Jump to content
S8N

Βλακεία, Επιπολαιότητα, Κόντρες, Υπερβολική Ταχύτητα Και Επακόλουθα...

Recommended Posts

Το έχω ξαναγράψει παιδιά. Το είχε πει ένας πιλότος της πολεμικής αεροπορίας. "Σωστός πιλότος δεν είναι αυτός που στα δύσκολα θα κάνει περίτεχνες ενέργειες για να σωθεί, είναι αυτός που θα προβλέψει και θα φροντίσει να μην βρεθεί σε δύσκολη κατάσταση".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites


Σημερινό περιστατικό, στα 50 μέτρα από εκεί που βρισκόμουν ακούγεται θόρυβος και μετά το μπαμ! M3 E46 ξέφυγε από την πορεία της και κατέληξε σε κάδο και σε ζαρντινιέρα πάνω στο πεζοδρόμιο. Ευτυχώς δεν χτύπησε κανείς, ο νεαρός οδηγός βέβαια ενώ η μπροστινή αριστερή ρόδα παρέπαιε το μετακίνησε, ψαλίδια - ακρομπαρα κλπ πρέπει να χαιρέτησαν. Εντυπωσιακό ήταν η σχετικά μικρή ζημιά στην λαμαρίνα (αντοχή??) που περιορίστηκε στα 2 φτερά και λίγο στο μασπιέ. Άνοιξαν και οι 2 πλαινοί αερόσακοι, ευτυχώς πάνω από όλα δεν πέρναγε πεζός εκείνη την ώρα...!

Link to comment
Share on other sites

Μιας κ εχω παρομοια εμπειρια μονο π ο νεαρος ημουν εγω.. :( Σε τετοια κατασταση παιζει συμαντικο ρολο ΑΝ η ροδα θα ειναι ευθεια με το πεζοδρομιο για να το καβαλησει κ να σπασεις τα παντα εκει π θα καρφωθεις.. ή αν σε κοψει κ το στριψεις για να χτυπησεις ζαντα/ψαλιδια...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά σε τέτοια κατάσταση, συγνώμη αλλά πρώτα παίζει ρόλο τι μυαλό κουβαλάει ο καθένας, γιατί το να τρέχεις ή να κάνεις μαγκιές στα στενά ή σε δρόμους που δεν ξέρεις κάποια στιγμή πληρώνεται. Ειδικά με αυτοκίνητο που δεν έχει κάποιος την εμπειρία να το χειριστεί.

Καταλαβαίνω ότι εννοείς ότι επιλέγεις το "μη χείρον βέλτιστον" αλλά καλύτερα να προνοεί κανείς και να μην βρίσκεται αντιμέτωπος με τέτοιες καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε πεζοδρόμιο πήγα να φύγω την προηγούμενη εβδομάδα στο μαρκόπουλο κάπου.

Ακολουθούσα κάτι φίλους μπροστά,2 ή ωρα το βράδυ,σε φάση πολύ χαλαρός,μουσικούλα,τσιγαράκι,με όχι πάνω απο 40 χλμ.

Όπως μπήκα σε μια στροφή,πολύ χαλαρά,ακαριάια το αμάξι πέταξε μούρη και έφυγε ευθεία για της ζαρντινιέρες.

Προσπάθησα να "επαναφέρω" το μπροστινό,λές και είχε πατήσει πάγο,καμια επαφή το λάστιχο με το δρόμο.

Στα τελευταία "μέτρα" που είχαν απομείνει για να φύγω στις ζαρντινιέρες,σήκωσα χειρόφρενο,έφυγε ο κώλος,με γκάζι και ανάποδα τιμόνια έιδα τον κώλο να περνάει χιλιοστά απο τις ζαρντινιέρες.

 

Απο περιέργεια κάτεβηκα να δώ,ήταν ένα "στρώμα" νερού με σαπουνάδα.....

Link to comment
Share on other sites

Το αίσθημα της ολισθηρότητας ήταν ακριβώς ίδιο με αυτό του πάγου στην πάρνηθα που το αμάξι είναι σε άλλη διάσταση....

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα τραγικό συμβάν προστέθηκε στην λίστα χθες. Αυτή την φορά στην Πολωνία.. 17 τραυματίες, 4 σοβαρά..

www.youtube.com/watch?v=Cx2TpX6hH9I

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Ειναι κανενας απο εδω μεσα απο Λαρισα που την εφαγε καρφωτος στην πορτα χτες κατα τις 12.30 στην παλια εθνικη????

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω παιδιά στην ηλικία μου,βγαίνουν στην παραλιακή με γκόμενες,στα γνωστά καγκουρομάγαζα,γίνονται λιώμα,και στις 5 το πρωί,καβαλάνε τα αυτοκίνητα,βάζουν και τις γκόμενες μέσα,και ανεβοκατεβαίνουν την παραλιακή,για να δείξουν ποσο "μαγκες" είναι,νομιζωντας οτι οδηγάνε αυτοί,αλλά στην πραγματικοτητα οδηγάει η βοτκα που έχουν κατεβάσει.....

