Jump to content
Nosma

Προβλήματα Με Golf 6

Recommended Posts

to gti ειναι απαλαγμενο απο προβληματα σασμαν και συμπλεκτη . Αλλα ποναει στη κρεμαγιερα και αυτο ...

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει τρεις ευθυγραμμισεις στο golf VI και ομως οταν οδηγω σε ευθεια κανω μικρα οχταρακια! Τελικα με δουλευουν με την ευθυγραμμιση ή θελω κρεμαγιερα?

Η σωστη ευθυγραμμιση ξεκινα απο τον πισω αξονα.Ετσι σου την εκαναν ή δεν μπηκαν στον κοπο;Επισης εχει ακουστει οτι υπαρχει cd της Vw με παραμετρους ευθυγραμμισης.

Link to comment
Share on other sites

Η σωστη ευθυγραμμιση ξεκινα απο τον πισω αξονα.Ετσι σου την εκαναν ή δεν μπηκαν στον κοπο;Επισης εχει ακουστει οτι υπαρχει cd της Vw με παραμετρους ευθυγραμμισης.

Οπως παρατηρησα μου εκαναν ευθυγραμμιση και στον πισω αξονα.Για CD της VW δεν εχω ακουσει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Οπως παρατηρησα μου εκαναν ευθυγραμμιση και στον πισω αξονα.Για CD της VW δεν εχω ακουσει τιποτα.

Αν εκανες ευθυγραμμιση εξω λιγο χλωμο να εχουν τις παραμετρους ευθυγραμμισης.Οχι οτι αποκλειεται εξω να κανουν καλυτερη ευθυγραμμιση αλλα παλαιοτερα που καποιο μελος ειχε προβλημα με το 6αρι του ειχε αναφερει για ενα τετοιο cd.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανείς που να ακούει κάποιο τρίξιμο (ή παίξιμο πλαστικών) στην κολώνα του οδηγού όταν κινείται με μικρή ταχύτητα και πέφτει έστω και σε μικρές λακούβες?Δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς είναι, και θέλω να πάω στην αντιπροσωπεία να τους το περιγράψω σωστά.GOLF VI 160, μόλις 30 ημερών και 1.000 χλμ

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο αμάξι, ίδια χιλιόμετρα και ίδιες μέρες κατοχής..

Το σπαστικό τρίξιμο είναι από την γωνία της ρημάδας της ταπετσαρίας

του οδηγού που ακουμπάει στην λαμαρίνα της πόρτας..

Μόλις αξιωθώ να πάρω ένα σπρέυ σιλικόνης με σωληνάκι όμως και ρίξω

θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα.

Το κορυφαίο είναι όταν έχει ζέστη και χτυπάει ο ήλιος αυτή την πόρτα

ακούς το τσικ τσικ και με ακίνητο αμάξι καθώς διαστέλεται η ταπετσαρία...

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον δεν είμαι τρελός, κάτι είναι και αυτό.Υπάρχει κανείς που να έχει λύσει αυτό το πρόβλημα?εάν ναι με ποιον τρόπο?Ποια η αντιμετώπιση του από τις αντιπροσωπείες?

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον δεν είμαι τρελός, κάτι είναι και αυτό.Υπάρχει κανείς που να έχει λύσει αυτό το πρόβλημα?εάν ναι με ποιον τρόπο?Ποια η αντιμετώπιση του από τις αντιπροσωπείες?

Δες εδώ http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=30281&st=40

Link to comment
Share on other sites

Θάνο, κάπου έγραψες για ένα ρελέ τάσης. Τι είναι αυτό?

Φιλε αυριο εχω συνεργειο κρεμαγιερα ,κομπρεσορα και κατι αλλα και το προβλημα του ρελε..ολα εγγυηση ...θα σε μεταφερω ακριβως τι ειναι...παντως στο vag com εγραφε κατι για αδυναμια τροφοδοτησης κτλ..με σωστη ταση κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει τρεις ευθυγραμμισεις στο golf VI και ομως οταν οδηγω σε ευθεια κανω μικρα οχταρακια! Τελικα με δουλευουν με την ευθυγραμμιση ή θελω κρεμαγιερα?

Φαίνεται ότι υπάρχει πρόβλημα με τις κρεμαγιέρες σε κάποια παρτίδα παραγωγής.

