Jump to content
ACE2007

Golf 5/6 1.4 Tsi - Το Καλύτερο Κιτ Εισαγωγής

Ποια είναι η καλύτερη εισαγωγή για τα TSI?  

89 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ενώ στις άλλες εισαγωγές που έχουν μακρυά το βαρελάκι: παίρνουν πιο κρύο αέρα και τον ψήνουν μετά αφού οι "μεταλλικοί ή λαστιχένιοι" σωλήνες περνάνε και αυτοί κολλητά από τον κινητήρα new_killpc.gifthumbsdown.gif

Τουλάχιστον το βαρελάκι είναι από carbon-fibre που αντιστέκεται πολύ περισσότερο σε υψηλές θερμοκρασίες απο το λάστιχο και το μέταλλο :spiteful::db:

Ο αέρας έτσι και αλλιώς θα μπει πιο κρύος από ότι με τα απλά χάρτινα φίλτρα γιατί όσο επιταχύνουμε την ροή του αέρα τόσο ρίχνουμε την θερμοκρασία του, βάσει απλής φυσικής, κι ως γνωστό οι φιλτροχοάνες-βαρελάκια έχουν αυτή την ιδιότητα!

Χωρίς παρεξήγηση αλλά.............

Οποιοσδήποτε θέλει να κάνει σοβαρή δουλειά δεν την κάνει με λαστιχένιους σωλήνες. Ή βάζει μεταλλικούς που μπορούν να ντυθούν με θερμομονωτική ταινία - την ίδια που ντύνεται το χταπόδι ή βάζει κολλάρα σιλικόνης.

Η φιλτροχοάνη ή εισαγωγή πρέπει να τοποθετείται όσο το δυνατόν πιο μακρυά. Με περιορισμό όμως οι σωληνώσεις να μην έχουν πολλές καμπύλες ή στροφές και υπάρχουν απώλειες αέρα.

Και πρέπει να τοποθετείται μακρυά για να είναι ασφαλές το ότι δεν θα καεί ή θα μπερδεύει κάποιος αισθητήρας (air flow meter, luft παλαιότερα στα Punto που έχουν καεί αμέτρητα κλπ).

Απαραίτητη είναι η τροφοδοσία με φρέσκο - δροσερό αέρα από την μετώπη ή κάποιο άλλο μέρος της μούρης χωρίς κίνδυνο για νερά.

Η τοποθέτηση επιπλέον σωλήνα για αυξημένο Venturi αν δεν έχει αλλαχθεί το χταπόδι είναι άχρηστη.

Anyway, μπορεί κάποιοι να θεωρούν την forge κορυφή αλλά η δική μου άποψη είναι ότι λύσεις όπως APR ή OETTINGER είναι οι καλύτερες.

Και στα 1,8 TSI αντίστοιχα καλή λύση είναι η εξής :

boulekos3large.jpg

Ενώ επειδή είμαστε στην χώρα της πατέντας έχουν εμφανιστεί και τέτοιου τύπου "δροσερές" λύσεις :

64204815.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενώ επειδή είμαστε στην χώρα της πατέντας έχουν εμφανιστεί και τέτοιου τύπου "δροσερές" λύσεις :

64204815.jpg

Αν είναι δυνατον....., καποιοι δεν εχουν τον θεό τους ! new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

JP η πρωτη φοτο πανω απο το βικο τι εισαγωγη ειναι?

καλη φαση μπορει να μπει και σε 122αρια λογο της γονιας που σχηματιζει η εξοδος..

Link to comment
Share on other sites

τα 1.8 tsi βαζουν ανετα απο 2.0 tfsi εισαγωγες με μια μικρη "επεκταση" του καλωδιου που βαζει τον maf μεσα στην εισαγωγη...στα 2.0 tfsi ο μαφ ειναι πισω αριστερα απο το μοτερ ενω στα 1.8 tsi πισω δεξια

Link to comment
Share on other sites

Οποιοσδήποτε θέλει να κάνει σοβαρή δουλειά δεν την κάνει με λαστιχένιους σωλήνες. Ή βάζει μεταλλικούς που μπορούν να ντυθούν με θερμομονωτική ταινία -την ίδια που ντύνεται το χταπόδι ή βάζει κολλάρα σιλικόνης

1)Επειδή ενδιαφέρομαι για την εισαγωγή της APR. Βλέπω στη φωτογραφία πως οι σωλήνες της δεν είναι μεταλλικοί! Ξέρουμε αν είναι λαστιχένιοι; Αν είναι, ντύνονται με θερμομονωτική ταινία; Αν όχι μπορώ να βάλω κολάρα σιλικόνης;

2)Όταν βάζω εισαγωγή της APR βγαίνει αναγκαστικά και ο πνίχτης ή πρέπει να πω να μου τον βγάλουν;

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

JP η πρωτη φοτο πανω απο το βικο τι εισαγωγη ειναι?

καλη φαση μπορει να μπει και σε 122αρια λογο της γονιας που σχηματιζει η εξοδος..

Poenstar καλησπέρα,

Η 1η είναι της Boulekos dynamic.

