Jump to content
Kaklios design Rodos

Golf - Φιλτρο Πανελ K&n - Pipercross [Όλα Τα Μοτέρ]

Recommended Posts

αυριο περιμενω το φιλτρο της Κ&Ν και εχω την εξης απορια, βγαζουμε τελικα τον πνιχτη ( το πλαστικο κατω απο το εργοστασιακο φιλτρο) η οχι??? :help:

Στην αρχή που είχα βάλει το ίδιο φίλτρο δεν είχα βγάλει τον πνίχτη.

Μετά απο ένα χρόνο τον έβγαλα και έτσι το έχω ακόμη.

Γενικότερα με την αλλαγή του φίλτρου θα δεις μεγάλη διαφορά και στην απόδοση (αρκετά καλύτερη) και στην κατανάλωση (μικρότερη).

Τώρα, για τον πνίχτη, μην περιμένεις να δεις τρελή διαφορά. Κάτι λίγο δίνει πάντως σε αέρα και θόρυβο (πολύ λίγο θόρυβο).

Είχα ακούσει και μια άποψη ότι ο πνίχτης ισοκατανέμει τον εισερχόμενο αέρα για πιάνει όλο το φίλτρο...Δεν ξέρω κατα πόσο αληθεύει...

Η απόφαση δική σου

Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει την ιδια ακριβώς πατέντα.Εβαλα το K&N φιλτρο και μετα απο καιρο ,εβγαλα τον πνίχτη.Ενα θα σας πω:ειδα μεγαλύτερη διαφορα βγάζωντας τον πνίχτη παρά βάζοντας μόνο το φίλτρο!

Σε κάθε περιπτωση ειναι τοσο ευκολο να μπουν και να βγούν που μπορεις να δοκιμασεις και να καταληξεις όπως νομιζεις.

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου να το βγαλεις το πλαστικο....ειναι οντως πνιχτης!!αλλα απ οτι βλεπω εχεις βαλει προγραμματακι στο αμαξακι σου...γιατι δε σκευτεσαι να βαλεις καποια εισαγωγη κ να βγαλεις τελειως το εργοστασιακο φιλτροκουτι?

Link to comment
Share on other sites

Είχα ακούσει και μια άποψη ότι ο πνίχτης ισοκατανέμει τον εισερχόμενο αέρα για πιάνει όλο το φίλτρο...Δεν ξέρω κατα πόσο αληθεύει

αληθεύει,πιστεύω ότι και μόνο με το φίλτρο αποδίδει καλύτερα

Edited by ski
Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου να το βγαλεις το πλαστικο....ειναι οντως πνιχτης!!αλλα απ οτι βλεπω εχεις βαλει προγραμματακι στο αμαξακι σου...γιατι δε σκευτεσαι να βαλεις καποια εισαγωγη κ να βγαλεις τελειως το εργοστασιακο φιλτροκουτι?

εχεις δικιο αλλα προς στιγμη λεω να βαλω το φιλτρο και αργοτερα να βαλω εισαγωγη oettinger sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

Το εχω πει και αλλου.

Εχω κανει μετρηση στα Σπατα (εκει πηγε και ο rallakias), δυο με πνιχτη και δυο χωρις πνιχτη την ιδα μερα και ωρα.

Χωρις πνιχτη, ροπη 27 κιλα περιπου και 203 αλογα.Με τον πνιχτη η ροπη ηταν 1.5 κιλα λιγωτερη και 12 αλογα λιγωτερο.

Παραξενο αλλα αληθινο. Οταν αφαιρεις τον πνιχτη ειναι σαν να εχεισ αρκετα πιο ελευθερη εισαγωγη αερος.

Με τον πνιχτη το αυτοκινητο μετα τις 6000 στροφες επεφτε αρκετα, χωρις πνιχτη ανεβαζε και μετα μεχρι σχεδον κοφτη.

Το αυτοκινητο φυσικα ειναι με προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω πει και αλλου.

Εχω κανει μετρηση στα Σπατα (εκει πηγε και ο rallakias), δυο με πνιχτη και δυο χωρις πνιχτη την ιδα μερα και ωρα.

Χωρις πνιχτη, ροπη 27 κιλα περιπου και 203 αλογα.Με τον πνιχτη η ροπη ηταν 1.5 κιλα λιγωτερη και 12 αλογα λιγωτερο.

