Jump to content
lazareto

Tύπος Καυσίμου

Recommended Posts

Θέλω να μάθω τί τύπος βενζίνης χρησιμοποιεί ο κινητήρας Τsi 160 HP.Kάποιος που να ξέρει στα σίγουρα γιατί με έχουν φουσκώσει με Μ@@@@?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μάθω τί τύπος βενζίνης χρησιμοποιεί ο κινητήρας Τsi 160 HP.Kάποιος που να ξέρει στα σίγουρα γιατί με έχουν φουσκώσει με Μ@@@@?

αμολυβδη 95.δες και την ταπα καυσιμου αν μπορεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι αλλά η τάπα αναφέρεται σε γερμανικών προδιαγραφών βενζίνη.Εκεί η ώς 95 είναι η δική μας 100άρα.Ισχύει το ίδιο ή αυτό που λές.Εκεί έχω πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Διάφοροι "επιστήμονες".Σ'ευχαριστώ πολύ και χάρηκα για την on line γνωριμία.Θα τα ξαναπούμε.Και κάτι ακόμα.Στα 7 εκατομύρια που κάνουν σέξ πόσοι πιστευεις πως το κάνουν παλαιομοδίτικά με γυναίκα δηλαδή

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα ενας και αυτος ειμαι εγω καθοτι παλιομοδιτης...

για τους υπολοιπους 6.999.999 δεν μπορω να εγγυηθω....

χχαχαχαχαχα

αν και στις μερες μας ειναι πολυ σικ να ειναι καποιος του ''τριτου'' φυλου...

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα ενας και αυτος ειμαι εγω καθοτι παλιομοδιτης...

για τους υπολοιπους 6.999.999 δεν μπορω να εγγυηθω....

χχαχαχαχαχα

6999998 θές να πείς

Link to comment
Share on other sites

βαλε κι εμενα στους παλιομοδιτες!!!! ;) περα απο αυτο ομως, χτες με επιασε ενας βενζινας και αρχισε να μου λεει μην βαζεις απλη,να βαζεις παντα vpower ειναι πιο οικονομικη και κανει καλο στο αμαξι για να μην σου αναβουν λαμπακια....Εγω νομιζω ολα αυτα ειναι για να μας πιανουν τον κ@λο...εγω γενικα βαζω 3 απλη μια σουπερ...

Edited by kpol
Link to comment
Share on other sites

Το Θέμα είναι ότι στην Ελλάδα σε πολλές περιπτώσεις η 100άρα είναι 95-98.Ειδικά εδώ στην επαρχία.Το ξέρω από έμπιστη πηγή.Εγώ εδώ και 2 μήνες που έχω το αυτοκίνητο,βάζω 95άρα,πηγαίνει μια χαρά και ούτε λαμπάκια αναβοσβήνουν.Απ'όσο ξέρω το αυτοκίνητο δεν έχει γεύση.Σ'αυτήν την περίπτωση το μόνο που κάνεί,είναι να μετρά την περιεκτικότητα σε οξυγόνο στα καυσαέρια,και από εκεί ο εγκέφαλος αναγνωρίζει την ποιότητα του μίγματος και του καυσίμου.Είναι ένας φαύλος κύκλος που ο μέσος οδηγός είναι δύσκολο είναι να βρεί μια σωστή απάντηση.Αλλά όπως είπα στην αρχή επάρχία είναι εδώ.Μαλί,γυαλί και παντελόνι Lee.

Link to comment
Share on other sites

Τo jetta 140hp εχει στο καπακι 98 οκτανια ενδειξη, μετα απο χρονια και διαφορα γεμισματα με απλη και 100 οκτανιων. Εχω διαπιστωσει τα εξης οταν βαζω απλη αμολυβδη το αμαξι εχει αλλη συμπεριφορα απο οταν βαζω την 100αρα. Επισης εχει διαφορα και στην οικονομια καυσιμου, και οχι μικρη μεγαλη διαφορα. Το ολο θεμα ειναι αν μπορει να αντεξει η τσεπη του καθενος. Παντως εγω θα συνιστουσα για τις μετακινησεις εντος πολης γεμισμα με απλη. Ενω τα ταξιδια σιγουρα 100αρα !

