Jump to content
nikoskallithea

New As-7608 (Aftermarket Multimedia System)

Recommended Posts

Αγαπητέ φίλε σε πληροφορώ ότι μπορείς φυσικά να βρείς RNS μεταχειρισμένο από έναν άγνωστο πωλητή και μετά φυσικά θα ψάχνεσαι όπως όλοι να βρείς πως θα παίζεις TV τι σύστημα πλοήγησης θα βαλεις και ούτω καθ' εξής χίλιες δυο "ιστορίες" για το πως θα το "φέρουμε" στα γούστα μας. Επίσης όπως γνωρίζεις ότι τα περισσότερα ηλεκτρονικά που υπάρχουν (για να μην πω όλα) είναι από Κίνα. Γι αυτό ίσως δεν θα πρεπε να τα υποτιμάς και σε προκαλώ να κοιτάξεις τα περισσότερα πραγματα που έχει σπίτι σου να δεις το made in. Εξάλλου τότε γιατί όλοι μας ψάχνουμε τα κινεζάκια και δεν βάζουμε RNS.

P.S. Ας μας πουν οι φίλοι που έχουν κινεζάκια τι γίνεται εγώ πάντως το σκέφτομαι σοβαρά... και 1 χρόνο εγγύηση

OK φίλε μου,

Μπορεί να έχεις και δίκιο όμως εγώ δεν πρόκειται να πληρώσω ένα κινεζάκι στη διπλή τιμή μόνο και μόνο για να τα χώσω σε κάποιον όταν αυτό χαλάσει.

ΥΓ Δικό σου είναι το κατάστημα?

Link to comment
Share on other sites

Στο vwclub εχουμε αναλύσει μεχρι "θανάτου" (και τα εχουμε χρηματοδοτήσει κιόλας) τα κινεζικά.

Αυτη την στιγμη που μιλάμε απο τα γνωστά κινεζικά που κυκλοφορούν όλα μα ολα εχουν προβλήματα. Διάβασε λιγο και θα καταλάβεις. Οσο για την εδώ εγγύηση του ενος χρόνου που δίνουν, άστο καλύτερα ας μην το συζητήσουμε

Φίλε Νίκο

Πιθανώς να μην έχω διαβάσει αρκετά, μιας και είμαι καινούργιος στο club (προηγουμενο αυτοκίνητο opel), υπάρχει όμως κάποιος συμφορουμίτης που μπορεί να μας παραθέσει

συνολικά τα προβλήματα, ωστε να τα αξιολογήσει ο καθένας σύμφωνα με τις ανάγκες του ? Γιατί ξέρεις κάποιες φορές το "πρόβλημα" κάποιου μπορεί να μην είναι πρόβλημα σε κάποιον άλλο. Για παράδειγμα ας πούμε όπως διάβασα σχετικά με το σε ποια σκάλα λειτουργεί. Εμένα προσωπικά δεν με πειράζει ότι λειτουργεί μαζί με τον κινητήρα, σε κάποιους όμως ενοχλεί.

Ευχαριστώ

OK φίλε μου,

Μπορεί να έχεις και δίκιο όμως εγώ δεν πρόκειται να πληρώσω ένα κινεζάκι στη διπλή τιμή μόνο και μόνο για να τα χώσω σε κάποιον όταν αυτό χαλάσει.

ΥΓ Δικό σου είναι το κατάστημα?

Το αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε δεν έχει ιδιαίτερη σημασία ούτε έχουμε να χωρίσουμε κάτι. Εγω απλώς παρέθεσα την άποψη μου όπως και εσύ την δική σου.

Όσο αφορά το Υ.Γ. σου θα μπορούσε να είναι και δικό μου και δικό σου και οποιουδήποτε συμφορουμίτη έχει παραθέσει στο forum του VWclub,

την αναζήτηση του για πληροφορίες στο internet σε Ελλάδα και Εξωτερικό.

