Jump to content
S8N

Βλακεία, Επιπολαιότητα, Κόντρες, Υπερβολική Ταχύτητα Και Επακόλουθα...

Recommended Posts

1 hour ago , Nikos_ said:

Σημερα το μεσημερι αττικη οδο κατευθυνομενος με ενα φιλο στο τιμονι προς μαρουσι για μια δουλεια αριστερη με 120 μας κανει σινιαλο ενας με φιεστα για να περασει, μετα απο λιγο κανουμε δεξια κανει και αυτος και προσπερναει ξυστα απο δεξια, μπαινει μπροστα μας ,πεφτει αποτομα στα φρενα τοσο που του ανοιξαν τα αλαρμ ωστε να τον τρακαρουμε μαλλον... κανουμε και αλλο δεξια και προσπαθει να μας χτυπησει με το πλαινο (δεν παει καλα ο κοσμος ) τον αποφευγουμε δεν καταλαβα πως...ανοιγει παραθυρο ριχνει ενα βρισιδι προσπαθει να μας ξανατρακαρει με το πλαινο παλι αποφευγουμε και βγαινουμε ηρεμα στην εξοδο μας οσο ο <<κυριος>> συνεχισε προς αεροδρομιο.Δεν ξερω τι γινετε στην χωρα μας τι προβληματα μπορει να χει ο καθενας αλλα αυτα τα πραγματα ειναι βγαλμενα απο ταινια και κατι βιντεακια road rage απο ρωσσια μερια ...Εχω κρατησει πινακιδες αλλα θεωρω οτι ειναι αχρηστο στοιχειο προσοχη λοιπον στα φιεστακια τα μαυρα...

τηλέφωνο στην τροχαία επιτόπου και τον ακολουθείς απο απόσταση ασφαλείας.. ενημερώνεις προς τα που κατευθύνεται και ελπίζεις να φιλοτιμηθούν να ασχοληθούν.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

νομιζω ομως οτι εχασε περισσοτερο χρονο προσπαθωντας να τους "τρακαρει" παρα να που τον καθυστερησαν τα παιδια.

και αν ηταν θεμα υγειας οπως λες δεν νομιζω να ειχε χρονο για μπινελικια και κολπα εκφοβισμου.

μερικες φορες ειναι οντως εκνευριστικο να μην κανει ο αλλος στην ακρη αλλα υπαρχουν και ορια συμπεριφορας.

εμενα μου την ειχαν πεσει ετσι 2 ττ προ 10ετιας και μου εκλειναν δρομο αποτομα φρεναρισματα μπροστα μου κτλ. ε τους περασα βρηκα μια νταλικα και εκατσα διπλα της,τους αφησα κανα 5λεπτο πισω μου να βραζουν και μετα βγηκα απο την εθνικη.χαχαχαχαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι απλή η λύση, κρατάμε πάντα ένα αεροβόλο στο αμάξι, όταν μας κάνουν τέτοιες βλακείες το σηκώνουμε σε εμφανές σημείο, φροντίζουμε να μας δουν να το οπλίζουμε και έπειτα να τους σημαδεύουμε. Εξαφανίζονται σε δευτερόλεπτα! :p:p:p

 

Υ.Γ. Το παραπάνω σχόλιο είναι καθαρά τρολ, δεν ενθαρρύνω τέτοιου είδους συμπεριφορές :p

Πέρα από τη πλάκα πάντως, δεν αξίζει να ρισκάρουμε τη σωματική μας ακεραιότητα ούτε τα αυτοκίνητά μας για κανένα μ....α. Προσωπικά, θα σταμάταγα για λίγο στην άκρη μέχρι να φύγουν.

Edited by faniaros
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Παιδιά, μακριά από τέτοιες καταστάσεις και οτιδήποτε παρόμοιο.

Ο κόσμος έχει προβλήματα και ψάχνει κάθε τρόπο να ξεσπάσει ακομα και στο δρόμο. Κουβαλάνε όπλα, γκλομπ, μπαστούνια, έτοιμοι για τσακωμό με το παραμικρό.