Δεν χάνεις τίποτα να τους ρωτήσεις.

Το τηλέφωνο τους είναι 210 - 2828050.

Link to comment
Share on other sites

1)Επειδή ενδιαφέρομαι για την εισαγωγή της APR. Βλέπω στη φωτογραφία πως οι σωλήνες της δεν είναι μεταλλικοί! Ξέρουμε αν είναι λαστιχένιοι; Αν είναι, ντύνονται με θερμομονωτική ταινία; Αν όχι μπορώ να βάλω κολάρα σιλικόνης;

2)Όταν βάζω εισαγωγή της APR βγαίνει αναγκαστικά και ο πνίχτης ή πρέπει να μου τον βγάλουν;

Δεν νομίζω να είναι λαστιχένιοι. Δες στο παρακάτω link πόσο καλή φαίνεται η εισαγωγή από αρχή μέχρι τέλος. Μέχρι και θέση έχει για τον αντάπτορα.

http://forums.fourtitude.com/zerothread?id=4550761

Και της forge το κιτ στο παρακάτω link φαίνεται σωστά τοποθετημένο και με θερμοπαγίδα (φαίνεται μπροστά από το καπάκι του κινητήρα) :

http://img207.imageshack.us/img207/4933/dsc007191.jpg

Link to comment
Share on other sites

πανικος στο επομενο βιντεο .....

Λες και εχει καμια 400ρια αλογα πανω :thumbsup::thumbsup::yahoo:

Αθόρυβο και διακριτικό!! new_sugkrotima.gifnew_sugkrotima.gif

Υ.Γ. Το κομμάτι της ουράς του χαρταετού emoticon_42.gif πως πιάστηκε στον εσωτερικό καθρέπτη? :drinks:

Link to comment
Share on other sites

πανικος στο επομενο βιντεο .....

Λες και εχει καμια 400ρια αλογα πανω ;):thumbsup::thumbsup:

χαχαχα ακούγεται σαν τροχό απο οδοντίατρο man !!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω καταλάβει ότι μια εισαγωγή που να ταιριάζει γάντι στο TSI και να έχει φτιαχτεί ειδικά για αυτό, όπως παλιά η σκούπα της Green για το Peugeot Rallye δεν υπάρχει.

Και όσες υπάρχουν μάλλον είναι τρελλοί με τα λεφτά που ζητάνε 250,290 και 380 ευρώ.

Τεσπα, μάλλον για φίλτρο στο φιλτροκούτι με βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω καταλάβει ότι μια εισαγωγή που να ταιριάζει γάντι στο TSI και να έχει φτιαχτεί ειδικά για αυτό, όπως παλιά η σκούπα της Green για το Peugeot Rallye δεν υπάρχει.

Και όσες υπάρχουν μάλλον είναι τρελλοί με τα λεφτά που ζητάνε 250,290 και 380 ευρώ.

Τεσπα, μάλλον για φίλτρο στο φιλτροκούτι με βλέπω.

εχει βγαλει η BMC για TSI βαρελια...

Link to comment
Share on other sites

ΒΜC, FORGE εχουν βγαλει βαρελακια για TSI

ΚΝ 57i χωανη για TSI

ολα τα παραπανω ειναι αποκλειστικα κιτακια για τους TSI (οχι τα 2.0 TSI)

εαν παει κανεις στα site των εταιριων θα τα βρει αναμεσα στα υπολοιπα προιοντα.

Link to comment
Share on other sites

Οποιοσδήποτε θέλει να κάνει σοβαρή δουλειά δεν την κάνει με λαστιχένιους σωλήνες. Ή βάζει μεταλλικούς που μπορούν να ντυθούν με θερμομονωτική ταινία - την ίδια που ντύνεται το χταπόδι ή βάζει κολλάρα σιλικόνης.

Η φιλτροχοάνη ή εισαγωγή πρέπει να τοποθετείται όσο το δυνατόν πιο μακρυά. Με περιορισμό όμως οι σωληνώσεις να μην έχουν πολλές καμπύλες ή στροφές και υπάρχουν απώλειες αέρα.

Και πρέπει να τοποθετείται μακρυά για να είναι ασφαλές το ότι δεν θα καεί ή θα μπερδεύει κάποιος αισθητήρας (air flow meter, luft παλαιότερα στα Punto που έχουν καεί αμέτρητα κλπ).

Απαραίτητη είναι η τροφοδοσία με φρέσκο - δροσερό αέρα από την μετώπη ή κάποιο άλλο μέρος της μούρης χωρίς κίνδυνο για νερά.

Η τοποθέτηση επιπλέον σωλήνα για αυξημένο Venturi αν δεν έχει αλλαχθεί το χταπόδι είναι άχρηστη.

Anyway, μπορεί κάποιοι να θεωρούν την forge κορυφή αλλά η δική μου άποψη είναι ότι λύσεις όπως APR ή OETTINGER είναι οι καλύτερες.

