Jump to content
midkin

Πλήσιμο Και Καθαρισμός Μέσα-Έξω

Recommended Posts

Συμφωνώ αλλά για πιο καλό πλύσιμο το στέλνω πλυντήριο. :)

Να πούμε όμως και μια αλήθεια, στο εξωτερικό απαγορεύεται να πλένει κάποιος το αυτοκίνητο του κατ΄οίκον. Μόνο σε πλυντήρια.

Και ο βασικός λόγος είναι η αλόγιστη χρήση νερού που καλό είναι να αποφεύγεται. Και εδώ στην Ελλάδα θα πρέπει να προσέχουμε στην κατανάλωση νερού, εκτός ίσως από όσους έχουν γεώτρηση.

Με ενα πιεστικο δε γινεται αλογιστη χρηση στο νερο διοτι το νερο ρεει μονο οταν πατας τη σκανδαλη του πιστολιου του πιεστικου.Επισης οι βουρτσες των πλυντηριων με τον καιρο δημιουργουν αραχνη.Εχω παθει τρελη ζημια απο πλυντηριο που με ενα και μονο πλυσιμο μου δημιουργησε αραχνη.Ασε το οτι κανενα πλυντηριο δεν ασχολειται οπως ασχολουμαι εγω με το αυτοκινητο μου.Πλυντηριο πηγαινω μονο σε περιπτωσεις που δεν εχω χρονο και ταυτοχρονα πρεπει να εχω πλυμμενο αυτοκινητο.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Με ενα πιεστικο δε γινεται αλογιστη χρηση στο νερο διοτι το νερο ρεει μονο οταν πατας τη σκανδαλη του πιστολιου του πιεστικου.Επισης οι βουρτσες των πλυντηριων με τον καιρο δημιουργουν αραχνη.Εχω παθει τρελη ζημια απο πλυντηριο που με ενα και μονο πλυσιμο μου δημιουργησε αραχνη.Ασε το οτι κανενα πλυντηριο δεν ασχολειται οπως ασχολουμαι εγω με το αυτοκινητο μου.Πλυντηριο πηγαινω μονο σε περιπτωσεις που δεν εχω χρονο και ταυτοχρονα πρεπει να εχω πλυμμενο αυτοκινητο.

+1000

Και στο κάτω κάτω,είναι και το μεράκι που έχουμε με το αυτοκίνητό μας.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να υπάρχει και χρόνος όπως λέει ο Νάσος!

Συμφωνώ για τα πλυντήρια, ποτέ σε βούρτσα, ευτυχώς έχω στα 100 μέτρα από το σπίτι πλυντήριο, που είναι πολύ καλό και πλένουν μόνο με το χέρι. :)

Link to comment
Share on other sites

και εισαι σιγουρος οτι δεν σου κανουν ζημια με το χερι;εγω ειμαι σιγουρος οτι σου κανουν.εχω δει βιντεακι οπου το χερι εκανε μεγαλυτερη ζημια απο την βουρτσα.αν δεν βαλουμε χερι οι ιδιοι με τα καταλληλα εργαλεια και προιοντα δεν γινεται τιποτα.ολοι κανουν ζημια αλλος μικροτερη και αλλος μεγαλυτερη.

Link to comment
Share on other sites

Guest ksalex

για οσους ενδιαφερονται να αγορασουν υπαρχει και αυτο www.shinearama.co.uk .μου ηρθαν την προηγουμενη εβδομαδα και πραγματικα συμφερει για καποιον που σκεφτεται να παρει ενα πληρες σετ σε σχεση με τα ελληνικα μαγαζια. (π.χ.6-7 προιοντα). επιπλεον υπαρχουν μαρκες που δε νομιζω να κυκλοφορουν καν εδω

.

.

.

.

joop γιατι δε το ειπες στα παιδια??new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν υπαρχει ενδιαφερον φιλε μου.για τους περισσοτερους ενα πλυσιμο απο τον βενζινα αρκει.τι να καθομαι να εξηγω λοιπον.

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν υπαρχει ενδιαφερον φιλε μου.για τους περισσοτερους ενα πλυσιμο απο τον βενζινα αρκει.τι να καθομαι να εξηγω λοιπον.