Αντιλαμβανομαι πως όταν γινεται ένα τέτοιο σκηνικό ξεχυλιζει το ποτήρι και εξοργίζεστε, οπως συνέβη και σε μενα άλλωστε, αλλα ο σωστός τρόπος ειναι να κανουμε στην άκρη, να αδιαφορήσουμε ως προς το γεγονός, να το ξεχάσουμε και να μη μπλέξουμε.

Link to comment
Share on other sites

Το μονο ευκολο σε ολα αυτα ειναι να κανεις ακρη να κατεβουνε και οι 2 οδηγοι/συνοδηγοι και να λυθουν οι οποιεσδηποτε διαφορες που εχουν προκυψει, με οποιο κοστος αυτο συνεπαγετε.

Απο την αλλη λενε του φευγατου η μανα δεν εκλαψε ποτε...μερικες φορες το 2ο μας κραταει εδω που ειμαστε τωρα που χτυπαμε πληκτρα.

Link to comment
Share on other sites

On 29/9/2016 at 11:30 ΜΜ, Vassilis63 said:

Χιλιοειπωμένο θέμα...     όταν κάθεσαι αριστερά και εμποδίζεις τους άλλους να περάσουν με το έτσι θέλω επειδή πας με 120,  πας γυρεύοντας...

Για να φτάσει στο σημείο να έχει τέτοια ακραία και καταδικαστέα συμπεριφορά ο τύπος με το fiesta  ( ο οποίος δεν ξέρουμε για πιο λόγο ήθελε να πάει γρήγορα και δεν μας ενδιαφέρει κιόλας) σημαίνει ότι δεν τρελάθηκε ξαφνικά  επειδή του χαλάσατε το πάτημα αλλά προφανώς θα είχε πολύ σοβαρό λόγο    (πχ μεταφορά ατόμου σε νοσοκομείο ή είχε υποστεί αλλεργικό σοκ και έπρεπε να κάνει κορτιζόνη, ή ή ή ή κάτι άλλο)     να μετακινηθεί γρήγορα και εσείς τον εμποδίζατε.    (δεν ξέρω πόσο χρόνο πήρε το "μετά από λίγο κάνουμε δεξιά") 

   Εμένα η υπόθεση μου μυρίζει ότι αφού πάω με 120 τι θέλει το fiesta και μου ανάβει τα φώτα, τον γράφω κανονικά και συνεχίζω μέχρι να βγάλει το όπλο και να με πυροβολήσει και τότε ίσως να  κάνω στην άκρη.

οσο και να μην τον αφηνε να περασει,δεν δικαιολογειτε ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ τετοια συμπεριφορα...ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ..

αν βιαζοταν απλα θα πηγαινε διπλα ,θα εβριζε και θα εφευγε.....ποιος ξερει τι ειχε "πιει" πιο πριν..

απο την αλλη..πηγαινε με 120,αυτο το οριο δεν εχει η αττικη οδος?θεωρω δεδομενο οτι δεν βιαζοταν γαι σοβαρο λογο,μιας και μετα "επαιζε" με τα παιδια...

ολα αυτα ειναι καθαρα προσωπικη μου αποψη.

προς ολους..το θεμα θα καθαριστει το Σαββατοκυριακο .μην συνεχιζεται με ειρωνειες...ειναι πολυ καλυτερο να μιλαμε και οχι να μαλωνουμε..

Edited by activious
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ένα ακόμη καλό του να έχεις γρήγορο αμάξι, μπορείς να ξεφεύγεις από τον κάθε μ****α.

Edited by activious
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδη διαβασα πολλα να πω οτι

  1. στο φιεστα ηταν μονος του ο <<κυριος>>
  2. εμεις εκεινη την ωρα δεν μπορουσαμε να μπουμε δεξια γιατι ηταν αλλα αμαξια 
  3. επισης παροτι ειμαστε μικροι σε ηλικια δεν σημαινει οτι ειμαστε και ανεγκεφαλοι οταν θελουμε να παμε σε μια δουλεια παμε σωστα χωρις μ@@κιες
  4. οποιος θελει ας πιστεψει το συμβαν οι υπολοιποι απλα ας βγαλουν την δικη τους <<ελληνικη>> μυθοπλασια απο το μυαλο τους...
Edited by Nikos_
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , Nikos_ said:

