Jump to content
S8N

Βλακεία, Επιπολαιότητα, Κόντρες, Υπερβολική Ταχύτητα Και Επακόλουθα...

Recommended Posts

Αν και το περιστατικό που μου έτυχε δεν έχει να κάνει με βλακεία, επιπολαιότητα και σίγουρα όχι με υπερβολική ταχύτητα, θέλω να το αναφέρω καθώς μπορεί να έχει και σχέση με τα φρένα που αναφέρθηκαν παραπάνω αλλά περισσότερο σαν τροφή για σκέψη..

Το λοιπόν προχθές το βράδυ αφού γύριζα σπίτι από βόλτα, έχοντας πιει μια μπύρα, ήμουν στο Χολαργό και εκεί που πήγαινα εντελώς χαλαρά ρολάροντας με 3η και περίπου 20 με 30 χλμ. πραγματικά εντελώς από το πουθενά πετάγεται μια γάτα, απευθείας μόλις την βλέπω τσαρουχώνω τα φρένα επεμβαίνει το ABS, αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσα να αποτρέψω το μοιραίο.. Ίσως με καλύτερα φρένα να την είχε γλυτώσει, αυτό όμως που σκέφτηκα αργότερα αφού δηλαδή είχε καθαρίσει το μυαλό μου από την στενοχώρια που πήρα (καθώς έχω και εγώ ένα μικρό κατοικίδιο) είναι το τι θα γινόταν αν ήταν ώρα αιχμής και βρισκόταν άλλος από πίσω μου.. Έπειτα φαντάστηκα ότι αυτό το περιστατικό είναι πιθανόν (λιγότερο βέβαια, αλλά πιθανό) να γίνει και με ένα μικρό παιδάκι που απλά του έφυγε η μπάλα στον δρόμο.. 

Το χιλιοειπωμένο συμπέρασμα και αυτό που θέλω να πω είναι να κρατάμε αποστάσεις ασφαλείας ακόμη και μέσα στην πόλη και να τηρούμε απαραιτήτως τα όρια ταχύτητας, αφού πραγματικά το κακό μπορεί να συμβεί από εκεί που δεν το περιμένεις..

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα Πέτρο,ηταν μιά ατυχη στιγμή που μπορεί να συμβεί στόν καθέναν μας,

πόσο μάλλον στό μικρό αυτοκινητάκι πόλης UP,πού σίγουρα υστερεί σε φρένα από κατασκευής,

λόγω χαμηλών επιδόσεων,περιορισμένων δυνατοτήτων,πιθανόν και λόγω κόστους.

Στο τελευταίο service ανέφερα οτι δεν ειμαι ευχαριστημένος από τα φρένα του και πήγαμε δοκιμή με τον 

υπεύθυνο συνεργείου και απεφάνθη συμπέρασμα οτι ειναι ιδέα μου καί τα φρένα κοκαλώνουν τέλεια,δίχως κανένα ορατό πρόβλημα.

Δυστυχώς εχω πάνω από 2 χρόνια ακόμη την επέκταση της εγγύησης καί δεν το πειράζω εκτός.

Οταν λήξει η εγγύηση θα προβώ σε αμεση βελτίωση εδώ...http://www.morarisbrakes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Το χουν οι μερες φαινεται.... Προχτες βουλιαγμενης λιγο μετα τον βασιλοπουλο προς γλυφαδα δεξια λωριδα και μπροστα μου ταριφας. Ε απλα αποφασισε να σταματησει ενω κινουμασταν κανονικα. Η φαση ειναι οτι πρωτα σταματησε κ μετα αναψε αλαρμ! Ευτυχως εγω ειχα αποσταση και ευτυχως επισης φρεναρε εγκαιρως και ο απο πισω. Τι του ριξαμε κορνες , τι εφαγε μπουτζα μετα απο τον αλλον.... Αταραχος

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χθες μηχανοβιος επι της Θηβων ρευμα για Αιγαλεω εξω απο τα jumbo/ ΤΕΙ αποφασισμένος να κάνει την ημερήσια παρανομία του βγάζει φλάς και εγω καταλαβαίνω πως θελει να στρίψει στο φαναρι αριστερά οποτε αφηνω γκαζι ωστε να του δωσω χωρο για επιβράδυνση και να μην εοθβαρυνω τα φρενα μου.

