Jump to content
nikkosnet

Ανακοίνωση απόσυρσης αυτοκινήτων και νέα μέτρα

Recommended Posts

Διαφωνω.Το θεμα δεν ειναι πολιτικο.Συζητηση για ενα νεο μετρο γινεται.Και μπορει να γινει χωρις πολιτικες αντιπαραθεσεις.Οποιοσδηποτε μπορει να κρινει το μετρο ως καλο ή κακο.Δε χρειαζεται να επεκταθει διαφημιζοντας κομματα.Τελοσπαντων.Δεν κανω τον χωροφυλακα.Μια παρατηρηση εκανα.Οποιος θελει ας συνεχισει με τα κομματικα.Εγω αποχωρω.

Κάθε μέτρο που ψηφίζετε από την βουλή και εχει να κάνει με την πολιτική εφαρμογή ενός προγράμματος, του οποιουδήποτε κόμματος, είναι όπως και να το κάνουμε ΠΟΛΙΤΙΚΟ. Εξ άλλου τι άλλο μπορούμε να πούμε πέραν της πολιτικής διάστασής του θέματος? τίποτα και το όλο θέμα θα έπρεπε να είχε εξαντληθεί και κλειδωθεί ακριβώς στο 1ποστ :)

Link to comment
Share on other sites

Κάθε μέτρο που ψηφίζετε από την βουλή και εχει να κάνει με την πολιτική εφαρμογή ενός προγράμματος, του οποιουδήποτε κόμματος, είναι όπως και να το κάνουμε ΠΟΛΙΤΙΚΟ. Εξ άλλου τι άλλο μπορούμε να πούμε πέραν της πολιτικής διάστασής του θέματος? τίποτα και το όλο θέμα θα έπρεπε να είχε εξαντληθεί και κλειδωθεί ακριβώς στο 1ποστ :D

Βρε Νικο μπορεις να σχολιασεις το μετρο αποφευγοντας να μιλησεις για κομματα ή να διαφημισεις καποιο.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά κάνεις για πολιτικός!!!

μου φένεται δεν βλέπεις η δεν θελεις να δεις , διαβασε ξανα το ποστ μου και πες μου αν διαφημιζω κανενα κομμα

ειπα και το ξαναλέω οτι ηταν ατυχες που ανεφερα το συγκεκριμένο κόμμα γιατί εκείνη την στιγμή που το έγραψα δεν μου ερχόταν κάποιο άλλο μικρό στο μυαλό

κανε λοιπόν ενα rewind πηγαινε μία σελίδα πίσω και διάβασε ξανά !

τωρα οσον αφορά για τα υπόλοιπα που λές ειναι εντελώς ασχετα μονο και μονο απο την δικαιολόγηση του ατυχούς

μην προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις .

τωρα οσον αφορα την προταση που σου ζήτησα μαλλον δεν μπορείς να δωσεις γιατι προφανως δεν θες

εγω δεν πιστευω σε καμμία χαμου.... πρασινη η μπλε , και αν σε ενοχλεί ο χαρακτηρισμός το ξαναλέω ΠΑΛΙΟΧΑΜΟΥ.... πρασινες και μπλε που μας πινετε το αιμα και γυρνάτε με κοτερα στις διακοπές σας

Το οτι παραδεχθηκες το λαθος να αναφερεις το συγκεκριμενο κομμα ασχετα αν το υποστηριζεις ή οχι, το αναγνωριζω.Εντυπωσεις παντως δεν προσπαθω να δημιουργησω κ οσοι εδω μεσα με ξερουν γνωριζουν οτι ειμαι ηπιων τονων.Εγω απλα σου εκανα την παρατηρηση για το κομμα που αναφερες και το ιδιο θα εκανα για ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ κομμα κ αν ανεφερες.Το δικο μου λαθος ειναι που επεκταθηκα στις αποψεις του συγκεκριμενου κομματος για την Μακεδονια και ισως ετσι σου δημιουργησα την εντυπωση οτι ειμαι καποιο κομματοσκυλο που παρεξηγηθηκε επειδη διαφημισες αντιπαλο κομμα.Ομως κατι τετοιο δεν ισχυει.Την απαντηση στην ερωτηση σου δεν την εδωσα οχι διοτι δε μπορω, αλλα επειδη οπως σου ειπα δε θελω να κανω πολιτικη συζητηση εδω μεσα.Και να σου πω την αληθεια ακομα και εξω παλι αποφευγω να κανω τετοιες συζητησεις.Υποστηριζω το κομμα που υποστηριζω κ απο κει και περα δεν υποδεικνυω τιποτα σε κανεναν και δεν δινω και λογαριασμο για το τι ψηφιζω.Ετσι εχω κ την ησυχια μου αν θες.Αφορμη παντως για το αρχικο μου ποστ ηταν καθαρα η "διαφημιση" συγκεκριμενου κομματος.Αν θες με πιστευεις.Εγω δεν εχω κατι αλλο να πω και ηδη εχουμε ξεφυγει με τα off topic και καλυτερα να μην το συνεχισουμε.Αν σε επεισα για τις προθεσεις μου εχει καλως αν οχι δεν πειραζει, ας μεινει ετσι.

