Jump to content
Guest Heras

Ερχεται...Scirocco R20T

Recommended Posts

Υπομονή!!

Καλησπέρα σε όλους!!

Είχα γράψει για την έλευση του R τότε ότι πρέπει να κάνουμε υπομονή!

Όταν είχα ανοίξει αυτό το post είχα βάλει τον τίτλο πανηγύρια!!

Τα test αρχίσαν..Έχουμε τις πρώτες ενδείξεις

Επίσης R-line 211ps 2.0!

Και Scirocco R με κίνηση μόνο μπροστά..?

Θέλω να αγοράσω το κατάλληλο!

Ξέρετε πόσες αλλαγές έγιναν από τότε που παρουσιάστηκε?

Υπομονή θα βγει και τετρακίνητο οπώς και το Golf R και πάνω από 300ps

και τότε αυτά ταμετατρόχια από το Wolfsburg θα machinegun.gifrocket.gif

εξω εχουν κυκλοφορησει και εχουμε τα χαρακτηριστικα τους... το golf θα ναι τετρακινητο και 270, ενω το scirocco μπροστοκινητο και 265!!!

http://www.volkswagen.de/vwcms/master_public/virtualmaster/de3/modelle/golf/golf/ausstattungslinien/r.html

http://www.volkswagen.de/vwcms/master_public/virtualmaster/de3/modelle/scirocco/ausstattungslinien/r.html

Link to comment
Share on other sites

Οδηγούμε το VW Scirocco R

R1_223_147.jpg

Η κορυφαία έκδοση του γερμανικού κουπέ, η οποία αναμένεται επίσημα στη χώρα μας στις αρχές του επόμενου έτους, κινείται από τον γνωστό και καταξιωμένο πλέον 2λιτρο TSi κινητήρα, που καιρό τώρα κινεί και το «αδελφό» S3 της Audi, αποδίδοντας 265 ίππους και 35 χλγμ. ροπής. Σε σχέση με τις μικρότερες εκδόσεις του μοντέλου, το Scirocco R διαφοροποιείται σε μια πλειάδα στοιχείων και χαρακτηριστικών, που φυσικά δεν περιορίζονται μόνο στην πιο… αγριεμένη εξωτερική και εσωτερική αισθητική του αμαξώματος.

Πιο συγκεκριμένα, προκειμένου να ενισχυθεί ακόμα περισσότερο ο σπορτίφ χαρακτήρας της κατασκευής, το «R» διαθέτει πιο σκληρές ρυθμίσεις στις αναρτήσεις, παχύτερες αντιστρεπτικές δοκούς εμπρός και πίσω, διαφοροποιημένη ρύθμιση στο σύστημα διεύθυνσης για αμεσότερη απόκριση στη γρήγορη οδήγηση, μεγαλύτερα και πιο αποδοτικά φρένα, καθώς φυσικά και το εξελιγμένο, ηλεκτρονικά ελεγχόμενο, εμπρός διαφορικό περιορισμένης ολίσθησης (XDS), που είδαμε για πρώτη φορά στο Golf GTi. Ο κινητήρας, με το τροποποιημένο και σαφώς πιο… εύηχο σύστημα εξαγωγής του αυτοκινήτου, συνδυάζεται είτε με το γνωστό χειροκίνητο κιβώτιο των έξι σχέσεων του Ομίλου, είτε με το επίσης γνώριμο 6τάχυτο κιβώτιο διπλού συμπλέκτη (DSG) των Γερμανών, που για την περίσταση έχει δεχθεί την «φροντίδα» των μηχανικών ούτως ώστε να λειτουργεί ακόμα πιο άμεσα στο κατέβασμα των σχέσεων.