Παραξενο αλλα αληθινο. Οταν αφαιρεις τον πνιχτη ειναι σαν να εχεισ αρκετα πιο ελευθερη εισαγωγη αερος.

Με τον πνιχτη το αυτοκινητο μετα τις 6000 στροφες επεφτε αρκετα, χωρις πνιχτη ανεβαζε και μετα μεχρι σχεδον κοφτη.

Το αυτοκινητο φυσικα ειναι με προγραμμα.

Στις aftermarket εισαγωγές (APR, FORGE, κ.λ.π.) ο πνίχτης βγαίνει, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Το εχω πει και αλλου.

Εχω κανει μετρηση στα Σπατα (εκει πηγε και ο rallakias), δυο με πνιχτη και δυο χωρις πνιχτη την ιδα μερα και ωρα.

Χωρις πνιχτη, ροπη 27 κιλα περιπου και 203 αλογα.Με τον πνιχτη η ροπη ηταν 1.5 κιλα λιγωτερη και 12 αλογα λιγωτερο.

Παραξενο αλλα αληθινο. Οταν αφαιρεις τον πνιχτη ειναι σαν να εχεισ αρκετα πιο ελευθερη εισαγωγη αερος.

Με τον πνιχτη το αυτοκινητο μετα τις 6000 στροφες επεφτε αρκετα, χωρις πνιχτη ανεβαζε και μετα μεχρι σχεδον κοφτη.

Το αυτοκινητο φυσικα ειναι με προγραμμα.

ok KIRRA thank u!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σημερα τοποθετησα το φιλτρο! εβγαλα και τον πνιχτη. το αμαξι το νιωθεις να τραβαει καλυτερα στα ψηλα, απο ηχο τιποτα μονο η σκαστρα (forge adapter) ακουγεται πιο δυνατα. οριστε και οι φοτο

http://img192.imageshack.us/img192/5751/dsc01647h.jpg ( γνησιο φιλτρο- φιλτρο Κ&Ν)

http://img17.imageshack.us/img17/5936/dsc01644cc.jpg (εικονα οταν βγαζουμε μονο το φιλτρο)

http://img192.imageshack.us/img192/4549/dsc01643w.jpg (ο πνιχτης)

http://img22.imageshack.us/img22/3490/dsc01642f.jpg ( εικονα οταν βγαζουμε και τον πνιχτη)

http://img17.imageshack.us/img17/9179/dsc01641rx.jpg ( το φιλτρο τοποθετημενο)

Edited by kaklios design Rodos
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως.

Με δυναμομετρο βλεπεις και λιγη διαφορα στις μεσαιες αλλα μετα τις 6000 ειναι που πραγματικα δινει.

Απλο κολπο και χωρις κανενα εξοδο.Εγω το εχω με το μαμα φιλτρο να φανταστεις.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως.

Με δυναμομετρο βλεπεις και λιγη διαφορα στις μεσαιες αλλα μετα τις 6000 ειναι που πραγματικα δινει.

Απλο κολπο και χωρις κανενα εξοδο.Εγω το εχω με το μαμα φιλτρο να φανταστεις.

ενταξει τι να πω μπορει σε σας κατι να δινει και η αφαιρεση του πνιχτη αλλα εμενα τουλαχιστον μονο στον θορυβο ηταν αισθητη η διαφορα. παντως ο πνιχτης "βοηθαει" τα μαμα φιλτρα, δεν βοηθαει στην αποδοση των ελευθερων φιλτρων οποτε καλα ειναι να τον βγαζουμε

Link to comment
Share on other sites

ενταξει τι να πω μπορει σε σας κατι να δινει και η αφαιρεση του πνιχτη αλλα εμενα τουλαχιστον μονο στον θορυβο ηταν αισθητη η διαφορα. παντως ο πνιχτης "βοηθαει" τα μαμα φιλτρα, δεν βοηθαει στην αποδοση των ελευθερων φιλτρων οποτε καλα ειναι να τον βγαζουμε

Το θέμα είναι, τι κίνδυνος υπάρχει βγάζοντας τον ???

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι, τι κίνδυνος υπάρχει βγάζοντας τον ???

Δεν Υπάρχει Κανένας Κίνδυνος,Απλά Αν Δεν Φοράς Φίλτρο Panel Καλό Είναι Να Τον Αφήσεις Επάνω,Εγώ Που Φοράω K&N Τον Πνίχτη Τον Έχω Βγάλει Και Δεν Έχω Κανένα Απολύτως Πρόβλημα.