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο

Πιθανώς να μην έχω διαβάσει αρκετά, μιας και είμαι καινούργιος στο club (προηγουμενο αυτοκίνητο opel), υπάρχει όμως κάποιος συμφορουμίτης που μπορεί να μας παραθέσει

συνολικά τα προβλήματα, ωστε να τα αξιολογήσει ο καθένας σύμφωνα με τις ανάγκες του ? Γιατί ξέρεις κάποιες φορές το "πρόβλημα" κάποιου μπορεί να μην είναι πρόβλημα σε κάποιον άλλο. Για παράδειγμα ας πούμε όπως διάβασα σχετικά με το σε ποια σκάλα λειτουργεί. Εμένα προσωπικά δεν με πειράζει ότι λειτουργεί μαζί με τον κινητήρα, σε κάποιους όμως ενοχλεί.

Ευχαριστώ

Τα προβλήματα ειναι τα κάτωθι

1. Δεν παιζει οπως είπαμε στην θεση '0' του διακόπτη εκκίνησης.

2. Εκφορτίζει την μπαταριά.

3. Το χρώμα της οθόνης μπορεί να μην ειναι μπλε ή κοκκινο.

4. Το DIMM μπορεί να μην λειτουργεί

5. Να νεκρώσει το μηχάνημα

6. Μέτα απο καιρο να τρεμοπαίζει η οθόνη

7. H ψηφιακή ΤV να μην ειναι mpeg4

8. Να μην έχει καλη ανάλυση η οθόνη

Ενα πιο σοβαρό πρόβλημα απο ολα τα παραπάνω ειναι: και να σου πουν οτι τα παραπάνω είναι οκ εσυ τους δινεις τα δολαριάκια σου?? hmmm.gif αλλα και να ειναι τα παραπάνω οκ μήπως σου προκειψει κάτι καινούργιο. thumbsdown.gif

Οι κινεζοι αυτη την στιγμη για μενα το ποιο σοβαρό πρόβλημα που έχουν ειναι η αναξιοπιστία τους οχι για αυτά που παράγουν αλλά οσο αφορά τους ιδιους.

Με λιγα λογια στα εμαιλ σου λένε μ@λ@κιες.

Τώρα οσο άφορα σε αυτό που ειπες οτι δεν σε ενδιαφέρει αν παιζει ή οχι στην θέση "0" θα σου πω ενα παράδειγμα.

Ας υποθέσουμε οτι εχεις παει με το κορίτσι σε ενα καλο εστιατόριο την εχεις "ψήσει" και μετα πάτε με το car στην παράλια για ..... hearts.gif:good: αφήνεις την μουσικούλα να παίζει (στην θεση "1") για κανένα μισαωράκι. Το πιο πιθανόν μετα απο αυτό είναι να σπρώχνεις για να βάλεις μπροστά το εργαλείο και το κορίτσι μεσα απο το αυτοκίνητο να γελάει με τα πάθημα σου. :p :p

Και ενα τελευταίο. Απαντάνε στα εμαιλ μεχρι να πάρουν τα χρήματα μετα μην τους είδατε μην τους απαντήσατε αν έχετε πρόβλημα

Συμβουλή μην τους πληρώσετε ποτέ χωρις Paypal.

.....αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο είσαι ανεκδιήγητος!!!sillyhorse1rb5.gif Πολύ ωραίο το παράδειγμα της παραλίας με την μουσική......yahoo.gif

Link to comment
Share on other sites

αν υπαρχει προβλημα μετα κανουν τον κινέζο οι κ@#!#@$#%κινεζοι. έχω εμπειρια.

όσο αφορα το θεμα με την απώλεια ρεύματος λύνεται πολύ απλά.

και ενα ακόμη προβλημα.

μετά απο λίγο καιρο αλλάζοντας μεταξύ ράδιο και cd πχ. ακούς ενα τσικ εαν δεν το βγάλεις έχεις αρκετές πιθανότητες να καψεις τα ηχεια σου .

ευτηχως τα προλαβα αλλοι ομως οχι

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι για όσους ξέρουν ή το έχουν στο αυτοκίνητό τους.

