Jump to content
Nosma

Προβλήματα Με Golf 6

Recommended Posts

γρηγορα αντιπροσωπεια ... τυχερουλη....¨Π πλακα κανω...φιλε εχω περασει πολλα..θα στο κανουν παντως μην ανυσηχεις

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση? όταν μου ειχαν δώσει το Σιροκο του τεστ drive ακουγα τον κομπρεσορα να λειτουργεί πολύ χαμηλά. Ειχα την εντύπωση ότι λειτουργουσε γύρω στις 2000 στροφές. Ηταν ιδέα μου?? Γιατι στο δικο μου golf vi 160 ps αρχιζουν τα σφυρίγματα γύρω στις 3000 χιλιάδες. Επειδη το στρώνω δε το εχω ανοιξει παραπάνω. Ο κωδικός κινητηρα ειναι cav οπότε ειναι σίγουρα το 160 ps. Εσεις που τα έχετε καιρό σε τι στροφές περίπου ανοιγει ο κομπρεσορας και σε τι το τούρμπο. Συγνώμη αν κάπου γράφω π.....ριες.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση? όταν μου ειχαν δώσει το Σιροκο του τεστ drive ακουγα τον κομπρεσορα να λειτουργεί πολύ χαμηλά. Ειχα την εντύπωση ότι λειτουργουσε γύρω στις 2000 στροφές. Ηταν ιδέα μου?? Γιατι στο δικο μου golf vi 160 ps αρχιζουν τα σφυρίγματα γύρω στις 3000 χιλιάδες. Επειδη το στρώνω δε το εχω ανοιξει παραπάνω. Ο κωδικός κινητηρα ειναι cav οπότε ειναι σίγουρα το 160 ps. Εσεις που τα έχετε καιρό σε τι στροφές περίπου ανοιγει ο κομπρεσορας και σε τι το τούρμπο. Συγνώμη αν κάπου γράφω π.....ριες.

O κομπρεσορας ανοίγει φύρω στις 1.800 και το turbo γύρω στις 2.500.

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα παντως η σκουριασμενη κουνια εμφανιστηκε σε κατι παραπανω απο 30.000 χλμ

σκουριασμενη κουνια και γω... χαχα... οτι πρεπει για να κοιμαται η κορη μου στα ταξιδια... πλακα πλακα ποσο κοστιζει η αλλαγη του ανταλλακτικου + εργατικα?

και παιδια μην ακουω τωρα ποιο ειναι καλυτερο το 5 αρι η το 6 αρι... ειναι χαζος ο διαξιφισμος. παντα το καινουριο ειναι καλυτερο, καινοτομο...και ας εχω 5 αρι... ας αγαπαμε αυτο που εχουμε και μην βγαζουμε σωνει και καλα τα καινουρια προβληματικα.

Link to comment
Share on other sites

Eγω γιατι δεν ακουω τιποτα????? Λετε να χει προβλημα?

Ακόμη δεν το έστρωσες ρε φίλε καλά καλά. Δεν παίζει να υπάρχει πρόβλημα.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

σκουριασμενη κουνια και γω... χαχα... οτι πρεπει για να κοιμαται η κορη μου στα ταξιδια... πλακα πλακα ποσο κοστιζει η αλλαγη του ανταλλακτικου + εργατικα?

και παιδια μην ακουω τωρα ποιο ειναι καλυτερο το 5 αρι η το 6 αρι... ειναι χαζος ο διαξιφισμος. παντα το καινουριο ειναι καλυτερο, καινοτομο...και ας εχω 5 αρι... ας αγαπαμε αυτο που εχουμε και μην βγαζουμε σωνει και καλα τα καινουρια προβληματικα.

Με αντικατασταση της Ν75 εξαφανισθηκε ο ηχος και μεχρι τωρα που εχω 52.000 δεν εχει εμφναισθει ξανα.Αποτι ξερω εβαλα την αναβαθμισμενη.Ειχαν διαφορες αμφανισιακα παντως.Εγω την αλλαξα εντος εγγυησης αλλα απ'οσο ξερω κανα 30 πρεπει να κοστιζει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω ξερω πως η σκουριασμενη κουνια ειναι αντλια νερου και παι γυρω στο 300αρι!!!και εμενα μου την αλλαξαν στα 15.000 με εγγυηση βεβαιως βεβαιως...

Link to comment
Share on other sites

τωρα τελευταια (τα τελευταια χρονια)καποιοι περιεργοι το λιγοτερο οδηγοι,εχουν την αισθηση οτι το αυτοκινητο τους v-vi πασχει απο καποια δηθεν προβληματα,ηρθε η ωρα να ειπωθει η αληθεια για να σταματησει ολη αυτη η παραφιλολογια.