 

Και άν αυτά τα παιδιά σκοτωθούν,θα πούμε οτι φταίει η ταχύτητα...φταίνε οι κοντρες....φταίνε τα γρήγορα αυτοκίνητα...η κακή άσφαλτος....

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω παιδιά στην ηλικία μου,βγαίνουν στην παραλιακή με γκόμενες,στα γνωστά καγκουρομάγαζα,γίνονται λιώμα,και στις 5 το πρωί,καβαλάνε τα αυτοκίνητα,βάζουν και τις γκόμενες μέσα,και ανεβοκατεβαίνουν την παραλιακή,για να δείξουν ποσο "μαγκες" είναι,νομιζωντας οτι οδηγάνε αυτοί,αλλά στην πραγματικοτητα οδηγάει η βοτκα που έχουν κατεβάσει.....

Και άν αυτά τα παιδιά σκοτωθούν,θα πούμε οτι φταίει η ταχύτητα...φταίνε οι κοντρες....φταίνε τα γρήγορα αυτοκίνητα...η κακή άσφαλτος....

Ομως και οι κόντρες ειναι υπεύθυνες πολλες φορές και η ταχύτητα. Δυο φίλοι μου έχουν χαθεί απο κόντρες και έλλειψη ελέγχου σε στροφές απο υπερβολική ταχύτητα..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ομως και οι κόντρες ειναι υπεύθυνες πολλες φορές και η ταχύτητα. Δυο φίλοι μου έχουν χαθεί απο κόντρες και έλλειψη ελέγχου σε στροφές απο υπερβολική ταχύτητα..

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Συμφωνώ,όχι όμως στον βαθμό που "ολοι" τα ρίχνουν εκεί ολα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο χτεσινος "κυριος" ητανε νηφαλιος, και επειδη το αμαξι του ειναι TSI (μαμα) μπερδευτηκε με GTI - Skyline - οτι αλλο νομιζε...ο εν λογω λοιπον προσπαθουσε να με φτασει νομιζοντας οτι το τουρμπο φτανει και περισσευει...περασε απο διασταυρωση με κοκκινο μονο και μονο για να κοντραρει εμενα με αποτελεσμα να στουκαρει επανω του ενας οικογενειαρχης που γυριζε σπιτι του ο ανθρωπος και περασε με πρασινο και κανονικοτατα...οποτε λιγο προσοχη με τις κοντρες...δεν ειναι ολα τα αμαξια ιδια...δεν θελω να προσβαλλω κανεναν και ουτε να θιξω ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΩ ΓΑΜΑΤΟΣ αλλα 140 TSI και 140 ιπποι δεν ειναι το ιδιο με 1.8Τ και πρωτο σταδιο...λιγο προσοχη σε ποιους κολλαμε για να μην καταστεψουμε καμια οικογενεια απο υπερβολικη αυτοπεποιθηση...ο χτεσινος μουσιου κατεστρεψε το αυτοκινητο του και παραλιγο μια οικογενεια να θρηνησει θυματα...υποψιν δεν θελω να το παιξω γαματος γιατι φερω τεραστιο μεριδιο ευθυνης που ετρεχα σε δρομο κεντρικο και περασα με πορτοκαλι...φερω ευθυνη οσο και ο τυπος που τρακαρε...δεν βγαζω τον κωλο μου απ'εξω...αλλα τουλαχιστον πιστευω κατ εμε και την δυναμη ειχα να προλαβω αλλα και τα φρενα να σταματησω εαν επιανε κοκκινο νωριτερα...παλι ξαναλεω φερω ευθυνη οσο και ο τυπος που τρακαρε...

Link to comment
Share on other sites

Ε τι νομιζε οτι εχει κ αυτος.Κανενα lupo για σε αφησει πισω;χαχαχαχα!!Που εγινε αυτο φιλε;

Ε τι νομιζε οτι εχει κ αυτος.Κανενα lupo για σε αφησει πισω;χαχαχαχα!!Που εγινε αυτο φιλε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δευτέρες και Τρίτες... Το δικό μου πάει μόνο Σάββατα και Κυριακές..

 

Πάντως έχει ενδιαφέρον το γεγονός οτι το ανέβασες και σε αυτό το τόπικ Χρήστο. Αυτοσαρκάζεσαι !

Edited by symearg
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω παντος οτι γιανα τα σιγκρινεις αυτα τα 2 θα πρεπει να ειναι μαμα και τα 2 με τις 16αρες ζαντες τους για να εχεις ακριβει αποτελεσματα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.