Οι φτωχότερες εκδόσεις των GOLF V έρχονταν χωρίς RadioCd και οι κάτοχοι ή το έπερναν ως δώρο από την αντιπροσωπεία ή το αγόραζαν εκ' των υστέρων και το περνούσαν.

Σ' αυτή την περίπτωση το Radio/CD σε ποια θέση του κλειδιού λειτουργεί;

1)Στη θέση 0

2) Στη θέση 1 (μαζί με τα λαμπάκια του καντράν) ή

3) ο χειρισμός γίνεται από το κουμπί που ανοιγοκλείνει τη συσκευή ανεξάρτητα από το άν έχεις το κλειδί στη "μίζα";

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι για όσους ξέρουν ή το έχουν στο αυτοκίνητό τους.

Οι φτωχότερες εκδόσεις των GOLF V έρχονταν χωρίς RadioCd και οι κάτοχοι ή το έπερναν ως δώρο από την αντιπροσωπεία ή το αγόραζαν εκ' των υστέρων και το περνούσαν.

Σ' αυτή την περίπτωση το Radio/CD σε ποια θέση του κλειδιού λειτουργεί;

1)Στη θέση 0

2) Στη θέση 1 (μαζί με τα λαμπάκια του καντράν) ή

3) ο χειρισμός γίνεται από το κουμπί που ανοιγοκλείνει τη συσκευή ανεξάρτητα από το άν έχεις το κλειδί στη "μίζα";

στο 2 τι κερδιζω??????????????? thumbsdown.gifthumbsdown.gif (πλακα κανω)

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα ειναι τα κάτωθι

1. Δεν παιζει οπως είπαμε στην θεση '0' του διακόπτη εκκίνησης.

2. Εκφορτίζει την μπαταριά.

3. Το χρώμα της οθόνης μπορεί να μην ειναι μπλε ή κοκκινο.

4. Το DIMM μπορεί να μην λειτουργεί

5. Να νεκρώσει το μηχάνημα

6. Μέτα απο καιρο να τρεμοπαίζει η οθόνη

7. H ψηφιακή ΤV να μην ειναι mpeg4

8. Να μην έχει καλη ανάλυση η οθόνη

Ενα πιο σοβαρό πρόβλημα απο ολα τα παραπάνω ειναι: και να σου πουν οτι τα παραπάνω είναι οκ εσυ τους δινεις τα δολαριάκια σου?? hmmm.gif αλλα και να ειναι τα παραπάνω οκ μήπως σου προκειψει κάτι καινούργιο. thumbsdown.gif

Οι κινεζοι αυτη την στιγμη για μενα το ποιο σοβαρό πρόβλημα που έχουν ειναι η αναξιοπιστία τους οχι για αυτά που παράγουν αλλά οσο αφορά τους ιδιους.

Με λιγα λογια στα εμαιλ σου λένε μ@λ@κιες.

Τώρα οσο άφορα σε αυτό που ειπες οτι δεν σε ενδιαφέρει αν παιζει ή οχι στην θέση "0" θα σου πω ενα παράδειγμα.

Ας υποθέσουμε οτι εχεις παει με το κορίτσι σε ενα καλο εστιατόριο την εχεις "ψήσει" και μετα πάτε με το car στην παράλια για ..... hearts.gif:) αφήνεις την μουσικούλα να παίζει (στην θεση "1") για κανένα μισαωράκι. Το πιο πιθανόν μετα απο αυτό είναι να σπρώχνεις για να βάλεις μπροστά το εργαλείο και το κορίτσι μεσα απο το αυτοκίνητο να γελάει με τα πάθημα σου. :D:p

Και ενα τελευταίο. Απαντάνε στα εμαιλ μεχρι να πάρουν τα χρήματα μετα μην τους είδατε μην τους απαντήσατε αν έχετε πρόβλημα

Συμβουλή μην τους πληρώσετε ποτέ χωρις Paypal.

.....αυτά.

Χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη σε όλο το Φόρουμ.