  • σε οσους εχει συμβει εχοντας ανοιχτο το παραθυρο του οδηγου κατα το 1/3 να ακουμπησουν τον καρπο τους πανω σ'αυτο,για να πεταξουν τη σταχτη απ'το τσιγαρο τους,και αυτο αρχισει να κατεβαινει τουτο δεν ειναι προβλημα αλλα προβλεψη του κατασκευαστη για να σας αναγκασει να πεταξετε το τσιγαρο απ'το χερι,αν επιμεινετε τοτε το παραθυρο με μια ξαφνικη κινηση προς τα πανω θα μαγκωσει το χερι σας ωστε να κοψετε αυτη τη κακια συνηθεια για παντα.
  • για το δηθεν προβλημα με το γραναζι της 2ας τωρα,πολλοι αδαεις οδηγοι εχουν τη κακια συνηθεια εν ετη 2010 να εξακολουθουν να χρησιμοποιουν την αλλαγη 1ης-2ας,ενω γνωριζουν οτι υψηλες ροπες και η μεγαλη ιπποδυναμη του αυτοκινητου τους τους δινει το δικαιωμα να χρησιμοποιουν μια ταχυτητα πανω,δηλαδη 1η-3η η 3η-5η η και 6η γιατι οχι.μ'αυτο το τροπο οχι μονο εξοικονομουμε βενζινη μη ριπαινοντας το περιβαλον,αλλα και εξομοιωνουμε το χειροκινητο κιβωτιο μας με το νεο (ειναι στα σκαρια)dsg3 κιβωτιο της εταιρειας που στηριζεται σ'αυτη την πρωτοποριακη ιδεα.
  • ενα αλλο θεμα που εχει παρεξηγηθει επισης ειναι αυτο της σκουριασμενης κουνιας.ποσοι απο σας ενω το ακουσατε δεν μπηκατε καν στον κοπο να κοιταξετε γυρω σας για να καταλαβετε οτι μολις ειχατε προσπερασει μια παιδικη χαρα.στο πλειστο των περιπτωσεων οπου με πληρη επιταχυνση στις 2500 2700 ακουγετε και ως τσιριγμα,ελαχιστοι απο σας εχουν καταλαβει οτι απλως προκειται για τις τσιριδες των κοριτσιων που με δεος σας βλεπουν να περνατε απο μπροστα τους σαν τον ανεμο.
  • για να μην αναφερθω στις περιπτωσεις των δηθεν βαλβιδων ν75 η ν249 που ριχνουν την αποδοση του κινητηρα,προκειται για εσκεμμενη παραπληροφορηση αφου δεν ειναι βαλβιδες αλλα μικροτσιπ τα οποια παρεμβαινουν το μεν 1ο οταν η εξωτερικη θερμοκρασια ξεπερναει τους 75 βαθμους και το δευτερο οταν η χρηση καγκουροπρογραμματων ανεβασει την ιπποδυναμη πανω απο 249 ιππους.
  • για το δε απιστευτο,τον δηθεν θορυβο που παραγουν τα σινεμπλοκ ειναι να γελαει κανεις.κανενας δεν εχει καταλαβει οτι προκειται απλως για ηχο προειδοποιησης καταστασης οδοστρωματος οπου βασικο σκοπο εχει την μειωση της ταχυτητας μας για την αποφυγη ατυχηματων η και καταπονησης ευαισθητων μερων του αυτοκινητου με οτι αυτο συνεπαγεται.

και επειδη εχουμε και δουλειες ,ειμαστε ετοιμοι να επανελθουμε συντομα οποτε κρινουμε σκοπιμο για να διαλυσουμε τα συννεφα της αγνοιας και προκαταληψης που διακατεχει ενα μερος των συγχρονων οδηγων.

Edit απο Speedy : Το κείμενο άλλαξε διάταξη ωστε να ειναι ευανάγνωστο σε όλους τους χρήστες .

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη φορά δεν είναι ιδέα μου. Το νεο μου γκολφακι φαινεται να εχει ενα βαθουλωματακι σαν σφαιρα απο αεροβολο την οποια δε την προσεξα οταν το παρελαβα. Επίσης φαινεται στην αριστερη πλευρα να έχει εξογκωματακια σαν αυτα που αφήνει ένα πινέλο. Εχετε παρατηρησει κάτι παρόμοιο στα δικα σας? Ξέρω σας πρήζω αλλα αυτη τη φορά δεν ειναι ιδεα μου? Αν παω σε αλλη αντιπροσωπεια της VW απο αυτη που το πηρα θα υπάρχει προβλημα? Λέτε να καλύπτεται απο την εγγυηση? Η μικτη ασφαλεια με καλυπτει σε τέτοια περίπτωση?

Γαμωτο αρχιζει και γινεται κομπλεξ αυτο το πραμα. Το Jetta του 89 που ειχα δε μου δημιουργουσε αυτο το αγχος!!!!

Link to comment
Share on other sites

φίλε μήπως έφαγες καμια πετρούλα στην εθνική γιατί από ότι είπες εκανες αρκετα χλμ για να το δοκιμάσεις-

δεν μπορει θα το είχες δει όταν το παρέλαβες-για τα άλλα που λες από πινέλο δεν μπορώ να φανταστώ τι είναι-

πάντως χαλάρωσε λίγο γιατί έτσι δεν θα το ευχαριστηθείς το αυτοκινητο σου..

ενταξει ψιλοπραγματακια θα έχεις εξωτερικά ,δεν γίνεται αλλίως

Link to comment
Share on other sites

φίλε μήπως έφαγες καμια πετρούλα στην εθνική γιατί από ότι είπες εκανες αρκετα χλμ για να το δοκιμάσεις-

δεν μπορει θα το είχες δει όταν το παρέλαβες-για τα άλλα που λες από πινέλο δεν μπορώ να φανταστώ τι είναι-

πάντως χαλάρωσε λίγο γιατί έτσι δεν θα το ευχαριστηθείς το αυτοκινητο σου..

ενταξει ψιλοπραγματακια θα έχεις εξωτερικά ,δεν γίνεται αλλίως

Ειναι βαθουλωματακι αλλα το χρώμα ειναι αθικτο. Δε νομίζω να εγινε απο πετραδάκι και μάλλον θα το άκουγα αν ήταν έτσι. Τι να πω? Αυτα για το πινελο ειναι σα να βαφεις κάτι και πάνω στο χρώμα να κολλάνε πολυ μικροί κόκκοι άμμου (σε πολύ λίγα σημεία βέβαια)... Να το πάω να το δούνε?? Από την άλλη με κουράζει αυτή η στάση τους που σε κανει να νιωθεις οτι δεν προκειται να βγάλεις ποτε άκρη.

Ειναι να μην παρεις αμαξι που γουσταρεις!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.