Jump to content
S8N

Βλακεία, Επιπολαιότητα, Κόντρες, Υπερβολική Ταχύτητα Και Επακόλουθα...

Recommended Posts

On 10/11/2016 at 10:16 ΠΜ, faniaros said:

ποτέ δεν είμαστε ασφαλείς.

Έτσι ακριβώς! Τα μάτια μας δεκατέσσερα πάντα! Σε μικρό διάστημα από τότε που έγραψα εδώ είδα:

- ένα μικρό αγροτικό στα διόδια να κάνει δεξιά για να περάσει από το τέρμα δεξιά "ταμείο" χωρίς να δει ένα ΙΧ που ερχόταν από δίπλα.
- ένα άλλο κόκκινο αγροτικό σαράβαλο χωρίς πίσω πινακίδα να προσπαθεί να προσπεράσει "τρενάκι" από 5 αυτοκίνητα στο σημείο που γίνονται έργα στο ύψος της Αγ. Αναστασίας. Το ΙΧ που ερχόταν από απέναντι αναγκάστηκε να σταματήσει για να βρει ο "αγρότης" τον χώρο να μπει στη λωρίδα του. Έτσι όπως έκοψα από τον καθρέπτη ο δολοφόνος στο τιμόνι ήταν πολύ νεαρός... παίζει να μην έχει καν δίπλωμα.
- στις Καλύβες τώρα... μπαίνω στο χωριό πίσω από ένα rent-a-car Nissan με περίπου 80χαω. Μπροστά ένα ΠΟΛΥ αργό Citroen C3 μπορντό. Πέσαμε στα 30χαω... Το Micra ξεκινάει προσπέρασμα στο σημείο που υπάρχει μικρή γεφυρούλα και ο μακάκας με το C3 αποφασίζει να επιταχύνει και αυτός, βάζοντας τον άλλο σε πορεία μετωπικής με φορτηγό που ερχόταν από απέναντι. Στο τσαφ ολοκλήρωσε το προσπέρασμα το Micra.

Και στις τρεις περιπτώσεις τα επικίνδυνα αυτοκίνητα ήταν κόκκινα... Σύμπτωση φυσικά.

 

+
Ξέχασα να αναφέρω τους δύο φορτηγατζίδες σήμερα στο ύψος του Cosmos που πήγαιναν πάνω από 100χαω και έκαναν κάτι προσπεράσματα στην αριστερή λωρίδα (στον δρόμο με τρεις λωρίδες). Αυτοί και αν είναι για αφαίρεση διπλώματος... αλλά τουλάχιστον τα φορτηγά τους δεν ήταν κόκκινα :)))

 

Edited by Bitnik
Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2016 at 8:28 ΜΜ, DubbeR_ChRoniS said:

ετσι φαινεται....και οι τοτε ραλακιδες κανανε παιδια! :D

Τουλάχιστον το Φιέστα είναι καλό αυτοκίνητο. Τα σαξόραλλα ήταν κουβάδες. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ειδα και αυτο, πριν 2 ωρες μετα τα διοδια των μαλγαρων στο ρευμα προς θεσσαλονικη, Δολοφονος βγενει απο την εξοδο των ευζωνων, (αυτη που ειναι αριστερα), και κινητε αντιθετα πανω στην αριστερη λωριδα μου, σαν να μην συμβαινει τιποτα, τηλεφωνο στο 100 και ελπιζω να τον πηρε καποιος χαμπαρι στα διοδια και να του εκανε τον κωλο αποχετευση!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κινούμε την εθνική Πτολεμαϊδας - Κοζάνης (για όσους δεν ξέρουν, αυτοκινητόδρομος με δύο λωρίδες ανά κατεύθυνση και διαχωριστικό στη μέση, κάπως σαν την Εγνατία). Πηγαίνω 120, όσο και το όριο και κάποια στιγμή βγαίνω αριστερά να προσπεράσω αγροτικό που πήγαινε πιο αργά από μένα. Προσπερνάω κανονικά και μπαίνω δεξιά. Μετά από λίγο, σε μια κατηφόρα, προσπερνάει ο τύπος με το αγροτικό με 140-150. Κανένα πρόβλημα μέχρι εδώ, όμως δεν είχε κάλυμμα στη καρότσα ο φίλος μας, με αποτέλεσμα λίγο αφού με περάσει να αρχίσουν να πετάγονται κομμάτια από ξύλα κατά πάνω μου. Όταν πετάχτηκε το πρώτο, ήταν στην αριστερή λωρίδα και περίπου δύο αυτοκίνητα μπροστά. Αναγκάστηκα να πέσω απότομα στα φρένα και να κάνω επικίνδυνους ελιγμούς για να αποφύγω τα ιπτάμενα ξύλα. Έπεσε η απαραίτητη κόρνα, χωρίς να φαίνεται ότι τον νοιάζει και πολύ όμως. Το ζώο ακολουθούσε την ίδια πορεία με μένα γιατί έβλεπα ίδια κομμάτια ξύλου πεταμένα ακόμα και στην Εγνατία για τα επόμενα 15-20 χιλιόμετρα. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να δω πινακίδες...

