Jump to content
ACE2007

Golf 5/6 1.4 Tsi - Το Καλύτερο Κιτ Εισαγωγής

Ποια είναι η καλύτερη εισαγωγή για τα TSI?  

89 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Θέλω να αλλάξω το πάνελ kn, με εισαγωγή έως 200€,σκέφτομαι αλουμινένιο σωλήνα με pipercross(να ακούγεται και η σκάστρα)εχω πρόγραμμα 95 και catback.θα είμαι εντάξει; πως το βλέπετε;

Edited by asere
merge posts
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...

Εχω ενα Seat Leon 1.8 Tsi (προ f/l) ΒΖΒ. το αμαξι φοραει ενα προγραμμα της ΜΤΜ. το ερωτημα που εχω να θεσω ειναι το εξης:

εχω διαβασει τα απειρα περι εισαγωγων για το μοτερ μου σε αυτο το forum αλλα και σε αλλα και ακρη ιδιαιτερη δεν εβγαλα... εχω καταληξει να μην αλλαξω ολη την εισαγωγη (δλδ να μην πειραξω τπτ μεχρι τον maf) και να βαλω μια φιλτροχοανη με μια γωνια μπροστα απο τον maf με μια ασπιδα προστασιας.. ειχα καταληξει στην λυση της Neuspeed p flow αλλα αναρωτιεμαι!!!!!???? Τι καλυτερο μπορει να κανει η εισαγωγη αυτη απο ενα φτιαχτο σωληνα γωνια με μια καλη χοανη π.χ. της pipercross ωστε να κοστιζει εξτρα 100+ ευρω??? ξερω ειναι δοκιμασμενη λυση, αλλα θεωρειτε οτι θα εχω προβλημα ή απωλειες??? εχει κανει καποιος κατι αναλογο σε αυτο το μοτερ??

Υ.Γ. Εχω ανοιξει σχετικο θεμα στην ενοτητα SEAT αλλα δυστυχως δεν εχω καποια απαντηση, και ειπα να ρωτησω κι εδω...
http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=59544
Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αλλάξω το πάνελ kn, με εισαγωγή έως 200€,σκέφτομαι αλουμινένιο σωλήνα με pipercross(να ακούγεται και η σκάστρα)εχω πρόγραμμα 95 και catback.θα είμαι εντάξει; πως το βλέπετε;

Τελικά πήρα μια γωνία αλουμίνιο φ70, κούμπωσα και το Piper cross co176 και το τοποθέτησα εύκολα, μόνο ο αποστάτης είναι λίγο πρόχειρος.Απλα περίμενα να ακούγεται δυνατά η εκτόνωση και απογοητευτικά λιγο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, μια ερωτηση θελω να κανω σε οσους εχουν την σκουπα της APR (ειτε ειναι αυτη για το διλιτρο, είτε αυτη που σχεδιαστηκε και καλα για το 160αρι)...
Οταν εφτασε η ωρα να κανετε καθαρισμο στο φιλτρο και το βγαλατε εξω ειδατε τιποτα χωματινες κυλιδες στα εσωτερικα τοιχωματα της σκουπας;

Ξερω οτι δεν ειναι ευκολο να μπει νερο και τα σχετικα και το ιδιο νομιζα και εγω ομως ειδα ενα περιστατικο και τρομαξα...και εξηγουμε αμεσως...

Εχω φιλο με το Golf 6 με τα 122ps και ειχε παρει το κιτ της K&N που εχει αλλο φιλτροκουτι και σπιραλ σωληνα για να τραβηξει αερα απο το προβολακι κατω...εφερε το αμαξι σε μενα να το βαλω και αφου εβαλα το φιλτροκουτι της K&N πανω, ειδα οτι με λιγο πιεση μπορουσα να συνδεσω τον σπιραλ σωληνα στα πλαστικα που ειχε για να παιρνει αερα απο την μασκα...το εκανα για καλυτερα γιατι να πω την αληθεια το προβολακι κατω το ειδα πιο επιφοβο για νερα και βρωμιες...

Να μην σας κουραζω αυτη η εγκατασταση εχει κανα 3αρι χρονια που εγινε και θυμαμαι που μου ειχε πει ο φιλος μου οτι μια φορα που εβγαλε την χοανη να την καθαρισει, βρηκε μεσα στο φιλτροκουτι της K&N κυλιδες απο χωματινο νερο...στην αρχη νομιζα οτι με δουλευε αλλα τελικα ελεγε αληθεια...καλα μια φορα που ανοιξαμε το καπακι για να ακουσει ενας αλλος ποσο πιο δυνατα ακουγεται το σκασιμο βρηκαμε μεσα μια μικρη αποξηραμενη μελισσα.

