Jump to content
css03038

Αντικατάσταση Απλού Κλειδιού

Recommended Posts

Γεια σε όλους! Όπως αναφέρω πιο πάνω το how to αναφέρεται για την αγορά ενός νέου άκοφτου κλειδιού χωρίς immo και φυσικά χωρίς να χρειάζεται κωδικοποίηση κλειδιού. Το προϊόν είναι απο την saveltrade και αναφέρεται στον τηλεχειρισμό ηλεκτρομαγνητικών κλειδαριών με κλειδί τύπου vw-look. Παρακάτω παρουσιάζεται μόνο ο τρόπος δημιουργίας κλειδιού και όχι ο τρόπος εγκατάστασης του συστήματος. Αναφέρω την διαδικασία πρώτα γραπτά και μετά επισυνάπτω την διαδικασία με φωτογραφίες.

1:Ανοίγουμε το παλιό κλειδί και με ενα αιχμηρό αντικείμενο βγάζουμε το τσιπάκι για το immo.

2:Ανοίγουμε το καινούριο κλειδί ξεβιδώνοντας τις δύο βίδες που βρίσκονται κάτω από την θέση που έχει το κλειδί για τι σήμα.

3:Αφου ξεβιδώσουμε τις βίδες δεν αφήνουμε το πλαστικό αλλά το κρατάμε σφιχτά και το αφήνουμε σιγά σιγά και ακολουθούμε την φορά με την οποία θα κινηθεί το καπάκι(δεξιόστροφα).

4:Αφού το ανοίξουμε βλέπουμε την θήκη που έχει για το τσιπάκι. Η θήκη είναι λίγο μεγαλύτερη από το τσιπάκι οπότε το στεροποιούμε εκεί με κάποιον τρόπο (εγώ έβαλα μια ταινία διπλής όψης).

5:Ξανακουμπώνουμε το καπάκι ακολουθώντας την αντιθέτη φορά τώρα (αριστερόστροφα), και βιδώνουμε τις 2 βίδες.

6:Βγάζουμε το σηματάκι από το προηγούμενο σήμα προσεχτικά για να μην στραβώσει γιατί είναι μεταλικό (εγώ το έβγαλα με σουγιά αλλά όχι απλώς σηκώνοντάς το,αλλά κόβοντας στην ουσία με τον σουγιά την κόλα που είναι ανάμεσα στο σήμα και το πλαστικό).

7:Κολάμε το σηματάκι πάνω στο νέο κλειδί.

8:Σέ έναν κλειδαρά κόβουμε το κλειδί και έτοιμο!

Εγώ βέβαια αντιμετώπισα ένα πρόβλημα γιατί οι λάμες που είχαν τα κλειδιά πάνω δεν κάναν για golf iv και πήρα έξτρα λάμες. Οπότε το πρόβλημα ήταν να ξεβιδώσω τις παλιές λάμες και να περάσω τις καινούριες όμως δεν ξεβίδωναν με τίποτα και πήγα σε ανορθόδοξους τρόπους....

Ευχαριστώ πάρα πολύ τον archon_rc χωρίς τον οποίο δεν θα μπορούσα να φτιάξω το κλειδί αλλά και ούτε να φτιάξω αυτό το How to.

Υ.Γ. Δεν ξέρω γιατί αλλά οι φωτογραφίες δεν μπήκαν με την σειρά.Πάντως πάνω σε κάθε φώτο έχει νούμερο για να δείτε την σειρά.

post-3817-125984998536_thumb.jpg

post-3817-125984998948_thumb.jpg

post-3817-125984999402_thumb.jpg

post-3817-125985000099_thumb.jpg

post-3817-125985001265_thumb.jpg

post-3817-125985002403_thumb.jpg

post-3817-125985003347_thumb.jpg

post-3817-125985004479_thumb.jpg

post-3817-125985005702_thumb.jpg

Edited by css03038
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου όλος τυχαία πριν ούτε μια βδομάδα έκανα ακριβώς το ίδιο και μάλιστα με το συγκεκριμένο χειριστήριο επίσης! πολύ καλές οι οδηγίες σου, η μονη διαφορα είναι ότι έβαλα το τσιπάκι του immo με μια σταγόνα κολλα δυνατή. και επίσης ψάχνω ένα σηματάκι vw γιατί το προηγούμενο κλειδί ήταν διαφορετικό από το δικό σου και δεν είχε αλλα δεν ξέρω που να βρω... ;)