Λοιπον επειδη διαβασα πολλα να πω οτι

  1. στο φιεστα ηταν μονος του ο <<κυριος>>
  2. εμεις εκεινη την ωρα δεν μπορουσαμε να μπουμε δεξια γιατι ηταν αλλα αμαξια 
  3. επισης παροτι ειμαστε μικροι σε ηλικια δεν σημαινει οτι ειμαστε και ανεγκεφαλοι οταν θελουμε να παμε σε μια δουλεια παμε σωστα χωρις μ@@κιες
  4. οποιος θελει ας πιστεψει το συμβαν οι υπολοιποι απλα ας βγαλουν την δικη τους <<ελληνικη>> μυθοπλασια απο το μυαλο τους...

1. Και αν ήταν μόνος του ο κύριος τι σημαίνει αυτό ? απαγορεύεται να έχει το λόγο του να πάει γρήγορα? και ποιος είσαι εσύ που θα κρίνεις ποιος θα πάει γρήγορα και ποιος όχι?

2. Για να μην μπορείς να πας στη άκρη σημαίνει ότι πας μόνιμα αριστερά και όχι  επειδή προσπερνάς .

3. Κανείς δεν είπε ότι οι μικροί είναι ανεγκέφαλοι, ίσα ίσα που οι μικροί πιο εύκολα παραδέχονται το λάθος τους από έναν μεγάλο.

4. Το συμβάν είναι πεντακάθαρο , αν είχατε καθίσει δεξιά και δεν εμποδίζατε δεν θα είχε γίνει απολύτως τίποτα .

Καταδίκασα από την αρχή την ακραία συμπεριφορά του Fiesta, αλλά κανένα συμβάν αυτού του είδους δεν γίνεται επειδή κάποιος τρελάθηκε, πρέπει να υπάρχει κίνητρο.

  Δεν λέω όλοι, αλλά σχεδόν όλοι επικεντρωθήκατε στο ακραίο χώσιμο του fiesta, δεν βρέθηκε κάποιος να πει μια κουβέντα για τα τόσα άτομα που έχουν σκοτωθεί μέχρι τώρα (και θα σκοτωθούν) επειδή κάποιοι επιμένουν με το έτσι θέλω να οδηγούν μόνιμα στην αριστερή λωρίδα.

Το 90% των ατυχημάτων που συμβαίνουν σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας οφείλονται στην αργή αριστερή οδήγηση. Κάποια στιγμή  ας το καταλάβουμε  όλοι.

Link to comment
Share on other sites

On 9/12/2016 at 9:42 ΜΜ, faniaros said:

Σήμερα στην Εγνατία. Βγαίνω από ανηφορικό τούνελ με 90-100, όσο ήταν το όριο. Μπροστά μου νταλίκα, η οποία πασχιζει να ανέβει την ανηφόρα και κινείται με 50. Βρίσκομαι στα 50 μέτρα πίσω της, όταν βγάζω φλας για μα βγω στην αριστερή λωρίδα για να προσπερασω. Τελευταία στιγμή σαν από θαύμα, πάνω που έχω αρχίσει να βγαίνω αριστερά, μου φαίνεται ότι βλέπω μια μικρή λάμψη μέσα στο τούνελ στον καθρέφτη. Μετά από μισό δευτερόλεπτο βλέπω ότι είναι ιπτάμενος με Lancia Delta Integrale, ο οποίος μόλις βγήκε από το τούνελ και είναι 50 μέτρα πίσω μου, να πηγαίνει με 180+ ΧΩΡΙΣ ΦΩΤΑ!!! Αμέσως μπαίνω δεξιά και πέφτω στα φρένα, ενώ προετοιμαζομαι να πέσω πάνω στη νταλίκα. Τελικά έχει φρεναρες η Golfαρα. Θέλω να καταλήξω στο ότι ΑΝΑΨΤΕ ΤΑ Γ@ΜΗΜΕΝ@ ΤΑ ΦΩΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΤΟΥΝΕΛ, ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΕΒΕΙ Ο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΔΕΗ... Υπάρχει λόγος που ο νόμος ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ να ανάβουμε τα φώτα μέσα στις συραγγες και αυτός δεν είναι επειδή δεν βλέπουμε και πρέπει να τα ανάψουμε, αλλά επειδή ΔΕΝ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ! Συγγνώμη για το επιθετικό ποστ, αλλά περνάω πολλές ώρες σε αυτοκινητόδρομο και νιώθω ότι κάθε στιγμή κινδυνεύω από μ@λ@κες που βαριούνται να γυρίσουν έναν διακόπτη.

