Jump to content
kostask106

Απενεργοποιηση Μονιμων Φωτων Ημερας

Recommended Posts

Αγαπητοί συμφορουμίτες μου θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με τα φώτα bixenon σε golf vi.

Εχει δοκιμάσει κάποιος να τα απενεργοποιήσει (ώστε όταν ο διακόπτης είναι στο 0 ή στο AUTO να μην ανάβει τίποτα:diablo:.

Δηλαδή να μην έχω "φώτα ημέρας"...

Προσπάθησα με βάση το manual (διακόπτης φλας + σινιάλο + μίζα) αλλά δεν γίνεται τίποτα.

Το έχει καταφέρει κάποιος;

Edited by kostask106
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συμφορουμίτες μου θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με τα φώτα bixenon σε golf vi.

Εχει δοκιμάσει κάποιος να τα απενεργοποιήσει (ώστε όταν ο διακόπτης είναι στο 0 ή στο AUTO να μην ανάβει τίποτα:pardon:.

Δηλαδή να μην έχω "φώτα ημέρας"...

Προσπάθησα με βάση το manual (διακόπτης φλας + σινιάλο + μίζα) αλλά δεν γίνεται τίποτα.

Το έχει καταφέρει κάποιος;

Αλλοι πληρωνουν παραπανω για να τα εχουν κι αυτοι που τα εχουν θελουν να τα απενεργοποιησουν...! Αθανατε Ελληνα...Με τιποτα δεν ειμαστε ευχαριστημενοι γι αυτο παμε κατα...ολου.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συμφορουμίτες μου θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με τα φώτα bixenon σε golf vi.

Εχει δοκιμάσει κάποιος να τα απενεργοποιήσει (ώστε όταν ο διακόπτης είναι στο 0 ή στο AUTO να μην ανάβει τίποτα:pardon:.

Δηλαδή να μην έχω "φώτα ημέρας"...

Προσπάθησα με βάση το manual (διακόπτης φλας + σινιάλο + μίζα) αλλά δεν γίνεται τίποτα.

Το έχει καταφέρει κάποιος;

Εγώ πήγα να τα απενεργοποιήσω κάποιο βράδυ ακολουθώντας τις οδηγίες.... δεν τα κατάφερα με τίποτα!

Πάω λοιπόν να το ξαναδοκιμάσω μέρα... και ως εκ θαύματος πέτυχε!!!!

Μετά κατάλαβα τι έφταιγε: Για να το δοκιμάσεις βράδυ (που τα φώτα στο AUTO είναι αναμμένα), πρέπει απλά να απενεργοποιήσεις το AUTO πριν την ακολουθία των οδηγιών.

Υ.Γ. Εγώ δεν έχω BiXenon.... φαντάζομαι δεν έχει σημασία γιατί τα φώτα ημέρας δεν πρέπει να είναι xenon.

Καλή επιτυχία

Υ.Γ.2 Στο αυτοκίνητο φίλου που το πήρε μετά τον Ιούνιο, και η οθόνη του δε γράφει MFD αλλά MFA νομίζω, όταν πετύχει η ακολουθία ενεργοποίησης ή απενεργοποίησης ακούγεται ένα beep.

Link to comment
Share on other sites

Αλλοι πληρωνουν παραπανω για να τα εχουν κι αυτοι που τα εχουν θελουν να τα απενεργοποιησουν...! Αθανατε Ελληνα...Με τιποτα δεν ειμαστε ευχαριστημενοι γι αυτο παμε κατα...ολου.

Τα πλήρωσα για να βλέπω καλύτερα το βράδυ και όχι για να τα έχω αναμένα μέρα μεσημέρι... Δεν με ενδιαφέρει καθόλου η μόστρα. (όταν κατά το 2011-2012 γίνουν υποχρεωτικά τα ενεργοποιώ ξανά)...