Υ.Γ. Και για να πω και κατι on topic ουτε εγω θεωρω το μετρο σωστο.Θα μπορουσε να δωσει περισσοτερα κινητρα πιο αξιολογα διοτι ετσι οπως φαινεται...παλι ο μη εχων θα πληρωσει τα σπασμενα.Ο φουκαριαρης με την παλιοσακαρακα που αν ειχε θα αγοραζε αλλο, θα πληρωσει τα περισσοτερα δυστυχως.Για να μην πω οτι με αυτο το μετρο θα αναγκαζομαστε ή να αλλαζουμε αυτοκινητο καθε 5 χρονια ή να βαζουμε πιο βαθια το χερι στην τσεπη για τα τελη του.Διοτι και μεις που εχουμε καινουρια, σε μερικα χρονια θα εχουμε πεσει στην αλλη κατηγορια και οχι σε αυτη των μειον 18 ευρω που ειμαστε τωρα.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ώς μπολιασμένοι, "γυρίσαμε" το θέμα απο φοροεισπρακτικό σε πολιτικό.

Αυτό είναι το θέμα μας, άν καλώς θα αυξηθεί το κόστος χρήσης?

Αν θα βολτάρουμε καθημερινά στο δακτύλιο?

Αν ο Χ ή ο Υ είναι υπεύθυνος και άν θα εντοπίσουμε το βέλτιστο?

Αναρωτήθηκε κανείς σας για τα σκαθάρια, τους 1ους, τα 2άρια, τα πρώτα 3άρια, τα Scirocco κ.ά. που δεν θα υπάρχουν απο το 2010 γιατί θα έχουν αποσυρθεί? Και μη προσπαθήσετε να με πείσετε ότι δεν θα γίνει κάτι τέτοιο γιατί σας οδηγεί ή αντίδραση της αγανάκτησης. Αργά η γρήγορα όσα φτιάχναμε, συντηρούσαμε και αραιά κυκλοφορούσαμε θα εγκαταλειφθεί, θα μαραζώσει και θα πεταχτεί.

Δυστυχώς η Ιστορία σβήνει .........................................

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ώς μπολιασμένοι, "γυρίσαμε" το θέμα απο φοροεισπρακτικό σε πολιτικό.

Αυτό είναι το θέμα μας, άν καλώς θα αυξηθεί το κόστος χρήσης?

Αν θα βολτάρουμε καθημερινά στο δακτύλιο?

Αν ο Χ ή ο Υ είναι υπεύθυνος και άν θα εντοπίσουμε το βέλτιστο?

Αναρωτήθηκε κανείς σας για τα σκαθάρια, τους 1ους, τα 2άρια, τα πρώτα 3άρια, τα Scirocco κ.ά. που δεν θα υπάρχουν απο το 2010 γιατί θα έχουν αποσυρθεί? Και μη προσπαθήσετε να με πείσετε ότι δεν θα γίνει κάτι τέτοιο γιατί σας οδηγεί ή αντίδραση της αγανάκτησης. Αργά η γρήγορα όσα φτιάχναμε, συντηρούσαμε και αραιά κυκλοφορούσαμε θα εγκαταλειφθεί, θα μαραζώσει και θα πεταχτεί.

Δυστυχώς η Ιστορία σβήνει .........................................