Αυτές τις μέρες έχοντας ελεύθερο χρόνο έκανα μια έρευνα γύρω από τα multimedia που κυκλοφορούν στο internet και διαπίστωσα ότι η συγκεκριμμένη μονάδα AS7608 της AudioSource συγκεντρώνει καλά χαρακτηριστικά με (πολύ σημαντικό για μένα) ένα καινούριο και σχετικά καλαίσθητο graphics Interface.

Επομένως αν δεν είσαι άτυχος ωστε να πέσεις σε μια πραγματικά προβληματική μονάδα, το σημαντικότερο πρόβλημα παραμένει η κακή επικοινωνία της μονάδας με το can bus του αυτοκινήτου με αποτέλεσμα το να μην δουλεύει στη θέση 0 του κλειδιού να εκφορτίζει την μπαταρία, να μην συνεργάζεται με τα κουμπιά στο τιμόνι ή την MFD οθόνη για όσους τα έχουν.

Παίρνοντας έρεισμα από αυτά τα προβλήματα, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει η δυνατότητα η συγκεκριμμένη μονάδα (όπως και κάθε άλλη μονάδα)να συνδυαστεί με αγορά ενός κατάλληλου αντάπτορα(can bus gateway) ώστε να αποκατασταθεί πλήρως η επικοινωνία με το cun bus του αυτοκινήτου χωρίς τα παραπάνω αναφερθέντα προβλήματα.

Ας δώσουν τα φώτα τους όσοι γνωρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη σε όλο το Φόρουμ.

Αυτές τις μέρες έχοντας ελεύθερο χρόνο έκανα μια έρευνα γύρω από τα multimedia που κυκλοφορούν στο internet και διαπίστωσα ότι η συγκεκριμμένη μονάδα AS7608 της AudioSource συγκεντρώνει καλά χαρακτηριστικά με (πολύ σημαντικό για μένα) ένα καινούριο και σχετικά καλαίσθητο graphics Interface.

Επομένως αν δεν είσαι άτυχος ωστε να πέσεις σε μια πραγματικά προβληματική μονάδα, το σημαντικότερο πρόβλημα παραμένει η κακή επικοινωνία της μονάδας με το can bus του αυτοκινήτου με αποτέλεσμα το να μην δουλεύει στη θέση 0 του κλειδιού να εκφορτίζει την μπαταρία, να μην συνεργάζεται με τα κουμπιά στο τιμόνι ή την MFD οθόνη για όσους τα έχουν.

Παίρνοντας έρεισμα από αυτά τα προβλήματα, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει η δυνατότητα η συγκεκριμμένη μονάδα (όπως και κάθε άλλη μονάδα)να συνδυαστεί με αγορά ενός κατάλληλου αντάπτορα(can bus gateway) ώστε να αποκατασταθεί πλήρως η επικοινωνία με το cun bus του αυτοκινήτου χωρίς τα παραπάνω αναφερθέντα προβλήματα.

Ας δώσουν τα φώτα τους όσοι γνωρίζουν.

Δηλαδη εσυ θελεις να προσαρμόσεις το αυτοκίνητο σε μια απροσάρμοστη μονάδα. ;)

Το ακουσα και αυτο!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εσυ θελεις να προσαρμόσεις το αυτοκίνητο σε μια απροσάρμοστη μονάδα. :drinks:

Το ακουσα και αυτο!!

Tο ίδιο δεν κάνεις και στην περίπτωση που τοποθετήσεις στο αυτοκίνητο μία από τις επώνυμες μονάδες, όπως pioneer, kenwood, alpine κ.λ.π. Προκειμένου να συνεργαστεί με το can bus του αυτοκινήτου απαιτεί και την εγκατάσταση αντίστοιχου controller. Γιατί όχι και με τον Κινέζο λοιπόν;

Υ.Γ Η Kenwood στο τελευτίο της μοντέλλο που έβγαλε ειδικά για τα VW τον controller δεν τον έχει ενσωματωμένο αλλά πάει εξτρά.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί μου καλημέρα