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Εγώ δεν έχω BiXenon.... φαντάζομαι δεν έχει σημασία γιατί τα φώτα ημέρας δεν πρέπει να είναι xenon.

Καλή επιτυχία

Υ.Γ.2 Στο αυτοκίνητο φίλου που το πήρε μετά τον Ιούνιο, και η οθόνη του δε γράφει MFD αλλά MFA νομίζω, όταν πετύχει η ακολουθία ενεργοποίησης ή απενεργοποίησης ακούγεται ένα beep.

Και όμως τα φώτα ημέρας είναι xenon. Στο manual αναφέρει τα bixenon σαν μόνιμα φώτα πορείας και τα αλογόνου σαν φώτα ημέρας. Αυτά απενεργοποιούνται μόνο σε αντιπροσωπεία (προφανώς με VAGCOM) ενώ τα xenon απενεργοποιούνται από τον χρήστη.

Εγώ πάντως δεν το έχω καταφέρει. Αν κάποιος το έχει κάνει θα εκτιμούσα μια σύντομη περιγραφή της διαδικασίας μήπως κάποια λεπτομέρεια μου ξεφεύγει.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ αυτά τα φώτα που είναι μόνιμα ανοιχτά την ημέρα, γίνεται να είναι ανοιχτά και το βράδι?

Πάντως την ημέρα δε με χαλάνε, για στις ΕΟ σε βλέπουν καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ αυτά τα φώτα που είναι μόνιμα ανοιχτά την ημέρα, γίνεται να είναι ανοιχτά και το βράδι?

Πάντως την ημέρα δε με χαλάνε, για στις ΕΟ σε βλέπουν καλύτερα.

Ναι. Τα xenon είναι αναμένα συνεχώς. Θα συμφωνήσω μαζί σου για την Ε.Ο. αλλά εκεί θα βγώ 2-3 φορές το χρόνο. Επίσης όταν έχει συννεφιά είναι must να σε βλέπουν. Αλλά σκέψου καλοκαιρι, 12 το μεσημέρι με 40+ βαθμούς να φορτώνεις το φανάρι με extra ζέστη!!!

Link to comment
Share on other sites

Nαι, κάθε φορά αυτό το τελευταίο σκέφτομαι...

Γιατί όμως εμένα δε μου φαίνονται με τίποτα xenon αλλά απλές λάμπες?

Οπότε αν τα καταργήσω να είναι ανοιχτά τη μέρα, θα είναι αυτόματα ανοιχτά τη νύχτα ή θέλει άλλη ρύθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Έχω το golf6 και συγκεκριμένα το tsi 160. Ενεργοποιώ και απενεργοποιώ τα φώτα ημέρα όποτε το θέλω ακολουθώντας τις (ακριβέστατες) οδηγίες του manual. Απλά κατά ΠΕΡΙΕΡΓΟ τρόπο ΔΕΝ πιάνουν πάντα!!! sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχω το golf6 και συγκεκριμένα το tsi 160. Ενεργοποιώ και απενεργοποιώ τα φώτα ημέρα όποτε το θέλω ακολουθώντας τις (ακριβέστατες) οδηγίες του manual. Απλά κατά ΠΕΡΙΕΡΓΟ τρόπο ΔΕΝ πιάνουν πάντα!!! sillyhorse1rb5.gif

Φίλος μου που το δοκιμάσαμε στο δικό του ΧΩΡΙΣ xenon δούλεψε (ενεργοποίηση-απενεργοποίηση). Στο δικό μου ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ και δεν ξέρω τι φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλος μου που το δοκιμάσαμε στο δικό του ΧΩΡΙΣ xenon δούλεψε (ενεργοποίηση-απενεργοποίηση). Στο δικό μου ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ και δεν ξέρω τι φταίει.

Και στο δικό μου που δεν έχει xenon γίνεται μία χαρά, αλλά για κάποιο λόγο όχι πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Μια παρατήρηση, γράφετε γράφετε "σε μένα γίνετε" "γίνετε έτσι" "αλλιώς" κλπ.