Μπορείς να παραδώσεις τις πινακίδες απ όσα μοντέλα είπες παραπάνω και απ όλα τα υπόλοιπα και να τα έχεις ?απλά? στο garage σου , περιμένοντας να γίνει κάποια αλλαγή στα μέτρα αυτά στο μέλλον . Δυστυχώς όπως πολύ σωστά είπες , δεν θα μπορούν να τα κυκλοφορούν οι ιδιοκτήτες τους(εκτός από κάποιους που θα έχουν ή θα αναγκαστούν να έχουν οικονομική ευχέρεια για να πληρώνουν τα μαλλιοκέφαλα τους ) και πράγμα το οποίο ήταν μεγάλη χαρά και ικανοποίηση για τις ώρες - ημέρες - μήνες - χρόνια δουλειάς που έριξαν πάνω σε αυτο το αυτοκίνητο . Δυστυχώς !

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

πάντως η κυβέρνηση όσων αφορά τα πράσινα μέτρα θα έπρεπε να το ξαναφιλοσοφήσει ,κοινώς ίσως θα έπρεπε να παίρνουν τις εργοστασιακές τιμές ρύπων για το κάθε αυτοκίνητο και να βγάζουν τα ανάλογα τέλη ,αν όχι έτσι υπάρχουν και τα ΚΤΕΟ που για αυτόν το σκοπό γίνανε, να κάνουν μετρήσεις, κάρτες καυσαερίων κτλ .

δεν μπορεί εγώ που έχω ένα ταπεινό 1000cc polo μοντ 2000 να ανήκω στους γκρι και ο hammer η x5 η χ3 και γενικότερα jeepακιδες να έχει πάνω κάτω την ίδια επιβάρυνσή

Link to comment
Share on other sites

Ενα φιλαρακι μου ειπε οτι ειχε διαβασει οτι αυτο με τους ρυπους θα ισχυει για αυτοκινητα ανω των 2000 cc.Ξερει κανεις κατι;ΠΑντως ειναι πολυ μπακαλιστικο αυτο το μετρο.Διοτι οπως ειπε κ ο φιλος παραπανω δεν ειναι δυνατον π.χ. το χιλιαρακι μοντελο 2000 να εχει περισσοτερους ρυπους απο το 2500 cc SUV του 2007.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντος παιδια με βαργια καρδια θα παραδωσω τισ πινακιδες του 3αριου μου γιατι δεν μπορω να δεινω 350 ευρω τον χρονο για ενα αμαξι 1400κ.εκ. του 1994.κ μαλλον θα παω σε μηχανη

Link to comment
Share on other sites

Φοροεισπρακτικά μέτρα my two cents.... Ας λένε οτι θέλουν σημασία δεν τους δίνω, μιλάν ελληνικά χειρότερα κι απ'την Μασσίνο......

Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μία φορά με πρόσχημα το περιβάλλον (αυτή την καραμέλα θα την βρίσκουμε συνεχώς μπροστά μας πλέον) μας κοροιδεύουν με σκοπό να βάλουν χέρι στη τσέπη μας.

Αν κόπτονται για τα ρυπογόνα αυτοκίνητα υπάρχουν πιό δίκαια μέτρα. Καταρχήν ποιός σοφός νούς επινόησε το 2005 ως έτος διαχωρισμού των τελών κυκλοφορίας? Αφού υπάρχουν αυτοκίνητα του 2005 με εκπομπές καυσαερίων Euro3 και αυτοκίνητα του 2002 με προδιαγραφές Euro4 και σαφώς λιγότερους ρύπους.

Αφού αντιγράφουν μέτρα από χώρες της ευρώπης, τουλάχιστον να τα αντιγράφουν σωστά...

Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μία φορά με πρόσχημα το περιβάλλον (αυτή την καραμέλα θα την βρίσκουμε συνεχώς μπροστά μας πλέον) μας κοροιδεύουν με σκοπό να βάλουν χέρι στη τσέπη μας.

Αν κόπτονται για τα ρυπογόνα αυτοκίνητα υπάρχουν πιό δίκαια μέτρα. Καταρχήν ποιός σοφός νούς επινόησε το 2005 ως έτος διαχωρισμού των τελών κυκλοφορίας? Αφού υπάρχουν αυτοκίνητα του 2005 με εκπομπές καυσαερίων Euro3 και αυτοκίνητα του 2002 με προδιαγραφές Euro4 και σαφώς λιγότερους ρύπους.