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχει μεγάλη δόση αλήθειας αυτό.Καλό καύσιμο είναι αυτό που αργεί να καταναλωθεί, διότι τότε ο κινητήρας δεν κάνει ατελή καύση,και δεν χρειάζεται να χρησημοποιήσει πλεονάζουσα ποσότητα για να κάνει τέλεια καύση.Ένας πρακτικός τρόπος για να το διαπιστώσει κάποιος είναι τα κατάλοιπα της καύσης στο κατώτερο μέρος των μπουζί,όταν αυτά πρόκειται να αλλαχτούν.Μαυρισμένο μπουζί συνήθως ισούται με κακής ποιότητας βενζίνη άρα και καύση.Πρίν αποκτήσω αυτό το αυτοκίνητο,είχα ένα οκταβάλβιδο Seat Cordoba μοντέλο 2000.'Εβαζα βενζίνη όσο το δυνατόν σε ένα συγκεκριμένο πρατήριο που ήξερα ότι είχε καθαρά καύσιμα.Τα μπουζί ήτανε πεντακάθαρα χωρίς κανένα ίχνος κάπνας-μαυρίλας μετά από 15.000 χιλιόμετρα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγινε το απιστευτο, δεν ξερω αν σας εχει κατσει. Εβαλα απο γνωστη εταιρεια 100 οκτανια και ξεκινησα το ταξιδι απο θεσσαλονικη. Εκανα περιπου 220 χλμ. Και ο δεικτης ηταν λιγο κατω απο τα 3/4 (δηλαδη λιγο πιο κατω απο το φουλ) !!!!!

Εχω κανει καποιες διαδρομες και μεσα στην πολη και ακομα δεν εχει πεσει ο κατω απο την μεση ο δεικτης. Απορω τι μου εβαλε κηροζινη !!!!! χαχα. Παντως σοβαρα πρωτη φορα τετοια καλη καταναλωση.

Edited by GAK
Link to comment
Share on other sites

'Αν θέλεις πές μου την εταιρία καυσίμου να βάλω και εγώ και να συγκρίνουμε τα νούμερα των Trip Computer.Επίσης άν θυμάσαι πές μου και την κατανάλωση που σου έδειξε με την 100άρα.Πάντως βοηθάει και η διαδρομή δεδομένου της ποιότητας της εθνικής οδού που δεν έχει και πολλές εξάρσεις,δηλαδή στροφές,ανηφόρες,επιταχύνσεις και επιβραδύνσεις που επιβαρύνουν την κατανάλωση.¶ν χρησιμοποίησες και το Cruise Control τότε ακόμη καλύτερα.Εγώ πάντως σε πιστεύω,γιατί με το παλιό μου αυτοκίνητο ένα Seat Cordoba 1.4 8v,με ένα πλήρες γέμισμα 98άρας και πολύ συνετή οδήγηση μου έβγαλε χωρίς υπερβολή 1127 χιλιόμετρα το 2003,σε συνεχόμενο ταξίδι!

Link to comment
Share on other sites

εμενα η 100αρα με βγαζει αισθητα λιγοτερα χιλιομετρα σε σχεση με την 95αρα σε συνθηκες πολης.εχω δει 100-130 χιλιομετρα λιγοτερα με το ιδιο στυλ οδηγησης(eco driving) και σε ιδιες διαδρομες.σε ταξιδι δεν εχω εμπειρια με 100αρα για να συγκρινω.

Link to comment
Share on other sites

'Αν θέλεις πές μου την εταιρία καυσίμου να βάλω και εγώ και να συγκρίνουμε τα νούμερα των Trip Computer.Επίσης άν θυμάσαι πές μου και την κατανάλωση που σου έδειξε με την 100άρα.Πάντως βοηθάει και η διαδρομή δεδομένου της ποιότητας της εθνικής οδού που δεν έχει και πολλές εξάρσεις,δηλαδή στροφές,ανηφόρες,επιταχύνσεις και επιβραδύνσεις που επιβαρύνουν την κατανάλωση.Άν χρησιμοποίησες και το Cruise Control τότε ακόμη καλύτερα.Εγώ πάντως σε πιστεύω,γιατί με το παλιό μου αυτοκίνητο ένα Seat Cordoba 1.4 8v,με ένα πλήρες γέμισμα 98άρας και πολύ συνετή οδήγηση μου έβγαλε χωρίς υπερβολή 1127 χιλιόμετρα το 2003,σε συνεχόμενο ταξίδι!

H εταιρεια ειναι η shell, χρησιμοποιησα το Cruise Control στα 130 - 140 km/h, ομως ετρεξα και με 200 km/h σε μερικα σημεια. Απο καταναλωση δεν θυμαμαι και καλα νομιζω ομως οτι ηταν 7 και κατι λιτρα.

Edited by GAK
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.