Στέλνω πρώτη φορά post μήπως κάποιος φίλος μπορεί να με βοηθήσει . Εχω τοποθετήσει το AS-7608 στο αυτοκίνητο μου το οποίο είναι ενα octavia RS και μου παρουσιάζει το πρόβλημα οτι σε τυχαίους χρόνους και συχνούς μου σβύνει και ανοίγει υστερα απο reset με το ON -OFF του κλειδιού . Εχει μήπως τύχει σε κανέναν? Μήπως θέλει προγραμματισμό το αυτοκίνητο και κάνει έλεγχο φορτίου και το κόβει σε κάποιο τυχαίο μή σταθερ'ο χρόνο ? Αν κάποιος ξέρει κάτι ας με ενημερώσει ....

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί μου καλημέρα

Στέλνω πρώτη φορά post μήπως κάποιος φίλος μπορεί να με βοηθήσει . Εχω τοποθετήσει το AS-7608 στο αυτοκίνητο μου το οποίο είναι ενα octavia RS και μου παρουσιάζει το πρόβλημα οτι σε τυχαίους χρόνους και συχνούς μου σβύνει και ανοίγει υστερα απο reset με το ON -OFF του κλειδιού . Εχει μήπως τύχει σε κανέναν? Μήπως θέλει προγραμματισμό το αυτοκίνητο και κάνει έλεγχο φορτίου και το κόβει σε κάποιο τυχαίο μή σταθερ'ο χρόνο ? Αν κάποιος ξέρει κάτι ας με ενημερώσει ....

Ευχαριστώ

Αν εννοείς οτι χανει τις ρυθμισεις-σταθμους. Τοτε να σου πω οτι αυτο ειναι ενα ακομα απο τα προβληματα.

Για να το γλυτωσεις πρεπει να ανοιγεις την μοναδα απο το ον-οφφ οταν βαλεις μπροστα και να την κλεινεις πριν σβησεις τον κινητηρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς οτι χανει τις ρυθμισεις-σταθμους. Τοτε να σου πω οτι αυτο ειναι ενα ακομα απο τα προβληματα.

Για να το γλυτωσεις πρεπει να ανοιγεις την μοναδα απο το ον-οφφ οταν βαλεις μπροστα και να την κλεινεις πριν σβησεις τον κινητηρα.

Νίκο Καλησπέρα

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση σου αλλά περί του θέματος έχω σημερινά τελικά συμπεράσματα. Συγκεκριμένα όταν λέω σβήνει εννοώ ότι σβήνουν όλα ούτε φωνή , ούτε οθόνη ,ούτε ξανανάβει σε οποιοδήποτε menu είμαι . Τελικά σήμερα είδα ότι το κάνει μόλις ανάψω τα φώτα είτε τις ψείρες είτε τα πορείας και ακόμα και εν πορεία . Επειδή έχω πυκνωτή για ήχο με βολτόμετρο, είδα ότι η τάση είναι εκείνη την στιγμή στα 14 volt, άρα δεν είναι και θέμα τάσεως . Κανείς καμία Ιδέα πέρα ότι το μηχάνημα έχει πρόβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

Νίκο Καλησπέρα

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση σου αλλά περί του θέματος έχω σημερινά τελικά συμπεράσματα. Συγκεκριμένα όταν λέω σβήνει εννοώ ότι σβήνουν όλα ούτε φωνή , ούτε οθόνη ,ούτε ξανανάβει σε οποιοδήποτε menu είμαι . Τελικά σήμερα είδα ότι το κάνει μόλις ανάψω τα φώτα είτε τις ψείρες είτε τα πορείας και ακόμα και εν πορεία . Επειδή έχω πυκνωτή για ήχο με βολτόμετρο, είδα ότι η τάση είναι εκείνη την στιγμή στα 14 volt, άρα δεν είναι και θέμα τάσεως . Κανείς καμία Ιδέα πέρα ότι το μηχάνημα έχει πρόβλημα ?

Αυτο ειναι ασχετο με αυτο που σου ειπα.

