Jump to content
kostask106

Απενεργοποιηση Μονιμων Φωτων Ημερας

Recommended Posts

λογικα στο βιβλιαρακι σου καπου θα λεει πως τα απενεργοποιεις...αν δεν ειναι ιδιο με του golf.

ειναι προσθετη λειτουργια αυτο? εγω ξερω οτι σε ολα τα καινουρια αμαξια το βαζουν υποχρεωτικα γιατι θα ψηφιστει νομος που θα λεει οτι πρεπει να εχεις φωτα ημερας οπωσδηποτε.

Thanks για την απάντηση. Ναι, δυστυχώς είναι προσθετη λειτουργία στο Audi μου(θυμάμαι όταν το είχα αγοράσει το κόστος ήταν 10 euro...)...Μάλλον δεν γίνεται τίποτα με το σχετικό θέμα, μέσω του VAG-COM γίνεται να ενεργοποιηθούν, αλλά ενεργοποιούνται και τα κανονικα φώτα με το που ανάβει η μηχανή......

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια παρατηρηση σχετικα με τα τα φωτα ημερας στο golf vi ...απο οσο ξερω ειναι τα Η15 λαμπες που λειτουργουν και για την μεγαλη σκαλα.. επειδη το πρωι καποιοι μου κανουν συνιαλο προφανως τους τυφλωναν τα φωτα ημερας...πριν λιγο τα ειδα απο μπροστα (διακοπτη στο σημειο 0) και οντως τυφλωθηκα απο την δεσμη φωτος η οποια σημειωτον σηκωνεται πολυ ψηλα..εχετε παρατηρησει και εσεις κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια παρατηρηση σχετικα με τα τα φωτα ημερας στο golf vi ...απο οσο ξερω ειναι τα Η15 λαμπες που λειτουργουν και για την μεγαλη σκαλα.. επειδη το πρωι καποιοι μου κανουν συνιαλο προφανως τους τυφλωναν τα φωτα ημερας...πριν λιγο τα ειδα απο μπροστα (διακοπτη στο σημειο 0) και οντως τυφλωθηκα απο την δεσμη φωτος η οποια σημειωτον σηκωνεται πολυ ψηλα..εχετε παρατηρησει και εσεις κατι τετοιο?

Πήγαινε στην αντιπροσωπία για δωρεάν ρύθμιση των φώτων.Και τα δικά μου δεν ήταν σωστά ρυθμισμένα από το εργοστάσιο (κοιτούσαν πολύ χαμηλά).

Link to comment
Share on other sites

Aν ειναι δυσκολη η απενεργοποιηση,αρκει να γυρισεις τον διακοπτη στα "πορειας" και αναβουν μονο οι "ψειρες" και τα πισω...Τουλαχιστον σε scirocco 160 χωρις xenon γινεται

Link to comment
Share on other sites

Aν ειναι δυσκολη η απενεργοποιηση,αρκει να γυρισεις τον διακοπτη στα "πορειας" και αναβουν μονο οι "ψειρες" και τα πισω...Τουλαχιστον σε scirocco 160 χωρις xenon γινεται

+1

Ναι ρε παιδια,ποιος ο λογος να να μπερδευεστε με τετοια διαδικασια.Απλα βαζεις τις ψειρες και τελος.Εγω το μεσημερι ετσι κανω σε Golf VI GTI Bi-Xemon.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια παρατηρηση σχετικα με τα τα φωτα ημερας στο golf vi ...απο οσο ξερω ειναι τα Η15 λαμπες που λειτουργουν και για την μεγαλη σκαλα.. επειδη το πρωι καποιοι μου κανουν συνιαλο προφανως τους τυφλωναν τα φωτα ημερας...

Εγω δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο.

Πιστευω πως σου κανουν σινιαλο γιατι ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΑΦΗΣΕΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΑΝΟΙΧΤΑ

πριν λιγο τα ειδα απο μπροστα (διακοπτη στο σημειο 0) και οντως τυφλωθηκα απο την δεσμη φωτος η οποια σημειωτον σηκωνεται πολυ ψηλα..εχετε παρατηρησει και εσεις κατι τετοιο?

Τα ειδες εχοντας αναμενα τα ημερας η τα μεγαλα???Γιατι τα ημερας ειναι παρα πολυ αδυναμα σε σχεση με τα μεγαλα.Και πιστευω πως ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΥΦΛΩΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΗΜΕΡΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2-3 προσπάθειες τα απενεργοποίησα και εγώ καθώς δεν μου αρέσουν

καθόλου αναμένα μέρα μεσημέρι...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ νομίζω ότι κάνουν σινιάλο επειδή νομίζουν ότι τα έχεις ξεχάσει ανοιχτά. Μου έχουν κάνει σινιάλο πολλές φορές, ενώ 2 φορές μου το έχουν πει πεζοί.

