Jump to content
S8N

Βλακεία, Επιπολαιότητα, Κόντρες, Υπερβολική Ταχύτητα Και Επακόλουθα...

Recommended Posts

Μιας και αναφερθηκε r8, δειτε αυτο... σφηνες με 250+!!!!!

 

http://www.youtube.com/watch?v=Y2HKBQMQmbw

 

για το τελικό αποτέλεσμα μπορούμε να επιστρέψουμε στην πρώτη σελίδα του θέματος

Link to comment
Share on other sites

εγω θα θεσω την δικη μου αποψη πανω στο θεμα ατυχήματα και ας με συνγχωρησουν οσοι είναι πατεράδες και ισως το θεμα μου τους αφηπνησει λιγο,εχω δει πολλα ατυχήματα με πιτσιρικάδες, συγνωμη δηλαδή αλλα 18 χρονων παιδι αντε 20 και πας και του παιρνεις οπελ κορσα opc με 200 αλογα 500 κιλα αμαξι λεμε τωρα,που δεν εχει εμπειρια στην οδηγηση και μου βγαινει στην καβαλας παράδειγμα με 200 και παει και στουκαρει ποιος φταει?ρε πατερα εσυ που εισαι ποιο εμπειρος οδηγος (φανταζομαι)παρτου ένα χιλιαρακι παλιο (λεμε τωρα)να μαθει να οδηγαει να αποκτησει πειρα και μετα αργοτερα παρτου ένα πιο καλο αμαξι,ετσι και δεν θα ''κλαιει' αμα το τρακαρει και θα αποκτησει και πειρα.εξαλου στην οδηγηση προσεχεις πρωτα τους αλλους οδηγούς και μετα εσυ γιατι υπαρχουν πολοι γκαζοφονιαδες και λογο κρισης όταν οδηγούνε σκέφτονται αλλα αντι για το τιμονι και κατι τελευταιο εχει χαθει ο σεβασμος στους αλλους οδηγούς κανω ότι γουστάρω και σκασηλα μου για τους αλους.δεν παει ετσι και όταν μιλας στο κινητο ρε φιλε σταματα και μιλα εγω τι σου φταιω να με πηγαίνεις καροτσακι η να πεσεις πανω μου και αν εχω τα παιδια μου μεσα????? η εσυ τα δικα σου τι φταινε αυτά.

Edited by streetraser
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σωστα τα λες αλλα το θεμα ειναι περιπλοκο. Ισως φταιει η παιδεία απο τα αρχικα σταδια βλεπε δημοτικο! Και γενικα η λαθος κοινωνια μας
Και Σαραβαλακι να παρεις στον Νεο καφρο παλι τερμα θα το πηγαινει και αν τρακαρει θα σκοτωθει , με το OPC εχει μια Α Ασφαλεια περισσοτερη

Link to comment
Share on other sites

συμφωνο μαζι σου και ότι το opc εχει καποια ασφαλεια δεν εχω θεμα με το αμαξι αλιμονο απλα τετοιου είδους αυτοκινιτα θελουν εμπειρα χερια και όχι ενός πιτσιρικα που εχει ουτε μινα που εβγαλε διπλομα και περνει αμαξια τέτοιας κατηγοριας,ας παρει ένα αμαξι με περοσοτερη ασφαλεια ναι αλλα ένα απλο όλα τωρα εχουνε αεροσακο π.χ. και τα λιγο παλαιοτερα και να μαθουνε να φορανε και ζωνη,αυτο είναι και θεμα του δασκαλου οδηγησης να μαθει τον νέο οδηγο να οδηγη σωστα και όπως πρεπει,τωρα από εκει και περα είναι στην κριση του καθενος και στο μυαλο που εχει στο κεφαλι του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι θέμα μυαλόυ.

Έχω κλάψει γνωστό με Bmw 316 100hp ψώφια,και έχω κολλητό 19 χρονών που ήμουν πρίν λίγο μαζί με Ibiza Cupra 230hp+.

 

Ένας άλλος πολύ καλός μου φίλος και λογιστης μου,για πρώτο αμάξι είχε Ibiza Cupra 20vt 3071 340+hp.

 

Αυτός που θέλει να σκοτώθει,θα σκοτωθεί είτε με R8,είτε με Suzuki Alto 1.0 με δίσκοφρενα και ανάρτηση ποδηλάτου και 13άρα ζάντα με Carefour λάστιχα του 1999.

 

;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλα με τ ρ8 θα ειναι περισσοτερη η ροπη π θα σκασει τ κεφαλι σου στ πενταλ του γκαζιου..

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι θέμα μυαλόυ.