Δεν είναι η πρώτη ούτε η δεύτερη φορά που εμφανίζεται.

Δυστυχώς ή ευτυχώς, οι αυτοκινητοβιομηχανίες έχουν υποκατασκευαστές με αποτέλεσμα να λούζονται

και τα δικά τους λάθη.

Αν η αντιπροσωπεία έχει διαγνώσει κρεμαγιέρα, τότε είναι καλό να την αλλάξετε τάχιστα γιατί είναι πολύ σημαντικό το πρόβλημα

σε ένα τόσο ζωτικό σύστημα του αυτοκινήτου.

Όταν με το καλό αντικατασταθεί, ελέγξτε για τα ίδια συμπτώματα. Γιατί υπάρχουν μερικά άσχημα ενδεχόμενα ακόμα κι επειδή

αφορούν το σύστημα οδήγησης, είναι πολύ σημαντικό να αποκατασταθούν όλα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω σας εχω πει ειμαι διαθεσιμος για συναντηση θεςςαλ να τα πουμε απο κοντα ειδικα με κατοχους 6 ...υπαρχει θεμα με τις κρεμαργιερες ..πως να το κανουμε εχω οδηγησει και αλλα αυτοκινητα 6 αρια και ο ιδιοκτητης δεν καταλαβαινει οτι εχει προβλημα ενω εχει.

Το ιδιο με το κομπρεσορα (ο ηχος κουνιας εχει 2 εκδοχα εφοσον υπαρχει ενα να μην συμβαινει τιποτα και 2 να εχει χασει το αμαξι σπιρταδα πολυ στα χαμηλα) το ιδιο με τα σασμαν το ιδιο με τα δικσο πλατο. Φιλος εδω απο το φορουμ το αλλαξε και παλι εχει προβλημα οπως με ενημερωσε .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν νιώθω κανένα θέμα με την κρεμαγιέρα, ούτε με το σασμάν (πέρα από το θεμα με τις καρφωτές αλλαγές), ούτε και με τον κομπρέσσορα.

Δηλαδή, το αμάξι στρίβει εκπληκτικά και χωρίς μπόσικα στο τιμόνι, το σασμάν είναι πολύ γλυκό στις αλλαγές (αν και θα αλλάξω βαλβολίνες) και το μοτέρ αποδίδει μια χαρά, κυρίως επειδή παντού και πάντα είναι γρήγορο, συγκρινόμενο με αντίστοιχα άλλα αυτοκίνητα.

Ή εγώ τώρα είμαι στραβός και δεν καταλαβαίνω, ή το αμάξι μοιάζει να είναι οκ. Αψυχολόγητα τα Golf.

Edited by Katana
Link to comment
Share on other sites

φτου φτου φιλε...!!! μακαρι να ιεναι παντα ετσι και ακου κατι..τις βαλβολινες να μην τις αλλαξεις .Ειναι εξαιρετικες .Και αν υπαρχει λογος να αλλαξεις τοτε βαλε τις εργοστασιακες... εγω μιλησα με μηχανικο ο οποιος δoυλευε σε μαγαζι μονο με σασμαν και το ξερει απεξω το δικο μας το 6αρι. Απλα να τους πεις να σου βαλουν οσο ποιο πολυ γινεται.

Μια μεγαλη παρτιδα κρεμαργιερων βγηκε προβληματικη ,και στο λεω επειδη εχω δει αρκετα 6αρια και σιροκο να τις αλλαζουν και μανδυλα και ετεα και παζαροπουλο

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω σας εχω πει ειμαι διαθεσιμος για συναντηση θεςςαλ να τα πουμε απο κοντα ειδικα με κατοχους 6 ...υπαρχει θεμα με τις κρεμαργιερες ..πως να το κανουμε εχω οδηγησει και αλλα αυτοκινητα 6 αρια και ο ιδιοκτητης δεν καταλαβαινει οτι εχει προβλημα ενω εχει.

Το ιδιο με το κομπρεσορα (ο ηχος κουνιας εχει 2 εκδοχα εφοσον υπαρχει ενα να μην συμβαινει τιποτα και 2 να εχει χασει το αμαξι σπιρταδα πολυ στα χαμηλα) το ιδιο με τα σασμαν το ιδιο με τα δικσο πλατο. Φιλος εδω απο το φορουμ το αλλαξε και παλι εχει προβλημα οπως με ενημερωσε .

