφορα σε αμεσοτητα στο γκαζι και γενικα αρπαζει πιο ευκολα αλλα στο trip computer αντι στο ρελαντυ να δειχνει 0.4 δειχνει σχεδον παντα 0.6 και γενικα π.χ με 3η σχεση και κατω απο 3χιλ/στροφες εκει που εβλεπα 6-8 λιτρα στιγμιαια βλεπω κατι 14αρια-16αρια κτλπ. Μηπως τα χει παιξει το οργανακι που μετραει η ειναι φυσιολογικο? παντως καιει αισθητα περισοτερο απο πριν.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση. Εχω ενα φιλτρο πανελ στο μαμα φιλτροκουτι. Απο τοτε που το βαλα ειδα διαφορα σε αμεσοτητα στο γκαζι και γενικα αρπαζει πιο ευκολα αλλα στο trip computer αντι στο ρελαντυ να δειχνει 0.4 δειχνει σχεδον παντα 0.6 και γενικα π.χ με 3η σχεση και κατω απο 3χιλ/στροφες εκει που εβλεπα 6-8 λιτρα στιγμιαια βλεπω κατι 14αρια-16αρια κτλπ. Μηπως τα χει παιξει το οργανακι που μετραει η ειναι φυσιολογικο? παντως καιει αισθητα περισοτερο απο πριν.

δεν νομίζω να φταίει το φίλτρο και εγώ έχω βάλει ένα της K&N και δεν έχω καμία διαφορά στην κατανάλωση

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να φταίει το φίλτρο και εγώ έχω βάλει ένα της K&N και δεν έχω καμία διαφορά στην κατανάλωση

+100000 ουδεμια αλλαγη. μηπως φταιει το οργανακι?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...

1308062149312.jpg

1) Η ασπίδα σου όπως έχει.\

2) INOX Φ70 απο εξατμισά με κούρμπα

3) κολάρο σιλικόνης με σφικτηρες

4) λαμάκι στίριξης του ΙΝΟΧ Σωληνα εκει που πιανει και η ασπίδα

(θα το κολλησει ο εξατμισας πανω στον σωληνα)

5) το μανιτάρι με 90 μοίρες περιστροφή

δεν θα σου κοστίσει πανω απο 40 ευρο και το αποτέλεσμα θα ειναι ωραίο οπτικά :purple:

τα μανιτάρια γενικα εκμεταλλεύονται το VENTURI αν το στρέψεις οπως στο εχω θα ειναι καλυτερα..

το κομματι σπιραλ ειναι απλα περιτο :angry:

γνωριζει κανεις στην Θεσσαλονικη απο που να παρω το μανιταρι και να μου φτιαξουν σωληνα με κουρμπα?

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις στην Θεσσαλονικη απο που να παρω το μανιταρι και να μου φτιαξουν σωληνα με κουρμπα?

Μανιτάρι INTERNET φυσικα , οπως και τα κολάρα και σφικτίρες.

πας σε ενα εξατμισα και σου φτιαχνει επι τοπου το κομματι σωληνας!

πας μετα σε ενα μηχανουργειο (αν δεν πιανουν τα χερια σου) και φτιαχνεις μια ασπίδα.

(φτιαξε πρώτα ενα "πατρών" με χαρτόνι για την ασπιδα)

Edited by Dynamite
Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι σε golf iv το i57 της kn που το βρισκω γυρω στα 100 ευρο εχει δοκιμασει κανεις γενικα?

επισης τα καθαριστικα-λαδι για ποσες πλυσεις φτανουν?

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

+100000 ουδεμια αλλαγη. μηπως φταιει το οργανακι?

μμ..τοτε να παω και μια αντιπροσωπεια να δουμε τι θα πουνε.

Link to comment
Share on other sites

μμ..τοτε να παω και μια αντιπροσωπεια να δουμε τι θα πουνε.

στην αντιπροσωπεια λογικα θα σου πουνε...

'ναι αφου αλλαξατε το φιλτρο λογικο ειναι να καιει παραπανω'

παντως κ γω με το φιλτρο κ χωρις πνιχτη δεν ειδα διαφορα (σε φυσιολογικη οδηγηση)

η λυση ειναι βαζεις παλι το μαμα κ βλεπεις...αν εχεις κανενα φιλο,ανατλλαζετε φιλτρακια για ενα διαστημα μηπως φταιει το συγκεκριμενο (αλλα κ παλι δυσκολο!)

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση. Εχω ενα φιλτρο πανελ στο μαμα φιλτροκουτι. Απο τοτε που το βαλα ειδα διαφορα σε αμεσοτητα στο γκαζι και γενικα αρπαζει πιο ευκολα αλλα στο trip computer αντι στο ρελαντυ να δειχνει 0.4 δειχνει σχεδον παντα 0.6 και γενικα π.χ με 3η σχεση και κατω απο 3χιλ/στροφες εκει που εβλεπα 6-8 λιτρα στιγμιαια βλεπω κατι 14αρια-16αρια κτλπ. Μηπως τα χει παιξει το οργανακι που μετραει η ειναι φυσιολογικο? παντως καιει αισθητα περισοτερο απο πριν.

