Jump to content
css03038

Αντικατάσταση Απλού Κλειδιού

Recommended Posts

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στον Γιάννη για όλη την αναλυτική επεξήγηση! Εγώ δεν το έχω καθόλου με αυτά αλλά πιστεύω ότι μπορεί να φανεί χρήσιμο!
Γιάννη, εμένα έχει συναγερμό ΜΕΤΑ από αντιπρόσωπο όταν το πήρα, θα λειτουργεί και αυτό με τα κουμπιά στο αναδιπλούμενο κλειδί, δηλαδή να καταργήσω το έξτρα χειριστήριο συναγερμού;
Το Golf είναι του 2002, οπότε έχεις εικόνα τι λειτουργίες θα μπορούσε να δώσει η παραπάνω μετατροπή; Επειδή κάτι ανέφερες ότι μπορεί να γίνει πιο σύνθετο συνδέοντας καλώδια και αισθητήρες για συναγερμό, λόγω ανεπαρκών γνώσεων μου μπορείς να δώσεις κάποια επιπλέον επεξήγηση, πχ στο δικό μου με ΜΕΤΑ συναγερμό μπορεί να γίνει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , gousias said:

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στον Γιάννη για όλη την αναλυτική επεξήγηση! Εγώ δεν το έχω καθόλου με αυτά αλλά πιστεύω ότι μπορεί να φανεί χρήσιμο!
Γιάννη, εμένα έχει συναγερμό ΜΕΤΑ από αντιπρόσωπο όταν το πήρα, θα λειτουργεί και αυτό με τα κουμπιά στο αναδιπλούμενο κλειδί, δηλαδή να καταργήσω το έξτρα χειριστήριο συναγερμού;
Το Golf είναι του 2002, οπότε έχεις εικόνα τι λειτουργίες θα μπορούσε να δώσει η παραπάνω μετατροπή; Επειδή κάτι ανέφερες ότι μπορεί να γίνει πιο σύνθετο συνδέοντας καλώδια και αισθητήρες για συναγερμό, λόγω ανεπαρκών γνώσεων μου μπορείς να δώσεις κάποια επιπλέον επεξήγηση, πχ στο δικό μου με ΜΕΤΑ συναγερμό μπορεί να γίνει κάτι;

Η κεντρική μονάδα CCM (που έχει 2 φίσες) μπορεί να έχει τον δικό της συναγερμό όπως ερχόταν από το εργοστάσιο χωρίς να μπλέκεις τον META .

https://www.youtube.com/watch?v=6zZj9eI6Dtc

Αλλα αυτό χρειάζεται αρκετή δουλίτσα για να γίνει σωστά(να κατεβάσεις ουρανό να περάσεις καλωδιώσεις με τους αισθητήρες,διακόπτες κ.α )

 

Τώρα όμως επειδή βρισκόμαστε στην χώρα της πατέντας υπάρχει περίπτωση να μπορείς να συνδέσεις τον συναγερμό ΜΕΤΑ με την μονάδα του αυτοκινήτου έτσι ώστε να μην χρειάζεσαι το κλειδί του συναγερμού ΜΕΤΑ ,αλλά κάθε φορά που θα κλειδώνεις το αυτοκίνητο(με το αναδιπλούμενο κλειδί) θα μπαίνει και ο συναγερμός και αντίστοιχα όταν θα ξεκλειδώνεις θα απενεργοποιείται.

 

Και ίσως μπορούμε να κάνουμε και εκεί μια πατέντα να βάλουμε μέσα στο κύκλωμα και τον εργοστασιακό διακόπτη,ο οποίος κάθε φορά που τον πατάς απενεργοποιείται ο συναγερμός.

s-l225.jpg.f1851d2edd2a258ef1981272fe4aa7f7.jpg(ο διακόπτης έμπαινε εργοστασιακά πάνω στην κολόνα B-PILLAR πάνω στο μαύρο πλαστικό)

Ακόμα δεν έχω βρει κάτι συγκεκριμένο για το πως συνδυάζονται αυτά τα δύο συστήματα μαζί (συναγερμός π.χ ΜΕΤΑ +CCM (εργοστασιακός τηλεχειρισμός) )σε ένα κλειδί (αναδιπλούμενο κλειδί),αλλά είμαι 100% σίγουρος πως γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , DubbeR_ChRoniS said:

ααααα καλο φαινεται...για να ρωτησω τον ηλεκτρολογο μου αν μπορει να το κανει..!

σίγουρα μπορεί,άμα έχεις τα υλικά μέσα σε 1 ώρα το πολύ το έχει κάνει. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αγορασα ενα κλειδι απο golf 4 απο το ebay και περιμενω να μου ερθει!Ερχετε κομπλε με το τσιπακι για προγραμματισμο του immobilizer-το μηχανισμο για τον τηλεχειρισμο και ακοπο κλειδι!Εγω στο αμαξι τηλεχειρισμο δεν εχω(δηλαδη ηλεκτρομαγνητικες κλειδαριες).. εχω aftermarket συναγερμο!Γινετε καπως να ανοιγω κλεινω το αμαξι απο τα κουμπια?Σκεφτομουν να κανω πατεντα να βγαλω το μηχανισμο απο το χειριστιριο του συναγερμου μου και να τον βαλω στο κλειδι για να το κανω να λειτουργησει!Τι λετε?Θα δουλεψει?


Κατάφερες να το κάνεις όλο μαζί ελεγχόμενο από τα κουμπιά του νέου κλειδιού και μαζί το συναγερμό; Για πες εντυπώσεις;
Link to comment
Share on other sites

@giannisb
ή και οποιοσδήποτε άλλος,
έχεις υπόψη κάποιον που να γνωρίζει και να μπορεί να ασχοληθεί με το θέμα;
Στείλε μου pm αν θες, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.