Jump to content
stelios1.6fsi

Golf V 1.6 Fsi Vs Bmw E36 318I

Recommended Posts

Λοιπον η ιστορια εχει ως εξης!εγω εδω και 3 χρονια κατοχος του golf!

O κολλητος μου εδω και αρκετα χρονια κατοχος ενος ομολογουμενως ομορφου Ε36 με αρκετα εξτρα που το κανουν να δειχνει πολλη αλλητεια χωρις κακγουριες!

κλασικα λοιπον η σηζητηση του καφε ειναι παρε το μποΟ#$&@ σου και πετα το,βαφτο μπλε και φουνταρε το,δωστο για αποσυρση κλπ κλασικα.

Αρχισε με εμενα να του λεω οτι καλο μεν το bmw αλλα α)παλιο

β)θελει απο πισω του βυτιο καυσιμα

γ)ειναι το 1ο σε προτιμηση απο ατομα που οδηγουν και χαμηλωμενα φορτηγακια με ζαντες και νεον!

και αυτος ανταπαντησε οτι καλο το golf αλλα α)δεν ειναι πισωκινητο!

β)δε κανει παντιλικια

γ)δεν ειναι απλα bmw!!!

Φυσικα μετα απο 2 χρονια διαμαχης εχω πλεον ξεμεινει απο δικαιολογιες για να του την πω και πλεον εχουμε καταληξει στην φτηνη δικαιολογια του τυπου οτι το golf ειναι γαματο επειδη ειναι απλα δικο μου και το αντιθετο!

Μια μερα κιολας ειπαμε να παμε να τα βαλουμε και σε μια πιστα να μας φυγει η "απορια"και οπως βλεπω εκει θα καταληξουμε!!!!!

οποτε θελω γνωμες!1)τι αλλο να βρω για να του την πω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(σημειοτεον οτι πριν το golf ημουν περηφανος κατοχος ενος Ε21 το οποιο δεν ισιωνε πουθενα!)

2) πιος θα γραψει καλυτερο χρονο σε μια πιστα (πχ καρτοδρομος)

τα 2 αυτοκινητα εχουν ως εξης:bmw ε36 bilstein κιτρινα χαμηλωματος με eibach 3ποντα,θολομπαρα εμπρος,325 φρενα μπρος πισω,με τρυπητες δισκοπλακες,μοτερ 318i με φιλτροχοανη και εξατμιση μπρος πισω,18αρες ζαντες!!!

golf 1.6 fsi sportline με bilstein κιτρινα χαμηλωματος και H&R τριποντα,και ενα φιλτρο bmc στο παπα,μαμισιες 16αρες ζαντες!

ακουω γνωμες!

Υ.Γ.το θεμα ειναι εντελως για πλακα!!!οστωσο αν εχετε εσωψυχα βγαλτε τα!!!!

Link to comment
Share on other sites

σε πιστα θα σου πιει το αιμα γιατι:

α)ειναι πισωκινητο

β)ειναι πιο ελαφρυ

γ)εχει δυνατοτερο μοτερ

δ)ειναι ακομα και τωρα μια απο τις καλυτερες καροτσες για πιστα και drift

ε)ειναι πολυ καλα στημενο ετσι οπως το περιγραφεις...

με ενα 1.6 μοτερακι μπροστοκινητο μπορει με λιγο ζορι να κανεις καλες εισοδους στις στροφες αλλα λογω ελειψης δυναμης οι εξοδοι σου θα ειναι ξεψυχησμενες ενω το bmw αφενος οτι ειναι στημενο αφετερου εχει και 125-130 αλογα αν δεν κανω λαθος απο 1800 κυβικα και μην ξεχνας και το βαρος...το τιμνι ενος πισωκινητου και η αισθηση που σου δινει ειναι μακραν καλυτερη απο οποιοδηποτε μπροστοκινητου με οσες 100αδες αλογα κι αν ειναι... ;)

απο την αλλη αφου ειναι για πλακα μολις βγειτε απο την πιστα πες του για τα service που πληρωνει και δεν ξερει ποσα δινει...φιλος μου με 316 compact πηγε για sevice σε αντιπροσωπεια της bmw και του πηραν για φιλτρα λαδια μπουζι και τρομπα νερου 650 ευρω....οσα θα επαιρναν και σε ενα Μ3 δλδ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λες?

Με απογοητέυεις!!!!

