Jump to content
nikkosnet

Ανακοίνωση απόσυρσης αυτοκινήτων και νέα μέτρα

Recommended Posts

Από οτι έχω ακούσει η διαδικασία έχει ως εξής

1. Πας το αυτοκίνητο σου σε κάποια εταιρεία ανακύκλωσης πχ 'Αρχιμήδης-Νεονάκης'

2. Παίρνεις τα χαρτιά τα πας στην εφορεία και παίρνεις ~1000 ευρώ

3. Αγοράζεις αυτοκίνητο

4. Πας το τιμολόγιο αγοράς στην εφορεία συν ολα τα προηγούμενα χαρτιά και σου επιστρέφουν άλλα ~1000 ευρώ

Βέβαια ενδεχομένως εσύ να μην κάνεις τίποτα και όλα να τα αναλάβουν οι αντιπροσωπίες.

Εσύ τώρα σταματάς στο βήμα 2 tongue.gif και τα κάνεις όλα μόνος σου. :D

Αυτο εχω ακουσει και γω και κατι ακομα, οτι μαλλον η αποσυρση τελικα θα αρχισει απο το νεο ετος!

Link to comment
Share on other sites

Εντός 48 ωρών θα υπογραφτεί η απόφαση.

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntit...mp;lngDtrID=251

Καλώς τα δεχτήκαμε.

Link to comment
Share on other sites

Εντός 48 ωρών θα υπογραφτεί η απόφαση.

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntit...mp;lngDtrID=251

Καλώς τα δεχτήκαμε.

σημερα το μεσημερι ακουσα στις ειδησεις θα ψηφιστει-περασει....

ποιος να τα βαλει με τους εμπορους .... αφου ολοι ειχαν γεμισει αμαξια και περιμεναν την αποσυρση για να τα τσεπωσουν......

Link to comment
Share on other sites

μηπως σας ειχα ενημερωσει μερικες μερες πιο πριν....

Χάσου από το φορουμ μαντατοφόρε κακών ειδήσεων, μαύρο κοράκι της Μορντορ tongue.giftongue.giftongue.giftongue.gif

Edited by Clopyright
Link to comment
Share on other sites

Θα το πώ και εγώ γιατί θα σκάσω ..... fire.gif

Έχω: VW Golf V 1.6 FSI αγορασμένο στα μέσα του 2004 με καυσαέρια τύπου Euro4 -> πληρώνω + ¤ 50.

Κολλητός έχει: VW Golf V 1.6 FSI αγορασμένο αρχές του 2005 με καυσαέρια τύπου Euro4 -> πληρώνει - ¤ 18.

Καλά πόσο τρελλοί είναι ??? rocket.gif

Η λύση που ακούστηκε εδώ μέσα είναι πάρα πολύ καλή... το αποσύρω αφού πρώτα το έχω γδύσει απο τα "πάντα όλα" (είναι και sportline+extra) το δίνω γυμνό και πουλάω τα υπόλοιπα ώς ανταλλακτικά στον κολλητό που ξέρει πόσο καλή χρήση του έκανα και πόσο το πρόσεχα ή σε όποιον άλλο ενδιαφέρεται, τότε ίσως βγάλω τίποτα να πάω να πάρω το νέο e-Up και να τους έχους και τους 300 γραμμένους....

Edited by PaTheo
Link to comment
Share on other sites

Θα το πώ και εγώ γιατί θα σκάσω ..... fire.gif

Έχω: VW Golf V 1.6 FSI αγορασμένο στα μέσα του 2004 με καυσαέρια τύπου Euro4 -> πληρώνω + ¤ 50.

Κολλητός έχει: VW Golf V 1.6 FSI αγορασμένο αρχές του 2005 με καυσαέρια τύπου Euro4 -> πληρώνει - ¤ 18.

Καλά πόσο τρελλοί είναι ??? rocket.gif

Η λύση που ακούστηκε εδώ μέσα είναι πάρα πολύ καλή... το αποσύρω αφού πρώτα το έχω γδύσει απο τα "πάντα όλα" (είναι και sportline+extra) το δίνω γυμνό και πουλάω τα υπόλοιπα ώς ανταλλακτικά στον κολλητό που ξέρει πόσο καλή χρήση του έκανα και πόσο το πρόσεχα ή σε όποιον άλλο ενδιαφέρεται, τότε ίσως βγάλω τίποτα να πάω να πάρω το νέο e-Up και να τους έχους και τους 300 γραμμένους....