από κόστος για να ξέρουν και άλλοι ποσο περίπου θα κοστίσει να συμπληρώσω είναι 15-20 το χειριστήριο και αλλα 20 μου πήρε ο κλειδαράς να χαράξει την λαμα.

για το πρόβλημα να βγάλεις-βάλεις τις λάμες είχα το ίδιο πρόβλημα ακριβώς, στο τέλος βγήκε, και σιδηρόστοκος σε συνδυασμό με τις βίδες (οι οποιες δεν βιδώνουν κανονικά απλά το κρατάνε) έτσι δεν πρόκειται να φύγει ποτε και ούτε κουνάει η λαμα με τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς έκανα και εγώ για τις λάμες! Όσο για το τσιπ αυτό ακριβώς θα έκανα και εγώ αλλά μετά σκεφτηκα μήπως γίνει τίποτα με το χειριστήριο και θα δυσκολευτώ να το αφαιρέσω. Οπότε κατέληξα στην ταινία διπλής όψης.

Το κόστος το δικό μου ήταν:

50 ευρώ το όλο σύστημα

4 ευρώ η έξτρα λάμα

5 ευρώ ο κλειδαράς για την χάραξη

Τοποθέτηση του όλου συστήματος δεν έχω κάνει ακόμη αλλά για συναγερμό που ρώτησα είναι κάπου στα 50 ευρώ οπότε για το παραπάνω σύστημα υποθέτω κα΄που στα 20 καθώς δεν έχει ουτε την σειρήνα του συναγερμού ούτε τους αισθητήρες.Απλά είναι η σωστή σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ μαζί με συναγερμό τα είχα πάρει τα χειριστήρια νομίζω 65 τον είχα πάρει, αλλα δεν τον έχω βάλει ακόμα, 70 ευρώ μου ζήτησαν να τον τοποθετήσουν. αλλα και οποιος θέλει απλά να αλλάξει στυλ στο κλειδί με 15-20 ευρώ παίρνει απλά ένα χειριστήριο υπάρχουν διαφορα χειριστήρια.. 5 ευρώ μονο ο κλειδαράς? εμενα γιατί μου πήρε 20? <_< επίσης μου είπε αν θέλω να του πάρο και το τσιπάκι του immo και να μου αντιγράψει ένα ίδιο για να έχω και τα 2 κλειδιά.. δεν ξέρω κόστος για αυτό γιατί τελικά έβαλα από το άλλο κλειδί.

έχει κανεις ιδέα από που μπορώ να βρω ένα σηματάκι vw για το νέο χειριστήριο? δεν μπορώ με τίποτα να σκεφτώ κάτι.....

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ το πρώτο που σκέφτηκα για το σηματάκι πριν σκεφτώ να το ξεκολήσω από το άλλο κλειδί ήταν να τυπώσω από εκτυπωτή ένα σηματάκι σε πλαστικοποιημένο χαρτί και να βάλω από πάνω του εκείνο το χοντρό διάφανο πλαστικό που σου είχε το κλειδάκι. Πιστεύω είναι η καλύτερη λύση και τελείως οικονομική.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν και γω μόλις έβγαλα το σηματάκι που είχα βάλει, εκτύπωσα ένα μαύρο σήμα το έκοψα, έβαλα από πάνω ζελατοταινία και το κόλησα....Βγήκε φοβερό....!