δεν νομίζω να φταίει το φίλτρο και εγώ έχω βάλει ένα της K&N και δεν έχω καμία διαφορά στην κατανάλωση

Εφοσον τραβαει παραπανω αερα σιγουρα θα στελνει παραπανω βενζινη. Δοκιμασμενα ειμαι 1.5 με 2 λιτρα πανω σε καταναλωση με ιδια οδηγηση απο τοτε που εβγαλα το καπακι απο το φιλτροκουτι.Και σε ταξιδι με σταθερη ταχυτητα και cruice contrl 1 με 2 λιτρα πανω επισης.

Το οργανακι μαλλον δν θα φταιει αλλα ο καινουριος ηχος οταν πατας το γκαζι και μουγκριζει φταιει..

Edited by diMake
Link to comment
Share on other sites

Υπερβαλεις δλδ απο 7,5 μέση καταναλωση,εσυ εβγαλες τον πνιχτη (καπακι) κ η καταναλωση σου πηγε 8,5-9,5???

αυτη η διαφορα στην καταναλωση δεν γινετε ουτε με το προγραμμα ...μιλαμε παντα για φυσιολογικη οδηγηση,και με ιδιες συνθηκες χωρις να αλλαζει το πατημα λογο ακουστικης απολαυσης!!!

εγω απο τη δικη μου εμπειρια κ εχωντας περασει πολλα ειδη προγραμματος...

-γυρω στο +0,3 απο αφαιρεση πνιχτη κ ελευθερου φιλτρου

-γυρω στο +0,7 με προγραμμα ρυθμισεων 95αρας (λιγο παραπανω με ρυθμιση 100αρας)

-γυρω στο +1 και παραπανω με την τοποθετηση του Spind Booster του Μπουλεκου

δεν τα γραφω στην τυχη κανω πολλα χλμ κ τα μπαινοεβγαζα ολα μεχρι να δω τι καιει περισσοτερο κ το Μπουστερ ειχε μπει αγγελια :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

μπηκε και η εισαγωγη της forge.. στην αρχη ειχαμε θεμα γιατι παρολο που εχω sprint booster το αμαξι δεν ακουγε... μετα απο το adaption που καναμε στην πεταλουδα και μετα απο καποια χλμ που εγιναν η γκολφαρα ακουει πιο καλα και εχει δωσει στα ψηλα.. ο ηχος πολυ καλος παρομοιος με της apr.. θα ανεβασω συντομα βιντεο..

ΥΓ αλλαξαμε και το ενα κολαρο με σπιραλ γιατι μας το πετουσε, μπηκε κ ενα λαμακι για να το κραταει σταθερο...

img0407jk.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η φυσουνα πισω απο το βαρελι ειναι οτι χειροτερο για τη ροη του αερα!!!! Βαλε ενα ισιο κολαρο

Link to comment
Share on other sites

Η φυσουνα πισω απο το βαρελι ειναι οτι χειροτερο για τη ροη του αερα!!!! Βαλε ενα ισιο κολαρο

απο αυτη την φυσουνα περνουσαν 500 αλογα καποτε, ηταν στου μηχανικου μου το vr6... τον εμπιστευομαι οσο κανενα αλλο :)

Link to comment
Share on other sites

απο αυτη την φυσουνα περνουσαν 500 αλογα καποτε, ηταν στου μηχανικου μου το vr6... τον εμπιστευομαι οσο κανενα αλλο :)

Μαλλον ο μηχανικος καταρυπτει τους νομους της θερμοδυναμικης οσο αφορα τη ροη υγρων και αεριων!

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ο μηχανικος καταρυπτει τους νομους της θερμοδυναμικης οσο αφορα τη ροη υγρων και αεριων!

Ρευστοδυναμικης Τάσο!

θερμοδυναμικη ασχολειται με διεργασίες κατα βαση.

Οντος δημιρουγεις τριβώδη ροή και εχεις και τοπική πτωση πιεσης.

τοπικη θα ειχες ουτος η αλλος ομως γιατι δεν ειναι ευθείο κομματι ο σωήνας προς τον στροβιλο αλλα κανει "γωνία". (την τοπικη πτωση πιεσης μπορεις να τη μειώσεις με το μεγαλώσεις το ανοιγμα της καμπύλης αλλα δεν θα το εκανα για να μην χαλάσω το κιτ εισαγωγης που αγορασα)

καλο θα ήταν παρόλα αυτα να βγει το σπιραλ και να μπει ενα ίσιο κομματι.

Απο εκει και περα οτι θελεις κανεις.

Edited by Dynamite
Link to comment
Share on other sites

δεκτες ολες οι γνωμες ΠΑΝΤΑ!!!

θα το κοιταξω...

να σας πω.. τωρα με εισαγωγη και cat back μπορω να γυρισω το revo σε revo2 ? θα μου δωσει καθολου η πρεπει οπωσδηποτε να μπει dp...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.