Jump to content
ACE2007

Golf 5/6 1.4 Tsi - Το Καλύτερο Κιτ Εισαγωγής

Ποια είναι η καλύτερη εισαγωγή για τα TSI?  

89 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

η Piper κΑτά την γνώμη μου σΑν bolt - on κιτάκι είνΑι ότι πιο σίγουρο γιΑ όποιον δεν θέλει νΑ πειρΑμΑτίζετΑι.
.εγω εχω την apexi Απο Αμερικη την εφερΑ ..

εδω δεν την εβρισκΑ..

Μηδεν διΑπερΑτοτητΑ σσε σκουπιδΑκιΑ κΑι κορυφΑιΑ Αποδοση σε σχεση με την piper που ειχΑ

ηδού η γνώμη κάποιου που πειρΑμΑτίστηκε με την piper...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ομως αν αλλαξω φιλτρο και παιρνει περισσοτερο αερα με μαμα προγραμμα o maf δεν θα διορθωνει?βοηθαει να αλλαξω μονο φιλτρο η ειναι τσαμπα λεφτα?

Link to comment
Share on other sites

Μια φορα θα γινει η διορθωση (οταν το πας τερμα) ισωσ με κανα 2 κοψιματακια αλλα μετα θα εισαι κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να ανεβασετε λινκ ή video με apexi & piper???

Aν εννοεις pipercross γυρνα στην προηγουμενη σελιδα του ιδιου ποστ υπαρχει βιντεακι

Link to comment
Share on other sites

Aν εννοεις pipercross γυρνα στην προηγουμενη σελιδα του ιδιου ποστ υπαρχει βιντεακι

πριν που αναφέρατε ''piper'' εννοουσατε pipercross sory δεν το καταλαβα... ενα λινκ τοτε για την apexi???

(εμενα παντως η pipercross δε μου φενεται σαν την καλυτερη επιλογη,ουτε καν μια θερμοασπιδα δεν έχει, ευχαριστω δεν θα παρω!)

Link to comment
Share on other sites

πριν που αναφέρατε ''piper'' εννοουσατε pipercross sory δεν το καταλαβα... ενα λινκ τοτε για την apexi???

(εμενα παντως η pipercross δε μου φενεται σαν την καλυτερη επιλογη,ουτε καν μια θερμοασπιδα δεν έχει, ευχαριστω δεν θα παρω!)

http://youtu.be/7yhtt9cxe1U

για δες αυτο δυστυχως δεν βρηκα αλλο :unknw:

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

εισαγωγη αλεξ..

εγω εχω την apexi απο αμερικη την εφερα ..

εδω δεν την εβρισκα..

Μηδεν διαπερατοτητα σσε σκουπιδακια και κορυφαια αποδοση σε σχεση με την piper που ειχα

την διαπερατότητα σε σκουπιδάκια πως την μετράτε ,υπαρχει κάποιο σκουπιδοflowmeter log στο vag com;

χιουμορ κανω μην παρεξηγηθω απλά δεν μπορώ να καταλαβω πως αντιλαμβάνεστε την διαφορα -

αν την ψεκασεις με το ειδικο σπρει συγκρατει αρκετα

στο κατω κατω και τα βαρελακι και το carbonio αν δεν κανω λαθος φιλτροχοάνες έχουν μέσα

ηδού η γνώμη κάποιου που πειραματίστηκε με την piper...

ωράια ακου και την δικη μου φίλε Νίκο που πειραματιστηκα με την pipercross : δεν υπάρχει καλύτερη :crazy:

τώρα ποιανου γνωμη μετράει;

πριν που αναφέρατε ''piper'' εννοουσατε pipercross sory δεν το καταλαβα... ενα λινκ τοτε για την apexi???

(εμενα παντως η pipercross δε μου φενεται σαν την καλυτερη επιλογη,ουτε καν μια θερμοασπιδα δεν έχει, ευχαριστω δεν θα παρω!)