Αφού αντιγράφουν μέτρα από χώρες της ευρώπης, τουλάχιστον να τα αντιγράφουν σωστά...

Σωστός!

Όσο και αν ακούγεται πολιτικό, το "πρόγραμμα" της παρούσας κυβέρνησης είναι ένα φιάσκο! Το τέλος ταξινόμησης σε συνδυασμό με τα νέα τέλη!

Πώς είναι δυνατόν το μονόμπεκο 3άρι του 1994 να είναι πιο ρυπογόνο από μια Cayenne του 2008;! Γιατί το δικό μου να μπει στο ίδιο καζάνι με 500άρα του 1994;

Με τα diesel ταξί στην Αθήνα που καίνε κάρβουνο τι θα γίνει; Με τα παπάκια;

Δε φταίει κανείς άλλος, αλλα εμείς.

Αντί να τους ρίξουμε, θα τους πληρώσουμε και θα τους ξαναβγάλουμε. Έλληνες είμαστε άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

Παρτε και μια πολιτικη ερωτηση: Αμα παω και βαλω ΥΓΡΑΕΡΙΟ στο 2cv μου που θέλω να το κρατήσω και οχι να το σκοτώσω με απόσυρση, γλιτώνω κατι σε οτι αφορα τέλη και ρύπους???Και αν καταθέσω πινακίδες για ποσο καιρο μπορώ να τις εχω off χωρις να χάσω τα νούμερα??Και αν χρειαστεί να βγάλω καινούριες, ποιο ειναι το κοστος???? Γιατι το θεμα μπορει να γινει και πολιτικο αλλα ευτυχώς αυτο δεν ειναι forum που ασχολείται με την πολιτικη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παρτε και μια πολιτικη ερωτηση: Αμα παω και βαλω ΥΓΡΑΕΡΙΟ στο 2cv μου που θέλω να το κρατήσω και οχι να το σκοτώσω με απόσυρση, γλιτώνω κατι σε οτι αφορα τέλη και ρύπους???

Δεν νομίζω να γλιτώνεις κάτι. Δεν έχει ακουστεί κάποιου τέτοιου είδους εξαίρεση. Εδώ θα πληρώσουν τέλη κυκλοφορίας ακόμη και τα περιβόητα υβριδικά (το 50% του κόστους)

Και αν καταθέσω πινακίδες για ποσο καιρο μπορώ να τις εχω off χωρις να χάσω τα νούμερα??

Ένα χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Την επιστροφή του μέτρου της απόσυρσης από τον Αύγουστο, τη σύνδεση τελών κυκλοφορίας με τους ρύπους από το 2010 και την εφαρμογή «πράσινου» δακτυλίου στην Αθήνα από το 2011, ανακοίνωσε ο υπουργός ΠΕΧΩΔΕ Γ.Σουφλιάς μετά τη συνεδρίαση της Κυβερνητικής Επιτροπής, η οποία εξέτασε μέτρα για τη μείωση των ατμοσφαιρικών ρύπων.

Παράλληλα, ο κ. Σουφλιάς απέκλεισε κατηγορηματικά προτάσεις για δημιουργία διοδίων στο κέντρο της πρωτεύουσας και για κυκλοφορία πετρελαιοκίνητων οχημάτων. Στόχος των μέτρων είναι, όπως είπε, «το 2012 να μειωθούν οι ρύποι κατά 25%-35% και το 2015 έως 60%» κατέληξε.

Τέλη κυκλοφορίας

Αναφορικά με το νέο τρόπο υπολογισμού των τελών κυκλοφορίας, αυτός τίθεται σε ισχύ το 2010. Δηλαδή τα τέλη κυκλοφορίας για το 2010, που ως γνωστό καταβάλλονται στο τέλος του 2009, θα υπολογιστούν με τον νέο τρόπο.