Γεια σου συναδελφε, μια απ τα ιδια και γω με το fsi 1.6 07/2004.

και το κακο κειναι οτι το εχω μολις 7 μηνες περιπου που το αγορασα....

οσο για την αποσυρση.....ετσι νομιζα και γω, αλλα ριξε μια ματια εδω: http://www.audi.gr/site/cars.asp?catid=390

Λεει ξεκαθαρα οτι το αυτοκινητο πρεπει να ειναι ολοκληρο, αλλα και στην tv που ακουσα ενα σχετικο ρεπορταζ ελεγε οτι ΔΕΝ θα γινεται αποσυρση ΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥ ΑΝΑΛΟΓΟΥ ΠΟΣΟΥ (αναλογως του κυβισμου) οταν εχει καποιος Π.Χ.: ενα τρακαρισμενο αυτοκινητο το οποιο δεν κινειται, για τον απλουστατο λογο πως οτι δεν κινειται δεν ρυπαινει κιολας! Αρα σ αυτη την περιπτωση, ο ιδιοκτητης απλα ειδοποιει την ΕΔΟΕ για να παραλαβει το αυτοκινητο προς (καταστροφη) ανακυκλωση και οριστικη διαγραφη.

Δες και εδω: http://www.edoe.gr/

Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια παιδια, οσοι εχουμε πριν την 01/01/2005 αυτοκινητα.......τη στρουμφοκατσαμε!!!! :(:cry:

θα μας αρπαζουν απ την τσεπη μας ευρουδακια χωρις να υπαρχει λογος στην ουσια.

Εκλογες ερχοναι, απο μενα θα παρουν κατι το οποιο δεν κανει να αναφερω εδω μεσα, και αυτο επειδη μου την εχει δωσει πολλυ αυτο το μετρο με τα πρασινα τελη.

Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια παιδια, οσοι εχουμε πριν την 01/01/2005 αυτοκινητα.......τη στρουμφοκατσαμε!!!! :(:cry:

θα μας αρπαζουν απ την τσεπη μας ευρουδακια χωρις να υπαρχει λογος στην ουσια.

Εκλογες ερχοναι, απο μενα θα παρουν κατι το οποιο δεν κανει να αναφερω εδω μεσα, και αυτο επειδη μου την εχει δωσει πολλυ αυτο το μετρο με τα πρασινα τελη.

Εντάξει ρε παιδιά 50 ευρώ είναι, δεν νομίζω να αξίζει γα 50 ευρώ η απόσυρση ή το ξήλωμα ενός καλού αυτοκινήτου, ας το δούμε λίγο πιο ψύχραιμα.

Δεν λέω ότι υπάρχει κάποια αδικία στο μετρό όπως η παραπάνω αναφορά του φίλου @VW_GOLF2, άλλα και το παράδειγμά του φίλου @PaTheo είναι υπερβολή.

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε παιδιά 50 ευρώ είναι, δεν νομίζω να αξίζει γα 50 ευρώ η απόσυρση ή το ξήλωμα ενός καλού αυτοκινήτου, ας το δούμε λίγο πιο ψύχραιμα.

Δεν λέω ότι υπάρχει κάποια αδικία στο μετρό όπως η παραπάνω αναφορά του φίλου @VW_GOLF2, άλλα και το παράδειγμά του φίλου @PaTheo είναι υπερβολή.

Ενταξει ειπαμε να γινει αποσυρση σε αυτοκινητο κακης καταστασης και να ειναι και παλιας τεχνολογιας, το βλεπω, Οχι ομως για 50 ευρο να κανει αποσυρση καποιος ενα ΜΚ4 η ΜΚ5. Αυτο παραειναι υπερβολη!

Link to comment
Share on other sites

Θα το πώ και εγώ γιατί θα σκάσω ..... fire.gif

Έχω: VW Golf V 1.6 FSI αγορασμένο στα μέσα του 2004 με καυσαέρια τύπου Euro4 -> πληρώνω + ¤ 50.

Κολλητός έχει: VW Golf V 1.6 FSI αγορασμένο αρχές του 2005 με καυσαέρια τύπου Euro4 -> πληρώνει - ¤ 18.

Εγω που το εχω αγορασμενο 12/2004 ακριβως τελευταια εβδομαδα του χρονου θα πρεπει να θεωρουμαι ο πιο τυχερος απο αυτους που θα δωσουν τα 50 ευρω!! <_<:lol: :lol:

Δεν το αποσυρω με τιποτα παντως για 50 ευρω..

