Jump to content
XIONOULIS

Απόψεις περι ροπης ...

Recommended Posts

Απορια το 44 νμ που γραφεις υποθετω ειναι η ροπη ετσι???και απορια αν εσυ που εχεις τα 280 αλογα βγαζει 44 kg ροπη πως βγαινουν απτα 240 41κg???

ρυθμιζεται αυτο να υποθεσω αν θελεις αλογα ή ροπη στο προγραμμα???αν καταλαβα σωστα δηλαδη.

και εχω σταο μυαλο μου πανω κατω σε γενικες γραμμες το εξης

150 αλογα γυρω στα 21 κg ροπη

170 αλογα γυρω στα 25 kgροπη

200 αλογα γυρω στα 28 κg ροπη(το 5νταρι gti μαμα)

240 αλογα γυρω στα 41 κg ροπη

280 αλογα γυρω στα 44 kg ροπη

δηλαδη και αν πουμε οτι ισχυει αυτο που αναφερα πιο πανω εσυ απο οτι καταλαβα τα βγαζειςτα 280 αλογα με χωρις πρεσσαρισμα τα 44nm ,ενω εγω πχ τα βγαζω τα 41 nm με περισσοτερο πρεσσαρισμα...(κουραση)στο κινητηρα και στα περιφερειακα του.σωστα??(μικροτερα κυββικα και τουρμπινα)

Link to comment
Share on other sites

Απορια το 44 νμ που γραφεις υποθετω ειναι η ροπη ετσι???και απορια αν εσυ που εχεις τα 280 αλογα βγαζει 44 kg ροπη πως βγαινουν απτα 240 41κg???

ρυθμιζεται αυτο να υποθεσω αν θελεις αλογα ή ροπη στο προγραμμα???αν καταλαβα σωστα δηλαδη.

και εχω σταο μυαλο μου πανω κατω σε γενικες γραμμες το εξης

150 αλογα γυρω στα 21 κg ροπη

170 αλογα γυρω στα 25 kgροπη

200 αλογα γυρω στα 28 κg ροπη(το 5νταρι gti μαμα)

240 αλογα γυρω στα 41 κg ροπη

280 αλογα γυρω στα 44 kg ροπη

δηλαδη και αν πουμε οτι ισχυει αυτο που αναφερα πιο πανω εσυ απο οτι καταλαβα τα βγαζειςτα 280 αλογα με χωρις πρεσσαρισμα τα 44nm ,ενω εγω πχ τα βγαζω τα 41 nm με περισσοτερο πρεσσαρισμα...(κουραση)στο κινητηρα και στα περιφερειακα του.σωστα??(μικροτερα κυββικα και τουρμπινα)

Βασικά να πω ότι δεν θέλω να μπω στο τρυπάκι "το δικό μου βγάζει τόσα", "το δικό μου είναι ειδική περίπτωση" και άλλα διάφορα, που για άλλη μια φορά θα κάνουν - και αυτό - το thread μια ατελείωτη αντιπαράθεση. Οπότε, εγώ μιλάω πάντα για τα νούμερα της APR. Αν αμφισβητείτε τα νούμερα αυτά, αμφισβητείστε την APR και όχι εμένα! :whistling: Αυτά τα λέω γιατί δεν θέλω να με περάσει κανείς για εξυπνάκια ή ψώνιο...

Τώρα πιο συγκεκριμένα, να διορθώσω ότι το stage 1 είναι 253ΗΡ και 410ΝΜ και το stage 2+ 280ΗΡ και 440ΝΜ. Τώρα, πως γίνεται από τα 280ΝΜ εργοστασιακά, μόνο με πρόγραμμα να φτάνει κάποιος στα 410ΝΜ, αυτό ρωτήστε το στην APR... :o Εγώ πάντως έχω δει 2 διαφορετικά Passat να βγάζουν 410ΝΜ μόνο με stage 1 (ο pescarus και ο anastos δλδ).