Βάσει αυτού, τα ΙΧ χωρίζονται πλέον σε τέσσερις κατηγορίες και τα τέλη θα υπολογίζονται με βάση τον κυβισμό και την περιβαλλοντική επιβάρυνση που προκαλεί ο κινητήρας των οχημάτων:

  • Τα αυτοκίνητα που έχουν άδεια κυκλοφορίας μετά την 1/1/2005, εντάσσονται στην κατηγορία Α και θα πληρώνουν 18 ευρώ λιγότερα σε σχέση με τα σημερινά τέλη.
  • Τα αυτοκίνητα κατηγορίας Β με άδεια κυκλοφορίας από 1/1/2000 έως 1/1/2004 θα πληρώνουν επιπλέον 50 ευρώ.
  • Τα αυτοκίνητα κατηγορίας Γ με άδεια κυκλοφορίας από 1/1/1996 έως 31/12/1999, θα πληρώνουν 100 ευρώ επιπλέον.
  • Τα αυτοκίνητα κατηγορίας Δ με άδεια κυκλοφορίας έως τις 31/12/1995, θα πληρώνουν 150 ευρώ περισσότερα.

Τα τέλη κυκλοφορίας για τα υβριδικά αυτοκίνητα κάτω των 1.929 κ.ε. παραμένουν μηδενικά, ενώ για εκείνα με παραπάνω κυβικά ισχύει το ήμισυ των τελών για τα αυτοκίνητα της κατηγορίας Α.

Η απόσυρση

Σχετικά με το μέτρο της απόσυρσης και ανανέωσης του στόλου των οχημάτων, το οποίο θα εφαρμοστεί αμέσως μετά την έκδοση των σχετικών υπουργικών αποφάσεων τον Αύγουστο, θα κλιμακώνεται βάσει της κατηγορίας και του κυβισμού του οχήματος που αποσύρεται.

Ειδικότερα, τα κίνητρα απόσυρσης αυτοκινήτου, χωρίς αγορά νέου, ανά κατηγορία Ι.Χ., είναι τα εξής:

  • 500 ευρώ για απόσυρση Ι.Χ. έως 900 κυβικά
  • 1.000 ευρώ για Ι.Χ. από 900-1.400 κυβικά
  • 1.500 ευρώ για Ι.Χ. από 1.400-2.000 κυβικά
  • 1.800 ευρώ για Ι.Χ. από 2.000-2.400 κυβικά
  • 2.200 ευρώ για Ι.Χ. από 2400 κυβικά και πάνω.

Παράλληλα, για αγορά αυτοκινήτου νέας τεχνολογίας (οχήματος Euro 4 ή Euro 5) μετά την απόσυρση του παλιού, δίδεται οικονομικό κίνητρο 1.000 ευρώ επιπλέον.

To ΥΠΕΧΩΔΕ υπολογίζει ότι μέσα στο 2009 θα αποσυρθούν 50.000 οχήματα, 250.000 το 2010, περίπου 230.000 Ι.Χ. το 2011 και 200.000 οχήματα το 2012.

Πράσινος δακτύλιος

Το μέτρο του «πράσινου» δακτυλίου, που αποτελεί ένα ακόμα κίνητρο για την ανανέωση του στόλου των οχημάτων, θα εφαρμοστεί στην Αθήνα από την 1η Σεπτεμβρίου 2011 και σε όποιο άλλο αστικό κέντρο πάρει σχετική απόφαση η Τοπική Αυτοδιοίκηση.

Τα αυτοκίνητα Α κατηγορίας που εκπέμπουν χαμηλούς ρύπους (140 γρ. διοξειδίου του άνθρακα ανά χλμ και κάτω) θα κυκλοφορούν ελεύθερα στον δακτύλιο, ενώ τα Ι.Χ. της κατηγορίας Δ, δεν θα μπορούν να κυκλοφορούν κατά τις ώρες ισχύς του.

Για τα Ι.Χ. που ανήκουν στις κατηγορίες Β και Γ, η είσοδός τους στο δακτύλιο θα γίνεται με τη διαδικασία μονά-ζυγά.

Πηγή: ΔΟΛ

Πολλυ ενδιαφερον το post, εχω ομως 2 αποριες ρε παιδια, δειτε καλα το παρακατω:

1) απορια

"Βάσει αυτού, τα ΙΧ χωρίζονται πλέον σε τέσσερις κατηγορίες και τα τέλη θα υπολογίζονται με βάση τον κυβισμό και την περιβαλλοντική επιβάρυνση που προκαλεί ο κινητήρας των οχημάτων:

•Τα αυτοκίνητα που έχουν άδεια κυκλοφορίας μετά την 1/1/2005, εντάσσονται στην κατηγορία Α και θα πληρώνουν 18 ευρώ λιγότερα σε σχέση με τα σημερινά τέλη.