Joop απ' την ημέρα που κάναμε την κουβέντα το αμάξι είναι άπλυτο ... έχει βρέξει , έχει γεμίσει σκόνες , λάσπες κλπ .... δεν εμπιστεύομαι κανέναν πλέον για να το πλύνει !!! new_love.gif:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις αδικο.καλυτερα μεσα στην μπιχλα παρα πλυμενο και γρατζουνισμενο.το ιδιο κανω και εγω.ειτε το πλενω μονος οταν εχω ορεξη και χρονο ειτε το αφηνω μεσα στην μπιχλα.στην τελικη το παιρναω ενα πηλο και γινεται τζαμι. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

και εισαι σιγουρος οτι δεν σου κανουν ζημια με το χερι;εγω ειμαι σιγουρος οτι σου κανουν.εχω δει βιντεακι οπου το χερι εκανε μεγαλυτερη ζημια απο την βουρτσα.αν δεν βαλουμε χερι οι ιδιοι με τα καταλληλα εργαλεια και προιοντα δεν γινεται τιποτα.ολοι κανουν ζημια αλλος μικροτερη και αλλος μεγαλυτερη.

Ποτέ δεν είσαι 100% σίγουρος. Αλλά όπως είπα πρέπει να υπάρχει χρόνος! Και εγώ πιτσιρικάς έκανα και γυάλισμα - κέρωμα μόνος μου, τώρα με τις δουλειές, πιτσιρίκια κλπ δεν μπορείς π.χ. να αφιερώσεις ένα ολόκληρο πρωινό Σαββάτου για να κάνεις τέτοιες δουλειές.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω 100%.ενα καλο πλυσιμο-γυαλισμα-κερωμα απαιτει τουλαχιστον 4 ωρες.που να βρεθει αυτος ο χρονος για εμας τους παντρεμενους με παιδια κλπ.ενα πλυσιμο και αυτο στο ποδι με το αγχος μην ερθει καμια παντοφλα απο τον 4ο μεχρι εκει που πλενω το αμαξι sillyhorse1rb5.gif:thumbsup::whistling:

Link to comment
Share on other sites

Guest ksalex

συμφωνω 100%.ενα καλο πλυσιμο-γυαλισμα-κερωμα απαιτει τουλαχιστον 4 ωρες.που να βρεθει αυτος ο χρονος για εμας τους παντρεμενους με παιδια κλπ.ενα πλυσιμο και αυτο στο ποδι με το αγχος μην ερθει καμια παντοφλα απο τον 4ο μεχρι εκει που πλενω το αμαξι sillyhorse1rb5.gifblum.gifblum.gif

την παντοφλα την πεταει το παιδι ή η γυναικα? η δικια μου παντως ενω δε ζηλευει, οταν "χαιδευω" το αυτοκινητο αρχιζει να με λοξοκοιταει επικινδυναnew_grrrr.gif αλλα εγωsillyhorse1rb5.gif ...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω 100%.ενα καλο πλυσιμο-γυαλισμα-κερωμα απαιτει τουλαχιστον 4 ωρες.που να βρεθει αυτος ο χρονος για εμας τους παντρεμενους με παιδια κλπ.ενα πλυσιμο και αυτο στο ποδι με το αγχος μην ερθει καμια παντοφλα απο τον 4ο μεχρι εκει που πλενω το αμαξι sillyhorse1rb5.gif:blink:;)

Αφου ειναι παντοφλα και δεν ειναι καμια γλαστρα καλα τη βγαζεις.... :):thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω 100%.ενα καλο πλυσιμο-γυαλισμα-κερωμα απαιτει τουλαχιστον 4 ωρες.που να βρεθει αυτος ο χρονος για εμας τους παντρεμενους με παιδια κλπ.ενα πλυσιμο και αυτο στο ποδι με το αγχος μην ερθει καμια παντοφλα απο τον 4ο μεχρι εκει που πλενω το αμαξι sillyhorse1rb5.gif:blink:;)

την παντοφλα την πεταει το παιδι ή η γυναικα? η δικια μου παντως ενω δε ζηλευει, οταν "χαιδευω" το αυτοκινητο αρχιζει να με λοξοκοιταει επικινδυναnew_grrrr.gif αλλα εγωsillyhorse1rb5.gif ...

Χωρις πλακα: Χαιδεψτε το αυτοκινητο πριν το κερωμα (μετα το πλυσιμο) και μετα το κερωμα. Βιλλλούδο!