Ο τυπος ομως θυμήθηκε οτι θελει μπρατσακια και κοβει αμέσως αριστερά χωρις φρενα σε διαβαση πεζων καθετη στο δεντροφυτεμενο διάζωμα και εγω κοιτάω δεξια αν εχω χωρο και το κ9βω οσο μπορώ να μην πανω του.

Ξεκινάω να κορναρω να του αποδωσω ηχητικά το μεσαιο δάκτυλο και ο "κύριος" μου αποστελνει φασκελο και μουρμούρα που μαλλον έπιασε και την μανουλιτσα μου μέσα. Ειχα την κοπέλια στο αμάξι αλλιώς θα γυρναγα και θα του πεταγα την σακουλα με τα φαγωμενα μπεργκερ στην μαπα του. 

Πραγματικα οι ελληνες οδηγοι θελουμε πολυ βρεγμενη σανίδα....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ψυχραιμία, με νεύρα δεν πετυχαίνουμε τίποτα και μάλιστα κάνουμε κακό σε εμάς.

Όταν οδηγούσα μηχανάκι, στην Αγ. Δημητρίου στο φανάρι με 3ης Σεπτεμβρίου (εγώ με κατεύθυνση δυτικά)  πετάχτηκε ταρίφας (κι αυτός Αγίου Δημητρίου με κατεύθυνση ανατολικά) στρίβοντας προς τα αριστερά, προς 3ης Σεπτεμβρίου (που απαγορεύεται!!!) ενώ εγώ είχα πράσινο (κι αυτός λογικά πράσινο είχε ΑΛΛΑ με απαγόρευση προς την 3ης Σεπτεμβρίου αριστερά όπως πήγαινε).

Πλακώθηκα στα φρένα (ότι πρόλαβα δηλαδή) και για λίγο γλίτωσα την μετωπική...

Τον έβρισα είναι η αλήθεια (η αδρεναλίνη μου έφτασε ουρανό και η καρδιά βαρούσε σαν τρελή) και αυτός με σκυλόβρισε άσχημα και έφυγε... Ως ταρίφας δεν υπάρχει δικαιολογία ότι δεν ήξερε ότι απαγορεύεται (έχει και απαγορευτικό εκεί), ακόμα κι αν δεν είχε με είχε από δεξιά στρίβοντας! Άρα, συνειδητά έστριψε και αδιαφόρησε για τις επιπτώσεις ακόμα κι όταν παρατήρησε ότι για λίγο δεν πήρε στο λαιμό του ένα νέο άνθρωπο.

Τέτοιοι άνθρωποι λοιπόν δεν χρειάζονται ούτε βρίσιμο, ούτε ξύλο. Άμεση επώνυμη καταγγελία στην αστυνομία με όποιες συνέπειες κι αν έχει. Εγώ δεν μπόρεσα να πάρω τις πινακίδες του και από την ταραχή μου ήθελα να ηρεμήσω πρώτα.

Το έχω ξαναπεί, η καταγγελίες για τροχαίες παραβάσεις που θέτουν σε κίνδυνο ζωές δεν είναι χαφιεδισμός, είναι ωριμότητα και πράξη ευθύνης. Αν περιμένουμε να γίνει το κακό και μετά να πάρουμε τηλέφωνο είναι αργά!

 

P.S. Οι Θεσσαλονικείς προσοχή στο σημείο αυτό που περιγράφω.

 

 

Edited by alej
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όλους αυτούς τους στέλνω σπιτάκι τους να παίξουν playstation κ να κάνουν εκεί προπόνηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , queen said:

Εγώ όλους αυτούς τους στέλνω σπιτάκι τους να παίξουν playstation κ να κάνουν εκεί προπόνηση.

Τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Αντί να βρίσω κ να τους στείλω π.χ. στον διάολο τους στέλνω σπιτάκι τους να ασχοληθούν με κάτι άλλο εκτός αυτοκινήτου/μηχανής.

Link to comment
Share on other sites

Τον π@π@ρ@ με το audi χτες θεσσαλονικη στον περηφερειακο πανω που πηγαινε αντιθετα τον πετυχε κανενας?? 

Link to comment
Share on other sites

Το ελεγαν στο ραδιοφωνο, περνανε τηλεφωνο και ο εκφωνητης νωμιζε οτι του κανουν πλακα, τελικα απο οτι καταλαβα ειχε σταματημενο λεοφωρειο στην λωριδα εκτακτης αναγκης και του εκανε νοημα ο οδηγος του λεωφορειο και εκοψε πριν πεσει πανω του.