Έχω κλάψει γνωστό με Bmw 316 100hp ψώφια,και έχω κολλητό 19 χρονών που ήμουν πρίν λίγο μαζί με Ibiza Cupra 230hp+.

 

Ένας άλλος πολύ καλός μου φίλος και λογιστης μου,για πρώτο αμάξι είχε Ibiza Cupra 20vt 3071 340+hp.

 

Αυτός που θέλει να σκοτώθει,θα σκοτωθεί είτε με R8,είτε με Suzuki Alto 1.0 με δίσκοφρενα και ανάρτηση ποδηλάτου και 13άρα ζάντα με Carefour λάστιχα του 1999.

 

;)

Ο απεναντι που θα παρει μαζι του τι του φταει ομως?????

Ειμαι κατα του πιτσιρικας/νεος οδηγος+αλογα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι απο 3g και δεν μπορω να το δω ολο....

Σταματησα στο αλκοολ και τις νεαρες ηλικιες....

Εγω οταν βγαινω ειναι στανταρ οτι θα φαω δουλεμα γιατι δεν πινω,αλλα εχω ακουσει παιδια να μπυ λενε με 2-3 ποτηρια δεν σε πιανει και αλλα τετοια ωραια.

Γενικα στα 75.000 χιλιομετρα που εχω κανει εχω πιει ενα βραδυ μαξ 2 μπυρες και για αυτο ακομα θεωρησα μλκ τον ευαυτο μου.

Τραγικα παραδειγματα γονεων που πινουν και μετα οδηγανε δειχνουν ατο παιδι τους οτι ''κλαιν μαιν'' ειμαστε γερια ποτηρια,καθονται μετα και κλαινε.

Τωρα το θεμα της ταχυτητας πιστευω ειναι καθαρα θεμα μυαλου και αντιληψης.

Απλα παντου υπαρχει και ενα οριο...

Δλδ γνωρισα ενα 18 χρονο με 650 αλογα αμαξι....ενταξει,μετα δεν φταιει το παιδι....

Προσοχη και καλα μας χιλιομετρα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ρε Χρήστο Μπράβο , χαίρομαι .

Εγω γενικά δεν πίνω είτε οδηγώ είτε οχι (πινω εννοω οπως αλλοι που βγαινουν εξω και γινονται ντιρλα- ενα ποτακι ή μια μπιριτσα και στοπ !) Τρωω και εγώ δούλεμα και κυριως απο παιδιά επαρχίας που θεωρούν μαγκιά να γυρνάνε τα ξημερώματα ντίρλα με αλλα 4-5 ατομα μεσα στο αμαξι και την επόμενη μερα να χαίρονται και να διηγούντε το κατόρθωμα τους .!
Έχασα πρόσφατα πάρα πολύ δικο μου ανθρωπο λόγω πολλών χιλιομέτρων και θα σταθώ και στο αλλο που λένε ολοι οι Ελληναρες , Γερμανικο αμαξι σε σωζει σε τρακαρισμα ειναι πιο γερο κλπ κλπ. Ο Ξαδερφος μου οδηγούσε Audi S3 και ουτε ειχε πιει ουτε τιποτα.

Προσοχή στους δρόμους και ελπίζω σιγα σιγα να αλλαξει αυτος ο Λαός

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιαννακη στο χωριο εχω ακουσει και το θεικο

''Το huyndai μπαινει καλυτερα με 3-4 ποτηρια''

Η ταχυτητα σκοτωνει γιαννη,θελει οσο περισσοτερο προσοχη και στογμαια εκτιμηση της καταστασης.

Link to comment
Share on other sites

Το δούλεμα υπήρχε και θα υπάρχει..κι εμένα με δουλεύουν όταν πηγαίνουμε σε club της Χαλκιδικής και την βγάζω με 3-4 redbull-shark-qb και άντε το πολύ μισή μπύρα..αλλά τις τύψεις που θα έχω εγώ εάν γίνει κάτι από δική μου αμέλεια μιας και εγώ είμαι ο οδηγός αυτοί δεν θα μπορούν να τις σκεφτούν εκεί που θα είναι και ούτε θα μπορούν να με απαλλάξουν από αυτές. Γενικότερα όταν είναι να πιω ή θα πάρω Ταξί για να με πάει σπίτι ώρες που δεν έχει αστικό ή αστικό άμα περάσουμε τις 05:00 το πρωί.. Πρόσφατα γυρνάει συνάδελφος και μου λέει..τι το έχεις το αμάξι άμα είναι να βγαίνεις έξω και να μην το παίρνεις..