Αφου ειναι παντοφλα και δεν ειναι καμια γλαστρα καλα τη βγαζεις.... :):thumbsup:

Καλα να ειναι παντοφλα. Για σκεφτειτε εμενα ( ανυπαντρος ακομα ) να μου πεταξει κανα δικο μου παππουτσι Νο 48.5!!!!! Θα με αφησει στον τοπο. Τωρα...... οπως ειπατε πού χρονος να κατσω να κερωσω μονος μου το αμαξι. Καποτε ναι τωρα οχι. Και η μ@λ@κια μου ειναι οτι μεχρι προσφατως που ανοιξε ενα καινουργιο μαγαζι κοντα μου και το πλυσιμο το κανει μονο με ψεκασμο και πλυσιμο πηγαινα το γκολφ στην βουρτσα με αποτελεσμα....αραχνη!!!! Μολις περασει και η <<γυρη>> κατευθειαν για κερωμα με αλοιφαδορο στην @utoglym.

Link to comment
Share on other sites

την παντοφλα την πεταει το παιδι ή η γυναικα? η δικια μου παντως ενω δε ζηλευει, οταν "χαιδευω" το αυτοκινητο αρχιζει να με λοξοκοιταει επικινδυναnew_grrrr.gif αλλα εγωsillyhorse1rb5.gif ...

Τα παιδιά είναι αθώα βρε δεν ξέρουν από παντόφλες!! :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Το θέμα είναι με την φρίκη που τρως μην πετάξουν κανένα "παιχνιδάκι" από το μπαλκόνι και σκάσει στον ουρανό του αυτοκινήτου και σου ΄ρθει το εγκεφαλικό επί τόπου!! :blink::):(

Link to comment
Share on other sites

Guest ksalex

Τα παιδιά είναι αθώα βρε δεν ξέρουν από παντόφλες!! thumbsup.gifthumbsup.gifthumbsup.gif

Το θέμα είναι με την φρίκη που τρως μην πετάξουν κανένα "παιχνιδάκι" από το μπαλκόνι και σκάσει στον ουρανό του αυτοκινήτου και σου ΄ρθει το εγκεφαλικό επί τόπου!! wacko.gifwacko.gifwacko.gif

ασε την εχω ζησει τη φρικη.οταν ειχα το γκολφ μονο πεντε μερες κατεβαινω να το παρω και οπως παω να μπω βλεπω διπλα στην πορτα του οδηγου μια πατατα!!..καλα σκεφτομαι τι κανει εδω η πατατα?δε δινω παραπανω σημασια και γυρναω να ανοιξω την πορτα οποτε αμεσως καταλαβα.η πατατα ειχε απογειωθει απο ενα μπαλκονι και προσγειωθηκε στο τζαμι του οδηγου πριν καταληξει κατω. τα νευρα μου ειχαν χτυπησει ταβανι, πιανω χαρτια, πανια οτι βρηκα μπροστα μου και καθαριζω το τζαμι αλλα ευτυχως δεν ειχε γινει ζημια.ενω αρχιζω να ηρεμω, ξαναφουντωσα.φαντασου να ειχε σκασει στον ουρανο ή στο καπο τι θα ειχε γινει!! αλλα ποιον να βρισω τωρα,ποιος κερατας το ειχε κανει?πιανω λοιπον και κολλαω στον πινακα ανακοινωσεων της πολυκατοικιας ενα ξεχεστηριο γραμμα που εν ολιγης λεει: αν υπαρξει ζημια στο αυτοκινητο απο πτωση αντικειμενων δεν ξαναπληρωνω κοινοχρηστα μεχρι να ερθει ο υπαιτιος να με αποζημιωσει.τις επομενες μερες με πετυχαιναν στην εισοδο και μου ελεγαν "ολα καλα με το αυτοκινητο σου?ελπιζω να μη σου κανουν καμια ζημια." απο τοτε μονο κατι σκονιτσες εχει πανω...

Link to comment
Share on other sites

Καμια συμβουλη για Alcantara καθισματα?

Καποτε επεσε καφες και με χλιαρο νερο πετσετα και χαλαρο τριψιμο εφυγε.

Θελω αν ξερει κανεις να πει οχι πως το καθαριζουμε αλλα πως το "συντηρουμε"

Edited by diMake
Link to comment
Share on other sites

Καμια συμβουλη για Alcantara καθισματα?

