Jump to content
S8N

Βλακεία, Επιπολαιότητα, Κόντρες, Υπερβολική Ταχύτητα Και Επακόλουθα...

Recommended Posts

'' Όσο αργά και να πηγαίνεις είσαι πιο γρήγορος από όσους δεν έφτασαν''...δεν ξέρω ποιός το σκέφτηκε αλλά πάντα όταν μπαίνω στο αυτοκίνητο αυτό φέρνω στο μυαλό μου

Προσοχή στους δρόμους

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μ' αρέσει το φόρουμ, από τη μια τα τσάγια κι από την άλλη τα επακόλουθα, ενότητες για όλα τα γούστα. Σύμφωνοι λοιπόν, αρκεί όσοι πηγαίνουν αργά να κάθονται δεξιά για να πηγαίνουν γρηγορότερα όσοι το επιθυμούν. Ατύχημα μπορεί να προκαλέσει και ο αργός.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το Hellenic VWClub σας παρουσιάζει το βίντεο που προβλήθηκε κατά την διάρκεια της πανελλήνιας συνάντησης στο Ηράκλειο Κρήτης.

Θεωρούμε πως αξίζει να αφιερώσουμε όλοι λίγα λεπτά από το χρόνο μας ώστε να το παρακολουθήσουμε.

Εκτός των άλλων παρουσιάζονται παρελθοντικές δραστηριότητες της λέσχης αλλά και το μεγάλο στοίχημα που έχουμε ορίσει για το μέλλον........

video

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλα τα λεει ο Ιαβερης αλλα ποιος τον ακουει??? Εδω πηγε στην βουλη και η αλλη π@@@@βουρα ετρωγε ψυχουλα απο το κουλουρι της....

Link to comment
Share on other sites

Οσες φορές κι αν διαβασα το ποστ σου, δεν μπορεσα να καταλάβω τι σχεση εχει, αν ο ιαβερης τα λέει καλα με την αλλη που ετρωγε κουλουρι η μπουγάτσα 

Link to comment
Share on other sites

Με όλο το σεβασμό στον Κο. Ιαβέρη αλλά κάνει ένα λάθος στο 10:50 του video. Ουσιαστικά λέει πως σε μια μετωπική σύγκρουση η ταχύτητα πρόσκρουσης είναι ίση με το άθροισμα της ταχύτητας των δύο οχημάτων, δηλαδή αν κινείσαι με 50 και συγκρουστείς μετωπικά με τον απέναντι που κινείται και εκείνος με 50, θα είναι σαν να έπεφτες μόνος σου σε τοίχο κινούμενος με 100. Είναι λάθος αυτό, και πάλι με όλο το σεβασμό. Πράγματι κατά Newton "Every action has an equal and opposite reaction" αλλά αυτό που διαφοροποιεί το αποτέλεσμα σε μια μετωπική σύγκρουση είναι ότι η ενέργεια κατά τη σύγκρουση αν και πράγματι διπλάσια, μεταφέρεται σε διπλάσια μάζα. Δεν ισχύει επομένως το 50 + 50 = 100. Το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο σαν να έπεφτες στον τοίχο με 50, όχι με 100. Έχουν υπολογιστεί αυτά σε car crashes, ακόμα και τα G κατά την πρόσκρουση είναι πάνω κάτω τα ίδια.

Σε απάντηση λοιπόν παραθέτω ένα πείραμα των Mythbusters που κάνουν ακριβώς αυτό, βάζουν ένα αυτοκίνητο να πέσει σε τοίχο με 50 μίλια την ώρα (80 χλμ/ω), μετά ένα με 100 μίλια την ώρα (160 χλμ/ω) και μετά δύο ίδια αυτοκίνητα σε μετωπική σύγκρουση κινούμενα με 50 μίλια την ώρα (80 χλμ/ω) και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο όπως στο πρώτο πείραμα με τα 50 μίλια. Αλλά δεν στέκονται μόνο στο οπτικό κομμάτι, στα πειράματα γίνεται μέτρηση και των G. Στην μετωπική σύγκρουση το ένα δέχτηκε 52 G και το άλλο 58, κάπου τόσο δέχτηκε και το άλλο που έπεσε στον τοίχο με 50 μίλια την ώρα. Η διαφορά λοιπόν μεταξύ των δύο πειραμάτων είναι ελάχιστη.

