Jump to content
GAK

Φιλτρο Βενζινης Tsi ?

Recommended Posts

Κυριολεκτικα για το θεμα δεν εχω ιδεα, εχω προσφατα οτι στα νεας τεχνολογιας αυτοκινητα δεν χρειαζεται να αντικαθισταται το φιλτρο βενζινης και οτι ειναι ενσωματωμενο μεσα στο τεποζιτο κτλ. Σε καποια σερβις σε μια αντιπροσωπεια (που δεν εμπιστευωμαι καθολου να πω την αληθεια) το ειχαν περασει στο τιμολογιο. Με την αντιπροσωπεια που συνργαζωμαι και παω το αμαξι δεν ρωτησα ακομα. Θα ηθελα την γνωσεις σας για το θεμα.

υ.γ. εγω νομιζω οτι υπαρχει και το αλλαζουμε καθε μεγαλο σερβις το 60.000 χμλ.

Link to comment
Share on other sites

Κυριολεκτικα για το θεμα δεν εχω ιδεα, εχω προσφατα οτι στα νεας τεχνολογιας αυτοκινητα δεν χρειαζεται να αντικαθισταται το φιλτρο βενζινης και οτι ειναι ενσωματωμενο μεσα στο τεποζιτο κτλ. Σε καποια σερβις σε μια αντιπροσωπεια (που δεν εμπιστευωμαι καθολου να πω την αληθεια) το ειχαν περασει στο τιμολογιο. Με την αντιπροσωπεια που συνργαζωμαι και παω το αμαξι δεν ρωτησα ακομα. Θα ηθελα την γνωσεις σας για το θεμα.

υ.γ. εγω νομιζω οτι υπαρχει και το αλλαζουμε καθε μεγαλο σερβις το 60.000 χμλ.

Αν και κατοχος fsi πιστευω πως δν διαφερει σε αυτον το τομεα με τα tsi..

Λοιπον, το φιλτρο βενζινης ειναι δεξια στο κατω μερος του ντεποζιτου και προσωπικα το αλλαζω καθε 30.000 χλμ γτ δεν εμπιστευομαι τις εδω βενζινες... Επισης, το κοιταω προληπτικα οταν αλλαζω λαδια, δλδ καθε 15000χλμ... :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο βενζινης στο tsi 122 δεν ειναι μεσα στο ντεποζιτο αλλα εξω.το αλλαξα στο ετησιο λιπαντικο service των 15κ χιλιομετρων αν και το βιβλιο γραφει στα 2 χρονια ή 30κ χιλιομετρα.δικαιωθηκα για την επιλογη μου να το αλλαξω πολυ νωριτερα καθως ηταν ηδη σε ασχημη κατασταση.προσωπικα θα το αλλαζω καθε χρονο για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.η ποιοτητα των βενζινων ειναι αθλια.κοστος 28 ευρω για το ανταλλακτικο και 10 ευρω για την εργασια σε επισημη αντ/πια.του χρονου που μου ληγει ομως η εγγυηση και δεν θα ξαναεπισκεφτω επισημη αντ/πια αλλα εξειδικευμενο συνεργειο,θα πληρωσω σιγουρα λιγοτερα χρηματα.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Παδιά ποιός μπορεί να μου πεί το φίλτρο βενζίνης σε απλό Jetta 1.6 που είναι ?

στο χωρο μηχανής ? (δεν βλέπω τίποτα γ..την στραβομαρα μου)

η η πίσω απο κάτω ? δεξια αριστερα ?

ευχαριστω..

ΥΓ αν υπαρχει κανένα link me video για την αλλαγη του σας ειμαι υποχρεος.

Link to comment
Share on other sites

Παδιά ποιός μπορεί να μου πεί το φίλτρο βενζίνης σε απλό Jetta 1.6 που είναι ?

στο χωρο μηχανής ? (δεν βλέπω τίποτα γ..την στραβομαρα μου)

η η πίσω απο κάτω ? δεξια αριστερα ?

ευχαριστω..

ΥΓ αν υπαρχει κανένα link me video για την αλλαγη του σας ειμαι υποχρεος.