Αν κανονιστει τιποτα για Θεσ/νικη ειμαι κι εγω μεσα. Να τα πουμε απο κοντα -βασικα δεν εχω καταλαβει ακριβως το προβλημα με την κρεμαγιερα 7 το σασμαν..

Link to comment
Share on other sites

φτου φτου φιλε...!!! μακαρι να ιεναι παντα ετσι και ακου κατι..τις βαλβολινες να μην τις αλλαξεις .Ειναι εξαιρετικες .Και αν υπαρχει λογος να αλλαξεις τοτε βαλε τις εργοστασιακες... εγω μιλησα με μηχανικο ο οποιος δoυλευε σε μαγαζι μονο με σασμαν και το ξερει απεξω το δικο μας το 6αρι. Απλα να τους πεις να σου βαλουν οσο ποιο πολυ γινεται.

Μια μεγαλη παρτιδα κρεμαργιερων βγηκε προβληματικη ,και στο λεω επειδη εχω δει αρκετα 6αρια και σιροκο να τις αλλαζουν και μανδυλα και ετεα και παζαροπουλο

Συμπάσχω μαζί σου Θάνο, έχεις τραβήξει τα πάνδεινα με το Golf και σέβομαι τις γνώσεις/απόψεις σου.

Απλά έλεγα να βάλω πιο ''χοντρές'' βαλβολίνες, λόγω των κακών συνηθειών μου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ειμαι εδω και παλι ....μετα απο 1 χρονο ,χιλιαδες ωρες διαβασματος για να μπορω να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας.

Εχουμε και λεμε Αλλαγη δικσο πλατο συμπλεκτη,κρεμαργιερα,επαναρυθμιση σασμαν 2 φορες, και τελος αλλαγη αντλιας νερου (?) και μαλλον ενα αλλο εξαρτημα στον κομπρεσσορα...

Ολα εγγυηση ,με πολυ κοπο πολλα εξοδα σε βενζινες αλλα πολυ πεισμα και πιστη . Μετα απο ολα αυτα εχω ενα να πω μετα απο 100 κμ μετα την αλλαγη της κρεμαργιερας... το τιμονι που εχω τωρα δεν εχει καμια σχεση με αυτο που ειχα ειναι βαρυ (σαν του Α3) και ακριβες σαν ξυραφι δεν εχει το κολλημα με τα δοντι απου εκανε το παλιο και στα πολλα χιλιομετρα ειναι βαρυ 3-4 φορες περισσοτερο σε σχχεση με το παλιο μου . θα παρω να ρωτησω γιατι τετοια διαφορα απαιτω να μαθω . Εκει που ηθελα να το πουλησω οχι γιατι ειχε καποιο εμφανη προβλημα απλα γιατι η ποιοτητα των μηχανικων του μερων ηταν για τα μπαζα και η αισσθηση κυριως ,αλλαξα γνωμη . Επιτελους καινουριο αυτοκινητο μετα απο 1 χρονο!!! Νομιζω οτι ζω ενα ονειρο με το τιμονι ,το σασμαν και την επαφη πλεον με το δρομο. Πρεπει να ειχα και προβλημα ευθυγραμισης μεγαλο 2-3 ατομα με ειχαν ρωτησει πως παταει ετσι το αμαξι νομιζαν οτι εβλεπαν κατι λαθος αλλα ελεεγαν μπορει να φενεται και ετσι ,και ετσι ηταν εκει που το αμαξι εχανε πατημα στα 80 κμ τωρα το χανει στα 100 περιπου...δεν χορταινα να κανω δοκιμαστικες εχθες. Οσο για την λειτουργια του κομπρεσσορα καταλαβα μια μικρη επαναπροσαρμογη του κινητητρα μετα απο 100 κμ (ειναι νορμαλ αυτο) γιατι στην αρχη ισως να ηταν λιγο ποιο αργο και μετα ετσρωσε σταδιακα. Τωρα ακουγεται αλλλιως ο κομπρεσσορας ακουω ενα ΠΠΠΣΣΣΣΣ στεγνο και μικρο οταν μπαινει για λειτουργια. Η ταλαιπωρια μου παιδια ενα χρονο ηταν οδυσεια !! Τελςο καλο ολα καλα...και ενα μαθημα που πηρα... ΠΟΤΕ vw πριν κλεισει χρονο...τα ιδια με τα tsi 1.2...που τα φορτωνουν σε γερανους επειδη σβηνουν κατα εκατονταδες..(δειτε το θεμα στο Polo thread) .