 

Και ρωταω τωρα...αν μπορει νερο να περασει απο την μασκα και να μπει σε εκεινο το πλαστικο που εχει η μαμα εγκατασταση και κανει τον λαιμο (σαν σιφονι) που πρωτα κατεβαινει κατω και μετα ανεβαινει για να παει στο φιλτροκουτι...ποσο πιο ευκολο ειναι να περασει νερο σε μια σκουπα που συνδεεται κατ' ευθειαν στη μασκα και παει ισια στην χοανη???????


Επισης εχει δοκιμασει απο εδω κανεις το κιτ της CTS turbo για το 160αρι...βλεπω οτι εχει τα λαστιχα απο πανω για να σφραγιζει οταν και καλα κλεινει το καπο και να δουλευει σαν cold air intake...ομως αν δειτε στην παρακατω εικονα δε φαινεται με τιποτα να γινεται αυτο...δλδ οταν κλεινει το καπο δε νομιζω να ακουμπαει τα λαστιχα...αν τα ακουμπουσε αλλωστε θα επρεπε να βρισκει πανω στην μπαταρια...

http://i1067.photobucket.com/albums/u437/euroeurosports/IMG_3241_zps85ddea8a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι επικηνδυνο να παρει νερά.

Απ οπουδηποτε περνάει αερας, εε..μετά απο χρόνια να βρεθεί μια μελισσα λογικό ειναι. Εδω στα φαναρια μεσα μπαινουν μυγες κι αλλα ξωτικά.. Μην τρελαινεσαι. Ολα καλά ειναι.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

για paasat  1.4tsi εχει καποιος καποιο λινκ-προταση για κιτ εισαγωγης δοκιμασμενο?

Edited by Themis83
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε ολους......εδώ και ένα μηνα φοραω χειροποιητο σωληνα φ70 με χουανη DNA....μεχρι τωρα κανενα πρόβλημα......φοβερος ηχος στης αλλαγες ειδικα στις ψηλες στροφες......( σαν σκαστρα ).......κοστος ο σωλήνας σε έναν εξατμησα 40 ευρω και η χουανη σε σχημα κονου 120 ευρω.....κατοχος vw golf 5 tsi 140hp 2007'.....ελπιζω να βοηθησα με την γνωμη μου......

 

Edited by ASLAN1988
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago , ASLAN1988 said:

καλησπέρα σε ολους......εδώ και ένα μηνα φοραω χειροποιητο σωληνα φ70 με χουανη DNA....μεχρι τωρα κανενα πρόβλημα......φοβερος ηχος στης αλλαγες ειδικα στις ψηλες στροφες......( σαν σκαστρα ).......κοστος ο σωλήνας σε έναν εξατμησα 40 ευρω και η χουανη σε σχημα κονου 120 ευρω.....κατοχος vw golf 5 tsi 140hp 2007'.....ελπιζω να βοηθησα με την γνωμη μου......

 

θα μπορουσες να βαλεις και μια φωτο?

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου,με βοηθησες αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , Themis83 said:

θα μπορουσες να βαλεις και μια φωτο?

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου,με βοηθησες αρκετα.

Προσπάθησα αλλά μ εμφανίζει ότι δεν έχω πολύ μνήμη για να ανεβάσω φωτό....Θεωρητικά για να σε βοηθήσω είναι σαν ένα (ς) μεταλλικό που καταλήγει στην χουανη....Δηλαδή αλλάζεις ένα κομμάτι πριν καταλήξει στο φίλτροκουτί.....Άμα θες και για θερμοασπιδα πρόσφατα μίλησα με έναν στ Κρήτη που την δίνει 60 ευρώ είναι κομμάτι κομμένο που μπαίνει κάτω από την χουανη......Αυτό το σκέφτομαι για το μέλλον να σε πω την αλήθεια......

Link to comment
Share on other sites

μην ασχολείστε με φιλτρα-χουανες και ασπίδες. Τα λεφτα που θα δωσετε για επώνυμα προϊόντα τα οποία τα βάζετε και παίρνετε 3, άντε 4 άλογα, βαζετε ενα πρόγραμμα και παίρνετε 50. 

Ενα πλενομενο φίλτρο γαζας βαλτε μονο για να μη πληρωνετε κάθε φορά για νέο χαρτινο.

Παντα όμως στα πλενόμενα φίλτρα να βάζετε το ειδικό για τα φίλτρα γαζας  λάδι.  Αν δε βρικσκετε ή δεν εχετα λεφτα να πάρετε, αναμείξτε σε ένα βαποριζατερ μιση ποσότητα βενζίνας και μισή λάδι ATF (κοκκινο) και έτοιμο το σπρέυ λαδιού για  φίλτρα γάζας.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, turbomaniac said:

μην ασχολείστε με φιλτρα-χουανες και ασπίδες. Τα λεφτα που θα δωσετε για επώνυμα προϊόντα τα οποία τα βάζετε και παίρνετε 3, άντε 4 άλογα, βαζετε ενα πρόγραμμα και παίρνετε 50.