Τώρα, όσον αφορά το πουσάρισμα, σίγουρα αλλιώς βγαίνουν τα άλογα σε ένα δίλιτρο και αλλιώς σε ένα 14άρι. Εγώ η πίεση που δουλεύω τώρα, είναι χαμηλότερη από ότι όσοι φοράνε πρόγραμμα σε 14άρια και είναι στα 200+. Οπότε είναι ηλίου φαενότερο..

νικο τα κολαρα αυτα εκτος απο ομορφια τι δινουν?

υπαρχουν για tsi?αν μπορεις ρωτα....thxxx

Να σου πω την αλήθεια, ειδικά αυτά του νερού, είναι μόνο για εμφάνιση περισσότερο. Σίγουρα είναι πιο ανθεκτικά από τα μαμά, αλλά δε νομίζω ότι τραβάνε κανένα ζόρι και τα μαμά... Αυτά του τούρμπο και του intercooler "συμφέρουν" περισσότερο, αφού εκεί και η πίεση και η θερμοκρασία έχει μεταβληθεί από τις μαμά, και έχουν περισσότερο νόημα. Όσον αφορά τα 14άρια, τουλάχιστον η Forge δεν έχει βγάλει κάτι...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη και αν πουμε οτι ισχυει αυτο που αναφερα πιο πανω εσυ απο οτι καταλαβα τα βγαζειςτα 280 αλογα με χωρις πρεσσαρισμα τα 44nm ,ενω εγω πχ τα βγαζω τα 41 nm με περισσοτερο πρεσσαρισμα...(κουραση)στο κινητηρα και στα περιφερειακα του.σωστα??(μικροτερα κυββικα 1.8 και τουρμπινα)

βρε νικο εγω προσωπικα δεν παρεξηγουμαι για να το ξεκαθαρισω..απλα ευλογα πιστευω ρωτησα οτι μαλλον θα ειχες περισσοτερη ροπη με αλλον οικο ισως,συμφωνω οτι ο οικος σου αυτα δινει και απο οτι ακουσα τουλαχιστον οταν μιλουσα με προγραμματιστες διαλεγεις την ωρα που φτιαχνεις το προγραμμα αν θελεις περισσοτερη ροπη και λιγοτερα αλογα η περισσοτερα αλογα ψηλα και λιγοτερη ροπη στις μεσαιες και χαμηλες στροφες...

απλα ειδα τα νουμερακια και στην αρχη με παρεξενεψανε,μετα συνηδητοποιησα οτι,οκ επιλογη του συγκεκριμενου οικου να παιξει ετσι...και ρωτησα μηπως εκανα λαθος..

οσο για το 1.4 δεν ξερω (εγω εχω 1.8τ)και συμφωνω οπως στο ειπα και απτην αρχη οτι το δικο σου τα βγαζει πιο ανετα ακομη και απο μενα...

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

quote

δηλαδη και αν πουμε οτι ισχυει αυτο που αναφερα πιο πανω εσυ απο οτι καταλαβα τα βγαζειςτα 280 αλογα με χωρις πρεσσαρισμα τα 44nm ,ενω εγω πχ τα βγαζω τα 41 nm με περισσοτερο πρεσσαρισμα...(κουραση)στο κινητηρα και στα περιφερειακα του.σωστα??(μικροτερα κυββικα 1.8 και τουρμπινα)

unquote

βρε νικο εγω προσωπικα δεν παρεξηγουμαι για να το ξεκαθαρισω..απλα ευλογα πιστευω ρωτησα οτι μαλλον θα ειχες περισσοτερη ροπη με αλλον οικο ισως,συμφωνω οτι ο οικος σου αυτα δινει και απο οτι ακουσα τουλαχιστον οταν μιλουσα με προγραμματιστες διαλεγεις την ωρα που φτιαχνεις το προγραμμα αν θελεις περισσοτερη ροπη και λιγοτερα αλογα η περισσοτερα αλογα ψηλα και λιγοτερη ροπη στις μεσαιες και χαμηλες στροφες...

απλα ειδα τα νουμερακια και στην αρχη με παρεξενεψανε,μετα συνηδητοποιησα οτι,οκ επιλογη του συγκεκριμενου οικου να παιξει ετσι...και ρωτησα μηπως εκανα λαθος..