Link to comment
Share on other sites

Το λεωφορείο το είδα. Audi δεν είδα :)

Με τόσα που βλέπω καθημερινά θα σταματήσω να εκπλήσσομαι σε λίγο καιρό. Απλά θα το πάρω απόφαση ότι είμαστε τριτοκοσμική χώρα στην οδήγηση όπως Αίγυπτος και Τουρκία πχ.

Πραγματικός τηλεφωνικός διάλογος:

- Έλα, τι έγινε; Πολύ άσχημο το τρακάρισμα;
- Άστα να πάνε. Πολύ άσχημο. Μεγάλη ζημιά...
- Έπεσες πάνω σε κάποιον από πίσω ή έπεσε άλλος πάνω σου; (νόμιζα το συμβάν έγινε στον αυτοκινητόδρομο)
- Όχι, σε μια διασταύρωση έγινε.
- Και ποιος έφταιγε δηλαδή;
- Κοίτα... εντάξει... πέρασα με κόκκινο, αλλά ήμουν ήδη στη διασταύρωση και ο άλλος έπρεπε να με δει και έπεσε πάνω μου, οπότε φταίει και αυτός.
...

Εσκεμμένη, ευσυνείδητη παραβίαση και των πλέον σοβαρότατων κανόνων έγινε πλέον καθημερινή ρουτίνα.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , Bitnik said:

Το λεωφορείο το είδα. Audi δεν είδα :)

Με τόσα που βλέπω καθημερινά θα σταματήσω να εκπλήσσομαι σε λίγο καιρό. Απλά θα το πάρω απόφαση ότι είμαστε τριτοκοσμική χώρα στην οδήγηση όπως Αίγυπτος και Τουρκία πχ.

Πραγματικός τηλεφωνικός διάλογος:

- Έλα, τι έγινε; Πολύ άσχημο το τρακάρισμα;
- Άστα να πάνε. Πολύ άσχημο. Μεγάλη ζημιά...
- Έπεσες πάνω σε κάποιον από πίσω ή έπεσε άλλος πάνω σου; (νόμιζα το συμβάν έγινε στον αυτοκινητόδρομο)
- Όχι, σε μια διασταύρωση έγινε.
- Και ποιος έφταιγε δηλαδή;
- Κοίτα... εντάξει... πέρασα με κόκκινο, αλλά ήμουν ήδη στη διασταύρωση και ο άλλος έπρεπε να με δει και έπεσε πάνω μου, οπότε φταίει και αυτός.
...

Εσκεμμένη, ευσυνείδητη παραβίαση και των πλέον σοβαρότατων κανόνων έγινε πλέον καθημερινή ρουτίνα.

Αν ο άλλος ήταν με μηχανή το κακό θα ήταν πολύ μεγάλο...

Link to comment
Share on other sites

παντως αυτο με τις γατες να το κοιταξετε.

μη πατατε φρενο.ειναι πιο πιθανο να τις σκοτωσετε πανω σε φρεναρισμα παρα αν απλα περασερτα απο πανω.

εχω δει με τα ματια μου να παταει γατα αυτοκινητο και στο καπακι η κυρια γατα..σηκωθηκε και εφυγε αταραχη

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ακριβώς και εγώ αυτό σκέφτηκα όταν κάθισα και το "μελέτησα" με πιο καθαρό μυαλό.. Ότι δηλαδή ίσως και να ήταν χειρότερα που πάτησα φρένο αφού πιθανότατα την βρήκα με τον πίσω δεξιά τροχό στην διαδικασία του φρεναρίσματος.

Πάντως αυτή την στιγμή δεν έχεις το χρόνο να σκεφτείς τι ακριβώς να κάνεις και το πόδι σου πάει ενστικτωδώς στο φρένο δυστυχώς.. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , DubbeR_ChRoniS said:

παντως αυτο με τις γατες να το κοιταξετε.

μη πατατε φρενο.ειναι πιο πιθανο να τις σκοτωσετε πανω σε φρεναρισμα παρα αν απλα περασερτα απο πανω.