Και ναι και όχι. Εξαρτάται από την εκάστοτε βελτίωση, αν είναι turbo ή ατμόσφαιρα, τα περιφερειακά, το πρόγραμμα κ.α. Μπορεί να πάρεις 2 άλογα αλλά μπορεί να δεις και ουσιαστική βελτίωση, η οποία μάλιστα μπορεί και να μην αποτυπώνεται σαν απόλυτο νούμερο αλλά να σου φουσκώνει τις καμπύλες. Εγώ όταν άρχισα τις βελτιώσεις σε αυτό το αμάξι, ξεκίνησα φυσικά με πρόγραμμα και περίπου 2 μήνες μετά μπήκε εισαγωγή ITG με λαδωμένο φίλτρο ITG Maxogen JC60/86, 86άρης λαιμός. Η διαφορά ήταν εμφανής και ουσιαστική καθώς μου έδωσε παραπάνω ροπή μετά τις 5500 στροφές. Είχα μετρήσει και γραμμάρια τότε και τις ξεπερνούσε όλες, μιλάμε για το 2011. Στην τότε δυναμομέτρηση είχα βγάλει πάνω από 320 άλογα και 47 κιλά ροπή, που σαν stage 1 που ήμουν τότε ήταν εξαιρετικά νούμερα. EDIT: Αρκετό καιρό αργότερα αντικατέστησα το φίλτρο με καινούργιο πάλι ITG 86άρι λαδωμένο αλλά ακόμη πιό ελεύθερο με τεράστια εσωτερικά ανοιχτά κανάλια που είναι σχεδόν σαν να έχεις ανοιχτή σωλήνα, και εκεί είδα ακόμη μεγαλύτερη διαφορά. Μεγάλη προσοχή μόνο θέλει να μην στεγνώνει το φίλτρο.

Φυσικά στα τουρμπάτα το μεγαλύτερο κέρδος βάσει χρημάτων είναι το πρόγραμμα, αλλά ανάλογα την βελτίωση και τα περιφερειακά μπορεί και μια καλή εισαγωγή να προσφέρει ουσιαστικό κέρδος. Εκτός βέβαια από το καθαρά ακουστικό κομμάτι που είναι θέμα γούστου, εγώ π.χ. λατρεύω τον ήχο της. ;)

Edited by DarkX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έκανα τ βελτίωση με την χουανη και εννοείται θα βάλω πρόγραμμα όπως λέει ο φίλος παραπάνω έτσι ώστε να έχουμε καλύτερα αποτελέσματα.....Καλή Ανάσταση σε όλους.......

Link to comment
Share on other sites

Επίσης DARK X εχθές κοιτούσα την παρουσίαση του αυτοκινήτου σου έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά... πρόσφατα έβαλα στον Δανελατο εξάτμιση 70DP 63,5 μετά και intercooler αλλά ας μην πλατιαζω εδώ με αυτά......Μπορείς να μου πεις για το lip spoiler που θα βρω σε καλή τιμή? Ευχαριστώ κ των προτέρων...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά, δυστυχώς όμως έχω διακόψει την παρουσίαση, και όταν τη συνεχίσω δεν θα είναι με την αναλυτική της μορφή που είχε μέχρι τώρα, ενώ για οτιδήποτε διευκρινίσεις μόνο με pm.

Το lip το είχε από το εργοστάσιο όπως και γενικά το body kit, ζάντες κ.α. Αν σε ενδιαφέρει ψάξτο σαν "edition 30 front lip" ή "edition 30 front spoiler" ή "edition 30 front splitter" βεβαιώσου μόνο ότι κουμπώνει σε σένα γιατί έχω την εντύπωση ότι κουμπώνει μόνο σε gti. Υπάρχει και το αρκετά φορεμένο στις ΗΠΑ, votex lip αν σε ενδιαφέρει (ενδέχεται και αυτό να μπαίνει μόνο σε gti) που είναι περίπου replica και ξεχωρίζει μόνο επειδή τα κάθετα κομμάτια προφυλακτήρα που αγκαλιάζουν την πινακίδα αριστερά και δεξιά πέφτουν μέχρι κάτω διασχίζοντας το lip, ενώ στο edition σταματούν εκεί αφήνοντας το lip ανοιχτό. Αν ψάξεις στο google φωτογραφίες θα δεις τις διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο team, σορρυ αν έχει ξανασυζητηθει, δεν βρηκα ακριβως αυτο που ήθελα..

Οτι λεει ο τίτλος λοιπον,golf V 140 προς το παρών εργοστασιακό. Σιγα σιγα ξεκιναμε απο τα βασικά!

