Jump to content
ACE2007

Golf 5/6 1.4 Tsi - Το Καλύτερο Κιτ Εισαγωγής

Ποια είναι η καλύτερη εισαγωγή για τα TSI?  

89 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Guest black gt

Για τον ''πνιχτη'' εχω τις αμφιβολιες μου ως μηχανολογος αν η αφαιρεση του βοηθάει .Εξηγησα πιο πανω γιατι . Η δικια μου γνωμη ειναι οτι βοηθαει στην αυξηση πιεσης και ταχυτητας του εισερχομενου αερα αλλα και την καθοδηγηση του προς τα πανω(φιλτρο)

Αν παρατηρησεις τον πνιχτη οι γρυλιες του εχουν καμπύλη προς τα πανω . Οποτε ολος ο αερας που μαζευεται πριν τον πνιχτη λογω στενωσης συμπιέζεται και αυξανεται η ταχυτητα του προσκρουει στις γρυλιες και φευγει με μεγαλυτερη ταχυτητα προς το φιλτρο .

Χωρις τον πνιχτη θα πηγαινει περισσοτερος αέρας στο φιλτρο ΑΛΛΑ ακανόνιστος χωρις αυξημένη πίεση και ταχύτητα .

Για αρμαφλεξ σκεφτομαι να ντυσω ολο το φιλτροκουτι απο κατω και πλαγια (οχι απο πανω) με ταινια αυτοκολλητη αρμαφλεξ .

Την σωληνα θα μετρήσω διαμετρους και θα παρω αρμαφλεξ ....

αφαιρεση πνιχτη κ κν φιλτρο ειναι το καλυτερο,κ τρυπες μπροστα στο φιλτροκουτι κ δεξια προς το φτερο ακουγεται καλα κ παει.

Link to comment
Share on other sites

κανε βολτα με πνιχτη σταματα βγαλτον κ δες αν παει καλυτερα!!!

τις τρυπες που ακριβως στο φιλροκουτι, όπως καναμε παλια στα punto gt μπροστα κ όπου ναναι ή το εχει μελετησει καποιος το θεμα λίγο παραπάνω?! (φωτο?)

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνουσα στην λυση του πανελ K&N για οικονομικα.συντομα θα γινει η ανακατασκευη της χειροποιητης εξατμισης μου και θα φτιαχτει και χειροποιητη εισαγωγη.θα γινει και δυναμομετρηση μετα την αλλαγη και θα αναφερω και το καστος.συνολικα δεν θα ξεπερνα τα 500 ευρο για πληρη ανακατασκευη εξατμισης και απο την αρχη η εισαγωγη.

Link to comment
Share on other sites

Όχι απλά δε θα δημιουργήσει υπερπίεση, αλλά θα σου αυξήσει και τη συνολική πτώση πίεσης στο σύστημα εισαγωγής.

Με απλά λόγια, αντί να πρεσάρει αέρα τον φρενάρει, ειδικά στις υψηλές στροφές.

Άσε που πιθανότατα οι στροβιλισμοί θα μπερδεύουν τον MAF(αν έχει MAF ο κινητήρας).

Link to comment
Share on other sites

Ποσο πηγε το μαλλι?

τι λετε για τις dura blue τις βαζουνε για χωματινες διαδρομες οποτε μαλλον φιλτραρουν καλα

Link to comment
Share on other sites

Φανη δεν συγκρινεται το σιδερο με το πλαστικο... Για να μην σας λεω αερολογιες,ακομη δεν το λογκαρα το αυτοκινητο...

Αλλα μπορω να πω πως η αλλη αναβε στο 2ο πατημα,αλλα αυτη τιποτα... Μερα με τη νυχτα...

Με κοψε ραψε χωραει...Λιγο η εισαγωγη,λιγο η ασπιδα και μπαινει... Οσο για το κοστος,για καινουρια δε συμφερει ουτε για πλακα...

Μεταχειρισμενη συμφερει....

Mourh λιγο παραπανω απο 300ευρω χωρις τα μεταφορικα...

Πιστευω πως τις dura blue θα ναι καλη επιλογη σε σχεση με μια pipercross η οποια ειναι μια βρομια....

Αλλα δεν ξερω τι παιζει με το λαδι που βαζουν,μηπως κανει καμια ζημια σε κανα αισθητηρα...