Το Αμάξι Πάντως Πηγαίνει Καλύτερα Σε Σχέση Με Το Εργοστασιακό Φίλτρο (Μπορείς Να Το Καταλάβεις Στις Ανηφόρες)Αν Κάνω Κάπου Λάθος Ας Με Διορθώσει Κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν Υπάρχει Κανένας Κίνδυνος,Απλά Αν Δεν Φοράς Φίλτρο Panel Καλό Είναι Να Τον Αφήσεις Επάνω,Εγώ Που Φοράω K&N Τον Πνίχτη Τον Έχω Βγάλει Και Δεν Έχω Κανένα Απολύτως Πρόβλημα.

Το Αμάξι Πάντως Πηγαίνει Καλύτερα Σε Σχέση Με Το Εργοστασιακό Φίλτρο (Μπορείς Να Το Καταλάβεις Στις Ανηφόρες)Αν Κάνω Κάπου Λάθος Ας Με Διορθώσει Κάποιος.

συμφωνω απολυτα Σαββα. αλλωστε τι προβλημα να υπαρξει? η λειτουργια του ειναι απλα να κατανεμει ομοιομορφα τον αερα πανω στο φιλτρο, κατι που τα μαμα φιλτρα το εχουν αναγκη αντιθετα με τα ελευθερα

Link to comment
Share on other sites

ναι εεε???τοσο αισιοδοξα ειναι τα πραγματα??

καλο αυτο.....μ αρεσει....

αν ειναι καιρος να παραγγειλω και εγω ενα απο ebay..τι λετε?pipercross ελευθερω ή cold air εισαγωγη αγνωστου πατρος???

Link to comment
Share on other sites

ναι εεε???τοσο αισιοδοξα ειναι τα πραγματα??

καλο αυτο.....μ αρεσει....

αν ειναι καιρος να παραγγειλω και εγω ενα απο ebay..τι λετε?pipercross ελευθερω ή cold air εισαγωγη αγνωστου πατρος???

Αναλόγως Την Τσέπη Σου,Εγώ Έβαλα Κ&Ν Και Είμαι Απόλυτα Ευχαριστημένος,Εισαγωγή Δεν Ήθελα Γιατί Θα Καίει Ποιο Πολύ Το Αμάξι Μου Και Δεν Το Χρειάζομαι Ακόμα Γιατί Δεν Έχω Πρόγραμμα Σε Λίγο Που Θα Αρχίσω Να Το Φτιάχνω Ίσος Χρειαστώ ¶λλη Εισαγωγή.Πάντως Είμαι Της ¶ποψης Panel.

Edited by SAVVASGT
Link to comment
Share on other sites

Δεν Υπάρχει Κανένας Κίνδυνος,Απλά Αν Δεν Φοράς Φίλτρο Panel Καλό Είναι Να Τον Αφήσεις Επάνω,Εγώ Που Φοράω K&N Τον Πνίχτη Τον Έχω Βγάλει Και Δεν Έχω Κανένα Απολύτως Πρόβλημα.

Το Αμάξι Πάντως Πηγαίνει Καλύτερα Σε Σχέση Με Το Εργοστασιακό Φίλτρο (Μπορείς Να Το Καταλάβεις Στις Ανηφόρες)Αν Κάνω Κάπου Λάθος Ας Με Διορθώσει Κάποιος.

Και εγώ φιλτρο panel Κ&Ν εχω. :):thumbsup::clapping::thumbsup::rofl:

Για αυτό σκεφτομαι να το βγαλω η να μην το βγαλω τον πνίχτη...? :huh:

παιδια εγω το πηρα απο το street & circuit 66€ με τα εξοδα αποστολης. πολυ καλη τιμη αν δεν κανω λαθος

Και εγω απο το street & circuit το πηρα 54 Ευρο με παραλλαβη απο το καταστημα. :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ φιλτρο panel Κ&Ν εχω. :p:thumbsup::baby::p:whistling:

Για αυτό σκεφτομαι να το βγαλω η να μην το βγαλω τον πνίχτη...? 8)

Και εγω απο το street & circuit το πηρα 54 Ευρο με παραλλαβη απο το καταστημα. 8):whistling: :whistling: :whistling: :whistling:

Καλά Και Το Σκέφτεσαι Ακόμα;;;;Εννοείται Αύριο Πρωί Πρωί Κι Όλας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.