Και δεν είναι μόνο η συγκεκριμένη εκπομπή, έχουν γίνει και άλλα πειράματα που καταρρίπτουν το 50 + 50 = 100. Η θεωρία δράσης-αντίδρασης είναι σωστή, αλλά στη μετωπική σύγκρουση δύο αντικειμένων η ενέργεια απορροφάται από διπλάσια μάζα. 50 + 50 = 50.

 

Edited by DarkX
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φιλε darkx δε νομιζω οτι η ουσια των οσων λεει ο ιαβερης κρινεται στο κομμάτι 10:50

Ουτε επειδή εκανε ενα λαθος, είναι ολα  οσα λεει λαθος. Μην κρεμεσαι απο μια φραση

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ένας τοίχος απέναντι έχει πρακτικά μηδέν απορροφητικότητα στη σύγκρουση ενώ ένα αυτοκίνητο από απέναντι στη σύγκρουση απορροφά ενέργεια όσο διαρκεί η παραμόρφωση του.  (εξαρτάται λοιπόν τι θα σε κτυπήσει από απέναντι, αν παραμορφώνεται Ο.Κ αν όμως είναι ένα τρένο οι ταχύτητες όχι μόνο προσθέτονται αλλά παραπροθέτονται.....) 

Αλλά τι συζητάμε τώρα? ούτως ή άλλως  αν η μετωπική σύγκρουση είναι με πάνω από 80χμ δεν γλυτώνεις. Οπότε τι 80 τι 160 το αποτέλεσμα ίδιο....dead.

Edited by Vassilis63
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ilias.gr said:

Φιλε darkx δε νομιζω οτι η ουσια των οσων λεει ο ιαβερης κρινεται στο κομμάτι 10:50

Ουτε επειδή εκανε ενα λαθος, είναι ολα  οσα λεει λαθος. Μην κρεμεσαι απο μια φραση

Μάλιστα, τόσο καλά! Τι να σου πω δεν παρακολούθησα όλη την ομιλία, μέχρι το σημείο του 50 + 50 είδα και αμέσως μου χτύπησε γιατί είχα ψάξει πριν πολλά χρόνια για το συγκεκριμένο θέμα. Είναι πολύ απλοϊκός έως και μπακαλίστικος θα μπορούσε να πει κανείς αυτός ο τρόπος υπολογισμού με πόσα πάω με πόσα πας, βάλτα μαζί άρα τόσο. Δεν είναι έτσι :lol: απλά σέβομαι τα χρόνια του και προσπαθώ να είμαι ευγενικός. ;)

 

4 hours ago, Vassilis63 said:

Πραγματικά ένας τοίχος απέναντι έχει πρακτικά μηδέν απορροφητικότητα στη σύγκρουση ενώ ένα αυτοκίνητο από απέναντι στη σύγκρουση απορροφά ενέργεια όσο διαρκεί η παραμόρφωση του.  (εξαρτάται λοιπόν τι θα σε κτυπήσει από απέναντι, αν παραμορφώνεται Ο.Κ αν όμως είναι ένα τρένο οι ταχύτητες όχι μόνο προσθέτονται αλλά παραπροθέτονται.....) 

Αλλά τι συζητάμε τώρα? ούτως ή άλλως  αν η μετωπική σύγκρουση είναι με πάνω από 80χμ δεν γλυτώνεις. Οπότε τι 80 τι 160 το αποτέλεσμα ίδιο....dead.

Μακριά από μας, μακριά από τον καθένα! Φτου φτου φτου!

Edited by DarkX
Link to comment
Share on other sites

Φιλε , λεω απλα τη γνωμη μου, μπορει να κανω και λαθος στον τροπο σκεψης μου.

Ο τροπος ειναι μπακαλιστικος ισως για να καταλαβαινουμε εμεις οι απλοι ανθρωποι  αυτα που λέει και οχι οι επιστημονες μονο.