Σε κάποιες χώρες της Ευρώπης, αλλά και στις ΗΠΑ, τα φώτα πορείας είναι υποχρεωτικά από τον νόμο για μετακινήσεις εκτός αστικών περιοχών. Είναι αποδεδειγμένο πως αμάξι με φώτα θέσης (ειδικά LED φώτα θέσης) ή με μικρή σκάλα φαίνεται από αρκετά μεγαλύτερη απόσταση και από μπροστά, αλλά και όταν έρχεται από πίσω. Κινούμενος στην περιφερειακή η εκτός Θεσσαλονίκης έχω πάντα αναμμένα τα φώτα. Είναι ιδιαιτέρως σημαντικό για αυτοκίνητα ασημί και σκούρων αποχρώσεων (όπως και το δικό μου).

Στατιστικά τα φώτα σε μικρή σκάλα ανεβάζουν την κατανάλωση περίπου κατά 0.2λ/100χλμ. Τα λοιπά στοιχεία που επηρεάζουν την κατανάλωση είναι σαφώς πιο σημαντικά, στο σημείο που το 0.2 είναι πραγματικά ανεπαίσθητο. Μη ντρέπεστε, λοιπόν... Όσο περισσότεροι και όσο πιο νωρίς σας βλέπουν τόσο ασφαλέστερη είναι η κίνηση στους αυτοκινητόδρομους. (με εξαίρεση τους κάγκουρες που βάζουν xenon που δεν προβλέπονται από τον κατασκευαστή και τυφλώνουν τους πάντες ακόμα και με μικρή σκάλα)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το τρελό ποστάκι για τον τρέλο με το φιέστα... Να μη μας τύχει, όμως δεν είμαστε ασφαλισμένοι από το να πέσουμε σε τέτοια κατάσταση με πραγματικά επικινδύνους τύπους.

Να μου επιτρέψετε να κάνω δύο τρεις επισημάνσεις.
Α) Το φαινόμενο road rage υπάρχει παντού. Τα βιντεάκια είναι κατά κόρον από τη Ρωσία, επειδή σχεδόν κάθε αυτοκίνητο έχει πλέον καταγραφτικό. Και τα καταγραφικά έγιναν "μαστ" από τότε που εμφανίστηκε το φαινόμενο απάτης με απότομο φρενάρισμα. Δηλαδή ένα LADA σαράβαλο σε προσπερνούσε και έπεφτε στα φρένα. Τον χτυπούσες - φταις. Πληρώνει η ασφάλειά σου και χάνεις αρκετά λεφτά ή του δίνεις κάτι της 30-50 ευρώ και τραβάτε ο καθένας τον δρόμο σας. Ο άλλος έβγαλε το μεροκάματο. Οι κάμερες έγιναν δημοφιλής για να αποφεύγονται αυτές και άλλες απάτες και πρόσφατα έγιναν και αποδεκτά από δικαστήριο ως αποδεικτικά στοιχεία.

Το road rage δεν φτάνει σε σωματικές ζημιές στις χώρες που όλοι ξέρουν πως η φυσική βία τιμωρείται αυστηρότατα! Έχω δει δύο φοβερά αστεία βιντεάκια από Αγγλία. Σε ένα σκυλοβρίζονται ποιος θα τσακίσει ποιον, όμως ούτε καν κατεβαίνουν από το αμάξι. Στο δεύτερο μπρατσαράς βγαίνει από το αμάξι, κάτι ουρλιάζει, ανοίγει πορτ-μπαγκάζ και βγάζει... σάκο του box. Του δίνει δύο τρεις μπροστά στα μάτια (και κάμερα) του αλλουνού, μπαίνει και φεύγει. Πέθανα στο γέλιο μιλάμε. Μακάρι όλες οι διαφορές στους δρόμους να λύνονταν έτσι...