κοιτα συγκρινουμε διαφορετικα πραγματα -ετοιμα κιτ εισαγωγης (itg ,apr,forge ) που όλα είναι πάνω κατω στα 300

με μια χοάνη ή οποια η μεγάλη εαν την αγοράσεις από εδω κάνει 90 ευρω (απο αγγλια 60) κάνεις και μια modifa με έναν σωλήνα (εαν πας να το φτιαξεις γυρω στα 50 ευρω ) και έχεις για εμενα ενα αποδοτικοτατο κιτ εισαγωγης για το 14αρι-

εάν σε χαλαει η θερμοασπίδα και πιανουν τα χερια σου φτιαχνεις μια με κόστος γύρω στα 10 ευρω ,αλλιως υπα΄ρχουν και ετοιμες

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

εάν σε χαλαει η θερμοασπίδα και πιανουν τα χερια σου φτιαχνεις μια με κόστος γύρω στα 10 ευρω ,αλλιως υπα΄ρχουν και ετοιμες

μηπως εχεις κανενα λινκ απο μαγαζια που φτιαχνουν?

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

αλλα μιας και δεν θα υπαρχει προγραμμα ο μαφ δεν θα διορθωνει συνεχεια το μιγμα?

έχεις θέμα με τον maf ε ? :D από όσο γνωρίζω δεν έχεις πρόβλήμα ,ο εγκεφαλος μας είναι εξελιγμενος και συνεχως προσαρμοζεται αναλόγως τις συνθηκες

μηπως εχεις κανενα λινκ απο μαγαζια που φτιαχνουν?

για το 5αρι σου υπάρχει ετόιμο κιτ απο το οποίο εαν θες παίρνεις μόνο την Heatshield (δες supercharged.gr)

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

για το 5αρι σου υπάρχει ετόιμο κιτ απο το οποίο εαν θες παίρνεις μόνο την Heatshield (δες supercharged.gr)

ευχαριστω να'σαι καλα :thumbsup2: :thumbsup2: :thumbsup2:

Link to comment
Share on other sites

μα ο μαφ θα φτωχυνει σε βενζινη για να προσαρμοσει το μιγμα...η κανω λαθος?μηπως χρειαζεται και προγραμμα και απο μονο του δεν αποτελει βελτιωση το φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

την διαπερατότητα σε σκουπιδάκια πως την μετράτε ,υπαρχει κάποιο σκουπιδοflowmeter log στο vag com;

χιουμορ κανω μην παρεξηγηθω απλά δεν μπορώ να καταλαβω πως αντιλαμβάνεστε την διαφορα -

στο παρακάτω λίνκ έχουν ένα τρόπο μέτρησης με ηλεκτρική σκούπα:

http://www.mkiv.com/...filters_test/2/

/ βσ

Link to comment
Share on other sites

http://youtu.be/7yhtt9cxe1U

για δες αυτο δυστυχως δεν βρηκα αλλο :unknw:

εγώ στο βίντεο είδα ότι είναι σαν την k&n, απορρίπτεται μόνο και μόνο επειδή είναι γάζας και όχι "σφουγγάρι" (αφρώδους πολυουρεθάνης)!! τα τουρμπάτα αμάξια θέλουν τύπου itg, pipercross χοάνη ή μανιτάρι για να παίρνει αναπνοή το μοτέρ.

Dimiv πολύ καλό το link της supercharged.gr!!!!

θα πουλάνε την θερμοασπίδα ξεχωριστά ή πάει όλο το κιτάκι μαζί??

i96644_1.png

Link to comment
Share on other sites

μα ο μαφ θα φτωχυνει σε βενζινη για να προσαρμοσει το μιγμα...η κανω λαθος?μηπως χρειαζεται και προγραμμα και απο μονο του δεν αποτελει βελτιωση το φιλτρο?

????

Link to comment
Share on other sites

την διαπερατότητα σε σκουπιδάκια πως την μετράτε ,υπαρχει κάποιο σκουπιδοflowmeter log στο vag com;

χιουμορ κανω μην παρεξηγηθω απλά δεν μπορώ να καταλαβω πως αντιλαμβάνεστε την διαφορα -

στο παρακάτω λίνκ έχουν ένα τρόπο μέτρησης με ηλεκτρική σκούπα:

http://www.mkiv.com/...filters_test/2/

/ βσ

πολύ καλό φίλε :thumbsup: βέβαια δεν έχει την χοάνη της pipercross στο τεστ αλλά είναι διαφωτιστικο!