Παντως στα περιπου 20 χρόνια που οδηγαω ποτε δεν υπολογισα ποσα g θα φαω ή νιουτον δυναμη αν τρακαρω με τοιχο η με αμαξι η με οτιδηποτε αλλο. 

Ετσι κι αλλιως το αποτέλεσμα θα ειναι ιδιο τις περισσότερες φορές. 

Το θεμα ειναι να προσέχεις εσυ που οδηγας και να εισαι τυχερος να μην έρθει αλλο αυτοκίνητο ή τοιχος πανω σου

Και μια ερώτηση,  με το μαλιστα τοσο καλα. Τι εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Ναι μαζί σου δεν διαφωνώ σε κάτι. Εννοείται ότι το τρακάρισμα είναι τρακάρισμα και μακριά από μας εγώ απλά διόρθωσα ένα λάθος που είπε, στο καθαρά εγκυκλοπαιδικό κομμάτι.

Στην ερώτησή σου, που είπες ότι είναι όλα όσα λέει λάθος, λέω μάλιστα τόσο καλά δηλ. τόσο καλά τα λέει. Αλλά ξαναλέω δεν παρακολούθησα το υπόλοιπο της ομιλίας.

Edit: Τώρα κατάλαβα τι εννοούσες (γραπτός λόγος βλέπεις), δεν είναι όλα λάθος επειδή έκανε ένα λάθος. Μαζί σου και σ' αυτό λοιπόν! :good:

Edited by DarkX
Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο σ αυτο που λες, αλλα το νοημα ειναι ιδιο

Σε γενικές γραμμές αυτο που λεει παντα ειναι οτι οι μα**κιες πληρώνονται 

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Αυτό που συζητάτε για τα φώτα και τύφλωμα στην προηγούμενη σελίδα... ξεχνάμε μια σημαντική παράμετρο. Αρκετοί οδηγοί έκαναν "αναβάθμιση" των φώτων τους με xenon, χωρίς να προβλέπεται από τον κατασκευαστή. Χώρια που αγοράζουν όσα περισσότερα Κ αντέχει η τσέπη τους για να "κάνουν τη νύχτα μέρα", αλλά τέτοια φώτα συχνά τυφλώνουν άλλους οδηγούς, ειδικά προπορευόμενους, ακόμα και αν δεν είναι σε μεγάλη σκάλα.

 

Αφού το θέμα λέει για "βλακείες και επιπολαιότητες" θέλω να αναφέρω την προσωπική μου παρατήρηση πως η οδήγηση στους δρόμους της Θεσσαλονίκης χειροτέρεψε ραγδαία και κατά πολύ. Παραβιάσεις κόκκινου από μηχανάκια ήταν καθημερινό φαινόμενου ούτως ή άλλως, αλλά τελευταία παρατηρώ πως η αναστροφή πάνω στην Εγνατία έγινε κάτι το συνηθισμένο. Δεν εννοώ από το φανάρι, αλλά στη μέση του δρόμου διασχίζοντας την διπλή διαχωριστική που υπάρχει στο κέντρο της πόλης. Άλλο ένα τρομακτικό είναι ο αριθμός των ανθρώπων που μιλάνε στο κινητό. Πριν πολλά χρόνια, καθαρά από περιέργεια καμιά φορά μετρούσα αναλογία όσων φοράνε ή δε φοράνε ζώνη. Σήμερα παρατηρώ πως οι περισσότεροι φοράνε ζώνη, αλλά πολλοί μιλάνε στο κινητό. Δεν περνάνε 30 δεύτερα μέχρι να δεις επόμενο με κινητό στο αυτί του. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , Bitnik said:

Καλημέρα!