Τι συμφέρει, σε ποια περίπτωση χάνω/κερδιζω εστω και λιγο. Δεν μιλαω για κιτ που παμε στα +++€.. Κάτι κοντα στα 100 πχ.

Οπότε ρωτάω για μια καλυτερη απόδοση γενική, και ας πούμε εναν καλύτερο θόρυβο. Αν μπορείτε να μου προτείνετε μαρκα/κατάστημα για Αθήνα. Κύριο ειναι να μην χασω απο απόδοση,γιατι διάβασα καποια.πραγματα περι χοανης, διορθώστε με αν κανω λαθος. Αυτα, ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε λιγο καλυτερα!
Στα sticky ας πουμε.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα εβαλα φιλτρο pipercross px1818 στον caxa κινητηρα μου μεσα στο μαμα φιλτροκουτι. Ο ηχος δεν αλλαξε σχεδον καθολου και η αποδοση φαινεται να εχει διαφορα στις 2000-3000 στροφες σαν να κερδισε ροπη. Στα ψηλα φαινεται παρομοιο με το χαρτινο. Το προτιμησα διοτι δεν εχει λαδια πανω πραγμα σοβαρο για την προστασια του κινητηρα μελλοντικα κατα την γνωμη μου. Ελπιζω να μην εχω καποιο θεμα μελλοντικα ο χρονος κ τα χιλιομετρα θα το δειξουν. :D

Link to comment
Share on other sites

Μεγειά, για το κέρδος που λες ότι παρατήρησες, πρόγραμμα φοράς?

Σχετικά με τα λαδωμένα φίλτρα που είναι σχεδιασμένα να δουλεύουν με λάδι υπάρχει μεγάλη παραπληροφόρηση και δεν φταις εσύ ούτε όσοι άλλοι τα φοβούνται, ακούει λάδι στην εισαγωγή ο άλλος και σκέφτεται θα τα ρουφήξει όλα μέσα. Για να το ξεκαθαρίσουμε, δεν είναι λάδια μηχανής είναι ειδικά λάδια αυτά που ψεκάζονται στα λαδωμένα φίλτρα και είναι εντελώς αδύνατον να τα ρουφήξει η εισαγωγή, εκτός και το αδειάσεις όλο πάνω στο φίλτρο. Αν και μπορώ να μιλήσω εκ πείρας μόνο για τα ITG λαδωμένα αφρού τα οποία δουλεύω στο αμάξι εδώ και 6 χρόνια, είμαι σίγουρος ότι τα λάδια που χρησιμοποιούν και οι υπόλοιπες μάρκες έχουν παρόμοια σύνθεση. Ψεκάζεις μέχρι το σημείο οι εξωτερικοί πόροι του φίλτρου να αρχίσουν να γεμίζουν και μετά κάνεις μασάζ ώστε το λάδι να εισχωρήσει και στους εσωτερικούς πόρους, δεν το λούζεις το φίλτρο λες και πας για σφουγγάρισμα. Δεν είναι ρευστά λάδια αυτά, μετά το μασάζ τα αφήνεις μερικά λεπτά να πάρουν αέρα και το λάδι έχει ήδη κολλήσει πάνω και μέσα στο φίλτρο. Το ότι είναι πολύ πιό απαιτητικά στη συντήρησή τους, στον καθαρισμό κτλ. είναι γεγονός και αν δεν έχει την διάθεση οι χρήστης να ασχοληθεί καλύτερα να μην τα προτιμήσει, αλλά θέμα κινδύνου δεν υπάρχει. Στο θέμα απόδοσης δε τα λαδωμένα είναι πιό ελεύθερα γι' αυτό και χρειάζονται λάδι το οποίο δημιουργεί μία κολλώδη επιφάνεια πάνω στο φίλτρο που συγκρατεί τα μικροσωματίδια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , Ilias87 said:

Προσφατα εβαλα φιλτρο pipercross px1818 στον caxa κινητηρα μου μεσα στο μαμα φιλτροκουτι. Ο ηχος δεν αλλαξε σχεδον καθολου και η αποδοση φαινεται να εχει διαφορα στις 2000-3000 στροφες σαν να κερδισε ροπη. Στα ψηλα φαινεται παρομοιο με το χαρτινο. Το προτιμησα διοτι δεν εχει λαδια πανω πραγμα σοβαρο για την προστασια του κινητηρα μελλοντικα κατα την γνωμη μου. Ελπιζω να μην εχω καποιο θεμα μελλοντικα ο χρονος κ τα χιλιομετρα θα το δειξουν. :D

 

Αυτό το κιτ πρέπει να πάρεις.

%CE%9A%CE%B1%CE%B8%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%

Οδηγίες Εδώ:

pipercross-cleaning-instructions.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.