Jump to content
ACE2007

Εσωτερική Βελτίωση Golf 6

Recommended Posts

Όσοι έχουν πολυλειτουργικό τιμόνι (π.χ. Highline), χρειάζονται και αερόσακο ολόκληρο για να βάλουν R/R-line τιμόνι. Όσοι έχουν απλό, π.χ. Trendline ο αερόσακος που έχουν κάνει, είναι ίδιος, οπότε ψάχνουν μόνο για το τιμόνι σκέτο.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια ερώτηση. Ένας γνωστός μου πουλάει το τιμόνι του από GOLF VI GTI (λόγω αλλαγής σε R-line). Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Το τιμόνι έχει πάνω και DSG χειριστήρια (εγώ έχω μηχανικό σασμάν). Θα μπορέσω να το βάλω στο δικό μου (εννοείται χωρίς την λειτουργία του DSG)?? Ταιριάζει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια ερώτηση. Ένας γνωστός μου πουλάει το τιμόνι του από GOLF VI GTI (λόγω αλλαγής σε R-line). Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Το τιμόνι έχει πάνω και DSG χειριστήρια (εγώ έχω μηχανικό σασμάν). Θα μπορέσω να το βάλω στο δικό μου (εννοείται χωρίς την λειτουργία του DSG)?? Ταιριάζει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μπαίνει κανονικότατα.

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο λόγος να βάλεις σε manual αμάξι τιμόνι με paddles??

Γιατί αν θες να αλλάξεις τιμόνι αυτό του gti είναι το πιο φτηνό και αυτό που βρίσκεις πιο εύκολα

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο λόγος να βάλεις σε manual αμάξι τιμόνι με paddles??

Κανένας απλά το βρήκα ευκαιρία από φίλο μου... και ρώτησα αν κάνει..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια, ενδιαφέρομαι να πάρω κάποιο από τα τιμόνια ή του GTD/R-line ή του R. Συγκεκριμένα έχω αυτή τη στιγμή το τιμόνι από την έκδοση Generation. 

 

Το συγκεκριμένο:

 

post-20061-0-57458000-1360181647_thumb.j

 

 

Γνωρίζει κάποιος αν τυχόν έχει κάνει αυτή την αλλαγή, αν ο αερόσακος από το παραπάνω τιμόνι παρόλο που σίγουρα κουμπώνει, είναι συμβατό με τα τιμόνια του GRD/ R-line ή του R ?

 

Γιατί στο ΕΤΚΑ παρατήρησα πως υπάρχουν 2 ειδών αερόσακοι, ένας για το από τιμόνι που έχω εγώ και ένας για τα υπόλοιπα. 

 

αν υπάρχει συμβατότητα τότε να προχωρήσω στην αγορά κάποιου τιμονιού (τα οποία είναι δυσεύρετα).

 

Υ.Γ: μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποια tips πως να ψάξω συγκεκριμένα τα τιμόνια αυτά ? Γιατί μόνο με το Golf 6 lenkrad μου βγάζει το τιμόνι από την έκδοση highline  :bad:

Link to comment
Share on other sites

Ο αερόσακος από την έκδοση generation νομίζω πως έχει ακριβώς το ίδιο 

σχήμα με τον αερόσακο των flat bottom τιμονιών  για τα μοντέλα R και κουμπώνει.

Αν είχες highline τιμόνι (όπως είχα εγώ) τότε θα ήθελες κομπλέ flat bottom τιμόνι 

από τα R μοντέλα μαζί με τον αερόσακο του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο αερόσακος από την έκδοση generation νομίζω πως έχει ακριβώς το ίδιο 

σχήμα με τον αερόσακο των flat bottom τιμονιών  για τα μοντέλα R και κουμπώνει.

Αν είχες highline τιμόνι (όπως είχα εγώ) τότε θα ήθελες κομπλέ flat bottom τιμόνι 

από τα R μοντέλα μαζί με τον αερόσακο του.

Και εγώ αυτό πιστεύω!