Link to comment
Share on other sites

Εγω που το εχω αγορασμενο 12/2004 ακριβως τελευταια εβδομαδα του χρονου θα πρεπει να θεωρουμαι ο πιο τυχερος απο αυτους που θα δωσουν τα 50 ευρω!! <_<:lol: :lol:

Δεν το αποσυρω με τιποτα παντως για 50 ευρω..

+1 01/2004 εγώ και δεν το δινω για 50¤ ! Καλύτερα να στερηθώ κατι άλλο(πχ μια μερα διακοπές) παρα το αμαξι μου .

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Όταν φεύγουν τα νεύρα, συμφωνώ με όλους σας, τα ¤ 50 τα δίνουμε κόβοντας κάτι απο εδώ και απο εκεί.

Αυτό που με τρελλαίνει είναι πως μου λένε δώσε το Golf V του 2004 (που είναι Euro4) και πάρε ένα καινούργιο με κατηγορίας καυσαερίων Euro4 ή Euro5.

Θεωρώ πως ή με θεωρούν βλάκα και με κοροϊδεύουν στα μούτρα μου ή πως τελικά αυτοί είναι οι βλάκες και δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

Αν είναι να είναι "πράσινα" τα τέλη και να προστατέψουμε το περιβάλλον είμαι και εγώ μαζί σας (μικρά παιδιά έχουμε και θέλουμε το καλύτερο για αυτά) αλλά βαλε κριτήριο την κατηγορία καυσαερίων (π.χ. απο Euro4 και πάνω) και όχι το κυριολεκτικά χαζό κριτήριο την ημερομηνίας πρώτης κυκλοφορίας που αυθαίρετα ορίστικε το 2004!!!

Το έτος με τα καυσαέρια (που θέλουν να μειώσουν) τι στην ευχή σχέση έχουν ??? popeye.gif ???

Edited by PaTheo
Link to comment
Share on other sites

Το έτος με τα καυσαέρια (που θέλουν να μειώσουν) τι στην ευχή σχέση έχουν ??? popeye.gif ???

Καλημέρα !

Δεν έχει καμία απολύτως σχέση , απλά αν ψάξουμε το τι αμάξια είναι μοντέλα του 2004 (πχ http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/?c=12f5...amp;nu=&tr= )και κοιτάξουμε το τι αμάξια κυκλοφορούν στους δρόμους μας τότε θα καταλάβουμε ότι το δήθεν πράσινο τέλος , δεν είναι παρά ένα ακόμη εισπρακτικό μέτρο καλά καμουφλαρισμένο με την λέξη "Πράσινο" .

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Ας ελπισουμε οτι θα ξεκαθαρισει συντομα το θεμα σχετικα με την αποσυρση, για να καταλαβει και ο κοσμακης τι γινεται τελικα και να αποφασισει ο καθενας αν μπορει να αλαξει αυτοκινητο η οχι.

αυτο που δεν εχω καταλαβει ακομα παντως, ειναι το πως πρεπει να ειναι ενα αυτοκιντο κατα την προσκομιση του σε καποιο σημειο συλλογης.

στις ειδησεις, αλα ρεπορταζ μιλανε μονο να εχει τελη κυκλοφοριας πληρωμενα και πινακιδες,

αλος λεει οτι πρεπει να κινειται και να μην λειπει τιποτα.

Αν δειτε στο site www.edoe.gr καπου λεει για χρεωσεις προς αυτον που παει ενα οχημα για κατασρτοφη και ειναι αναλογες (εχει πινακα) σχετικα με το τι του λειπει.

Π.χ. αν λειπει το καπω λεει χρεωση 10 ευρω.

επισης δεν ξεκαθαριζουν το εξης, αν καποιος εχει 2 παλια αυτοκινητα (π.χ.1200cc) και τα αποσυρει,

θα παρει τα 1000 ευρο για το καθενα απο αυτα βασει κυβισμου, ωραια ως εδω. Αν προβει στην αγορα καινουριου αυτοκινητου, θα εχει extra οφελος +1000 απο το ενα μονο αυτοκινητο που απεσυρε, η θα ειναι +2000 δηλ 1000 για καθε αποσυρση??

παντως στην περιοχη μου ενα διαλυτηριο οχηματων με πιστοποιηση απο το κρατος (το αναφερει και μεσα στο www.edoe.gr) εχει βαλει ηδη διαφιμιση σε τοπικη εφημεριδα, οτι παραλαμβανει αυτοκινητα προς αποσυρση και δινει πιστοποιητικο καταστροφης για την οριστικη διαγραφη του οχηματος, αλλα και για την αποζημειωση του κατοχου του.

