Jump to content
dinap1

Service

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Εδω προτεινω να γραφουμε σχολια και ερωτησεις σχετικα με τα service του συγκεκριμένου αυτοκινητου.

Αύριο πάω για το 1ο σέρβις των 15.000χλμ στο Μανδύλα (θεσσαλονίκη).

Πήρα το αυτοκίνητο (122ps) το Φεβρουάριο (πρίν τις αλλαγές της 22ης εβδομάδας παραγωγής).

Μπορείτε μήπως να μου πείτε συνοπτικά τι πρέπει να τους πω να κοιτάξουν ή να αλλάξουν ?

π.χ είδα την ανάκληση για τις σκουριασμένες βίδες.

Υπάρχει κάτι άλλο ? Είδικά όσον αφορά τον κινητήρα ?

ευχαριστώ.

υ.γ. ακούω κ εγώ ένα θόρυβο στο πίσω μέρος του αυτοκινήτο, σα να χτυπούν μέταλλα μεταξύ τους, στις μικρές λακούβες. Λέτε να είναι από την πίσω ανάρτηση ή τα αμορτισέρ του πορτ παγκάζ ?

Link to comment
Share on other sites

Απλα θα τους πεις οτι νομιζεις οτι εχει προβλημα να το κοιταξουν :D

Οι σκουριασμενες βιδες νομιζω ειναι στα αμρτισερακια του πορτμπαγκαζ, μπορεις να το δεις και μονος σου αν ειναι σκουριασμενες

Κατα τα αλλα μονο η αλλαγη λαδιων ειναι υποχρεωτικη, τα βασικα οπως κινητηρας κτλ, δεν μπορεις να κανεις κατι αν δεν εχεις προβλημα

Απλα αναφερε τους τριγμους και οτι νομιζεις οτι δεν δουλευει σωστα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,

Θέλω την γνώμη σας για κάτι το οποίο αφορά το Scirocco του ξαδερφού μου

Εχει αυτό με τα 160 άλογα

Εκανε το πρώτο Service εχθές και πλήρωσε 180ευρώ

Επίσης του βάλανε λάδια 5-30!

Εγώ στο Golf βάζω 10-40...

Το πήγε στην Karenta στα κάτω Πατήσια

Τι λέτε;;;

Εχουμε να προτείνουμε κανένα προτεινόμενο συνεργείο VW;

Edited by maRine
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,

Θέλω την γνώμη σας για κάτι το οποίο αφορά το Scirocco του ξαδερφού μου

Εχει αυτό με τα 160 άλογα

Εκανε το πρώτο Service εχθές και πλήρωσε 180ευρώ

Επίσης του βάλανε λάδια 5-30!

Εγώ στο Golf βάζω 10-40...

Το πήγε στην Karenta στα κάτω Πατήσια

Τι λέτε;;;

Εχουμε να προτείνουμε κανένα προτεινόμενο συνεργείο VW;

Καλησπερα!ολοι οι κινητηρες tsi παιρνουνε λαδια μονο 5-30.Τα 180 euro παρα πολλα τα βλεπω για πρωτο service,μαλλον του χρεωσαν παρα πολλα τα λαδια.Γιατι δεν τα επερνε απεξω?Θα γλυτωνε 30-40 euro.Oσο για αντιπροσωπεια κανω copy paste το post που ειχα κανει οταν ειχα παει για την πρωτη αλλαγη λαδιων :

Πηγα και εγω σημερα στην αντιπροσωπεια(καρεντα βουλιαγμενης) με τα mobil μου για την αλλαγη των 15000.Επειδη απο οτι διαβασα στο τοπικ,αντιδρουνε οταν τους πηγαινεις δικα σου λαδια και πηγα υποψιασμενος οτι μπορει να παιξει και κανενας ψιλοτσακωμος.Εχω να πω οτι οι ανθρωποι ηταν πολυ επαγγελματιες με σχετικα καλη εξυπηρετηση.Οταν ειπα στον τεχνικο συμβουλο οτι εχω φερει δικα μου λαδια μου ειπε δεν υπαρχει κανενα προβλημα και πειραν το αμαξι μεσα.Ουτε καν τι μαρκα ειναι δε με ρωτησαν.Τελικα μετα απο 2 ωρες(ξερω παρα πολυ μεγαλος χρονος για αλλαγη λαδιων αλλα με ειχε προειδοποιησει ο τεχνικος οτι πνιγονται)πληρωσα συνολικα 57.96 euro.Αρχικα μου εδωσαν να υπογραψω ενα γαλαζιο χαρτι με εντολη εργασιας πριν παρουν το αμαξι μεσα που ανεφερε:1} service λιπανσεως 5W 30(0446736) 2} αριθμος Κ.Ε.Λ 3}Λαδια πελατη.Αφου τελειωσε το service μου εδωσαν την αποδειξη και σας αναφερω αναλυτικα τις χρεωσεις:1)σερβις αλλαγης λαδιων 29.50euro 2)Υγρα πλυστικης παρμπριζ 3.53 euro 3}φιλτρο λαδιου 14.87 .Θελω να ξεκαθαρισω οτι δεν κανω καμια διαφημιση ουτε εχω κανα συμφερον απο την καρεντα απλα σας ειπα την εμπειρια μου.

Edited by Andreas tsi
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανένας τι ακριβώς περιλαμβάνει το service των 30.000χλμ. και πόσο στοιχίζει σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο; Έχει κανένας εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.