Β) Λέει ο άλλος "πως μάλλον τον εκνευρίσατε, δεν μπορεί να τρελάθηκε έτσι στα καλά καθούμενα.". Είναι να το δεις για να το πιστέψεις πόσοι επιθετικοί κάγκουρες κυκλοφορούν και οδηγάνε επικίνδυνα στην καθημερινή τους ρουτίνα. Εδώ στη γειτονία έχω έναν με μαύρο Golf GT... για αυτό το λέω. Υπάρχουν επικίνδυνοι τρελοί με δίπλωμα οδήγησης... ουσιαστικά πιθανοί δολοφόνοι. Και αν στην αφέλειά σας πιστεύετε πως υπερβάλλω... Μια φορά, καθώς ανέβαινε από παραλία κάτι είπε σε δύο κοπέλες που ανέβαιναν με τα πόδια. Κάνα "κομπλιμέντο" μάλλον... Αυτές του απάντησαν... να πα να ***** μάλλον. Σταμάτησε απότομα στη μέση του δρόμου... Βγήκε έξω άρπαξε μια και έκανε κίνηση σαν να ήθελε να τη χτυπήσει. Βγήκα από το γραφείο μου, στο δρόμο σταμάτησε και ένα φορτηγό, ο οδηγός κόρναρε. Μπήκε ο άλλος στο αυτοκίνητο και με σπινάρισμα έφυγε. Και οδηγάει έτσι σαν μανιασμένος κάθε φορά που τον βλέπω. Είναι απλά ηλίθιος, επιθετικός κάγκουρας και ναι... κυκλοφορούν ανάμεσά μας.

 

Στο θέμα της κίνησης στην αριστερή λωρίδα... ως οδηγός με 18 χρόνια εμπειρίας πλέον και με 0 ατυχήματα με δική μου υπαιτιότητα επιτρέψτε μου να δώσω κάποιες συμβουλές.

Σύμφωνα με τον νόμο η αριστερή λωρίδα είναι μόνο για προσπέρασμα και αν η κίνηση είναι τόσο μεγάλη που η ταχύτητα διέλευσης είναι πολύ χαμηλότερη του επιτρεπόμενου ορίου, τότε επιτρέπεται η συνεχόμενη κίνηση και στην αριστερή λωρίδα.

Αυτά σύμφωνα με τον νόμο... Εμείς τι πρέπει να κάνουμε για να διευκολύνουμε τη ζωή μας... και των άλλων. Εδώ είναι και το μυστικό. Πρέπει να σκεφτόμαστε και για τους τριγύρω μας και όχι μόνο για τον εαυτούλη μας, που κακά τα ψέμματα, πολύ λίγοι το κάνουν.
Και συγκεκριμένα προτρέπω τους εξής κανόνες συμπεριφοράς:
- Άσχετα από την ταχύτητα με την οποία κινείσαι, αν σε πλησιάζουν γρήγορα από πίσω και αν έχεις δυνατότητα να αφήσεις την αριστερή λωρίδα - να την αφήνεις.
Αν κάθεσαι αριστερά, παρόλο που σε προσπέρασαν από δεξιά ένα, δύο, τρία, τέσσερα, πέντε και βάλε αυτοκίνητα... και εσύ επιμένεις να μείνεις αριστερά... συγγνώμη, αλλά είσαι μλκς.

- Αν σε πλησιάζουν υπερβολικά γρήγορα και ΔΕΝ έχεις δυνατότητα να φύγεις άμεσα και με ασφάλεια δεξιά, άναψε τα ΑΛΑΡΜ για 2-3 φορές. Δώστου να καταλάβει ότι τον είδες και ότι πλησιάζει επικίνδυνα γρήγορα.