εχω δει με τα ματια μου να παταει γατα αυτοκινητο και στο καπακι η κυρια γατα..σηκωθηκε και εφυγε αταραχη

παρόμοιο σκηνικό μου έτυχε.. φορτωμένο το όχημα με 4 άτομα και καμιά 100-110 χλμ.. πετάγεται γάτα από το πουθενά.. τέρμα φρένο και το αμάξι μούριασε τόσο ώστε να σύρω την γάτα σαν εκχιονιστικό μηχάνημα.. με καλλιτεχνικό πατινάζ την έκανε η κυρία στα αριστερά του δρόμου όπου υπήρχε ημικυκλική νησίδα και σταμάτησε εκεί σώα..

Edited by Speedy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην κάνετε ποτέ το λάθος να προσπαθήσετε να αποφύγετε ζώο από το δρόμο, αν κινείστε με ταχύτητα. Κολλητός μου, με αμάξι με κάτω από 20.000 χιλιόμετρα, δίνει αυτή τη στιγμή 17.000€ για επισκευές, επειδή προσπάθησε να αποφύγει γάτα με 110-120....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν από 5-6 χρόνια, μπροστά στα μάτια μου στην Βάρης-Κορωπίου βράδυ εγώ γύρναγα με το παπί, ξαφνικά βλέπω στο αντίθετο ρεύμα ένα Mondeo να κάνει απότομο ελιγμό, να του φεύγει το αμάξι του οδηγού, να  φέρνει 2 τούμπες και να προσγειώνετε μέσα σε κάτι ελιές από το δικό μου ρεύμα. Φυσικά σταμάτησα να δω αν ο άνθρωπος είναι καλά και να καλέσω ασθενοφόρο και αφού είδα ότι είχε επαφή με το περιβάλλον και μιλήσαμε τον ρώτησα τι ακριβώς έγινε και του έφυγε έτσι το αμάξι. Και γυρνάει και μου λέει για να αποφύγω μια γάτα που πετάχτηκε μπροστά μου! Το αμάξι ολοκαίνουριο δεν πρέπει να είχε ούτε 5000 χιλιόμετρα από ότι μου είπε και ο άνθρωπος και φυσικά βγήκε ολική..

Για αυτό απάντησα και αυτό πριν στον Χρόνη ότι όταν αντιμετωπίζεις μια τέτοια κατάσταση, ενστικτωδώς κάνεις κάτι για να αποφύγεις το ζώο είτε δηλαδή φρενάρεις είτε κάνεις κάποιον ελιγμό.. Γενικά τα άτιμα τα ζώα γενικότερα θέλουν πολύ προσοχή γιατί πετάγονται πραγματικά από το πουθενά!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις είχε νυχτώσει, βγαίνοντας από Αθήνα στην γέφυρα πάνω από Κηφισό, εγώ με το scooterάκι.

Πηγαίνω αριστερή λουρίδα καμιά 40 και είμαι ακόμα στην ανηφόρα δεν βλεπω μπροστά μακριά...δεν ξέρω αλλά μου φάνηκε κάτι σαν λάμψη, λέω δεν κάνω δεξιά....ίσα που πρόλαβα...ανάποδα ο αθεόφοβος και από κάτω οι σειρήνες της αστυνομίας. Χήρα και ορφανά στον δρόμο για κάποιους αλήτες .

Edited by spentgr
Link to comment
Share on other sites

Χτες το βραδυ ποιος τσομπανης θεσσαλονικη με μαυρο Golf 6 ΙΚΗ πινακιδες, προσπαθησε να κατεβει αντιθετα την Κουσκουρα....οχι προστιμο αλλα για φαπες μεχρι να μελανιασει...

 

 

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago , dasauto said:

Χτες το βραδυ ποιος τσομπανης θεσσαλονικη με μαυρο Golf 6 ΙΚΗ πινακιδες, προσπαθησε να κατεβει αντιθετα την Κουσκουρα....οχι προστιμο αλλα για φαπες μεχρι να μελανιασει...