Sorry δεν ειχα καταλαβει το προβλημα το οποιο και δεν γνωριζω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι ασχετο με αυτο που σου ειπα.

Sorry δεν ειχα καταλαβει το προβλημα το οποιο και δεν γνωριζω.

Δεν πειράζει Νίκο . Αυριο θα πάω στην Αντιπροσωπία μήπως και εχουν αυτοί κάποια άποψη . Δεν ξέρω αν μπορούν να δούν στο διαγνωστικό αν την τάση την κόβει το αυτοκ. ή κόβει το ίδιο το μηχάνημα .

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει Νίκο . Αυριο θα πάω στην Αντιπροσωπία μήπως και εχουν αυτοί κάποια άποψη . Δεν ξέρω αν μπορούν να δούν στο διαγνωστικό αν την τάση την κόβει το αυτοκ. ή κόβει το ίδιο το μηχάνημα .

Το διαγνωστικο δεν βλεπει το μηχανημα, απλα θα σου πουν να το βγάλεις και να βαλεις το δικο του.

Link to comment
Share on other sites

Οφείλεται πιθανότατα σε κακή επικοινωνία της συσκευής με το can bus του αυτοκινήτου.

Δύσκολο να βρεις λύση.Το μόνο που πιθανά μπορείς να κάνεις είναι να συνδέσεις τη συσκευή παρακάμπτοντας την επικοινωνία με το can bus, οπότε δεν θα έχεις και επικοινωνία με το πολυλειτουργικό και MFD οθόνη αν έχεις.

Κάτι άλλο που σκέφτηκα είναι αν δεν έχεις άλλα τέτοια προβλήματα ή διαρροή μπαταρίας, να κόψεις το καλώδιο που μάλλον έχει η συσκευή για να ανάβουν τα πλήκτρα όταν ανάβεις τα φώτα του αυτοκινήτου (εξ' ου και το πρόβλημα όπως το περιγράφεις) και να του δώσεις μόνιμα +12V, οπότε τα πλήκτρα θα είναι μόνιμα αναμένα όταν λειτουργεί η συσκευή.

Edited by PERIS
Link to comment
Share on other sites

Οφείλεται πιθανότατα σε κακή επικοινωνία της συσκευής με το can bus του αυτοκινήτου.

Δύσκολο να βρεις λύση.Το μόνο που πιθανά μπορείς να κάνεις είναι να συνδέσεις τη συσκευή παρακάμπτοντας την επικοινωνία με το can bus, οπότε δεν θα έχεις και επικοινωνία με το πολυλειτουργικό και MFD οθόνη αν έχεις.

Κάτι άλλο που σκέφτηκα είναι αν δεν έχεις άλλα τέτοια προβλήματα ή διαρροή μπαταρίας, να κόψεις το καλώδιο που μάλλον έχει η συσκευή για να ανάβουν τα πλήκτρα όταν ανάβεις τα φώτα του αυτοκινήτου (εξ' ου και το πρόβλημα όπως το περιγράφεις) και να του δώσεις μόνιμα +12V, οπότε τα πλήκτρα θα είναι μόνιμα αναμένα όταν λειτουργεί η συσκευή.