Καποτε επεσε καφες και με χλιαρο νερο πετσετα και χαλαρο τριψιμο εφυγε.

Θελω αν ξερει κανεις να πει οχι πως το καθαριζουμε αλλα πως το "συντηρουμε"

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=35616

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό εδώ το site έχει μια προσφορά: Για τις επόμενες 3 ημέρες μόνο, αγοράζετε κουπόνι για εξωτερικό πλύσιμο μόνο στα 0,90€. Το κουπόνι μπορεί να χρησιμοποιηθεί μέχρι τέλος του χρόνου. Αν θέλετε και εσωτερικό πλύσιμο, αγοράζετε πάλι το κουπόνι του εξωτερικού πλυσίματος κανονικά, και πληρώνετε έξτρα 3€ την ημέρα του πλυσίματος. Σύνολο μέσα-έξω 3,90€ δηλαδή.

Μπορείτε να αγοράσετε μέχρι 3 κουπόνια, για την πληρωμή των οποίων απαιτείται πιστωτική κάρτα.

Οι προσφορές του συγκεκριμένου site βασίζονται σε εκπτώσεις λόγω της λογικής των ομαδικών αγορών.

Link to comment
Share on other sites

ψάχνω κάτι για ενυδάτωση κ προστασία του ταμπλό και των πλαστικών .θα προτιμούσα κάτι όχι σε σπρέι! έχει δοκιμάσει κάνεις κάτι,να μου το προτινει και έμενα?

βασικά θέλω να γίνει το ταμπλό οπός το παρέλαβα πριν 1 μίση χρόνο, όχι ότι έχει φύγει αρκετά η καινουργιλα!

Link to comment
Share on other sites

poorboys natural look dressing.πολυ καλο προιον.

και από εφαρμογή? ισχύει το καθαρό-στεγνό ταμπλό -πλαστικά κ άπλωμα με ένα καθαρό πανάκι?

ξέρεις από που μπορώ να το προμηθευτώ?

να τονίσω ότι το κόστος δεν με ενδιαφέρει αρκεί να δω αποτέλεσμά!

Edited by xristos/red tornado
Link to comment
Share on other sites

φυσικα και πρεπει να το εχεις καθαρισει πρωτα καλα απο σκονες κλπ για να βαλεις το dressing ή οποιοδηποτε αλλο.αν ειναι πολυ βρωμικο το ταμπλο,πλαστικα κλπ καλυτερα να τα περναγες πρωτα με ενα καθαριστικο γενικης χρησης (APC)οπως πχ.της meguiars .το poorboys θα το βρεις σε καταστηματα του εξωτερικου.πολυ καλο ειναι επισης και το autoglym vinyl and rubber care το οποιο μπορεις να βρεις και στην Ελλαδα πολυ ευκολα.το προτεινω επισης ανεπιφυλακτα με πολυ καλα αποτελεσματα και αντιστατικες ιδιοτητες(το poorboys υστερει λιγο σε αυτο αν και δεν τραβα την σκονη).

http://www.ketselidis.gr/view_product.asp?partid=593127

οποιο και αν επιλεξεις θα κανει πολυ καλη δουλεια και θα μεινεις ευχαριστημενος.

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και πρεπει να το εχεις καθαρισει πρωτα καλα απο σκονες κλπ για να βαλεις το dressing ή οποιοδηποτε αλλο.αν ειναι πολυ βρωμικο το ταμπλο,πλαστικα κλπ καλυτερα να τα περναγες πρωτα με ενα καθαριστικο γενικης χρησης (APC)οπως πχ.της meguiars .το poorboys θα το βρεις σε καταστηματα του εξωτερικου.πολυ καλο ειναι επισης και το autoglym vinyl and rubber care το οποιο μπορεις να βρεις και στην Ελλαδα πολυ ευκολα.το προτεινω επισης ανεπιφυλακτα με πολυ καλα αποτελεσματα και αντιστατικες ιδιοτητες(το poorboys υστερει λιγο σε αυτο αν και δεν τραβα την σκονη).

http://www.ketselidis.gr/view_product.asp?partid=593127

οποιο και αν επιλεξεις θα κανει πολυ καλη δουλεια και θα μεινεις ευχαριστημενος.

Να προσθεσω σε αυτα που πολυ σωστα γραφει ο φιλος μας, και το 303 Aerospace Protectant.. Ισως το τοπ σε dressing πλαστικων..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.