Και στα 1,8 TSI αντίστοιχα καλή λύση είναι η εξής :

boulekos3large.jpg

Ενώ επειδή είμαστε στην χώρα της πατέντας έχουν εμφανιστεί και τέτοιου τύπου "δροσερές" λύσεις :

64204815.jpg

Δεν νομίζω να μπορεί να "καεί" τόσο εύκολα ένα υλικό σαν το Carbon-fibre από το οποίο είναι φτιαγμένα τα βαρελάκια από τις σοβαρές εταιρίες! Το ίδιο υλικό χρησιμοποιήται στην Folmula 1 σε διάφορα μέρη τους όπως: τα "φρένα" όπου αναπτύσσονται χιλιάδες βαθμοί Κελσίου και δεν "καίγεται" έτσι εύκολαnew_lol.gif

Το σωστό μηχανικά είναι: η φιλτροχοάνη ή εισαγωγή πρέπει να τοποθετείται όσο το δυνατόν πιο κοντά στην πεταλούδα γκαζιού ή εισαγωγή του τούρμπο έτσι ώστε να μην προλαβαίνει να αυξάνεται η θερμοκρασία του αέρα από τις "σωλήνες" που μεταφέρουν τον αέρα. Αυτό επειδή οι σωλήνες στην πλειοψηφία τους είναι μεταλλικοί ή πλαστικοί και θερμαίνονται από τον κινητήρα, αλλά και γιατί όσο επιβραδύνεται ο αέρας αυξάνεται η θερμοκρασία του!!!

Δεν προσπαθώ πιστεύω να υποστηρίξω μια συγκεκριμένη εταιρία παρόλο που έχω ψηφίσει για το ποια είναι η καλύτερη "για μένα"!

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε κανείς ότι θα λιώσει καμία εισαγωγή ή βαρελάκι.

Παίδες οι προτεινόμενες λύσεις καλώς ή κακώς καρικατούρες από δίλιτρα είναι ή universal (bmc) kit που έχουν προσαρμόσει το φ στο tsi.

Επαναλαμβάνω : καμία δεν έχει σχεδιαστεί αποκλειστικά για το μοτέρ μας.

Και τα site που τα πέρασα χθες για τον κάθε ενδιαφερόμενο στο αρχικό ποστ, τα τσεκάρισα.

Ξέρετε τι προιόντα έχει η Forge όταν επιλέξεις 1,4 τούρμπο vw??

Λεβιεδάκια και αποστάτες τροχών. Για ποιο εξειδικευμένο κιτ συζητάμε?

Καλό χρυσό, ποιοτικό, άψογο αλλά δανεικό από το δίλιτρο είναι, όχι full μελετημένο για 14άρι μοτέρ.

Edited by J.P.
Link to comment
Share on other sites

το συμπερασμα αυτο πως το εβγαλες?

επισης η 1 που ειναι bulekos ειναι καλυτερη?

επισης οι 2 εταιριες που ανεφερες ως κορυφη για σενα δεν εχουν στα επισημα site εισαγωγες για TSI η εγω

δεν τα βρηκα (ειναι και 1-30 ετοιμος για υπνο)

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

2)Όταν βάζω εισαγωγή της APR βγαίνει αναγκαστικά και ο πνίχτης ή πρέπει να πω να μου τον βγάλουν;

Ξέρει κανείς;

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

το συμπερασμα αυτο πως το εβγαλες?

επισης η 1 που ειναι bulekos ειναι καλυτερη?

επισης οι 2 εταιριες που ανεφερες ως κορυφη για σενα δεν εχουν στα επισημα site εισαγωγες για TSI η εγω

δεν τα βρηκα (ειναι και 1-30 ετοιμος για υπνο)

Το συμπέρασμα ποιο εννοείς? Για τα δανεικά από δίλιτρα ή universal kit εισαγωγής?

Από τα όσα προιόντα που βρήκα βγαίνει (ή όσα δεν βρήκα) και είναι διαθέσιμα για το 1,4 TSI. Κανένα δεν είναι εξειδικευμένο, κανένα δεν είναι αποκλειστικά μελετημένο για το μοτέρ.

Για αυτό είναι όλα μες στην πατέντα σχετικά με την τοποθέτηση. Δεν υπάρχει plug 'n' play kit.

Της boulekos όπως ανέφερα είναι για τα 1.8 TSI που όπως σωστά καταγράφηκε βρίσκουν πιο εύκολα λύσεις από δίλιτρα γιατί το μοτέρ τους είναι σαν μικρογραφία του δίλιτρου.

Τις λύσεις που χαρακτηρίζω κορυφαίες APR & OETTINGER είναι λόγω του σχεδιασμού της κατασκευής & της ποιότητας τους, όχι λόγω της εφαρμογής τους στα 1,4 αφού όπως προείπα κανένα δεν είναι φτιαγμένο ειδικά για το 1,4.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς;

Όταν βάζεις κιτ εισαγωγής ή φιλτροχοάνη καταργείται εντελώς το φιλτροκούτι ή παππάς.

Το παίρνεις και το βάζεις στην αποθήκη σου.

Link to comment
Share on other sites

Εαν βαλω ενα κιτακι εισαγωγης..και εξατμιση.. θα πρεπει να γινει αναπρογραμματισμος?Συγκεκριμενα για revo.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.