Σε ευχαριστώ Στάθη! Άρα πάω κατευθείαν για αγορά τιμονιού μόνο!

Η τιμή βέβαια τσουχτερή !

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ΣΤΑΘΗ και γω που ειναι να βαλω τιμονι απο το r θα θελω και αεροσακο η ταιριαζει ο δικος μου?

 

Ποια έκδοση έχεις;Ηighline;

Aν ναι τότε θα χρειαστείς κομπλέ τιμόνι με τον αερόσακο του.

Αφήνω μία πιθανότητα (μιας και δεν το είχα σκεφτεί τότε που άλλαξα εγώ το τιμόνι) 

να παίζει δυνατότητα αλλαγής μόνο στο πλαστικό καπάκι που καλύπτει τον αερόσακο 

και να χρησιμοποιείται έτσι ο ίδιος αερόσακος απλά να πέρνεις το καπάκι που κουμπώνει στα

flat bottom τιμόνια των R μοντέλων. 

Αλλά απλή υπόθεση κάνω καθώς δεν το έχω ψάξει...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση ο αερασοκας που μου στειλανε χωρια απο το τιμονι να μην ταιριαζουν οι κωδικοι με το ολο συστημα και να μην δουλευει?κατι τετοια μου ειπαν και εχω φοβηθει να το αλλαξω

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ερωτηση να κανω..τι διαφορα υπαρχει στα σετ των αλουμινιενων πεταλ σε αυτα που εχουν ολοκληρο το πενταλ γκαζιου και αυτα που δινουν σκετο ενα καλυμα..??επισης παιζει αυτα που δινουν στο εβαυ με 40-50 ευρω και ειναι σαν τα μαμισια να ειναι μουφα..??

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως στην αντιπροσωπεια υπαρχουν και τα δυο..το σετ με το ολοκληρο πεταλι ειναι ανταλλακτικο για το gti σε περιπτωση που χαλασει και το σετ με το πατημα μονο για το πεταλι ειναι για την αναβαθμιση του εσωτερικου..

Edited by vegaducatista
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όταν είχα πάρει το γνήσιο σετ από τα αξεσουάρ VW για το δικό μου (Golf 6), το πεντάλ ήταν ολόκληρο ,έβγαινε το παλιό και έμπαινε το καινούργιο-αλουμινένιο.

 

Υπάρχουν και κινέζικα στο Ebay που δίνουν μόνο το κάλυμμα, αλλά δεν κουμπώνει στο πεντάλ του Golf 6, αλλά μόνο σε Golf 5 / Audi A3 (έχει διαφορετική διαμόρφωση το πεντάλ στο κάτω σημείο του). Και τα πεντάλ φρένου/συμπλέκτη ενώ δείχνουν ίδια, είναι πολύ χαμηλότερης ποιότητας από αυτά του γνήσιου κιτ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Πρίν από ένα δίμηνο απεκτησα και εγώ ένα Golf 6 Highline με το ηχοσύστημα RCD 310. Ήθελα να ρωτήσω κάποια πραγματάκια αν γνωρίζετε να μου πείτε.

1) Μπορώ να τοποθετήσω τώρα αισθητήρες παρκαρίσματος και να βλέπω τις ενδείξεις στην οθόνη του ηχοσυστήματος;

2) Αξίζει να αλλάξω το 310 με ένα 510; Βρήκα αυτό http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/view/5021450/ και δεν ξέρω αν αξίζει. Ποια είναι η διαδικασία; Απλά ξεκουμπώνω το παλιό και συνδέω το νέο ή θέλει και κάποιες αλλες ρυθμίσεις; Θα δουλέυουν τα κουμπιά του τιμονιού;

Link to comment
Share on other sites

1) Νομίζω πως πρέπει να βάλεις το εργοστασιακό OPS ή αυτό που δίνει η Kufatec ας πούμε.

2) Απλό βγάλε βάλε η συγκεκριμένη αλλαγή και δουλεύουν όλα χωρίς ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.