 

Αυτό που συζητάτε για τα φώτα και τύφλωμα στην προηγούμενη σελίδα... ξεχνάμε μια σημαντική παράμετρο. Αρκετοί οδηγοί έκαναν "αναβάθμιση" των φώτων τους με xenon, χωρίς να προβλέπεται από τον κατασκευαστή. Χώρια που αγοράζουν όσα περισσότερα Κ αντέχει η τσέπη τους για να "κάνουν τη νύχτα μέρα", αλλά τέτοια φώτα συχνά τυφλώνουν άλλους οδηγούς, ειδικά προπορευόμενους, ακόμα και αν δεν είναι σε μεγάλη σκάλα.

 

Αφού το θέμα λέει για "βλακείες και επιπολαιότητες" θέλω να αναφέρω την προσωπική μου παρατήρηση πως η οδήγηση στους δρόμους της Θεσσαλονίκης χειροτέρεψε ραγδαία και κατά πολύ. Παραβιάσεις κόκκινου από μηχανάκια ήταν καθημερινό φαινόμενου ούτως ή άλλως, αλλά τελευταία παρατηρώ πως η αναστροφή πάνω στην Εγνατία έγινε κάτι το συνηθισμένο. Δεν εννοώ από το φανάρι, αλλά στη μέση του δρόμου διασχίζοντας την διπλή διαχωριστική που υπάρχει στο κέντρο της πόλης. Άλλο ένα τρομακτικό είναι ο αριθμός των ανθρώπων που μιλάνε στο κινητό. Πριν πολλά χρόνια, καθαρά από περιέργεια καμιά φορά μετρούσα αναλογία όσων φοράνε ή δε φοράνε ζώνη. Σήμερα παρατηρώ πως οι περισσότεροι φοράνε ζώνη, αλλά πολλοί μιλάνε στο κινητό. Δεν περνάνε 30 δεύτερα μέχρι να δεις επόμενο με κινητό στο αυτί του. 

Όταν δεν εφαρμόζεται ο νόμος και αυτοί που έπρεπε να δειχνουν τον παραδειγμα είναι οι πιο παράνομοι είναι "λογικό"....  
Η παραδειγματική "τιμωρία" για κάποιον ΠΧ που πέρασε με κόκκινο δεν είναι το πρόστιμο αλλά να κάνει κοινωνική εργασία σε ανάπηρους και τραυματισμενους απο τροχαία και να νοιώσει πως είναι η παραβίαση κανόνων κυκλοφορίας είτε ο τραυματίας είναι θύτης είτε θύμα

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν , naruel said:

Όταν δεν εφαρμόζεται ο νόμος και αυτοί που έπρεπε να δειχνουν τον παραδειγμα είναι οι πιο παράνομοι είναι "λογικό"....  
Η παραδειγματική "τιμωρία" για κάποιον ΠΧ που πέρασε με κόκκινο δεν είναι το πρόστιμο αλλά να κάνει κοινωνική εργασία σε ανάπηρους και τραυματισμενους απο τροχαία και να νοιώσει πως είναι η παραβίαση κανόνων κυκλοφορίας είτε ο τραυματίας είναι θύτης είτε θύμα

Υπάρχει άποψη πως ο νόμος δεν εφαρμόζεται λόγω οικονομικής κατάστασης στη χώρα. Και οι αστυνομικοί άνθρωποι είναι και πολλές φορές αποφεύγουν να γράψουν τον κοσμάκι για κάποια παραπτώματα ή όταν γράφουν κλίση, την γράφουν για το χαμηλότερο δυνατόν ποσό. Η λύση είναι καταγραφή παραβάσεων με άψυχα τεχνικά μέσα. Έχουμε γεμίσει κάμερες, αλλά λειτουργεί καμία; Σίγουρα όταν μου έρθουν 2-3 πρώτα πρόστιμα δε θα μου αρέσει καθόλου, αλλά η αντίληψη αδυναμίας αποφυγής τιμωρίας για παραβάσεις ΚΟΚ θα με κάνει πιο συνετό οδηγό. 100%.