Link to comment
Share on other sites

Ας ελπισουμε οτι θα ξεκαθαρισει συντομα το θεμα σχετικα με την αποσυρση, για να καταλαβει και ο κοσμακης τι γινεται τελικα και να αποφασισει ο καθενας αν μπορει να αλαξει αυτοκινητο η οχι.

αυτο που δεν εχω καταλαβει ακομα παντως, ειναι το πως πρεπει να ειναι ενα αυτοκιντο κατα την προσκομιση του σε καποιο σημειο συλλογης.

στις ειδησεις, αλα ρεπορταζ μιλανε μονο να εχει τελη κυκλοφοριας πληρωμενα και πινακιδες,

αλος λεει οτι πρεπει να κινειται και να μην λειπει τιποτα.

Αν δειτε στο site www.edoe.gr καπου λεει για χρεωσεις προς αυτον που παει ενα οχημα για κατασρτοφη και ειναι αναλογες (εχει πινακα) σχετικα με το τι του λειπει.

Π.χ. αν λειπει το καπω λεει χρεωση 10 ευρω.

επισης δεν ξεκαθαριζουν το εξης, αν καποιος εχει 2 παλια αυτοκινητα (π.χ.1200cc) και τα αποσυρει,

θα παρει τα 1000 ευρο για το καθενα απο αυτα βασει κυβισμου, ωραια ως εδω. Αν προβει στην αγορα καινουριου αυτοκινητου, θα εχει extra οφελος +1000 απο το ενα μονο αυτοκινητο που απεσυρε, η θα ειναι +2000 δηλ 1000 για καθε αποσυρση??

παντως στην περιοχη μου ενα διαλυτηριο οχηματων με πιστοποιηση απο το κρατος (το αναφερει και μεσα στο www.edoe.gr) εχει βαλει ηδη διαφιμιση σε τοπικη εφημεριδα, οτι παραλαμβανει αυτοκινητα προς αποσυρση και δινει πιστοποιητικο καταστροφης για την οριστικη διαγραφη του οχηματος, αλλα και για την αποζημειωση του κατοχου του.

σχετικα με το αν λειπουν μερη του αυτοκινητου.... http://www.edoe.gr/welcome.aspx?Newpage=4700

αν ειναι ετσι συμφερει να βγαλει κανεις πραγματα απο πανω πριν το παραδωσει..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εχθές επισκεπτόμενος Εταιρία Leasing θυγατρική Μεγαλοτράπεζας, μου έδειξαν το ΦΕΚ.

Δυστυχώς "ντράπηκα" να κρατήσω το νούμερο.

Απο την άλλη άν δημοσιεύτηκε ήδη στο ΦΕΚ, γιατί χρειάζεται κύρωση απο την επόμενη Βουλή?

Σύμφωνα με τη διαδικασία την υπογραφή του Προέδρου της Δημοκρατίας ακολουθεί κύρωση απο τη Βουλή εντός 40 ημερών και στη συνέχεια η δημοσίευσή του.

Φίλος μόνιμος κάτοικος Αργολίδας μου είπε ότι παρέλαβε ήδη (?) το μαγικό χαρτάκι για τα τέλη του 2010, το οποίο αναγράφει το παλαιό ποσό (202).

Δεδομένης της τρέχουσας κατάστασης, είναι απίθανο η νέα Βουλή να ασχοληθεί με τη κύρωση του Νομοσχεδίου, ιδιαίτερα όταν η σημερινή αντιπολίτευση και μάλλον αυριανή κυβέρνηση, έχει ήδη δηλώσει ότι δεν εγκρίνει την αύξηση των τελών Κυκλοφορίας.

Αν το Προεδρικό Διάταγμα δεν κυρωθεί απο τη Βουλή εντός των 40 ημερών τότε δεν ισχύει.

Μαύρες μέρες θα περάσουμε .............................

Edited by adoniram
Link to comment
Share on other sites

Φίλος μόνιμος κάτοικος Αργολίδας μου είπε ότι παρέλαβε ήδη (?) το μαγικό χαρτάκι για τα τέλη του 2010, το οποίο αναγράφει το παλαιό ποσό (202).

παναγια μου λαμπαδα θα αναψω ετσι και μου ερθει και εμενα το παλιο ποσο....