Όπως διαπιστώσαμε κατά την επίσημη παρουσίαση του Scirocco R που πραγματοποιήθηκε στη Νίκαια της Γαλλίας, οι Γερμανοί κατάφεραν να δημιουργήσουν αφενός ένα απόλυτα απολαυστικό και οδηγοκεντρικό μεσαίο κουπέ, με κορυφαία οδικά χαρακτηριστικά που συναρπάζουν τον θιασώτη της σπορ οδήγησης, αφετέρου ένα αυτοκίνητο με απαράμιλλες επιδόσεις, κυριολεκτικά, σε όλα τα επίπεδα (σ.σ: σημειώστε ότι το τυπικό αλλά και ενδεικτικό συγχρόνως 0-100 χλμ./ώρα ολοκληρώνεται σε μόλις 6 δλ!).

Στη χώρα μας, όπως αναφέραμε και προηγουμένως, το νέο Scirocco R αναμένεται μέσα στον προσεχή Ιανουάριο σε τιμές που δυστυχώς μέχρι και τη στιγμή που γράφονται οι γραμμές δεν έχουν ακόμα καθοριστεί από την ελληνική αντιπροσωπεία. Εν αναμονή, λοιπόν. _Χ.Α.

πηγή : 4Τ

4T472EXOFILO_227_308.jpg

Στις ειδικές του Μόντε Κάρλο με Megane Renault Sport και VW Scirocco R !!

Πάρτε μια ιδέα απο το Tεύχος Ιανουαρίου

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=FNwnNs8DJZI

http://www.youtube.com/watch?v=OvVAnKGWg98

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Edited by turbomakis
Link to comment
Share on other sites

To Scirroco R ειναι κουκλα στο λευκο χρωμα..Αντιθετα το μπλε ταιριαζει καλυτερα στο Golf R.. Αν και θελω πολυ να δω και τα δυο σε κοκκινο και μαυρο..Τι αυτοκινηταρες ειναι αυτες..Εχουν παντρεψει αψογα την αρχοντια με το σπορ...Α ρε Vw..

Link to comment
Share on other sites

κι εγω θελω να δω το scirocco σε κοκκινο αλλα στο κοκκινο που βγαζει και το gti οχι αυτο που κυκλοφορει τωρα που ειναι καπως βυσινι... :clapping:

Link to comment
Share on other sites

κι εγω θελω να δω το scirocco σε κοκκινο αλλα στο κοκκινο που βγαζει και το gti οχι αυτο που κυκλοφορει τωρα που ειναι καπως βυσινι... :p

Μήπως λες την φωτό από κάτω??????? :clapping:

Firespark!!!! :yahoo:

firesparkr.jpg

Edited by turbomakis
Link to comment
Share on other sites

αν τα παρακάτω νέα ισχύουν τότε μιλάμε για.... "σκάνδαλο" !!! χαχαχα

τιμές για το Scirroco R :

Scirocco R 2.0 265ps : 33.670¤

Scirocco R 2.0 265ps DSG : 35.670¤

Ο εξοπλισμός του VW Scirocco R περιλαμβάνει 6 αερόσακους, κεντρικό κλείδωμα με τηλεχειρισμό, ηλεκτρικά παράθυρα, ηλεκτρικούς καθρέπτες, ένδειξη χαμηλής πίεσης ελαστικών, ράδιο-cd με MP3, έγχρωμη οθόνη αφής και θύρες Aux και SD-Card, 2ζωνικό κλιματισμό, ASR, ESP με EDL και EBA, XDS, δερμάτινο τιμόνι και επιλογέα ταχυτήτων, χειριστήρια ράδιο-cd στο τιμόνι, υποβραχιόνιο, προβολείς Bi-Xenon, προβολείς ομίχλης, φώτα ημέρας Led, Trip Computer καθώς και τις ζάντες αλουμινίου Talladega των 18 ιντσών.

δηλ. με μόνο 300¤ παραπάνω από την Γερμανία , αλλά με πιο πλούσιο εξοπλισμό σαν στανταρ !

αντε να δούμε !! sillyhorse1rb5.gif

http://www.highoctane.gr/sbj.aspx?sbj=1297

Link to comment
Share on other sites

Αχχχχχχχχ δεν θα κοιμαμε παλι το βραδυ ρε Αντωνη.