Γραφτε και πως γίνετε ενεργοποίηση, απενεργοποίηση μπορεί κάποιος να διάβαση το θεμα μόνο για αυτόν το λόγο και να τον βοηθήσετε.

Γράψτε τις οδηγίες όσοι τις ξέρετε δεν είναι κακό!

Link to comment
Share on other sites

Μια παρατήρηση, γράφετε γράφετε "σε μένα γίνετε" "γίνετε έτσι" "αλλιώς" κλπ.

Γραφτε και πως γίνετε ενεργοποίηση, απενεργοποίηση μπορεί κάποιος να διάβαση το θεμα μόνο για αυτόν το λόγο και να τον βοηθήσετε.

Γράψτε τις οδηγίες όσοι τις ξέρετε δεν είναι κακό!

Ένα μέλος του club είχε γράψει την εξής διαδικασία (δεν ξέρω αν λειτουργεί γιατί δεν το δοκίμασα ακόμη στο δικό μου Golf) :

"Όποιος θέλει να απενεργοποιήσει τα φωτά ημέρας αυτό που έχει να κάνει είναι να ανάψει αριστερό φλας μαζί με το σινιάλο της μεγάλης σκάλας με κλειστό διακόπτη. Αμέσως βάζετε μπροστά την μηχανή περιμένετε 3δευτερα κ κλείνετε. Τα φωτά ημέρας έχουν απενεργοποιηθεί. Το ίδιο ακριβώς τρόπο τα ενεργοποιείτε κάνοντας το φλας δεξιά."

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Bαζουμε το διακοπτη στην θεση 0 με το κλειδι απλά στην μιζα (χωρις να αναψουμε τα λαμπακια- λιγο πριν βαλουμε μπρος)- απλα βαζουμε το κλειδι.

Εν συνεχεια αναβουμε το αριστερο φλας μαζι με σινιαλο και χωρις να το αφησουμε ανοιγουμε την μιζα χωρις να βαλουμε μπρος τον κινητηρα μεχρι να ακουστει το χαρακτηριστικο μπιπ.Τοτε εχουν απενεργοποιηθει τα φωτα ολα.

Το γραφει και στο manual.

Σε μενα χρειαστηκε να το κανω με καθε κλειδι ξεχωριστα

(σιροκο μετα την 22η εβδομαδα)

δεν εχω xenon

Edited by konas
Link to comment
Share on other sites

Bαζουμε το διακοπτη στην θεση 0 με το κλειδι απλά στην μιζα (χωρις να αναψουμε τα λαμπακια- λιγο πριν βαλουμε μπρος)- απλα βαζουμε το κλειδι.

Εν συνεχεια αναβουμε το αριστερο φλας μαζι με σινιαλο και χωρις να το αφησουμε ανοιγουμε την μιζα χωρις να βαλουμε μπρος τον κινητηρα μεχρι να ακουστει το χαρακτηριστικο μπιπ.Τοτε εχουν απενεργοποιηθει τα φωτα ολα.

Ακριβώς αυτό που λες έχω κάνει δεκάδες φορές αλλά τζίφος! thumbsdown.gif Δεν ακούγεται με τίποτα το μπιπ. Μαλλον θα αναγκαστώ να τρέχω σε αντιπροσωπείες για VAGCOM (και αν το κάνουν και αυτοί καλά θα είναι...)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό που λες έχω κάνει δεκάδες φορές αλλά τζίφος! thumbsdown.gif Δεν ακούγεται με τίποτα το μπιπ. Μαλλον θα αναγκαστώ να τρέχω σε αντιπροσωπείες για VAGCOM (και αν το κάνουν και αυτοί καλά θα είναι...)