Δεδομένης της τρέχουσας κατάστασης, είναι απίθανο η νέα Βουλή να ασχοληθεί με τη κύρωση του Νομοσχεδίου, ιδιαίτερα όταν η σημερινή αντιπολίτευση και μάλλον αυριανή κυβέρνηση, έχει ήδη δηλώσει ότι δεν εγκρίνει την αύξηση των τελών Κυκλοφορίας.

... σιγουρα δεν εισαι απο το γραφειο τυπου του πασοκ...? γιατι αν ειπε τετοιο πραγμα... δαγκωτο Γιωργο εγω...

Link to comment
Share on other sites

αυτο σχετικα με τα τελη οτι θα παραμεινουν τα ιδια το ακουσα και γω σημερα, και μακαρι να ειναι αληθεια.

οσο για την αποσυρση εκκρεμει μια υπογραφη ακομα απο το ΥΠΕΧΩΔΕ, και θα μαθουμε συντομα.

Link to comment
Share on other sites

παναγια μου λαμπαδα θα αναψω ετσι και μου ερθει και εμενα το παλιο ποσο....

Τι να σου πώ, δεν ξέρω και εμένα μου φάνηκε περίεργο, αλλά έτσι μου είπανε.

... σιγουρα δεν εισαι απο το γραφειο τυπου του πασοκ...? γιατι αν ειπε τετοιο πραγμα... δαγκωτο Γιωργο εγω...

Σίγουρα δεν έχω σχέση με το γραφείο τύπου του ΠΑΣΟΚ. Το είπε ο Παπακωνσταντίνου, ως εκ΄πρόσωπος του κόμματος, αρκετές φορές έως σήμερα.

Νομίζω ότι το γράφει και στο site του κόμματος.

Τώρα άν θα το πράξουν, δεν γνωρίζω.

Θα μάθουμε την επόμενη των εκλογών, άν δε πάμε για επαναληπτικές.

Edited by adoniram
Link to comment
Share on other sites

αντε να αρχισω σιγα σιγα το ξηλωμα στο ΜΚ2 μιας και δεν βρεθηκε κανεις ενδιαφερομενος να το αγορασει, και να το παω για πρεσσαρισμα.... :D

φυσικα θα μου μεινει πλυθωρα ανταλλακτικων για πουλημα, καθως πολλα πραγματα που τα ειχα βαλει καινουρια στο αυτοκινητο, και φυσικα οταν το παω για αποσυρση, θα του βαλω πανω οτι παλιοανταλλακτικο εχω στην ακρη, οπως στραβα ημιαξονια, διαλυμενους μπιλιοφορους, φθαρμενα ταμπουρα κλπ.

ενοειται πως δεν θα αφησω τιποτα απολυτως καλο, γιατι τα κρατανε στην ακρη και τα μοσχοπουλανε οι παμπονηροι στις ανακυκλωσεις...

αφου τα θελουν χωρις να λειπουν πραγματα απο πανω..... δεν θα λειπει τιποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

αντε να αρχισω σιγα σιγα το ξηλωμα στο ΜΚ2 μιας και δεν βρεθηκε κανεις ενδιαφερομενος να το αγορασει, και να το παω για πρεσσαρισμα.... ;)

φυσικα θα μου μεινει πλυθωρα ανταλλακτικων για πουλημα, καθως πολλα πραγματα που τα ειχα βαλει καινουρια στο αυτοκινητο, και φυσικα οταν το παω για αποσυρση, θα του βαλω πανω οτι παλιοανταλλακτικο εχω στην ακρη, οπως στραβα ημιαξονια, διαλυμενους μπιλιοφορους, φθαρμενα ταμπουρα κλπ.

ενοειται πως δεν θα αφησω τιποτα απολυτως καλο, γιατι τα κρατανε στην ακρη και τα μοσχοπουλανε οι παμπονηροι στις ανακυκλωσεις...

αφου τα θελουν χωρις να λειπουν πραγματα απο πανω..... δεν θα λειπει τιποτα!!!

Ρίχτα και μια αγγελία στο ebay.de ή στο ebay.com και θα είσαι jet^2 ! Δεν θα προλαβαίνεις να στέλνεις στην Γερμανία δέματα ! ;)

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Ρίχτα και μια αγγελία στο ebay.de ή στο ebay.com και θα είσαι jet^2 ! Δεν θα προλαβαίνεις να στέλνεις στην Γερμανία δέματα ! :lol:

τι να πουλησω στο ebay??? τα περισοτερα που εχει πανω το αυτοκινητο ειναι αγορασμενα απο ebay!!!!!

να αρχισω να τα ξαναπουλαω?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.