Δεν υπάρχει χώρα όπου οι οδηγοί έγιναν καλύτερη από την εκπαίδευση και καλή τους θέληση μόνον. Στις χώρες που αναφέρουμε ως πρότυπο οδηγικής ασφάλειας για κάθε παραβίαση πέφτει βαρύς πέλεκυς! Μόνο όταν πονάει η τσέπη μας καταλαβαίνουμε. Όταν ανακοινώθηκε η είσοδος στην κρίση και βενζίνη γοργά-γοργά σκαρφάλωσε στο 1.5 και μετά και στο 1.7, εκεί να δεις πως όλοι πηγαίνανε 90-110 στον αυτοκινητόδρομο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago , Bitnik said:

Υπάρχει άποψη πως ο νόμος δεν εφαρμόζεται λόγω οικονομικής κατάστασης στη χώρα. Και οι αστυνομικοί άνθρωποι είναι και πολλές φορές αποφεύγουν να γράψουν τον κοσμάκι για κάποια παραπτώματα ή όταν γράφουν κλίση, την γράφουν για το χαμηλότερο δυνατόν ποσό. Η λύση είναι καταγραφή παραβάσεων με άψυχα τεχνικά μέσα. Έχουμε γεμίσει κάμερες, αλλά λειτουργεί καμία; Σίγουρα όταν μου έρθουν 2-3 πρώτα πρόστιμα δε θα μου αρέσει καθόλου, αλλά η αντίληψη αδυναμίας αποφυγής τιμωρίας για παραβάσεις ΚΟΚ θα με κάνει πιο συνετό οδηγό. 100%.

Δεν υπάρχει χώρα όπου οι οδηγοί έγιναν καλύτερη από την εκπαίδευση και καλή τους θέληση μόνον. Στις χώρες που αναφέρουμε ως πρότυπο οδηγικής ασφάλειας για κάθε παραβίαση πέφτει βαρύς πέλεκυς! Μόνο όταν πονάει η τσέπη μας καταλαβαίνουμε. Όταν ανακοινώθηκε η είσοδος στην κρίση και βενζίνη γοργά-γοργά σκαρφάλωσε στο 1.5 και μετά και στο 1.7, εκεί να δεις πως όλοι πηγαίνανε 90-110 στον αυτοκινητόδρομο.

Ναι ισχύει και αυτό για την οικονομική κατασταση αλλα οχι απο ολα τα όργανα! 

Το θεμα είναι να κατανοήσει ο πολίτης οτι ο νόμος δεν υπάρχει για να του παίρνει τα λεφτά αλλά για να προφυλάσσει τον ιδιο τον πολιτη. Φυσικά δεν ειμαι της άποψης να καταργηθούν τα πρόστιμα αλλα ισα ισα να αυξηθούν αλλα να υπάρχει

1. Δικιαωμα στον πολιτη που δεν εχει οικονομική άνεση να "πληρώσει" και με άλλα μέσα. Νομίζω αρκετούς που πετάνε σκουπίδια απο το παράθυρο θα τους ενόχλησει πιο πολύ να καθαρίσουν δρόμο απο κακα ροτβαιλερ απο το να σκάει 50αρικα πρόστιμα. 

2.Άμεση καταχώρηση του προστιμου στην εφορία και σε βαση δεδομένων χωρις ικανότητα να "σβηστει"

3. Λογαριθμικη αύξηση για κάθε φορά της ίδιας παράβασης

4. Μηεπιστροφή πινακίδων κυκλοφορίας και διπλωμάτων σε γιορτές και αργίες (Απο τα πιο τραγικά για μένα)

5.Πολύ περισσότερος χρονος αφιέρωσης στην οδηγική παιδεία και ασφάλεια στους εφήβους 

6. (Χαβαλετζιδικο)Δικαστές τυπου Dredd σε καθε δρόμο να σπάνε τα προβολακια ομίχλης που ειναι ανοικτά την μέρα μαζι με τα φώτα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα 4πίστονα μόλις έβγαλαν τα λεφτά τους καθώς με γλίτωσαν από τρακάρισμα που θα στοίχιζε όσο 3 ακόμα ζευγάρια, χώρια το τρέξιμο. Δεν ήταν για να τραυματιστώ αλλά θα είχα ζόρικη ζημιά, θα έσπαγα και το IC που έβαλα πριν λίγους μήνες.