•Τα αυτοκίνητα κατηγορίας Β με άδεια κυκλοφορίας από 1/1/2000 έως 1/1/2004 θα πληρώνουν επιπλέον 50 ευρώ.

•Τα αυτοκίνητα κατηγορίας Γ με άδεια κυκλοφορίας από 1/1/1996 έως 31/12/1999, θα πληρώνουν 100 ευρώ επιπλέον.

•Τα αυτοκίνητα κατηγορίας Δ με άδεια κυκλοφορίας έως τις 31/12/1995, θα πληρώνουν 150 ευρώ περισσότερα.''

Και αναφερομαι στην χρονολογια του 2004, δηλαδη λεει: οτι απο 1/1/2000 εως 1/1/2004 θα πληρώνουν επιπλέον 50 ευρώ, ωραια ως εδω! μετα παμε στην A κατηγορια μετα την 1/1/2005,

Και ρωταω εγω τωρα: οσα αυτοκινητα ειναι αγορασμενα απο 1/1/2004 μεχρι 31/12/2004 σε πια κατηγορια ανηκουν???

Δηλαδη το fsi μου 07/2004 σε πια κατηγορα ανηκει?? και πια η διαφορα ρυπων απο το δικο μου, σε συγγριση με ενα fsi του 2005???

2)απορια

Ακουγεται τελευταια, πως αν αποσυρεις ενα αυτοκινητο, αναλογως τα κυβικα του, θα παρεις πισω ΧΩΡΙΣ ΑΓΟΡΑ ΝΕΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ απο 500-2200 ευρο, ενω αν παραλληλα αποσυρεις το σαραβαλακι, και αγορασεις καινουριο, το κερδος απ το παλιο θα ειναι το διπλασιο.

αν γνωριζει κανεις κατι σιγουρο, ας μας πει! ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερον το post, εχω ομως 2 αποριες ρε παιδια, δειτε καλα το παρακατω:

1) απορια

"Βάσει αυτού, τα ΙΧ χωρίζονται πλέον σε τέσσερις κατηγορίες και τα τέλη θα υπολογίζονται με βάση τον κυβισμό και την περιβαλλοντική επιβάρυνση που προκαλεί ο κινητήρας των οχημάτων:

•Τα αυτοκίνητα που έχουν άδεια κυκλοφορίας μετά την 1/1/2005, εντάσσονται στην κατηγορία Α και θα πληρώνουν 18 ευρώ λιγότερα σε σχέση με τα σημερινά τέλη.

•Τα αυτοκίνητα κατηγορίας Β με άδεια κυκλοφορίας από 1/1/2000 έως 1/1/2004 θα πληρώνουν επιπλέον 50 ευρώ.

•Τα αυτοκίνητα κατηγορίας Γ με άδεια κυκλοφορίας από 1/1/1996 έως 31/12/1999, θα πληρώνουν 100 ευρώ επιπλέον.

•Τα αυτοκίνητα κατηγορίας Δ με άδεια κυκλοφορίας έως τις 31/12/1995, θα πληρώνουν 150 ευρώ περισσότερα.''

Και αναφερομαι στην χρονολογια του 2004, δηλαδη λεει: οτι απο 1/1/2000 εως 1/1/2004 θα πληρώνουν επιπλέον 50 ευρώ, ωραια ως εδω! μετα παμε στην A κατηγορια μετα την 1/1/2005,

Και ρωταω εγω τωρα: οσα αυτοκινητα ειναι αγορασμενα απο 1/1/2004 μεχρι 31/12/2004 σε πια κατηγορια ανηκουν???

Δηλαδη το fsi μου 07/2004 σε πια κατηγορα ανηκει??

Πενήντα ευρώ θα πληρώσουν τα αυτοκίνητα εώς 31/12/2004 κι όχι εώς 1/1/2004

Οπότε το δικό σου θα πληρώσει επιπλέον 50 ευρώ τέλη κυκλοφορίας.

και πια η διαφορα ρυπων απο το δικο μου, σε συγκριση με ενα fsi του 2005???

Έλα ντε! Απολύτως καμμία. Έτσι αποφάσισε ο σοφός νομοθέτης. Παίρνουν ιδεες για νέα μέτρα από χώρες της ευρώπης και τα κόβουν στα μέτρα τους.