εγώ στο βίντεο είδα ότι είναι σαν την k&n, απορρίπτεται μόνο και μόνο επειδή είναι γάζας και όχι "σφουγγάρι" (αφρώδους πολυουρεθάνης)!! τα τουρμπάτα αμάξια θέλουν τύπου itg, pipercross χοάνη ή μανιτάρι για να παίρνει αναπνοή το μοτέρ.

Dimiv πολύ καλό το link της supercharged.gr!!!!

θα πουλάνε την θερμοασπίδα ξεχωριστά ή πάει όλο το κιτάκι μαζί??

i96644_1.png

ναι θάνο πωλέιται ξεχωρίστά ,είχα ρωτήσει και τιμη ,35 ευρω και 8 περιπου τα μεταφορικα

(στην φωτο έχεις του 2λιτρου αλλα η Heatshield είναι ιδια νομιζω)

Link to comment
Share on other sites

ΑνΑφορικΑ με την apexi δειτε εδω..

http://www.mkiv.com/techarticles/filters_test/2/

κορυφΑιο φιλτρΑρισμΑ

κορυφΑιΑ Αποδοση .το γεγονος οτι δεν την φερνουν εδω δν σημΑινει οτι δν εινΑι κΑλη ..ισως εινΑι κΑι η κΑλυτερη ΑλλΑ ολΑ εινΑι υποκειμενικΑ ..οτι Αρεσει στον κΑθενΑ ,ΑκομΑ κΑι το μΑντΑρι που πΑιρνει ΑερΑ ΑβερτΑ δεν την εφτΑσε σε Αποδοση γεμιζοντΑς συγχρωνος σκουπιδιΑ..θΑ μου πεις ενΑ δυο ΑλογΑ διΑφορΑ ... εινΑι τι γουστΑρει ο κΑθε ενΑς...

η Αποψη μ εινΑι διΑτυπομενη ..με ικΑνοποιει περισοτρο η APEXI κΑι δεΝ χρειΑζετΑι ποτε κΑθΑρισμΑδειτε κΑι το site της apexi usa...

Ας κΑνει κΑθενΑς την ερευνΑ ΑγορΑς του ..ευτυχως υπΑρχει το Net..

Link to comment
Share on other sites

φίλε Alex δεν διαφωνω με όσα λες απλά θα ήταν καλυτερα εάν στο παραπάνω τεστ υπήρχε και η χοάνη της pipercross για να έχουμε καλύτερη αποψη

Link to comment
Share on other sites

ΕννοΕιται , και Ειναι αδικο να την κρινουμΕ αβάσιμα χωρις καποιο τΕστ.δΕν Ειχα κανΕνα παραπονο μΕ την piper - ισως το γΕγονος του καθαρισσματος μονο μΕ τα λαδια και τα σχΕτικα-

απλα Εγω διατυπωσα την ΕμπΕιρια μ μΕ αυτΕς τις δυο και η η apexi μου φανηκΕ πιο αποδοτικη και ποιο μΕλτημΕνη (διπλου κονου - Ειδικος ανταπτορας) χωρις ομως αυτο απο μονο του να λΕΕι κατι..και προς θΕου χωρις να λΕω οτι Εχω την καλυτΕρη κτλ..

απλα δουλΕυΕι καλα στο δικο μ αμαξι..

Edited by -alextsis-
Link to comment
Share on other sites

Μολις σημερα πηρα την εισαγωγη μου απο εδω http://www.energiejapanparts.com/ εναν αλουμινενιο

ανοξειδωτο σωληνα των 70mm γωνιακο των 90 μοιρων και σε λιγες μερες περιμενω και την χοανη μου μια

pipercross c0176 να βαλω επανω.Μετα απο λιγο ψαξιμο κατασταλαξα σε αυτο το μαγαζι γιατι ειναι οικονομικο

εχει μεγαλη ποικιλοια σε σωληνες και ενω ολοι οι αλλοι ελεγαν γυρω στα 100 εγω την πηρα με 15...

Μολις τελειωσω με κολαρα σηλικονης και κατι λεπτομερειες στηριξης της σωληνας (μπορει να βαλω και συνδυασμο 2 θα δω)

σε ενα μηχανουργιο και ειναι ολοκληρωμενο θα βαλω φωτο να δειτε το δικο μου κιτ...!!! 8)

Edited by GEOZN8
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.