Link to comment
Share on other sites

Φανη δεν συγκρινεται το σιδερο με το πλαστικο... Για να μην σας λεω αερολογιες,ακομη δεν το λογκαρα το αυτοκινητο...

Αλλα μπορω να πω πως η αλλη αναβε στο 2ο πατημα,αλλα αυτη τιποτα... Μερα με τη νυχτα...

Με κοψε ραψε χωραει...Λιγο η εισαγωγη,λιγο η ασπιδα και μπαινει... Οσο για το κοστος,για καινουρια δε συμφερει ουτε για πλακα...

Μεταχειρισμενη συμφερει....

Mourh λιγο παραπανω απο 300ευρω χωρις τα μεταφορικα...

Πιστευω πως τις dura blue θα ναι καλη επιλογη σε σχεση με μια pipercross η οποια ειναι μια βρομια....

Αλλα δεν ξερω τι παιζει με το λαδι που βαζουν,μηπως κανει καμια ζημια σε κανα αισθητηρα...

Mπραβο φιλε που το σκεφτηκες,και που απασχολήθηκες για να μπει, ωραία δουλιτσα και πρωτότυπη!!! οταν το λογκαρεις πες μας...

Δλδ η γνωμη σου είναι μακρια απο pipercross (επειδη πολλα παιδια έχουν πάει σε αυτη τη λύση!)???

η dura blue εννοειται αυτες http://www.durablue.com/prod_display/air_filters/1/0.php.htm ? παλι τύπου σφουγγαρι δεν είναι, mourh αν δεν εμπιστεύεσαι τα σφουγγάρια γιατι δεν πας σε τυπου γαζας... bmc ή kn (το λεω επειδη οι αγωνες δεν εχουν καμια σχεση με τη χρηση δρομου,κανουν καποια χλμ και μετα αλλαζουν όλα,άλλο να βαλεις ενα φιλτρο για μια αναβαση και άλλο για μια ζωη)

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα φιλε,μολις εχω νεοτερα θα σας ενημερωσω...

Η γνωμη μου ειναι πως οι pipercross ειναι καλες σαν ροηκοτητα κακες σαν φιλτρο...

Οπως και να το κανουμε το σφουγκαρι δεν κραταει...

Οσο για τις dura blue,οπως ειπες ειναι δεν εχουν σχεση με χρηση δρομου,εχουν αλλη συντηρηση και δεν ξερω καταποσο θα ναι καλο για τα δικα μας μοτερ ...

Link to comment
Share on other sites

εχουν 2 στρωσεις απο οσο ξερω κ σε συνδυασμο οτι ειναι για χωματινες διαδρομες τις βλεπω πιο θετικα απο τα υπολοιπα.μου δινουν δλδ την αισθηση οτι φιλτραρουν καλα.φανη κ γιαννακη θα ρωτησω κ ατομο που κανει μοτο κρος να μαθω.kn φιλτρο φοραω (καλο ειναι) απλα ελεγα να δοκιμασω κ κατι διαφορετικο.οσο για τα bmc δε τα θεωρρω ποιοτικα.οσο για τα piper φορεσα για μια ημερα το viper κ το ξηλωσα....δεν ειναι καθολου καλο.

Link to comment
Share on other sites

Ποιά η γνωμη σας για αυτο το κιτακι ???

http://siriocenter.gr/product/16944

Δεν έχει και καμιά φοβερή απόδοση.

Πολύ μικρή χοάνη

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Παίδες εγώ έχω εδώ και καιρό αυτήν εδώ την εισαγωγή http://www.ebay.de/i...3#ht_5710wt_814 τι λέτε??

Προσωπικά έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος

http://www.fhb-trading.de/ebay/bilder/CB-716Anw-11.jpg

Edited by Sjxristos
Link to comment
Share on other sites

http://www.dhgate.co...l?recinfo=8,1,3

παιδια το εχει δει κανενας αυτο τι λετε???

τι θελεις να σπασει κανα πτερυγιο απο τη μουφα των κινεζων και να στο ρουφηξει μεσα???????????

Edited by sodimitris
Link to comment
Share on other sites

Εγω τελικα κατεληξα στην καλυτερη των TFSI λυση,η οποια δεν ειναι αλλη απο την EVOMS V-Flow....

Με μερικες πατεντες φωλιασε στο ΄΄φτωχο14ακι΄΄ μας... :bling:

81871180.jpg

ευγε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.