Δεν χρειάζεται να ακούσεις αναγκαστικά το μπιπ (τουλάχιστον εγώ δεν το έχω ακούσει). Ακολούθησα κι εγώ ΑΚΡΙΒΩΣ τις οδηγίες του manual. Κάτσε πίσω από ένα παρκαρισμένο αυτοκίνητο, ώστε να καθρεφτίζονται να φώτα σου και ξαναδοκίμασε το. Έτσι θα βλέπεις αν σβήνουν ή όχι.

Εγώ πάντως τα απενεργοποίησα το καλοκαίρι και τώρα τα ενεργοποίησα ξανά για τον χειμώνα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τα απενεργοποίησα το καλοκαίρι και τώρα τα ενεργοποίησα ξανά για τον χειμώνα.

Κι εγω ετσι θα κανω. Τα φωτα ημερας χρειαζονται ολο το χρονο σε ευρωπαικες χωρες οπως η Σουηδια, η Νορβηγια ακομα και η Αγγλια που ειναι μουντα και με ομιχλες κλπ ολο το χρονο. Εδω που εχουμε 300 μερες το χρονο ηλιοφανεια τα βρισκω λιγο περιτα ειδικα το καλοκαιρι...

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω για όσους δεν το κατάλαβαν ότι έχω εργοστασιακά xenon. Σε golf vi φίλου που δεν έχει xenon δουλεύει κανονικά η διαδικάσία του manual.

Το έχει δοκιμάσει κάποιος με xenon?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

το εκανα και εγω το τεστ ενεργ απενεργ και δουλεβει κανονικα με την λεπτομερια οτι χριαζετε στο λεβιε να ερθει πρωτα σε θεση σηνιαλου και μετα δεξη φλασ για ΟΝ ειτε δεξια για OFF και τελος γυρνασ και το διακπτη στο ΟΝ και ολα ΟΚ. Το μπιπ δουλευει κανονικα σαν επιβαιβεωση. Ουτε να βαλεισ μπροστα χριαζετε καλα καλα. Και δεν εχο BiXenon απλα συμβατικα φωτα.

Μανθος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

το εκανα και εγω το τεστ ενεργ απενεργ και δουλεβει κανονικα με την λεπτομερια οτι χριαζετε στο λεβιε να ερθει πρωτα σε θεση σηνιαλου και μετα δεξη φλασ για ΟΝ ειτε δεξια για OFF και τελος γυρνασ και το διακπτη στο ΟΝ και ολα ΟΚ. Το μπιπ δουλευει κανονικα σαν επιβαιβεωση. Ουτε να βαλεισ μπροστα χριαζετε καλα καλα. Και δεν εχο BiXenon απλα συμβατικα φωτα.

Μανθος

Μια από τα ίδια και σε εμενα!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Eμενα δεν εκανε καποιον ηχο αλλα απενργοποιηθηκαν.

Θα ηθελα ομως να αναβουν μαζι με τα φωτα πορειας το βραδι.Πως γινεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Off Topic αυτό που θα ρωτήσω, αλλά μήπως ξέρει κανείς πως γίνεται η ενεργοποίηση/απενεργοποίηση των φώτων ημέρας σε Audi A3 που δεν έχει αυτή τη λειτουργία σαν έξτρα(άρα δεν έχει και το σχετικό διακοπτάκι που κάνει αυτή τη δουλειά), έχει όμως σαν έξτρα τα αυτόματα φώτα/υαλοκαθαριστήρες;

Link to comment
Share on other sites

λογικα στο βιβλιαρακι σου καπου θα λεει πως τα απενεργοποιεις...αν δεν ειναι ιδιο με του golf.

ειναι προσθετη λειτουργια αυτο? εγω ξερω οτι σε ολα τα καινουρια αμαξια το βαζουν υποχρεωτικα γιατι θα ψηφιστει νομος που θα λεει οτι πρεπει να εχεις φωτα ημερας οπωσδηποτε.

Edited by alekos-tsi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.