post-3817-12598589866_thumb.jpg

Edited by css03038
Link to comment
Share on other sites

ωραίο φαίνεται να βγήκε... αλλα ποιο διάφανο πλαστικό που είχε πάνω λες? δεν θυμάμαι να είχε κάτι... επίσης μήπως το κόλλησες ανάποδα το σηματάκι? <_<

Link to comment
Share on other sites

Είχε μέσα σε μένα το κλειδάκι ενα πλαστικό διάφανο στρογγυλό στην θέση που είναι για το σήμα. Επίσης δεν ξέρω αν το κόλησα ανάποδα αλλά σκεφτηκα πως θα είναι το κλειδί αν κρέμεται από μπρελόκ. Ωστόσο τώρα που το έκανα με το εκτυπωμένο σηματάκι δεν έβαλα το πλαστικό που αναφέρω αλλά μόνο το τύλιξα με ζελατοταινία και το κόλησα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν και γω μόλις έβγαλα το σηματάκι που είχα βάλει, εκτύπωσα ένα μαύρο σήμα το έκοψα, έβαλα από πάνω ζελατοταινία και το κόλησα....Βγήκε φοβερό....!

Ωραιος!Μου εβαλες τζινιες τωρα για τα κλειδια του corrado!

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει περίπτωση κοδικοποίησης ετσι ώστε να ανοιγουν οι πόρτες με τηλεχειρισμό ή δεν παιζει να γίνει κατι τετοιο?

Το πακέτο έχει και εγκέφαλο και 2 κλειδιά.Εγώ έδειξα πως γίνεται το κλειδί.Τον εγκέφαλο τον έχω σπιτι και δεν τον έχω τοποθετήσει ακόμη.Πρέπει να πάω σε ηλεκτρολόγο.Δεν θέλει καμία κωδικοποίηση,απλά τοποθέτηση.Είναι ακριβώς σαν συναγερμός αλλά δεν έχει σειρήνα και αισθήτηρες.Απλά κλειδώνεις ξεκλειδώνεις και έχει και 1 ελεύθερο κανάλι για παράθυρα ή οροφή ή κάτι άλλο.

http://www.saveltrade.gr/prd_details.php?id=41

Link to comment
Share on other sites

Το πακέτο έχει και εγκέφαλο και 2 κλειδιά.Εγώ έδειξα πως γίνεται το κλειδί.Τον εγκέφαλο τον έχω σπιτι και δεν τον έχω τοποθετήσει ακόμη.Πρέπει να πάω σε ηλεκτρολόγο.Δεν θέλει καμία κωδικοποίηση,απλά τοποθέτηση.Είναι ακριβώς σαν συναγερμός αλλά δεν έχει σειρήνα και αισθήτηρες.Απλά κλειδώνεις ξεκλειδώνεις και έχει και 1 ελεύθερο κανάλι για παράθυρα ή οροφή ή κάτι άλλο.

http://www.saveltrade.gr/prd_details.php?id=41

ξερεις αν συνδεεται πανω σε αυτο και ο συναγερμός που ήδη έχω τοτε?

δεν το έχω ψάξει πολυ το ολο θέμα απλα το έχω κάψα απο τοτε που πηρα το αμάξι:/

Link to comment
Share on other sites

Βασικα για μενα εφόσον έχεις συναγερμό δεν βρίσκω λόγο να το κάνεις εκτός την ομορφιά του κλειδιού! Αν τελικά είναι γιαυτό τον λόγο (για ομορφιά) πάρε ένα κλειδί μόνο που νομίζω πως κοστίζει 18 ευρώ και είσαι ο.κ.Θα έχεις και τον συναγερμό και το κλειδί χωρίς περαιτέρω διαδικασία.Απλά δεν θα δουλεύουν τα κουμπιά από το κειδί!