νομιζω στο καπο διπλα απο εκει που βαζεις το υγρο για τους υαλοκαθαριστηρες.ισως αυτο που σου λεω ισως ειναι για diesel μονο αλλα κοιταξετο,αλιως πισο δεξια απο κατω

Edited by sodimitris
Link to comment
Share on other sites

Guest Rouleman

Παδιά ποιός μπορεί να μου πεί το φίλτρο βενζίνης σε απλό Jetta 1.6 που είναι ?

στο χωρο μηχανής ? (δεν βλέπω τίποτα γ..την στραβομαρα μου)

η η πίσω απο κάτω ? δεξια αριστερα ?

ευχαριστω..

ΥΓ αν υπαρχει κανένα link me video για την αλλαγη του σας ειμαι υποχρεος.

Αν και κατοχος fsi πιστευω πως δν διαφερει σε αυτον το τομεα με τα tsi..

Λοιπον, το φιλτρο βενζινης ειναι δεξια στο κατω μερος του ντεποζιτου και προσωπικα το αλλαζω καθε 30.000 χλμ γτ δεν εμπιστευομαι τις εδω βενζινες... Επισης, το κοιταω προληπτικα οταν αλλαζω λαδια, δλδ καθε 15000χλμ... ;)

σε ολα τα γκολφ-τζετα εκει ειναι εκτος απο τα πετρελαια που ειναι στο χωρο της μηχανης.-

fuel_filter-overview.jpg

Edited by Rouleman
Link to comment
Share on other sites

σε ολα τα γκολφ-τζετα εκει ειναι εκτος απο τα πετρελαια που ειναι στο χωρο της μηχανης.-

fuel_filter-overview.jpg

Ευχαριστω παιδια το βρηκα ..και το αλλαξα αλλα αυτο που εβγαλα ειχε μια ασφαλεια που οταν την εβγαλα εβλεπα μεσα το φιλτρο,μηπως καθαριζεται και ξαναμπαινει ?

Βεβαια αυτο που εβαλα το καινουργιο ηταν φιξ δεν ανοιγε (chinesse) .

Παντως το παλιο δεν το πεταξα αν παιζει καθαρισμα πειτε μου ,και τα ρημαδια τα σωληνακια μεχρι να βρω το τροπο που βγαινουν τα σημεια με την ασφαλεια γανιασα γιατι δεν ηταν και σηκωμενο το οχημα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια το βρηκα ..και το αλλαξα αλλα αυτο που εβγαλα ειχε μια ασφαλεια που οταν την εβγαλα εβλεπα μεσα το φιλτρο,μηπως καθαριζεται και ξαναμπαινει ?

Βεβαια αυτο που εβαλα το καινουργιο ηταν φιξ δεν ανοιγε (chinesse) .

Παντως το παλιο δεν το πεταξα αν παιζει καθαρισμα πειτε μου ,και τα ρημαδια τα σωληνακια μεχρι να βρω το τροπο που βγαινουν τα σημεια με την ασφαλεια γανιασα γιατι δεν ηταν και σηκωμενο το οχημα.

Εγω παλι οσο και αν προσπαθησα δεν τα καταφερα :mad: , οπου και αν τα πατησα δεν βρηκα το σημειο που "ανοιγουν" οι ασφαλειες τους

Μπορεις να δωσεις καμια πληροφορια μπας και το καταφερω και εγω ??

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι οσο και αν προσπαθησα δεν τα καταφερα :mad: , οπου και αν τα πατησα δεν βρηκα το σημειο που "ανοιγουν" οι ασφαλειες τους

Μπορεις να δωσεις καμια πληροφορια μπας και το καταφερω και εγω ??

ΑΝ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΣΤΙΣ ΦΩΤΟ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΧΗ ΕΙΣΟΔΟΥ ΔΙΑΚΡΙΝΕΤΕ ΕΝΑ ΜΠΛΕ ΣΗΜΕΙΟ.

ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΠΑΤΑΣ.

ΣΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΧΡΩΜΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΣΕ ΜΑΥΡΟ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΚΑΛΑ.

(ΣΟΡΡΥ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.