Αυτή τη στιγμή ρυπογόνο αυτοκίνητο του 2005 με καταλύτη euro3, θα έχει έκπτωση 18 ευρώ στα τέλη και το δικό σου που είναι euro4 με σαφώς λιγότερες εκπομπές καυσαερίων, θα επιβαρυνθεί +50 ευρώ. ¶ντε να πειστείς μετά ότι ΚΑΙ αυτά τα μέτρα δεν είναι καθαρά φοροεισπρακτικά.

Χέστηκαν για το περιβάλλον και τα καυσαέρια ;)

2)απορια

Ακουγεται τελευταια, πως αν αποσυρεις ενα αυτοκινητο, αναλογως τα κυβικα του, θα παρεις πισω ΧΩΡΙΣ ΑΓΟΡΑ ΝΕΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ απο 500-2200 ευρο, ενω αν παραλληλα αποσυρεις το σαραβαλακι, και αγορασεις καινουριο, το κερδος απ το παλιο θα ειναι το διπλασιο.

αν γνωριζει κανεις κατι σιγουρο, ας μας πει! ευχαριστω!

Το κέρδος από την απόσυσρη έχει να κάνει με τον κυβισμό του αποσυρόμενου αυτοκινήτου(500-2200 ευρώ).

Από εκεί κι έπειτα, για όποιον αγοράσει καινούριο αυτοκίνητο προκύπτει κι ένα επιπλέον όφελος 1000 ευρώ. Το χιλιάρικο αυτό είναι στάνταρ και δεν έχει να κάνει με κυβισμό κλπ.

Η απορία η δική μου είναι η εξής: το επιπλέον κέρδος των 1000¤ προκύπτει μόνο για όποιον αγοράσει καινούριο αυτοκίνητο με Euro 4 και 5?

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι θα ωφεληθούν με 1000¤ κι όσοι αποσύρουν αυτοκίνητο και αγοράσουν άλλο χρονολογίας μετά το 2005 (δηλαδή όχι απαραίτητα καινούριο).

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

Πενήντα ευρώ θα πληρώσουν τα αυτοκίνητα εώς 31/12/2004 κι όχι εώς 1/1/2004

Οπότε το δικό σου θα πληρώσει επιπλέον 50 ευρώ τέλη κυκλοφορίας.

Έλα ντε! Απολύτως καμμία. Έτσι αποφάσισε ο σοφός νομοθέτης. Παίρνουν ιδεες για νέα μέτρα από χώρες της ευρώπης και τα κόβουν στα μέτρα τους.

Αυτή τη στιγμή ρυπογόνο αυτοκίνητο του 2005 με καταλύτη euro3, θα έχει έκπτωση 18 ευρώ στα τέλη και το δικό σου που είναι euro4 με σαφώς λιγότερες εκπομπές καυσαερίων, θα επιβαρυνθεί +50 ευρώ. ¶ντε να πειστείς μετά ότι ΚΑΙ αυτά τα μέτρα δεν είναι καθαρά φοροεισπρακτικά.

Χέστηκαν για το περιβάλλον και τα καυσαέρια :rolleyes:

Το κέρδος από την απόσυσρη έχει να κάνει με τον κυβισμό του αποσυρόμενου αυτοκινήτου(500-2200 ευρώ).

Από εκεί κι έπειτα, για όποιον αγοράσει καινούριο αυτοκίνητο προκύπτει κι ένα επιπλέον όφελος 1000 ευρώ. Το χιλιάρικο αυτό είναι στάνταρ και δεν έχει να κάνει με κυβισμό κλπ.

Η απορία η δική μου είναι η εξής: το επιπλέον κέρδος των 1000¤ προκύπτει μόνο για όποιον αγοράσει καινούριο αυτοκίνητο με Euro 4 και 5?

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι θα ωφεληθούν με 1000¤ κι όσοι αποσύρουν αυτοκίνητο και αγοράσουν άλλο χρονολογίας μετά το 2005 (δηλαδή όχι απαραίτητα καινούριο).

Σαν επισημο club που ειμαστε ρε σεις, αλλα και αλα club απο ελλαδα, δεν γινεται να κανουμε μια αναφορα στο ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ & ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ και να αναφερουμε πως η διακριση στα τελη κυκλοφοριας θα πρεπει να γινει βαση τους πραγματικους ρυπους και οχι την χρονολογια???