- Αν η κίνηση δεξιά είναι αρκετά πυκνή και εσύ κινείσαι αρκετά πιο γρήγορα από την γειτονική δεξιά λωρίδα, ΜΗΝ αφήνεις την αριστερή, μέχρι να βρεις παράθυρο στην δεξιά που θα σου επιτρέψει να κινείσαι με δική σου ταχύτητα, αλλά και να σε προσπεράσει ο άλλος.
ΕΚΤΟΣ αν ο άλλος σου αναβοσβήνει τα φώτα, τα φλας, κορνάρει... ΑΦΗΣΕ τον το γρηγορότερο δυνατόν. Ποτέ δεν ξέρεις τι επείγουσα ανάγκη μπορεί να αντιμετωπίζει κανείς.

- Αν κάποιος σε πλησιάζει αρκετά γρήγορα και δεξιά υπάρχει ένα πιο αργό αυτοκίνητο που θέλεις να προσπεράσεις προτού κάνεις δεξιά, άναψε το δεξί φλας πιο νωρίς. Δώσε στον άλλον να καταλάβει ότι τον είδες και μόλις περάσεις το τρίτο αυτοκίνητο θα αφήσεις τη λωρίδα. Στοιχειώδη ευγένεια. Δεν κοστίζει τίποτα.

- Αν ΕΣΥ είσαι αυτός που πλησιάζει κάποιον πιο αργό στην αριστερή λωρίδα και δεν σου αφήνει θέση αμέσως, τότε ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ και ΥΠΟΜΟΝΗ. Κάνε πίσω και κράτα ασφαλέστερη απόσταση με αναμμένα φώτα σε μικρή σκάλα (μην αναβοσβήνεις τα φώτα). Αν θέλεις, άναψε αριστερό φλας. Αν πάλι δε σε αφήνει. Περίμενε ψύχραιμα να βγεις στην δεξιά λωρίδα, να τον προσπεράσεις και να επιστρέψεις στην αριστερή. Και όλα αυτά να μην είναι σε ρυθμούς ράλλι. Ο νόμος δεν επιτρέπει προσπέρασμα από δεξιά, αλλά επιτρέπει να κινείσαι πιο γρήγορα στη δεξία λωρίδα, αν ο άλλος είναι πιο αργός στην αριστερή.

 Και κάτι τελευταίο, που πρόσεξα πρόσφατα και στη δική μου συμπεριφορά, αλλά και στους άλλους. Όταν σε καθυστερεί ένα αργόσχολο αμάξι στην αριστερή λωρίδα και τελικά αποφεύγεις αυτό το εμπόδιο, τα επόμενα ένα-δύο λεπτά κινούμαστε πιο επιθετικά, όντας συναισθηματικά φορτωμένοι, ακόμα και αν ο δρόμος είναι πλέον άδειος. Το παρατήρησα αυτό και συμβουλεύω να κάνετε μια βαθιά ανάσα και να ξεχάσετε τον αργόσχολο αμέσως την επόμενη στιγμή, σαν να μην υπήρχε, σαν να μην έγινε, για να κινηθείτε στον ρυθμό σας (άσχετα αν αυτός είναι 90 ή 150).

Αυτά... 

Edited by Bitnik
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

On 30/9/2016 at 7:04 ΜΜ, activious said:

προς ολους..το θεμα θα καθαριστει το Σαββατοκυριακο .μην συνεχιζεται με ειρωνειες...ειναι πολυ καλυτερο να μιλαμε και οχι να μαλωνουμε..

συνεχιζουμε

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν , activious said:

κατσε γιατι με μπερδεψες ..τριτοκοσμικο ειναι ενα κρατος που οι οδηγοι του τηρουν το ανωτατο οριο ταχυτητας?

στραβη νοοτροπια που εμαθε καποιος απο τους παπουδες του ειναι να κραταει το οριο ταχυτητας και να μην το υπερβαινει?

ή εννοεις το θεμα του να καθετε καποιος μονιμα αριστερα?

δεν σου λεω οτι παω ποτε με 120...προσωπικα ποτε δεν παω κατω απο 140..αλλα κουβεντα να γινεται..