Ταχύτητα..Ναι, τρέχω αλλά τρέχω ανάλογα αν είμαι μόνος ή με παρέα, σε ποιον δρόμο είμαι,πόση κίνηση έχει.. Δεν θα ξεπεράσω τα 130-140 με παρέα συνυπολογίζοντας πάντα τα παραπάνω. Όταν είμαι μόνος το πόδι θα βαρύνει κι άλλο. Επίσης δεν θα τρέξω μόνος σε δρόμο που δεν ξέρω π.χ. Θεσσαλονίκη-Ιωάννινα αλλά θα τρέξω στον περιφερειακό Θεσσαλονίκης ή στον δρόμο της Χαλκιδικής γιατί τους δρόμους αυτους μπορώ να τους ζωγραφίσω σε χαρτί από τις φορές που τους έχω διανύσει(40.000χλμ) σε σχέση με το Θεσσαλονίκη-Ιωάννινα (2 φορές πήγα-ήρθα).

Τα παραπάνω δεν τα γράφω για να δείξω ότι είμαι ο Θεός στην οδήγηση,μιας και σ'έναν οδηγό με περισσότερα χιλιόμετρα(εμπειρία) στο ενεργητικό του θα μπορούσαν να του φανούν δολοφονικά.

Ζώνες ασφαλείας.. Δεν υπάρχει άνθρωπος να μπει στο αμάξι μου και να μην φορέσει ζώνη..κι ας μην έχει βομβιτή για τις ζώνες..θα του το ζητήσω ευγενικά κι αν αρνηθεί θα κάτσω να του το πω δύο πράγματα για τις ζώνες..μέχρι στιγμής δεν χρειαστηκε..ο άλλος δεν ήθελε να φορέσει ζώνη γιατί του τσαλακωνε το πουκάμισο... Υπάρχει και η άποψη ότι το να μην φοράς ζώνη θα σε σώσει γιατί άκουσαν ή έτυχε ατύχημα που εάν φορούσαν ζώνη θα είχαν πεθάνει ή γιατί κόλλησαν οι ζώνες και δεν μπορούσαν να βγουν από το αμάξι. Προσωπικά δεν την αποδέχομαι γιατί θα είναι σπάνιο να γίνει κάτι τέτοιο.

Γενικότερα πιστεύω πως αν είναι η ώρα κάποιου να φύγει, θα φύγει. Ίσως όμως φύγει νωρίτερα επειδή προκαλούμε την τύχη μας με το να τρέχουμε, να οδηγούμε πιωμενοι, χωρίς ζώνη κλπ.

Τα παραπάνω είναι η προσωπική μου άποψη και δεν τα γράφω για να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σας.

Edited by Speedy
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

Δεν πάνε να λένε. Εγώ zero πίνω όπου πάω :pardon: . Είναι και χωνευτική την ευχαριστιέμαι πιο πολύ. Και τώρα τελευταία κάνω το εξής σπαστικό. Όσο πιο κ@υλ/ν0ι ξέρω ότι είναι αυτοί που βάζω μέσα τόσο πιο αργά πάω :crazy: .

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 Υπάρχει και η άποψη ότι το να μην φοράς ζώνη θα σε σώσει γιατί άκουσαν ή έτυχε ατύχημα που εάν φορούσαν ζώνη θα είχαν πεθάνει ή γιατί κόλλησαν οι ζώνες και δεν μπορούσαν να βγουν από το αμάξι. Προσωπικά δεν την αποδέχομαι γιατί θα είναι σπάνιο να γίνει κάτι τέτοιο.

Γενικότερα πιστεύω πως αν είναι η ώρα κάποιου να φύγει, θα φύγει. Ίσως όμως φύγει νωρίτερα επειδή προκαλούμε την τύχη μας με το να τρέχουμε, να οδηγούμε πιωμενοι, χωρίς ζώνη κλπ.

Τα παραπάνω είναι η προσωπική μου άποψη και δεν τα γράφω για να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σας.

αυτο το σπανιο που λες....ειχα το 4αρι για 2ο αμαξι στημενο για στριψημο κλπ.ενα καλοκαιρινο μεσημερι γυρνωντας απο γευμα με φιλο (δεν ειχα πιει αλκοολ) μονος στο αμαξι σε μια κατηφορικη δεξια βγηκε ενα φορτηγο με οπισθεν κ με αναγκασε να βγω αντιθετο να μην καρφωθω απο κατω του.ερχοταν αλλος απο αντιθετο οποτε και το εκοψα γρηγορα για τη λωριδα μου.αποτελεσμα να πεταξει κωλο, στο αναποδο πανω να χτυπησει η ροδα του συνοδηγου στο πεζοδρομιο και να ξεκινησουν οι τουμπες.δε φοραγα ζωνη και απο κει που καθομουν στο καθισμα βρεθηκα να καθομαι στο πλαι της πορτας μου.μετα απο κατι μαγκαιβεριστικα κ αφου βγηκα απο το αμαξι ειδα στο καθισμα ενα σκισημο στο μαξιλαρακι του κεφαλιου.ηταν ενα κομματι πλακας πεζοδρομιου μεγαλυτερο απο το κεφαλι μου που ειχε καταληξει στα πισω καθισματα...αν φοραγα ζωνη θα σταματαγε στο κεφαλι μου...αλλα απο τοτε φοραω!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατά κύριο λόγο και με βάση τις πιθανότητες η ζώνη σε σώζει!