οσο για το 1.4 δεν ξερω (εγω εχω 1.8τ)και συμφωνω οπως στο ειπα και απτην αρχη οτι το δικο σου τα βγαζει πιο ανετα ακομη και απο μενα...

Δεν παρεξηγούμαι, μη μασάς. Απλά ξεκαθαρίζω κι εγώ τη θέση μου. :) Πάντως στην APR δεν έχει να διαλέξεις αν θέλεις περισσότερα άλογα ή ροπή. Τα προγράμματα είναι κονσέρβα και περνιούντε όπως είναι. Απλά έχει πολλά και εξειδικευμένα προγράμματα. Πχ αυτό που έβαλα εγώ, ήταν συγκεκριμένα για stage 2, αλλά με έξτρα την αντλία βενζίνης της APR (για αυτό το ονομάζουν stage 2+) και επίσης για Tiptronic. Είχε άλλο πρόγραμμα πχ για το manual και άλλο πρόγραμμα για stage 2 χωρίς αντλία...

Όσο για το 1.400, sorry... :blush: Έχει αρκετά εώς πολλά για τον κινητήρα σου η Forge. Ρίξε μια ματιά εδώ.

Link to comment
Share on other sites

νικο τελειο το εργαλειο πρεπει να γαζωνει!

τωρα σχετικα αυτο που ειπαν καπιοι για αναλογια ροπης αλογων δεν ειναι παντα ετσι!

πχ το δικο μου τσι 122 μετα το προγραμμα εβγαλε 154 αλογα και 27 κιλα ροπης!

Link to comment
Share on other sites

νικο τελειο το εργαλειο πρεπει να γαζωνει!

τωρα σχετικα αυτο που ειπαν καπιοι για αναλογια ροπης αλογων δεν ειναι παντα ετσι!

πχ το δικο μου τσι 122 μετα το προγραμμα εβγαλε 154 αλογα και 27 κιλα ροπης!

27 κιλα ροπης και στα 140-170 δν φτανει η αντλια για παραπανω απο 29???

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω πανο συνονοματε!

τα νουμερα που σου λεω ειναι απο τα πλεον αξιοπιστα δυναμομετρα το γνωστο maha unlimited exelixis και επισης το μελος Κοσμας που εχουμε ιδιο αμαξι και ιδιο προγραμμα ειδε νομιζω 28+ κιλα ροπης

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

sorry νικο απλα αναφερω την εμπειρια μου και σχετιζεται με το θεμα ροπης αλογων που ελεγαν τα παιδια!

τουμπανο το εργαλειο!

παιζει και στη λαρισα ενα αλλα δεν νομιζω οτι σε πλησιαζει ΚΑΝ!

Εγινε συγχωνευση των διαδοχικων δημοσιευσεων.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΙΣ ΑΝΤΑΛΛΑΓΕΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΡΟΠΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΧΑΡΤΟΓΡΑΦΗΣΗΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ. ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΕΑΝ ΕΓΓΥΩΝΤΑΙ ΟΤΙ ΤΑ TIPTRONIC ΚΑΙ DSG ΚΙΒΩΤΙΑ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΡΟΠΕΣ ΟΤΑΝ Η ΜΑΞΙΜΟΥΜ ANTOXH ΡΟΠΗΣ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΚΙΒΩΤΙΩΝ ΕΙΝΑΙ 35 ΚΙΛΑ...!! ΑΝ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΝ ΑΝΑΛΟΓΩΣ..

Απορια το 44 νμ που γραφεις υποθετω ειναι η ροπη ετσι???και απορια αν εσυ που εχεις τα 280 αλογα βγαζει 44 kg ροπη πως βγαινουν απτα 240 41κg???

ρυθμιζεται αυτο να υποθεσω αν θελεις αλογα ή ροπη στο προγραμμα???αν καταλαβα σωστα δηλαδη.