Παναγιώτη μιλάω για το θέμα κάθομαι αριστερά και εμποδίζω τους άλλους που θέλουν να πάνε πιο γρήγορα. (αυτό εννοώ τριτοκοσμικό και όχι την τήρηση των ορίων)

Κάνε μια ψηφοφορία για το αν πρέπει να γίνεται κατάληψη της αριστερής λωρίδας όταν ο καταληψίας πηγαίνει με το μέγιστο όριο.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο χωριό μου στην Τήνο και εδώ η επιπολαιότητα και η μαλάκια ειναι στο φουλ.... Τους βλέπεις σε στενό δρόμο όλο στροφές να πηγαίνουν λες και τρέχουν σε ράλι.

Μιλάμε για δρόμους οπου συχνά πυκνά βγαίνουν ζώα, εμένα μου έχει τύχει να στριψω και να βρεθώ μπροστά σε αγελάδα που ήταν μές τη μέση ας πουμε.

Κι όχι μόνο αυτο αλλα πατάνε και τη διαχωριστική και περνάνε σε απόσταση χιλιοστών απο εσένα

Καφροιιιιιιιι Τηνιακοι μαλ@κες νομίζουν ότι οι δρόμοι τους ανήκουν

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν , Ursus said:

Είμαι στο χωριό μου στην Τήνο και εδώ η επιπολαιότητα και η μαλάκια ειναι στο φουλ.... Τους βλέπεις σε στενό δρόμο όλο στροφές να πηγαίνουν λες και τρέχουν σε ράλι.

Μιλάμε για δρόμους οπου συχνά πυκνά βγαίνουν ζώα, εμένα μου έχει τύχει να στριψω και να βρεθώ μπροστά σε αγελάδα που ήταν μές τη μέση ας πουμε.

Κι όχι μόνο αυτο αλλα πατάνε και τη διαχωριστική και περνάνε σε απόσταση χιλιοστών απο εσένα

Καφροιιιιιιιι Τηνιακοι μαλ@κες νομίζουν ότι οι δρόμοι τους ανήκουν

Sent from my iPad using Tapatalk

   Για τους Τηνιακούς αλλά και για κάθε κάτοικο μικρού νησιού που έχουν μόνο αυτούς τους δρόμους και τίποτα άλλο για να νιώσουν λίγη οδηγική απόλαυση   (που εμείς την έχουμε απλόχερα όλο το χρόνο)  μην τους κατηγορείς τόσο εύκολα, έχουν  οι άνθρωποι των νησιών τεράστια προβλήματα μην έχεις την απαίτηση να πηγαίνουν όπως εσύ νομίζεις όταν πας για διακοπές. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω την απαίτηση να πηγαίνουν όπως πρέπει ώστε να μην απειλούν την ασφάλεια τη δίκη μου και των άλλων.

Όταν ο χ "ραλάκιας" πηγαινει τοςο γρήγορα σε δρόμους που δεν έχουν ούτε μέγεθος, ουτε ορατότητα κατάλληλα , τότε αποτελεί δημόσιο κίνδυνο.

Όταν πας με νορμαλ ταχύτητα και στρίψεις και δεις ξαφνικά το ζώο μπορείς να φρενάρεις. Όταν πας σαν παλαβός....

Δεν έχουν βρεθεί λίγοι στο γκρεμό. Έχω ξάδερφο που μένει μόνιμα εδώ , ο οποίος ασχολείται με αναρριχήσεις κλπ. Τον έχουν φωνάξει αρκετές φορές να κατέβει να βοηθήσει τους Σουμάχερ που βρέθηκαν απο κάτω.

Επισης το να μη μένεις στη λωρίδα σου και να μπαίνεις στην αντίθετη πανω σε στροφή , δεν ειναι οδηγική απόλαυση ειναι οδηγική μαλάκια.

Οι δε περισσότεροι απο αυτούς κυκλοφορούν με κατι διαλυμένα αγροτικά που δεν έχουν ούτε φώτα το βράδυ , με κατι φρένα της κακιάς ώρας κλπ κλπ.

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σε ανθρωπους που επιμενουν να ζουν παρ ολες τις δυσκολιες σε ενα μικρο νησι και δεν το εχουν εγκαταλειψει μπορω να συγχωρησω πολλα...

Στάλθηκε από το LG-X150 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλα εσυ αν καποιος προκαλουσε το θανατο/τραυματισμο ανθρωπου σου να το συγχωρουσες γιατι ζει σε μικρο νησι κι ειναι καταπιεσμενος.