:)

άσε άσε , και εγώ αυτό έλεγα!

είναι ίσως η πρώτη φορά που δεν "σπάστικα" με τις ανακρίβιες και την ασχετοσύνη των πωλητών ,αφού τα νέα είναι πιο ευχάριστα από τα αναμενόμενα,

μόλις μια εβδομάδα πριν, που είχα ρωτήσει μου λέγανε ότι να ναι , μέχρι και για πάνω απο 40.000¤ άκουσα , και όταν τους ρώτησα ρε παιδιά αν έχει τόσο τότε το Golf R πόσο θα εχει ? μου λέγανε πως δεν θα το εισάγουν καν γιατί θα έχει πάνω από 45-46.000¤ !!!

απομένει μόνο να επιβεβαιωθούν οι παραπάνω τιμές και επίσημα ,

εγώ πάντως τώρα που έδωσα το Golf μου , το σκέφτομαι σοβαρά!

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλα κανεις!!!!

αν ειναι οι τιμες οι παραπανω το δινω και εγω μετα το καλοκαιρι!!!!

χχαχαα

μετά το καλοκαίρι ? εσυ είσαι τυχερός... χαχα μέχρι τότε θα έχει έρθει και το Golf R , αφού είπανε οτι σε 2 μήνες θα έρθει και αυτό! μακάρι να έχει την ίδια πολιτική τιμής με το scirocco R και να το δούμε σε καλή τιμή και αυτό !

Link to comment
Share on other sites

παντως το rocco μου κανει ποιο hardcore ποιο κοντα στην ηλικια μου. το μονο που με χαλαει ειναι πως δεν εχει 4motion το rocco κατα τα αλλα ειναι ΑΣΤΕΡΙ

Link to comment
Share on other sites

Το scirocco r θα κυκλοφορει κανονικα ή θα ερθουν λιγα στην ελλαδα και θα χρειαζεται παραγγελια?Δηλαδη θα ειναι σαν το focus rs?Στο επισημο site της vw γιατι δεν βαζουν την τιμη του scirocco r?

Link to comment
Share on other sites

Το scirocco r θα κυκλοφορει κανονικα ή θα ερθουν λιγα στην ελλαδα και θα χρειαζεται παραγγελια?Δηλαδη θα ειναι σαν το focus rs?Στο επισημο site της vw γιατι δεν βαζουν την τιμη του scirocco r?

οχι θα κυκλοφορήσει κανονικά , τώρα αν η ελληνική αντ/πεία έχει ή θα φέρει κάποια με στανταρτ εξοπλισμό για να μην έχει αναμονή παράδοσης (όπως είχε κάνει το καλοκαίρι με το Golf mk6 GTI) δεν το ξέρω.

τιμή στο site της VW δεν έχει γιατί έχουν κατεβάσει όλο τον τιμοκατάλογο , τον οποίο τον είχανε σε ένα pdf για όλα τα μοντέλα μοζί , άρα προφανώς κάτι αλλάζουν και θα τον ξανα ανεβάσουν .

Link to comment
Share on other sites

οχι θα κυκλοφορήσει κανονικά , τώρα αν η ελληνική αντ/πεία έχει ή θα φέρει κάποια με στανταρτ εξοπλισμό για να μην έχει αναμονή παράδοσης (όπως είχε κάνει το καλοκαίρι με το Golf mk6 GTI) δεν το ξέρω.

τιμή στο site της VW δεν έχει γιατί έχουν κατεβάσει όλο τον τιμοκατάλογο , τον οποίο τον είχανε σε ένα pdf για όλα τα μοντέλα μοζί , άρα προφανώς κάτι αλλάζουν και θα τον ξανα ανεβάσουν .

Τον ξαναεβαλαν τον τιμοκαταλογο που ισχυει απο 01-02-10 οπως γραφουν αλλα την τιμη του r δεν την αναφερουν.Μακαρι να κυκλοφορησει κανονικα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.