Link to comment
Share on other sites

Εθνικής Οδός Αθήνα-Θεσσαλονίκη την Δευτέρα στης 5/3/2018. 

 

Έφυγα από Αθήνα για Έδεσσα και στα διόδια της Τραγάνας, ευτυχώς για καλή μου τύχη δεν έπεσε επάνω μας ό τρελός μου μπήκε στο αντίθετο ρεύμα κυκλοφορίας στην Εθνική.

 

Την γλιτώσαμε όση βρισκόμασταν στο κομμάτι Αυτό.

 

Βρισκόμουνα στην αριστερά λωρίδα κυκλοφορίας με χαμηλή σχετικα ταχύτητα όταν,  είδα τα περιπολικα της Αστυνομίας να μας κάνουν σινιάλο για να αλλάξουμε λωρίδα και να μπούμε τέρμα δεξιά .

 

Από δίπλα μου πέρασαν,  και μετά στα διόδια τράκαρε και σκοτώθηκε.

http://www.newsbomb.gr/bomb-tv/ellada/story/866152/nees-fotografies-sok-apo-tin-katadioxi-thriler-stin-athinon-lamias-prosoxh-sklhres-eikones

 

Edited by OMINUS
  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

On 16/1/2017 at 12:44 ΠΜ, faniaros said:

Κινούμε την εθνική Πτολεμαϊδας - Κοζάνης (για όσους δεν ξέρουν, αυτοκινητόδρομος με δύο λωρίδες ανά κατεύθυνση και διαχωριστικό στη μέση, κάπως σαν την Εγνατία). Πηγαίνω 120, όσο και το όριο και κάποια στιγμή βγαίνω αριστερά να προσπεράσω αγροτικό που πήγαινε πιο αργά από μένα. Προσπερνάω κανονικά και μπαίνω δεξιά. Μετά από λίγο, σε μια κατηφόρα, προσπερνάει ο τύπος με το αγροτικό με 140-150. Κανένα πρόβλημα μέχρι εδώ, όμως δεν είχε κάλυμμα στη καρότσα ο φίλος μας, με αποτέλεσμα λίγο αφού με περάσει να αρχίσουν να πετάγονται κομμάτια από ξύλα κατά πάνω μου. Όταν πετάχτηκε το πρώτο, ήταν στην αριστερή λωρίδα και περίπου δύο αυτοκίνητα μπροστά. Αναγκάστηκα να πέσω απότομα στα φρένα και να κάνω επικίνδυνους ελιγμούς για να αποφύγω τα ιπτάμενα ξύλα. Έπεσε η απαραίτητη κόρνα, χωρίς να φαίνεται ότι τον νοιάζει και πολύ όμως. Το ζώο ακολουθούσε την ίδια πορεία με μένα γιατί έβλεπα ίδια κομμάτια ξύλου πεταμένα ακόμα και στην Εγνατία για τα επόμενα 15-20 χιλιόμετρα. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να δω πινακίδες...

Ακόμα και χωρίς πινακίδες μπορούσες να δώσεις είδος / μάρκα / μοντέλο / χρώμα. Καλό είναι να μην τους αφήνουμε έτσι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν καποιο ξυλο σου εσπαγε κανα τζαμι,σιγουρα θα το εψαχνες παραπανω..καλο ειναι να ειδοποιουμε την τροχαια σε τετοια θεματα..σκεψου να ησουν με καμια μηχανη και να σου ερχοταν καποιο ξυλο στο σωμα σου?

Edited by activious
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η βλακεία και η ανευθυνότητας μερικών ΔΕΝ εχει όρια. 

 

Στο άρθρο που ακολουθεί , πηγή εδω

 

https://www.drive.gr/news/ellada-asfaleia/ebale-paidi-toy-stin-etazera-toy-portmpagkaz

 

https://www.newsit.gr/auto/evale-to-paidi-tou-stin-etazera-tou-port-mpagkaz/3084623/

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, OMINUS said:

Η βλακεία και η ανευθυνότητας μερικών ΔΕΝ εχει όρια. 

 

Στο άρθρο που ακολουθεί , πηγή εδω

 

https://www.drive.gr/news/ellada-asfaleia/ebale-paidi-toy-stin-etazera-toy-portmpagkaz

 

https://www.newsit.gr/auto/evale-to-paidi-tou-stin-etazera-tou-port-mpagkaz/3084623/

αυτο δεν ειναι βλακεια μαν...αυτο ειναι εγκληματικο...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εθνικη οδο προς Λαμια 18.00 Παρασκευη.. υψος πετρου ραλλυ

καραμπολα 5 οχηματα, ενα golf iv gti  , ενα  Opel zafira,  forester, κονσερβα το gti  και το subaru ,  ο οδηγος ξαπλα, μες τα αιματα. πιθανοτητες επιβιωσης ???