Πέρη σε ευχαριστώ για και εσένα για τις απόψεις σου αλλά ενημερώνω σε όλους στο forum ότι η συγκεκριμένη συσκευή έχει στην φύσα της τις εξής υποδοχές : Τάση + , Τάση – και δύο εισόδους για can bus , τίποτα άλλο . Υπάρχουν κάποιες εξωτερικές υποδοχές για τάση και φωτισμό κουμπιών αλλά αν το συνδέσεις έτσι απλά χάνεις την βασική δυνατότητα να κλείνει η συσκευή με το κλείσιμο της μηχανής . Όσο για το πρόβλημα μου σύνδεσα την συσκευή μόνο με την φύσα ρεύματος στην φύσα του αυτοκινήτου και πάλι κάνει το ίδιο μόλις ανοίξω τα φώτα δηλ. μπλοκάρει μετά μισή ώρα . Έχω αποφανθεί στο κινέζο προμηθευτή και η απάντηση ήταν αν έκανα reset από την τρυπούλα μπροστά …( λες και είμαστε χαζοί !!!). Θα αποφανθώ σήμερα στην LILy αν και δεν το πείρα άμεσα από αυτή να δώ πόσο επαγγελματίας θα είναι ..(Μια και αυτή είναι στην κατασκευάστρια εταιρεία . Η τελική μου γνώμη είναι ότι έχει πρόβλημα αυτή η παρτίδα και θα φανεί και σε άλλους το πρόβλημα …Προσοχή σε όλους αν δεν διαλευκανθεί το πρόβλημα …… Πήγα σήμερα στην Αντιπροσωπία ελένξαν το αυτοκ. Και μου είπαν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω μάλλον δεν θα βγάλεις άκρη με τους Κινέζους. Είναι και το σοβαρότερο πρόβλημα αυτών των συσκευών. Η ΕΛΛΙΠΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ.Πάντως για να μην είμαστε και άδικοι μέρος "ευθύνης"έχει και η VW η οποία αλλάζει συνέχεια τον τρόπο επικοινωνίας των συσκευών με το can bus. Παρόμοια προβλήματα (κυρίως με άδειασμα μπαταρείας) έχουν και οι νεότερες γνήσιες συσκευές όταν τοποθετηθούν σε παλιότερα αυτοκίνητα.Η ίδια ακριβώς συσκευή σε άλλο αυτοκίνητο μπορεί να δουλεύει χωρίς προβλήματα. Μάλιστα κάποιο στα ξένα φόρουμ προτείνου και αλλαγή του gateway με νεότερο για να λυθούν τέτοιυ είδους προβλήματα.

Τέλος πάντων. Μιας και η συγκεκριμμένη συσκευή έχει το καλύτερο GUI από όλες του είδους της, για πες μας μερικά λόγια για τις επιδόσεις της και κυρίως πως τη βαθμολογείς σε σχέση με την εργοστασιακή από το 1 έως το 10 σε θέματα.

α) Ποιότητας ήχου και εικόνας

β) Λήψη δέκτη ραδιοφώνου.

γ) Ποιότητα bluetooth.

δ) Ποιότητα πλοήγησης.

ε) Εφαρμογή στο ταμπλώ και χρωματισμός φωτισμού των κουμπιών σε σχέση με αυτά του αυτοκινήτου. (φωτεινότητα, απόχρωση κ.λ.π)

Πόσο την πήρες και από που;

Link to comment
Share on other sites

Θα αποφανθώ σήμερα στην LILy αν και δεν το πείρα άμεσα από αυτή να δώ πόσο επαγγελματίας θα είναι ..(Μια και αυτή είναι στην κατασκευάστρια εταιρεία.

Δυο θεματακια

1. με την Lily δεν πρόκειται να βρεις ακρη εχε υπ' οψιν σου οτι λεει ψεματάκια, αν σου απαντήσει!!

2. δεν είναι η κατασκευάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω μάλλον δεν θα βγάλεις άκρη με τους Κινέζους. Είναι και το σοβαρότερο πρόβλημα αυτών των συσκευών. Η ΕΛΛΙΠΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ.Πάντως για να μην είμαστε και άδικοι μέρος "ευθύνης"έχει και η VW η οποία αλλάζει συνέχεια τον τρόπο επικοινωνίας των συσκευών με το can bus. Παρόμοια προβλήματα (κυρίως με άδειασμα μπαταρείας) έχουν και οι νεότερες γνήσιες συσκευές όταν τοποθετηθούν σε παλιότερα αυτοκίνητα.Η ίδια ακριβώς συσκευή σε άλλο αυτοκίνητο μπορεί να δουλεύει χωρίς προβλήματα. Μάλιστα κάποιο στα ξένα φόρουμ προτείνου και αλλαγή του gateway με νεότερο για να λυθούν τέτοιυ είδους προβλήματα.