Υπάρχουν όμως και αυτές οι καταραμένες φορές που η ζώνη σε σκοτώνει...

 

Δεν μπορείς να ξέρεις δυστυχώς, σε κάποιο δυνατό ατύχημα τι μπορεί να γίνει και τι κλίση-κατεύθυνση μπορεί να πάρει το αμάξι.

Άλλο η πίστα και οι "οδηγικές" ικανότητες του καθενός και άλλο ο παράγοντας <<πως θα σου κάτσει>>!

 

Αν μπορείς να το σώσεις το σώζεις, αλλιώς αφήνεσαι στην "τύχη".

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργο το γεγονός ότι μετά το πέρας του χιλιομέτρου αντί να κόψει ανέπτυξε ταχύτητα όπως αναφέρει το άρθρο.......

Κολλησε το sprint booster!!!χαχαχαχα!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι μου έτυχε πριν λίγη ώρα..........

 

Κατεβαίνω στον περιφερειακό με 140km/h (σε κατηφόρα) και μου πετάγεται ένας μαύρος σκύλος, στην αριστερή λωρίδα που ήμουν και εγώ, το τελευταίο δευτερόλεπτο, ίσα που πρόλαβα να το δώ.......... Και από αντίδραση του κλάσματος δευτερολέπτου, τρόμαξα, δε περίμενα να γίνει κάτι τέτοιο. Και εστρίψα το τιμόνι τόσο απότομα, σχεδόν μια στροφή δεξιά, κ μόλις το συνειδητοποίησα λέω τι μ@λακί@ έκανα, και το αυτοκίνητο κατέβασε μούτρα τελείως απότομα, κ ήταν έτοιμο να μου φύγει τελείως απο τα πλάγια. Δεν καταλαβα ότι πήγαινα με τόσα.

 

Σε κλάσματα δευτερολέπτου μπορει να γίνουν πάρα πολλά χωρίς να το περιμένεις.

Edited by aris22gr
Link to comment
Share on other sites

μάλλον το scirocco αναποδογυρίζει πιο δύσκολα. Ευτυχώς δεν ήταν κι άλλοι στο δρόμο, θα γίνονταν χειρότερα τα πράγματα από το να μην αντιδρούσες καθόλου

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα γυρνώντας από Χαλκιδική με 60-70/περίπου 6-7 χιλιόμετρα μετά το αεροδρόμιο εκεί στα βενζιναδικα πήγα στην δεξιά λωρίδα και έμεινα εκεί γιατί έκαναν ταρζανιες οι ρουμάνοι με τις αμαξαρες τους κάθε 2-3 λεπτά ... Ξαφνικά και ενώ χωράνε 2 αυτοκίνητα στο δρόμο προσπαθεί να κάνει προσπεραση ανάμεσα σε μένα και στο αριστερό αυτοκίνητο με πατημενη κορνα ένα suv και ενώ έχουμε απόσταση ούτε 20 πόντους κανω δεξιά να ανοιξω να περάσει ενω τον βλεπω να διαπληκτιζεται άγρια με τον αριστερο !!! ο δρόμος πιο κάτω έκλεινε ελαφρά και ο μαλακαρος μένει εκεί... Αποτέλεσμα να πατήσω εκτός δρόμου (με έβγαλε το χαντάκι από ροδοσιες που έχει βαθυνει η άσφαλτος και να πέσω σε υψωματακι με αποτέλεσμα να πατησω κατι και να χαραξει το πλαϊνό τοίχωμα στο μπροστά δεξιά... Ευτυχώς εκοψα αμέσως και μπηκα σε παραδρομο... Μετά ρεζέρβα κτλ...γύρισε ένας που το είδε και με βρήκε και μου είπε ότι έχει τα στοιχεία και ήταν βουλγαρικό mrcds suv . Ψάξε βρες τώρα ... ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ ΟΙ ΒΑΛΚΑΝΙΟΙ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.