 

Οι πιτσιρικαδες δεν οδηγουν σωστα κ δεν σεβονται τον κοκ. πιανουν τιμονι, τους περνουν ενα αμαξι και κανουν μ(*&^!@....

 

δεν ξερουν να ελεγχουν την ταχυτητα αυξημενη προσοχη στο δρομο αυτες τις μερες...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά μετά τα Lockdown που έγιναν παρατηρητε μια αύξηση ως προς την απροσεξία και την βλακεία τον οδηγών.....

Link to comment
Share on other sites

Γενικά μετά τα Lockdown που έγιναν παρατηρητε μια αύξηση ως προς την απροσεξία και την βλακεία τον οδηγών.....

Ναι! Πάνε σαν ζώα!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Θέλει μεγάλη προσοχή, και τα μάτια όλον μας που πιάνουμε το τιμόνι στα χέρια μας όχι 14 αλλά 104! 

 

Και ειδικά τώρα που άνοιξαν η μετακινήσεις , Όλοι καυλ@@μένη είναι....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχετε παρατηρήσει ότι οι κάτοχοι τον bmw είναι λίγο αρπαγμένοι ή είναι η ιδέα μου; Δεν ξέρω κανέναν που να μην έχει bmw και να μην κολλάει αλλά αυτοκίνητα να μην τραβάει χειρόφρενα μέσα στην πόλη κτλ. Κάνω κάτι λάθος ή είναι ιδέα μου;

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν , vastil said:

Ρε παιδιά έχετε παρατηρήσει ότι οι κάτοχοι τον bmw είναι λίγο αρπαγμένοι ή είναι η ιδέα μου; Δεν ξέρω κανέναν που να μην έχει bmw και να μην κολλάει αλλά αυτοκίνητα να μην τραβάει χειρόφρενα μέσα στην πόλη κτλ. Κάνω κάτι λάθος ή είναι ιδέα μου;

Ναι τώρα που το λες σαν να έχεις κάποιο δίκαιο; 

Νομίζω ότι ανέκαθεν τους έπιαναν οι λοξες...

Link to comment
Share on other sites

Θα παραθέσω την δικιά μου εμπειρία που είχα με δυο περιστατικά. Όλα θέλουν ηρεμία και νηφαλιότητα. 
 

1. Κινούμαι μέσα στην Περαία της Θεσσαλονίκης μέσα σε κατοικημένη περιοχή όπου το όριο είναι 50km. Βρίσκομαι κοντά σχεδόν στο φανάρι στα 20m δηλαδή απο τον φωτεινό σηματοδότη. Η ταχύτητα μου είναι γύρω στα 40km. Φρενάρω γλυκά και σταματάω. Έρχεται ένας με αγροτικό  από 200 μέτρα απόσταση απο μένα και πέφτει πίσω μου. Βγαίνει εξαγριωμένος και μου λέει φταις και τη ζημιά μου θα μου την πληρώσεις εσυ και τη δικιά σου μισή μισή. Δεν εξαγριώθηκα δεν είπα τίποτα. Μου ζήτησε φιλική δήλωση να πω ότι φταίω. Του απαντώ έχεις δίκαιο θέλω το χαρτί της τροχαίας. Με ενημέρωσε ότι θα φύγει μέχρι να έρθει η τροχαία, ενημέρωσα με τη σειρά μου το 100 μου ανέφεραν ότι αν εγκαταλείψει το ατύχημα θα τον πάνε μέσα, ήρθε η αστυνομία δικαιώθηκα και τα πλήρωσε όλα η ασφαλιστική του και έφυγε τέρμα εκνευρισμένος.

 

2. περιστατικό κινούμαι μετά το ύψος της Γεωργικής Σχολής κινούμαι στην ευθεία με ταχύτητα 90 και είναι ένας που έχει πιάσει αριστερά στο φανάρι με κατεύθυνση να στρίψει αριστερά όταν ξαφνικά το μετανιώνει κόβει όλο δεξιά χωρίς φλας και τον συναντά η μούρη μου στα πλαγιά και πάμε για πλαγιομετωπική. Ευτυχώς πατάω φρένο κάνω ελιγμό κοντεύω να πέσω στις μπάρες και γλιτώνω από ατύχημα. Σταματάω βγαίνω έξω και πάω για καυγά. Αρχίζει φίλε συγγνώμη είμαι *μη επιτρεπόμενη λέξη* θα σε σκότωνα. Του λέω άναψε τσιγάρο να χαλαρώσεις όλα καλά δεν έγινε κάτι δεν χτυπήσαμε να είσαι καλά κι έληξε εκεί. Όλα ξεκινούν με μια συγγνώμη. Όταν μπει αυτή η λέξη όλα καλά. Φυσικά με σταμάτησαν αυτοκίνητα που ήταν 1 φανάρι πιο πίσω να με ρωτήσουν αν είμαι καλά γιατί είδαν τι έγινε. Θέλει ηρεμία μαλακια μπορεί είτε από τους άλλους είτε από εμάς.

Edited by vastil
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.