Τέλος πάντων. Μιας και η συγκεκριμμένη συσκευή έχει το καλύτερο GUI από όλες του είδους της, για πες μας μερικά λόγια για τις επιδόσεις της και κυρίως πως τη βαθμολογείς σε σχέση με την εργοστασιακή από το 1 έως το 10 σε θέματα.

α) Ποιότητας ήχου και εικόνας

β) Λήψη δέκτη ραδιοφώνου.

γ) Ποιότητα bluetooth.

δ) Ποιότητα πλοήγησης.

ε) Εφαρμογή στο ταμπλώ και χρωματισμός φωτισμού των κουμπιών σε σχέση με αυτά του αυτοκινήτου. (φωτεινότητα, απόχρωση κ.λ.π)

Πόσο την πήρες και από που;

@Rhgas

Who ever bought the last AS7608 2010, are you satisfied with the :

a) sound quality

b)the reiciever of radio

c) the function of GPS

d) the communication with can bus car (Write and whitch car and model year)

e) the support of audiosource

put the number from 1 to 10 .

Would you buy it again?

@PERIS ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΟΣ??? :cry: :cry: :yahoo::rofl:

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Ναι Νίκο. Ψάχνομαι τελευταία αλλά δεν το αποφασίζω με αυτά που λέγονται και γράφονται.

Link to comment
Share on other sites

Πέρη τι θα πει αλλαγή στο GATEWAY γιατί τσίμπισα !!!! Προφανός για το gateway της συσκευής εννοείς....? Πάντος εκτός απο την λήψη του ραδιοφώνου που μπορώ να την βαθμολογήσω σαν μέτρια σε ολα τα άλλα δίνω μεγάλη βαθμολογία .Την αγόρασα απο e-Bay κει την εταιρεία την λένε foreverstarcar.

Το κουτί είχε αυτοκόλλητο της εταιρείας της Λίλης audiosources.Αρα και η παραπάνω εταιρεία απο αυτούς τα αγοράζει και στο site τους λένε οτι τα φτιάχνουν αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

Οχι το gateway είναι εξάρτημα του αυτοκινήτου. Τα νεότερα μοντέλλα έχουν και αναβαθμισμένο gateway. Πιθανόν αν αλλάξεις το gateway με κάποιο νεότερο να λυθεί και το πρόβλημα επικοινωνίας με το σύστημά σου. Αυτό που δεν ξέρω όμως είναι αν αλλάζοντας το gateway με νεότερο δεν θα υπάρχουν αλλά προβλήματα με το αυτοκίνητο και βέβαια δεν μπορεις να ξέρεις αν θα λυθεί και το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις. Πιθανόν να μπορεί να σε βοηθήσει η αντιπροσωπεία σε αυτή την κατέυθυνση.Και το κόστος του πρέπει να είναι γύρω στα 100 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Οχι το gateway είναι εξάρτημα του αυτοκινήτου. Τα νεότερα μοντέλλα έχουν και αναβαθμισμένο gateway. Πιθανόν αν αλλάξεις το gateway με κάποιο νεότερο να λυθεί και το πρόβλημα επικοινωνίας με το σύστημά σου. Αυτό που δεν ξέρω όμως είναι αν αλλάζοντας το gateway με νεότερο δεν θα υπάρχουν αλλά προβλήματα με το αυτοκίνητο και βέβαια δεν μπορεις να ξέρεις αν θα λυθεί και το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις. Πιθανόν να μπορεί να σε βοηθήσει η αντιπροσωπεία σε αυτή την κατέυθυνση.Και το κόστος του πρέπει να είναι γύρω στα 100 ευρώ.

Υπάρχει κάποιος σε αυτό το topic που μπορεί να μου πεί τι γράφει στην πρώτη σελίδα του manual σχετικά με την ονομασία (Τον χαρακτηρισμό) των τριών χύμα καλωδιών (Μπλέ, Πορτοκαλί, κόκκινο ) γιατί δεν μπορώ να βρώ το manual

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.