 

 

:crazy::crazy:

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Σήμερα απόγευμα Q5 λευκό, φιμέ τζάμια και φάρο σαν περιπολικού μόνο μπλε που αναβόσβηνε στο κέντρο του ταμπλό - παρμπρίζ "ανάγκασε" στην αριστερή λωρίδα Αττικής Οδού 2 αυτοκινητα να κάνουν επικίνδυνους ελιγμούς προς τα δεξιά - σε σημείο με 2 λωρίδες. Τα 2 αυτοκινητα θα υπέθεσαν πως ήταν αυτοκίνητο της Ασφάλειας λογω φάρου αλλα και μεγάλης ταχύτητας, διακινδυνεύοντας τη δική τους ασφάλεια, αλλά και των αυτοκινήτων που ήταν στη δεξια λωρίδα. Πινακίδα καταγράφηκε και δόθηκε σε Τροχαία Αττικής Οδού, που θα ερευνήσει το θέμα μέσω καμερών και θα αποδοθούν ευθύνες (αν δεν το σταμάτησε ήδη περιπολικό σήμερα).

Υπέρτατη καγκουριά για εμένα, να του πάρουν το δίπλωμα για 10 χρόνια, κινδύνεψαν 3 αυτοκίνητα να συγκρουστούν.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στην Εγνατία. Βγαίνω από ανηφορικό τούνελ με 90-100, όσο ήταν το όριο. Μπροστά μου νταλίκα, η οποία πασχιζει να ανέβει την ανηφόρα και κινείται με 50. Βρίσκομαι στα 50 μέτρα πίσω της, όταν βγάζω φλας για μα βγω στην αριστερή λωρίδα για να προσπερασω. Τελευταία στιγμή σαν από θαύμα, πάνω που έχω αρχίσει να βγαίνω αριστερά, μου φαίνεται ότι βλέπω μια μικρή λάμψη μέσα στο τούνελ στον καθρέφτη. Μετά από μισό δευτερόλεπτο βλέπω ότι είναι ιπτάμενος με Lancia Delta Integrale, ο οποίος μόλις βγήκε από το τούνελ και είναι 50 μέτρα πίσω μου, να πηγαίνει με 180+ ΧΩΡΙΣ ΦΩΤΑ!!! Αμέσως μπαίνω δεξιά και πέφτω στα φρένα, ενώ προετοιμαζομαι να πέσω πάνω στη νταλίκα. Τελικά έχει φρεναρες η Golfαρα. Θέλω να καταλήξω στο ότι ΑΝΑΨΤΕ ΤΑ Γ@ΜΗΜΕΝ@ ΤΑ ΦΩΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΤΟΥΝΕΛ, ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΕΒΕΙ Ο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΔΕΗ... Υπάρχει λόγος που ο νόμος ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ να ανάβουμε τα φώτα μέσα στις συραγγες και αυτός δεν είναι επειδή δεν βλέπουμε και πρέπει να τα ανάψουμε, αλλά επειδή ΔΕΝ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ! Συγγνώμη για το επιθετικό ποστ, αλλά περνάω πολλές ώρες σε αυτοκινητόδρομο και νιώθω ότι κάθε στιγμή κινδυνεύω από μ@λ@κες που βαριούνται να γυρίσουν έναν διακόπτη.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Σημερα το μεσημερι αττικη οδο κατευθυνομενος με ενα φιλο στο τιμονι προς μαρουσι για μια δουλεια αριστερη με 120 μας κανει σινιαλο ενας με φιεστα για να περασει, μετα απο λιγο κανουμε δεξια κανει και αυτος και προσπερναει ξυστα απο δεξια, μπαινει μπροστα μας ,πεφτει αποτομα στα φρενα τοσο που του ανοιξαν τα αλαρμ ωστε να τον τρακαρουμε μαλλον... κανουμε και αλλο δεξια και προσπαθει να μας χτυπησει με το πλαινο (δεν παει καλα ο κοσμος ) τον αποφευγουμε δεν καταλαβα πως...ανοιγει παραθυρο ριχνει ενα βρισιδι προσπαθει να μας ξανατρακαρει με το πλαινο παλι αποφευγουμε και βγαινουμε ηρεμα στην εξοδο μας οσο ο <<κυριος>> συνεχισε προς αεροδρομιο.Δεν ξερω τι γινετε στην χωρα μας τι προβληματα μπορει να χει ο καθενας αλλα αυτα τα πραγματα ειναι βγαλμενα απο ταινια και κατι βιντεακια road rage απο ρωσσια μερια ...Εχω κρατησει πινακιδες αλλα θεωρω οτι ειναι αχρηστο στοιχειο προσοχη λοιπον στα φιεστακια τα μαυρα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.