Βασικα πιστευω δεν θα εχουμε τρελη διαφορα.σε ανοιγματακια που κανουμε απο φαναρια το golf φευγει για πλακα μπροστα.το bmw αρχιζει να μαζευει μετα τα 140,λογω μεγαλυτερου κινητηρα!οποτε σε μια κλειστη πιστα οπως ο καρτοδρομος δεν νομιζω να εχει προβαδισμα καθοτι στις χαμηλες το bmw ειναι πραγματικα ψοφιο!επισης ο 318i βγαζει 115 αλογα.αντε με εξατμιση και φιλτρο που φοραει να ειναι 120.οποτε η διαφορα ειναι μικρη!

Επισης φοραω και γω αμορτισερακια και πιστευω στριβει καλα και το γολφακι!

Θα με βαλει στη μπριζα ο που%**% να παω να στησω το golf τρενο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Κωστας VR6

μεσα στον καρτοδρομο θα εισαστε με μια 2τερα αντε να βαλεις και μια 3τη στην ευθεια...οποτε δεν εχει νοημα

ουτε το 0-100 ουτε τιποτα! και δεν θα εισαι στις 2000-3000rpm.... αν ο φιλος σου ειναι καλος και το ξερει το αμαξι απλα θα κανει καλυτερους χρονους απο εσενα! για πολους λογους ..στους ειπε και ο ο raven .....

αλλα αν θελεις την γνωμη μου δεν εχεις να χασεις τιποτα... ...ασχετος ποιος θα βγει νικητης

θα κανετε πολυ πλακα ο ενας στον αλλον + την εμπειρια να οδηγεις σε πιστα sillyhorse1rb5.gif

καλα Μηχαλη ο φιλος σου με το 316 ειναι και λιγο μ@λ@κ@ς τα Ε36 φορανε το "ιδιο" μοτερ με Ε30

σε ενα κοινο συνεργειο δεν θα εδινε πανω απο 300-350ευρω....ας προσεχε!

κανενα 150αρι εχει η τρομπα και κανενα 70-80 τα λαδια + εργασια....τε σπα.....

Edited by Κωστας VR6
Link to comment
Share on other sites

μεσα στον καρτοδρομο θα εισαστε με μια 2τερα αντε να βαλεις και μια 3τη στην ευθεια...οποτε δεν εχει νοημα

ουτε το 0-100 ουτε τιποτα! και δεν θα εισαι στις 2000-3000rpm.... αν ο φιλος σου ειναι καλος και το ξερει το αμαξι απλα θα κανει καλυτερους χρονους απο εσενα! για πολους λογους ..στους ειπε και ο ο raven .....

αλλα αν θελεις την γνωμη μου δεν εχεις να χασεις τιποτα... ...ασχετος ποιος θα βγει νικητης

θα κανετε πολυ πλακα ο ενας στον αλλον + την εμπειρια να οδηγεις σε πιστα sillyhorse1rb5.gif

καλα Μηχαλη ο φιλος σου με το 316 ειναι και λιγο μ@λ@κ@ς τα Ε36 φορανε το "ιδιο" μοτερ με Ε30

σε ενα κοινο συνεργειο δεν θα εδινε πανω απο 300-350ευρω....ας προσεχε!

κανενα 150αρι εχει η τρομπα και κανενα 70-80 τα λαδια + εργασια....τε σπα.....

δεν θα ελεγα οτι ειναι και τσαμπα πραμα τα 300-350 ευρω που δινεις σε ενα ¨κοινο" συνεργειο της bmw για ενα αμαξι 1.600 κυβικων...με 300-350 ευρω σε ενα κοινο συνεργειο της vw μονο ανακατασκευη το μοτερ ανακατασκευη που δεν σου κανουν...επισης ειπα οτι ειναι το τελευταιο compact που εβγαλε η bmw πριν βγει η σειρα 1 οποτε μιλαμε για valvetronic μοτερ...ξερεις αυτο με τα 115 απο 1600 κυβικα...

τωρα για πιστα ειπαμε καλο χρυσο αγιο το golf αλλα εχει σε λαθος μερια την κινηση...αν το ξερει το αμαξι του ο φιλος σου το οσο κλειστη και να ειναι η πιστα δεν εχεις ελπιδες να κανεις καλυτερο χρονο

Link to comment
Share on other sites

τους bmw-δακηδες κ εναν κουβα σκατα να τους δειξεις με σηματακι τον ελικα θα σου πουν οτι ειναι το καλυτερο!!!!εγω πιστευω τον εχεις φιλε!δεν ξερω αν την εχετε κανει την κοντρα,αλλα πανε ,οχι με γεματο ρεζερβουαρ,με 100αρα εννοειται μην σου πω καμια αγωνιστικη,κ αφου φορας κ εσυ αναρτηση,σημαδευε κ μπαινε κ προσπαθησε χωρις υποστροφες ,υπερστροφες κτλ που σιγουρα θα κανει το φιλαρακι σου!τον εχεις!!!!!!!φορτζα vw!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.