Jump to content
Kaklios design Rodos

Golf - Φιλτρο Πανελ K&n - Pipercross [Όλα Τα Μοτέρ]

Recommended Posts

Παιδιά Υπάρχει Περίπτωση Να Γνωρίζει Κανείς Αν Αλλάξω Τις Σωληνώσεις Στην Εισαγωγή Αλλά Στο Μαμά Κουτί Αν Κερδίζω Κάτι;;;;Και Δεν Μιλάω Σε Θέματα Απόδοσης Ίππων Αλλά Αν Παρέχεται Περισσότερος Αέρας.

Παρακαλώ Όποιος Γνωρίζει Ας Απαντήσει,Αν Γνωρίζει Και Κάνα Link Ακόμα Καλύτερα Είμαι Κάτοχος Ενός Golf GT.

Link to comment
Share on other sites

αν και μετα απο καιρο που εχει ανοιχτει το θεμα...ειπα να γραψω παλι γιατι μπερδευτικα καπως και σορρυ γιαυτο! εχτες μολις μου ηρθε το φιλτρο ελευθερας pipercross! σημερα το μεσημερι το εβαλα πανω για να δω στην αποψινη μου βολτιτσα μιας και εχει καλο καιρο...πως θα δουλευει! τελικα η ερωτηση ειναι η εξης: να βγαλω τον πνιχτη η οχι? εχω το golf gt 170hp!

Link to comment
Share on other sites

αν και μετα απο καιρο που εχει ανοιχτει το θεμα...ειπα να γραψω παλι γιατι μπερδευτικα καπως και σορρυ γιαυτο! εχτες μολις μου ηρθε το φιλτρο ελευθερας pipercross! σημερα το μεσημερι το εβαλα πανω για να δω στην αποψινη μου βολτιτσα μιας και εχει καλο καιρο...πως θα δουλευει! τελικα η ερωτηση ειναι η εξης: να βγαλω τον πνιχτη η οχι? εχω το golf gt 170hp!

Εδώ Και Ένα Χρόνο Φίλε Μου Με Το Ίδιο Αμάξι Και Ο Πνίχτης Μου Έχει Κάνει Φτερά Έτσι Απλά.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ Και Ένα Χρόνο Φίλε Μου Με Το Ίδιο Αμάξι Και Ο Πνίχτης Μου Έχει Κάνει Φτερά Έτσι Απλά.

ωραιος φιλε μου! αυριο το πρωι (μεσημερι οταν ξυπνησω) θα τον βγαλω τον παλιο πνιχτη που μας ταλαιπωρει και μας ειναι αχρηστος πλεον smurf2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Υπάρχει Περίπτωση Να Γνωρίζει Κανείς Αν Αλλάξω Τις Σωληνώσεις Στην Εισαγωγή Αλλά Στο Μαμά Κουτί Αν Κερδίζω Κάτι;;;;Και Δεν Μιλάω Σε Θέματα Απόδοσης Ίππων Αλλά Αν Παρέχεται Περισσότερος Αέρας.

Παρακαλώ Όποιος Γνωρίζει Ας Απαντήσει,Αν Γνωρίζει Και Κάνα Link Ακόμα Καλύτερα Είμαι Κάτοχος Ενός Golf GT.

Όχι , το εργοστασιακό και οι σωληνώσεις του είναι μελετημένο ώστε να αποφεύγονται οι τυχόν στροβιλισμοί και μπερδέματα. ¶στο έτσι ώστο το έχεις με φίλτρο στον παπά.

Link to comment
Share on other sites

επειδη με ενδιαφερει και μενα μια αγορα ενος k&n panel θελω να ρωτησω κατι. ψαχνω στο site της k&n και βρισκω αυτο αλλα λεει "2009 VOLKSWAGEN GOLF VI 1.4L L4 F/I - 160BHP" ,μονο και οχι 122. εχει καμια διαφορα το 122αρι απο το 160αρι golf?

εψαξα ebay και βρηκα αυτο. μου κανει σωστα?

επισης κατι αλλο.καπου ειχα διαβασει,σε αλλο τοπικ αλλα δεν το βρισκω, οτι τα 122αρια δεν εχουν πνικτη μεσα στο φιλτροκουτι αλλα πρεπει να βγαλω το καπακι του φιλτροκουτιου. ισχυει αυτο? θα ηθελα πριν βαλω το πανελακι να εκανα μια τετοια δοκιμη.

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

επειδη με ενδιαφερει και μενα μια αγορα ενος k&n panel θελω να ρωτησω κατι. ψαχνω στο site της k&n και βρισκω αυτο αλλα λεει "2009 VOLKSWAGEN GOLF VI 1.4L L4 F/I - 160BHP" ,μονο και οχι 122. εχει καμια διαφορα το 122αρι απο το 160αρι golf?

εψαξα ebay και βρηκα αυτο. μου κανει σωστα?

ευχαριστω!!!

To φίλτρο για Golf 6 μοντελο 2009 σύμφωνα με το site της K&N είναι αυτό : http://www.knfilters.com/search/product.aspx?Prod=E-2014 .

Δεν φοράει το ίδιο με το Golf με τα 160ps.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο του των 140 160 GT ειναι πανελ. (επιπεδο)

στο 122 ειναι σαν ενας κυλινδρος.

υπαρχει ελευθερο φιλτρο για το 122 απο ολες τις γνωστες εταιριες.. (πχ bmc , pipercross , k&n κλπ)

μην ψαξεις για πνιχτη στο 122 δεν υπαρχει. το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να μην βαλεις το καπακι για να αλαξει ο ηχος.