Ο συλογος τεχνικων αυτοκνητων που ειναι και δεν μιλαει?

επειδη ενος μ@λ@κ@ του ηρθε στο μυαλο του σαν ετος αναφορας το 2005 και μετα, πρεπει να το δεχτουμε κιολας? αν ειναι δυνατον.... Μα μια ζωη πισω 100 χρονια θα ειναι αυτη η ελλαδα πια??? Υμαρτον ρε συ που λεει και ο Γεωργιου...

Link to comment
Share on other sites

Μα μια ζωη πισω 100 χρονια θα ειναι αυτη η ελλαδα πια??? Υμαρτον ρε συ που λεει και ο Γεωργιου...

+100000

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίστηκε τροπολογία για το "πράσινο χαράτσι" και την απόσυρση

Καλορίζικα τα ΝΕΑ ΜΕΤΡΑ παιδιά, πάντα τετοια. rocket.gif

http://www.minenv.gr/download/2009/2009.07.22.Parartima.doc

Link to comment
Share on other sites

Ζητω μας, και παλι ζητω!!!

Εγω παντος δεν προκειται να κατσω να πληρωνω +50 ευρω νταβατζιλικι χωρις λογο στο κρατος.

Θα αποσυρω το mk2 οπως θελω ΕΓΩ, δηλ μονο κουφαρι με 13αρες ροδες θα παραλαβουν, θα μου μεινουν και ενα σωρο ανταλλακτικα για το caddy ΜΚ1 μου, θα πουλησω και μερικα, και φυσικα θα κανω ανταλλαγη το MK5 1.6 fsi 07/2004 και μαλλον θα παρω η το golf 6 η το jetta.

βλεποντας και κανοντας...

δυστυχως βιαστηκα μαλλον να αγορασω αυτοκινητο, το ΜΚ5 το εχω μολις 6 μηνες....

Ελλαδα ειναι εδω!!!!

Edited by VW_GOLF2
Link to comment
Share on other sites

εγω οπως εχω πει και ποιο πανω θα παρουν τα @@ μ εγω θα το κρατησω το τουτουνι μ

Link to comment
Share on other sites

εγω οπως εχω πει και ποιο πανω θα παρουν τα @@ μ εγω θα το κρατησω το τουτουνι μ

Ρε παιδιά μην λετε λόγια του τυπου "θα παρουν τα @@ μ" ή "να πληρωνω +50 ευρω νταβατζιλικι" γιατί οτι και να κάνουμε μας την έχουν στημένη αλλού πρέπει να έχουμε το μυαλό μας ....και ο νοών νοήτω (μην μου πουν πάλι οτι το γύρισα στην πολιτική)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μην λετε λόγια του τυπου "θα παρουν τα @@ μ" ή "να πληρωνω +50 ευρω νταβατζιλικι" γιατί οτι και να κάνουμε μας την έχουν στημένη αλλού πρέπει να έχουμε το μυαλό μας ....και ο νοών νοήτω (μην μου πουν πάλι οτι το γύρισα στην πολιτική)

επειδη εγω δν το πολυκαταλαβα για να εξηγησε το λιγο καλυτερα και εαν δν θες εδω μεσα στειλε μ πμ τι εννοεις ;)

Link to comment
Share on other sites

εγω οπως εχω πει και ποιο πανω θα παρουν τα @@ μ εγω θα το κρατησω το τουτουνι μ

γιατί εγώ τι θα κάνω???

Σιγά μην τους το χαρίσω! 10000 φορές να παραδώσω πινακίδες (ερώτηση μετά απο λίγο καιρό δλδ μερικά χρόνια μπορώ να το κάνω και καλά αντίκα???)

Link to comment
Share on other sites

εμείς τι θα κάνουμε που ονειρευόμαστε και ανακατασκευές?

λύση 1:το ανεβάζουμε στο διαμέρισμα με γερανό και το συνδέουμε με το play station για να παίζουμε πιο ρεαλιστικό grand turismo

λύση 2:παραδίδουμε πινακίδες,χωριο και στην θέση του συνοδηγού ένα δίκαννο

θόλωσα για τα καλά τώρα...μονο αυτά μπορώ να σκεφτώ knife.gif

Edited by ChRis1302
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.