Τι αλλο θα διαβασω.......

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  Νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός και εξηγώ αμέσως γιατί. Αυτοί οι άνθρωποι έχουν μάθει (προσαρμοστεί) σε αυτούς τους δρόμους και έχουν αποκτήσει με την καθημερινή επανάληψη (το ίδιο και το ίδιο συνέχεια) να μετακινούνται γρήγορα και με ασφάλεια λόγω ικανοτήτων που έχουν αναπτύξει  (η πλειοψηφία, όχι όλοι). Αν πάμε τώρα εμείς που έχουμε μάθει να κυκλοφορούμε σε "αεροδρόμια"  λογικό είναι να νομίζουμε ότι ανά πάσα στιγμή μπορεί να γίνει το ατύχημα. Δεν είναι έτσι όμως, όταν κρίνουμε ότι κάποιος πάει αργά ή γρήγορα κρίνοντας από το πόσο γρήγορα μπορεί να πάμε εμείς είναι εντελώς υποκειμενικό. Και αυτός με τη σειρά του μπορεί να πει με τα δικά του κριτήρια ότι πας σαν χελώνα και έχεις δημιουργήσει μποτιλιάρισμα στο νησί.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη φίλε μου αλλα τα βρισκω αιολα αυτα ...

Δεν υπαρχει υποκειμενικη ματια σ αυτο το θεμα.

Και παρε και φωτο τωρα πριν λιγα λεπτα.

caf11ec58108ebdd494e5e8ba4870e0a.jpg

Τρεχα εσυ και πεσε πανω της....

Κι εδω ειχα χωρο να περασω. Αλλες φορες εχω κατσει και ωρα μεχρι ν ανοιξει ο δρομος.

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DubbeR_ChRoniS said:

η αγελαδιτσα της φαγε ειναι αυτη?

πες τους να την ταισουν λιγο πετσι και κοκκαλο εμεινε η κακομοιρα

looool

Link to comment
Share on other sites

On 2/10/2016 at 5:20 ΜΜ, Ursus said:

Συγγνωμη φίλε μου αλλα τα βρισκω αιολα αυτα ...

Δεν υπαρχει υποκειμενικη ματια σ αυτο το θεμα.

Και παρε και φωτο τωρα πριν λιγα λεπτα.

caf11ec58108ebdd494e5e8ba4870e0a.jpg

Τρεχα εσυ και πεσε πανω της....

Κι εδω ειχα χωρο να περασω. Αλλες φορες εχω κατσει και ωρα μεχρι ν ανοιξει ο δρομος.

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ειδες βασιλη γιατι πρεπει να πηγαινουμε ΠΑΝΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ?????:crazy::lol:

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Χθες στις 8 το πρωί, φεύγοντας από Πάτρα, πριν τη γέφυρα, εγώ κατευθυνομαι προς αυτή και στα αριστερά τύπος με ασημί Fiesta. Φτάνοντας στο κόμβο όπου αριστερά πας για γέφυρα κ δεξιά για φερυ, αποφασίζει ο τύπος ότι δεν θέλει να πληρώσει διόδια κ περνάει δύο λωρίδες για να βγει στην έξοδο δεξια (ενώ ήταν τέρμα αριστερά και σε απόσταση 30 εκατοστών μπροστά μου), χωρίς καμία προειδοποίηση. Αναγκάστηκα να πέσω στα φρένα κ να βγω προς την έξοδο κ εγώ για να αποφύγω τον μα(μπιιιιπ)κα. Ευτυχώς δεν ερχόταν κανένας εκείνη τη στιγμή δίπλα μου και δεν έπεσα πάνω του. Έπεσε η επιβεβλημενη κορνα μαζί με γλυκολογα κ ο τύπος απλά αδιαφορησε κ συνέχισε το δρόμο του σαν να μην έγινε τίποτα. Τρεις ώρες μέχρι να φτάσω Γιάννενα του κατέβασα όλα τα ευαγγέλια δύο φορές :-P Πολύ προσοχή στο δρόμο παιδιά, ποτέ δεν είμαστε ασφαλείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.