Link to comment
Share on other sites

α καταλαβα...εμενα δηλαδη ειναι μεσα σαν φιλτροχοανη και οχι σαν πανελακι...

θα βγαλω το καπακι ετσι για μια δοκιμη να δω πως κανει.

ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.

Link to comment
Share on other sites

γεια σασ. εγω λεω να κρατησουμε την μαμα εισαγωγη με φιλτρο Κ&N, βγαλμενο πνιχτη και με καποιο θερμομονωτικο υλικο να τηλιξουμε τον σωληνα της εισαγωγης. ζεστενεται παρα πολυ απο την θερμακρασια του μοτερ. ασ κρατησουμε την αναπνοη μασ κρυα και ελευθερη

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τα K&N δεν έχουν λάδι (έστω και λίγο)? Γιατί δε βάζετε pipercross που είναι αποδεδειγμένα τα μόνα ξηρού τύπου (είναι και made in England)? Εγώ πάντως το πήρα από Αγγλία μαζί με μεταφορικά από το επίσημο site της Pipercross 39 euro εάν θυμάμαι καλά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τα K&N δεν έχουν λάδι (έστω και λίγο)? Γιατί δε βάζετε pipercross που είναι αποδεδειγμένα τα μόνα ξηρού τύπου (είναι και made in England)? Εγώ πάντως το πήρα από Αγγλία μαζί με μεταφορικά από το επίσημο site της Pipercross 39 euro εάν θυμάμαι καλά!

Κάτι ακούστηκε με τα pipercross για την σκόνη που τα διαπερνά.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Ναι ε? Τι είχε κανείς πρόβλημα με panel φιλτρο pipercross?

Για panel όχι, αλλά για χοάνη κάτι ακούστηκε.

Tο panel pipercross δεν ξέρω πόσο καλά φιλτράρει τα μικροσωματίδια σε σχέση με το panel της K&N, δεδομένου του ότι δεν χρησιμοποιεί λάδι.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια θα μου πει κανεις πως βγαινει το φιλτρο τραβαω και ξανατραβαω και δεν λεει να βγει!!!!

Αυτο το μεγαλο καλυμμα πανω στην μηχανη πως το βγαζουμε??

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια θα μου πει κανεις πως βγαινει το φιλτρο τραβαω και ξανατραβαω και δεν λεει να βγει!!!!

Αυτο το μεγαλο καλυμμα πανω στην μηχανη πως το βγαζουμε??

Ευχαριστω

Αν εχει καιρο να ανοιξει θελει λιγο παραπανω δυναμη... Αλλα πρωτα πρεπει να βγαλεις τα σωληνακια απο διπλα δεξια...

Διαβασε εδω: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=26862

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει καιρο να ανοιξει θελει λιγο παραπανω δυναμη... Αλλα πρωτα πρεπει να βγαλεις τα σωληνακια απο διπλα δεξια...

Διαβασε εδω: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=26862

Eυχαριστω φιλε νασε καλα θα το κοιταξω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Εχω βάλει και εγώ το φίλτρο της K&N να ρωτήσω ξέρετε τι θέλει απο συντήρηση? καθαρισμό??

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Εχω βάλει και εγώ το φίλτρο της K&N να ρωτήσω ξέρετε τι θέλει απο συντήρηση? καθαρισμό??

ευχαριστώ.

Κάθε 15.000 χλμ (και 10.000 χλμ ακόμα καλύτερα) πλύσιμο και μετά (ελαφρύ) ψέκασμα με λάδι. Υπάρχει σετάκι καθαρισμού έτοιμο.

knfiltercleaner.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάθε 15.000 χλμ (και 10.000 χλμ ακόμα καλύτερα) πλύσιμο και μετά (ελαφρύ) ψέκασμα με λάδι. Υπάρχει σετάκι καθαρισμού έτοιμο.

knfiltercleaner.jpg

Οταν λές πλύσιμο?? Εχεις κάποιο λινκ απο κάποιον που να το πουλάει??

ευχαριστω για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Οταν λές πλύσιμο?? Εχεις κάποιο λινκ απο κάποιον που να το πουλάει??

ευχαριστω για την απάντηση

Για αγορά : http://www.streetandcircuit-shop.biz/kn-filter-cleaning-kit---aerosol-36209-p.asp

Για καθάρισμα (δες τέρμα κάτω στην σελίδα) : http://tinyurl.com/y5fbxvw

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Για καθαρισμό και εδώ :

http://www.knfilters.com/instructions/18627_inst.pdf

Για αγορά το έχει και το κατάστημα στην Λάρισα με τα φρυδάκια. Θα το βρεις όμως και σε καταστήματα με αξεσουάρ τύπου Γεωργακόπουλος κλπ.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μ ια ερωτηση..απο που μπορω να παρω κι εγω ενα φιλτρο Κ&N? απο μαγαζι εννοω που να βρισκεται στην αθηνα και οχι απο Internet..ρωτησα ενα και μου ειπε 100 ευρω(ηταν ζαντολαστιχαδικο)τιμη πλ υψηλοτερη απο αυτες που διαβασα..

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδια μ ια ερωτηση..απο που μπορω να παρω κι εγω ενα φιλτρο Κ&N? απο μαγαζι εννοω που να βρισκεται στην αθηνα και οχι απο Internet..ρωτησα ενα και μου ειπε 100 ευρω(ηταν ζαντολαστιχαδικο)τιμη πλ υψηλοτερη απο αυτες που διαβασα..

ευχαριστω

Φιλε 65ευρο απο E bay

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.