Ακολουθούσα γυναίκα οδηγό minivan με καθ' όλα σωστή απόσταση, το φανάρι μπροστά καταπράσινο για κάμποσα δευτερόλεπτα, όπου φτάνοντας (καταπράσινο ακόμα) αποφάσισε αυτή να καρφώσει το φρένο στο πάτωμα. Τσαρούχια από πίσω εγώ, abs και τα σχετικά, ήμουν τυχερός που ο πίσω είχε απόσταση 40-50 μέτρα, οπότε κατάφερα να σταματήσω και με σχετική άνεση δεν ήταν οριακό δηλαδή. Με τα μαμά φρένα δεν νομίζω να προλάβαινα. Το πιό περίεργο όμως ήταν αυτό που ακολούθησε. Όπως βρισκόμαστε ακινητοποιημένοι αυτή μπροστά εγώ πίσω, το φανάρι καταπράσινο, αρχίζω εγώ κόρνες και φώτα, και για κοντά 10 δευτερόλεπτα δεν κουνιόταν! Στο μεταξύ εγώ να χω τρελαθεί τη μία να κοιτάζω πίσω μην μου τη ρίξει κανείς αφηρημένος και την άλλη να περιμένω πότε θα ξεκινήσει αυτή. Τελικά πάνω που θα άλλαζα λωρίδα και έχοντας ηρεμήσει, το φανάρι ακόμα πράσινο και ξεκινάει! Ξεκινάω και γω, όπου μερικά μέτρα παρακάτω την πλησιάζω από δίπλα και της φωνάζω "τι κάνεις τι κάνεις ??? " είπαμε δεν βρίζουμε ούτε κάνουμε χειρονομίες, κάπου παραπάνω το χω ξαναπεί έχω να βρίσω ή να προσβάλλω ανθρωπο πάρα πολύ καιρό, αυτή εντελώς, εντελώς όμως ατάραχη από τις φωνές μου κοιτάζει μπροστά με το τιμόνι αγκαλιά, λες και είναι ανδροειδές προγραμματισμένο να το ρίξει σε καμιά πρεσβεία. Πανευτυχής και ευγνώμων που γλίτωσα το τρακάρισμα και μάλιστα από πίσω και χωρίς να φταίω, αλλά ο νόμος θα ήταν με το μέρος της, συνέχισα την πορεία μου. Sunday drivers μου έχουν ξανατύχει πάρα πολλές φορές κι ας μην είναι Sunday, αλλά αυτή νομίζω το τερμάτισε!! Και μάλλον κατάλαβα γιατί τα παιξε, πρέπει να μπέρδεψε το δικό μας φανάρι με ένα που ήταν για αυτούς που στρίβουν, αλλά είναι μεγάλη κουταμάρα να τα μπερδέψεις, δηλαδή πρώτη φορά πετυχαίνω άνθρωπο να μπερδεύει τα συγκεκριμένα... Όπως και να χει είναι πολύ βασικά πράγματα αυτά που αν έχεις πρόβλημα καλύτερα να αφήσεις σε άλλους την οδήγηση.

Παιδιά, φρένα πρώτα και πάνω απ' όλα. Ακόμα και να μην ασχολείστε με tuning, με τη ζούγκλα που επικρατεί στους ελληνικούς δρόμους το πιθανότερο είναι να χρειαστείτε τα δυνατά σας φρένα πριν αλλάξετε αμάξι. Δεν ξέρω αν προτιμάτε aftermarket ή OEM αναβάθμιση, πάντως αν τα φρένα σας δεν είναι επαρκή από το εργοστάσιο όπως τα δικά μου, σκεφτείτε σοβαρά να τα αναβαθμίσετε ακόμα και σε μαμά αμάξι, ακόμα και αν δεν τρέχετε εσείς ο ίδιος. Ούτε εγώ έτρεχα στη συγκεκριμένη περίπτωση αλλά να.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago , DarkX said:

..., εντελώς όμως ατάραχη από τις φωνές μου κοιτάζει μπροστά με το τιμόνι αγκαλιά, λες και είναι ανδροειδές προγραμματισμένο να το ρίξει σε καμιά πρεσβεία..