Πάντως στην σελίδα λέει πως συνεργάζεται με συναγερμό χωρίς πρόβλημα.Αν θες πάρτους ένα τηλέφωνο και ρώτησε τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Μη κολλήσετε σε καμία περίπτωση το τσιπακι όυτε με μισή σταγόνα κόλλα. Το συγκεκριμμένο τηλεχειριστήριο αργά ή γρήγορα θα χρειαστεί αντικατάσταση (πωλείται από το saveltrade σαν ανταλλακτικό για 18 νομίζω ευρώ) κ όταν θα πατε να βγάλετε το τσιπακι για να το βάλετε στο καινούργιο είναι πιθανό να σπάσει σε κομμάτια (είναι σαν πολύ πολύ λεπτό γυαλί). Φυσικά για να σας το λέω το έχω πάθειnew_lol.gif. Το είπα κ στον φίλο ccs03038, προσοχή στις πτώσεις, είναι αρκετά ευθραυστος ο μηχανισμός με το κουμπάκι κ το ελατήριο κ γενικά μην παίζετε με το κλειδί ανοιξε/κλείσε κτλ. Κατα τα άλλα είναι μια πολύ καλή αγορά για αυτούς που δεν έχουν τηλεχειρισμό ειδικά για τέτοια τιμή. Μη νομίζετε ότι δεν είναι καλής ποιότητας επειδή λέω τα παραπάνω, έχω δει κ εργοστασιακά κλειδιά να σπάνε από μία απλή πτώση. Σα feeling στο χέρι κ στο look είναι κορυφαίο. Ωραίος οδηγός φίλε Μπράβο!

Επίσης να προσθέσω ότι το τσιπάκι βγαίνει αρκετά εύκολα κ από το δεύτερο εργοστασιακό κλειδι που αρχικά φαίνεται αρκετά δύσκολο να ανοίξει, αλλά με λίγη προσπάθεια ανοίγει κ μάλιστα μετά κουμπώνει πάλι κανονικά.

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

σωστός δίκιο έχεις, εγώ βεβαια ήδη το έχω κολλήσει με κολλα αλλα θα δούμε τώρα...

συμφωνώ όμως είναι αρκετά καλο για αλλαγή του εργοστασιακού κλειδιού και είναι αρκετά καλής ποιότητας θα έλεγα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά και χρήσιμο how to !! Είδα στο site της εταιρίας που αναφέρεις για σκέτο κλειδί , γιατί το δικό μου από την χρήση έχει χάσει αυτό το ματ που είχε ,και είδα ότι η πρώτη φωτογραφία με την τελευταία έχουν μια διαφορά , το χρώμιο γύρω γύρω ... http://www.saveltrade.gr/prd_details.php?id=151&cybe= , γνωρίζεις κάτι γι αυτό ? Θα ήθελα να κάνω τράμπα το τσιπακι και το ιμομπιλαιζερ από το ήδη υπάρχον πτυσσόμενο κλειδί και το μόνο που θα θέλει μετά είναι κόψιμο η νέα λάμα ... θα μπορώ να αφαιρέσω το τσιπάκι από το νέο και να βάλω το παλιό πάνω ή σπάσω πρώτα το κλειδί και μετά θα βγάλω το νέο τσιπάκι ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά !

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά και χρήσιμο how to !! Είδα στο site της εταιρίας που αναφέρεις για σκέτο κλειδί , γιατί το δικό μου από την χρήση έχει χάσει αυτό το ματ που είχε ,και είδα ότι η πρώτη φωτογραφία με την τελευταία έχουν μια διαφορά , το χρώμιο γύρω γύρω ... http://www.saveltrade.gr/prd_details.php?id=151&cybe= , γνωρίζεις κάτι γι αυτό ? Θα ήθελα να κάνω τράμπα το τσιπακι και το ιμομπιλαιζερ από το ήδη υπάρχον πτυσσόμενο κλειδί και το μόνο που θα θέλει μετά είναι κόψιμο η νέα λάμα ... θα μπορώ να αφαιρέσω το τσιπάκι από το νέο και να βάλω το παλιό πάνω ή σπάσω πρώτα το κλειδί και μετά θα βγάλω το νέο τσιπάκι ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά !

όχι είναι λάθος του καταστήματος με τις φωτογραφίες. το κλειδί για το οποιο αναφέρεται είναι αυτό της πρώτης φωτογραφίας, βεβαια αν θέλεις μπορείς να τους το διευκρινίσεις για να είσαι σίγουρος ότι θα πάρεις το σωστό χειριστήριο.

στο δεύτερο ερώτημα μπερδεύτηκα λίγο. ότι κατάλαβα θα απαντήσω. το τηλεχειριστήριο που θα πάρεις δεν έχει τσιπάκι, θα πρέπει να βγάλεις από το κλειδί που έχεις τώρα και να το βάλεις εκεί (ανοίγεις το κλειδί και έχει θέση μέσα). επίσης έχει μια λάμα άκοπη την οποια όμως πρόσεξε γιατί υπάρχει περίπτωση να χρειαστείς άλλη ανάλογα με το κλειδί σου, οποτε παραγγέλνεις μια κοστίζει νομίζω 4 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

προσοχή στις πτώσεις, είναι αρκετά ευθραυστος ο μηχανισμός με το κουμπάκι κ το ελατήριο κ γενικά μην παίζετε με το κλειδί ανοιξε/κλείσε κτλ. Κατα τα άλλα είναι μια πολύ καλή αγορά για αυτούς που δεν έχουν τηλεχειρισμό ειδικά για τέτοια τιμή. Μη νομίζετε ότι δεν είναι καλής ποιότητας επειδή λέω τα παραπάνω, έχω δει κ εργοστασιακά κλειδιά να σπάνε από μία απλή πτώση. Σα feeling στο χέρι κ στο look είναι κορυφαίο. Ωραίος οδηγός φίλε Μπράβο!

μου ήρθε μια άλλη πατεντα...αν παρουμε απο ebay.de κλειδί original vw και βγαλουμε τα ηλεκτρονικα που εχει μεσα και τοποθετήσουμε τα "μουφα" salve, θα δουλευει κανονικα λογικα και δεν θα ειναι και ευθραφστο ετσι?

Link to comment
Share on other sites

μου ήρθε μια άλλη πατεντα...αν παρουμε απο ebay.de κλειδί original vw και βγαλουμε τα ηλεκτρονικα που εχει μεσα και τοποθετήσουμε τα "μουφα" salve, θα δουλευει κανονικα λογικα και δεν θα ειναι και ευθραφστο ετσι?

Μπορεί και να γίνετα αλλά αν δεν ταιριάζουν τα ηλεκτρικά τι γίνεται; Μπορεί το ένα κλειδί να είναι πιο χοντρό από το άλλο και να έχουν διαφορετικό μέγεθος τα ηλεκτρικά...Οπότε πάμε στην απλή λύση,κολάμε και ένα σηματάκι πάνω και είμαστε μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Τετοιο κλειδι που μπορω να βρω?

http://shop.ebay.com/i.html?Make=Volkswagen&rt=nc&LH_BIN=1&_nkw=vw+key&_dmpt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&_trksid=p3286.c0.m301

Κοίταξε ο πωλητής που θα επιλέξεις να έχει από 99.8 % έως 100% Positive feedback και να είναι Top-rated seller , για να μην κλαίς τα χρήματα εάν τύχει κάτι !

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αγορασα ενα κλειδι απο golf 4 απο το ebay και περιμενω να μου ερθει!Ερχετε κομπλε με το τσιπακι για προγραμματισμο του immobilizer-το μηχανισμο για τον τηλεχειρισμο και ακοπο κλειδι!Εγω στο αμαξι τηλεχειρισμο δεν εχω(δηλαδη ηλεκτρομαγνητικες κλειδαριες).. εχω aftermarket συναγερμο!Γινετε καπως να ανοιγω κλεινω το αμαξι απο τα κουμπια?Σκεφτομουν να κανω πατεντα να βγαλω το μηχανισμο απο το χειριστιριο του συναγερμου μου και να τον βαλω στο κλειδι για να το κανω να λειτουργησει!Τι λετε?Θα δουλεψει?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.