και εχω σταο μυαλο μου πανω κατω σε γενικες γραμμες το εξης

150 αλογα γυρω στα 21 κg ροπη

170 αλογα γυρω στα 25 kgροπη

200 αλογα γυρω στα 28 κg ροπη(το 5νταρι gti μαμα)

240 αλογα γυρω στα 41 κg ροπη

280 αλογα γυρω στα 44 kg ροπη

δηλαδη και αν πουμε οτι ισχυει αυτο που αναφερα πιο πανω εσυ απο οτι καταλαβα τα βγαζειςτα 280 αλογα με χωρις πρεσσαρισμα τα 44nm ,ενω εγω πχ τα βγαζω τα 41 nm με περισσοτερο πρεσσαρισμα...(κουραση)στο κινητηρα και στα περιφερειακα του.σωστα??(μικροτερα κυββικα και τουρμπινα)

Link to comment
Share on other sites

ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΙΣ ΑΝΤΑΛΛΑΓΕΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΡΟΠΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΧΑΡΤΟΓΡΑΦΗΣΗΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ. ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΕΑΝ ΕΓΓΥΩΝΤΑΙ ΟΤΙ ΤΑ TIPTRONIC ΚΑΙ DSG ΚΙΒΩΤΙΑ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΡΟΠΕΣ ΟΤΑΝ Η ΜΑΞΙΜΟΥΜ ANTOXH ΡΟΠΗΣ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΚΙΒΩΤΙΩΝ ΕΙΝΑΙ 35 ΚΙΛΑ...!! ΑΝ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΝ ΑΝΑΛΟΓΩΣ..

Γειά σου φίλε μου. Καλώς όρισες στο φόρουμ. Να σε ενημερώσω απλά ότι σύμφωνα με τους κανονισμούς του φόρουμ, όταν γράφεις με κεφαλαία, είναι σαν να φωνάζεις, για αυτό καλύτερα να γράφεις με μικρά. :D

Όσον αφορά το θέμα των ροπών, εγώ έχω 6τάχυτο Tiptronic. Είχα από τα 15.000χλμ Sportec stage 1 με 35 κιλά ροπή και από τα 78.000χλμ έχω APR stage 2+ με 45 κιλά ροπή. Τώρα έχω 116.000χλμ και ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα με το σασμάν. Επίσης να σου πω ότι πρόσφατα βρήκα pdf της VW με τεχνικά στοιχεία για τα αυτόματα σασμάν, και γράφει μέσα ότι έχει όριο τα 46 κιλά ροπής (επαληθεύεται δλδ το γιατί δεν έχω πρόβλημα εγώ). Για αυτόν τον λόγο, σκέφτομαι να προχωρήσω στο setup της APR με Κ04, το οποίο με πρόγραμμα 95 οκτανίων, δεν αυξάνει περισσότερο την ροπή. Το pdf το έχω στο pc στο σπίτι. Αν το θυμηθώ, θα ποστάρω το link του.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε μου. Καλώς όρισες στο φόρουμ. Να σε ενημερώσω απλά ότι σύμφωνα με τους κανονισμούς του φόρουμ, όταν γράφεις με κεφαλαία, είναι σαν να φωνάζεις, για αυτό καλύτερα να γράφεις με μικρά. biggrin.gif

Όσον αφορά το θέμα των ροπών, εγώ έχω 6τάχυτο Tiptronic. Είχα από τα 15.000χλμ Sportec stage 1 με 35 κιλά ροπή και από τα 78.000χλμ έχω APR stage 2+ με 45 κιλά ροπή. Τώρα έχω 116.000χλμ και ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα με το σασμάν. Επίσης να σου πω ότι πρόσφατα βρήκα pdf της VW με τεχνικά στοιχεία για τα αυτόματα σασμάν, και γράφει μέσα ότι έχει όριο τα 46 κιλά ροπής (επαληθεύεται δλδ το γιατί δεν έχω πρόβλημα εγώ). Για αυτόν τον λόγο, σκέφτομαι να προχωρήσω στο setup της APR με Κ04, το οποίο με πρόγραμμα 95 οκτανίων, δεν αυξάνει περισσότερο την ροπή. Το pdf το έχω στο pc στο σπίτι. Αν το θυμηθώ, θα ποστάρω το link του.

ella niko,

ama thes na to dokimasis to k04 prin to valis sto passat sou, boris na to valis prota sto dikomou. new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.