Φοβερή περιγραφή.

Για τα φρένα πάντως καλά τα λες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το ιδιο περιπου σκηνικο ειχα και εγω πριν 2 εβδομάδες αλλα χωρις ευτυχη καταληξη ..την ακουμπησα από πισω ειχε και κοτσαδωρο και μου τρυπησε τον προφυλαχτηρα ...καλεσα την ασφαλεια και όπως ειπε και ο darkx ενώ τσαρουχωσε το φρενο γιατι ειδε ξαφνικα μια αδεια θεση parking ο νομος την καλυπτει ...εγω πατησα φρενο μπηκε και το abs και ετσι την πατησα...συμπερασμα ΦΡΕΝΑ- ΛΑΣΤΙΧΑ πρεπει να εχουμε ότι είναι δυνατον τα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είχε κοτσαδόρο μη αποσπώμενο χωρίς να ρυμουλκεί κάτι (που απαγορεύεται), βγαίνει συνυπαιτιότητα γιατί μπορείς να ισχυριστείς ότι χωρίς τον κοτσαδόρο θα είχες μικρότερη ή και καθόλου ζημιά.

Αυτά, αν θέλεις να το κυνηγήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν , Candlemass said:

Εφόσον είχε κοτσαδόρο μη αποσπώμενο χωρίς να ρυμουλκεί κάτι (που απαγορεύεται), βγαίνει συνυπαιτιότητα γιατί μπορείς να ισχυριστείς ότι χωρίς τον κοτσαδόρο θα είχες μικρότερη ή και καθόλου ζημιά.

Αυτά, αν θέλεις να το κυνηγήσεις.

ναι μου το ειπαν πολλοι ότι ο κοτσαδωρος είναι παράνομος και μπορουσα να το κυνηγησω ...αλλα δεν ειχα την διαθεση να μπλέξω σε νομικοασφαλιστικους μαραθωνιους

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , Candlemass said:

Εφόσον είχε κοτσαδόρο μη αποσπώμενο χωρίς να ρυμουλκεί κάτι (που απαγορεύεται), βγαίνει συνυπαιτιότητα γιατί μπορείς να ισχυριστείς ότι χωρίς τον κοτσαδόρο θα είχες μικρότερη ή και καθόλου ζημιά.

Αυτά, αν θέλεις να το κυνηγήσεις.

25 χρόνια έχει ο πατέρας μου ένα opel και 25 χρόνια έχει πάνω κοτσαδόρο (έτσι βγήκε από την GM της Γαλλίας). Πάντα περνάω κτέο χωρίς πρόβλημα. Όταν με σταματάει τροχαία δεν λέει τίποτα οπότε είναι πάντα πάνω.... Την άλλη φορά έπεσε απο πίσω ένα swift  και πήρε τον προφυλακτήρα στα χέρια σε εμένα άφησε απλά το χρώμα του πάνω στον κοτσαδόρο...    Από πότε απαγορεύεται ???? Άμα είναι να τον βγάλω .

Link to comment
Share on other sites

Από πάντα απαγορεύεται επειδή αυξάνει τις δηλωμένες διαστάσεις του αυτοκινήτου, όπως και τα bull bars, οι βάσεις ποδηλάτων κλπ. Επίσης, πρέπει να είναι δηλωμένος στην ασφαλιστική (αλλιώς δε σε καλύπτει) και να έχει έγκριση τύπου. Τώρα, για του πατέρα σου το αυτοκίνητο, δεν ξέρω τι ισχύει και αν έβγαινε εργοστασιακά με κοτσαδόρο, θα πρέπει να δείς αν οι δηλωμένες διαστάσεις στην άδεια τον περιλαμβάνουν ή όχι. Το ότι δεν σε έχουν γράψει σε έλεγχο είναι καθαρά τυχαίο γεγονός ή στραβά μάτια της τροχαίας.

Και στο ΚΤΕΟ άρχισαν να ζητάνε άδεια ρυμούλκησης αν δεν είναι αποσπώμενος ο κοτσαδόρος.

Edited by Candlemass
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.