Φιλε katana ,το ρωτησα αυτο που μου ειπες σε αρχιμαστορα και μου ειπε "δυστηχως το σασμαν δεν ειναι για να το πονας ,εκ κατασκευης ειναι ευαισθητο οτι βαλβολινη και να χρησιμοποιηθει ,η γνωμη μου ειναι καλυτερα ας κρατησει τις εργοστασιακες καια ς βαλει οσο ποιο πολυ γινεται μεσα" Σε μεταφερω ακριβως. Δοκιμασ ενα κανεις τα ιδια σε ενα Gti να δεις εκει οτι υπαρχει μηχανικη προνοηση για κακη χρηση και το σασμαν δεν ξερω αλλα συμπεριφέρεται αψογα ..

Link to comment
Share on other sites

Nαι, στο θέμα του σασμάν έχεις μάλλον δίκιο.

Φίλε Θάνο, εύχομαι να σου πάνε όλα καλά πλέον.

Αντλία νερού άλλαξες γιατί έκανε τον γνωστό ήχο ή προληπτικά?Το αμάξι δεν έχασε δύναμη και ζωντάνια, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω σας εχω πει ειμαι διαθεσιμος για συναντηση θεςςαλ να τα πουμε απο κοντα ειδικα με κατοχους 6 ...υπαρχει θεμα με τις κρεμαργιερες ..πως να το κανουμε εχω οδηγησει και αλλα αυτοκινητα 6 αρια και ο ιδιοκτητης δεν καταλαβαινει οτι εχει προβλημα ενω εχει.

Το ιδιο με το κομπρεσορα (ο ηχος κουνιας εχει 2 εκδοχα εφοσον υπαρχει ενα να μην συμβαινει τιποτα και 2 να εχει χασει το αμαξι σπιρταδα πολυ στα χαμηλα) το ιδιο με τα σασμαν το ιδιο με τα δικσο πλατο. Φιλος εδω απο το φορουμ το αλλαξε και παλι εχει προβλημα οπως με ενημερωσε .

σε περιμενουμε στα επομενα meeting

τον Dr πως θα γινει να φερουμε ?

ΥΓ καιρος να χαρεις το GOLF σου πλεον κ πιστεψε με θα το χαρεις

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

Nαι, στο θέμα του σασμάν έχεις μάλλον δίκιο.

Φίλε Θάνο, εύχομαι να σου πάνε όλα καλά πλέον.

Αντλία νερού άλλαξες γιατί έκανε τον γνωστό ήχο ή προληπτικά?Το αμάξι δεν έχασε δύναμη και ζωντάνια, σωστά?

Κοιτα οπως ειπα εχω ακομα μια υπονοια οτι ειναι λιγακι ποιο αργο αλλα μπορει να ειναι υπονοια...Εχει ακουστει κατι τετοιο ? Γιατι δεν ξερω κατι.Θα προσπαθησω συντομα να βρω να Logaro τον εγκεφαλο να δω πιεσεις.

Πολυ ευχαριστως να ερθω στο meeting !! Υπαρχει καποια λιστα ενημερωσης ωστε να με ειδοποιειτε γιατι μπαινω για λιγο γενικως στο φορουμ ..οπως λεει και ο φιλος Kans 2-3 ποστ ποιο πριν αν γινει κατι ειμαστε μεσα

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα οπως ειπα εχω ακομα μια υπονοια οτι ειναι λιγακι ποιο αργο αλλα μπορει να ειναι υπονοια...Εχει ακουστει κατι τετοιο ? Γιατι δεν ξερω κατι.Θα προσπαθησω συντομα να βρω να Logaro τον εγκεφαλο να δω πιεσεις.

Πολυ ευχαριστως να ερθω στο meeting !! Υπαρχει καποια λιστα ενημερωσης ωστε να με ειδοποιειτε γιατι μπαινω για λιγο γενικως στο φορουμ ..οπως λεει και ο φιλος Kans 2-3 ποστ ποιο πριν αν γινει κατι ειμαστε μεσα

OFF TOPIC

1 υπαρχει αναλογο section στο Forum VW Club Μέλη-Meetings Events http://www.vwclub.gr...php?showforum=7

2. αποστελλεται email στον λογαριασμο σου

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.