Πήγα πριν από λίγο να απενεργοποιήσω τα συγκεκριμένα φώτα. Έκανα τη διαδικασία κανονικά. Σβήσανε όπως έπρεπε, αλλά έφαγε μάλλον κάποιο κόλημμα, και όταν πας να βάλεις μπρος, που κάνει τα τεστ ο εγκέφαλος, μου ανάβει ένα πορτοκαί λαμπάκι εκεί μέσα στο στροφόμετρο που έχει σήμα μια λάμπα πυρακτώσεως. Έπειτα αρχίζει και μου γράφει check για κάθε λάμπα ξεχωριστά(προφανώς το μήνυμα που εμφανίζεται όταν καεί κάποια), χωρίς ωστόσο να έχει πρόβλημα κανένα φως. Και είναι λίγο σπαστικό γιατί αναφέρει όλα μα όλα τα φώτα, μέχρι πινακίδας, πίσως ομίχλης, όπισθεν, τρίτο στοπ κλπ, και χωριστά για δεξιά αριστερή πλευρά. Μόλις περάσει το μήνυμα check για κάθε λάμπα πηγαίνει στην κανονική οθόνη, αλλά το λαμπάκι στο στροφόμετρο παραμένει αναμμένο... Επίσης δοκίμασα να επαναφέρω τα φώτα ημέρας, αλλά ακόμα και με αυτά σε λειτουργία, παραμένει το πρόβλημα με τα check.

Edited by Markk
Link to comment
Share on other sites

τελικά έφτιαξε μόνο του...

Και σε εμένα το έκανε αυτό μια φόρα πριν κανένα 3μήνο χώρις να προσπαθήσω να βγάλω τα φώτα ημέρας. Έσβηνα την μηχανή, κλείδωνα το αμάξι και μετά το ξαναέβαζα μπροστά, αλλά κανένα αποτέλεσμα. Μέχρι που το πήγα σπίτι να το αφήσω εκεί. Την ίδια μέρα το απόγευμα που πήγα να φύγω δεν έκανε τπτ. Όλα νορμαλ.

Από τότε, δεν το έχει ξανακάνει

Edited by Miltos_Golf6
Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά, αφού δε μας υποχρεώνει κανένας νόμος κιόλας εδώ στην Ελλάδα να έχουμε φώτα ημέρας ακόμη, εγώ δεν τα ξαναενεργοποιώ.. Είμαι της άποψης, πως όταν κάτι δουλεύει (και ειδικά αν έχεις ενδείξεις ότι ενδέχεται να έχει μία παραπάνω ευαισθησία), άσε το και μην το πειράζεις... :lol:

Link to comment
Share on other sites

+1

Ναι ρε παιδια,ποιος ο λογος να να μπερδευεστε με τετοια διαδικασια.Απλα βαζεις τις ψειρες και τελος.Εγω το μεσημερι ετσι κανω σε Golf VI GTI Bi-Xemon.

τα φωτα ημερας επιλεχτηκαν να αποτελουν αναγκαια ρυθμιση σε ολα τα αμαξια για ενα λογο. αναβουν τα μπροστινα φωτα αλλα οχι τα πισω!

αυτο ειναι πολυ σημαντικο καθως μετα απο ερευνες διαπιστωθηκε πως τα φωτα ημερας βοηθσανε στην μειωση των ατυχηματων. αντιθετως το να εχεις αναμενα τα πισω φωτα την ημερα, αυξανει τον κινδυνο για τροχαιο την ημερα καθως οπισω οδηγος δεν καταλαβαινε ιαμεσως το πατημα του φρενου αφου απλα αναβει ποιο δυνατα το κοκκινο πισω φως. την νυχτα η διαφορα απο φωτα πορειας πισω με τα φωτα φρενου ειναι μεγαλη. την ημερα δε διακρινεται τοσο πολυ οποτε ο απο πισω δεν ξερει αν πατας φρενο η αν εχεις αναμενα φωτα.

εχει αποδειχτει πω το να εχεις αναμενα τα φωτα δε μειωνει τον κινδυνο τροχαιου γιαυτο ακριβως τον λογο και γιαυτο οι κατασκευαστες πρεπει να βαλουν φωτα ημερας. αλλιως απλα δε θα υπηρχε διακοπτης και τα φωτα μας θα ηταν παντα αναμενα!

οποτε μην αναβεται τα φωτα την ημερα.

τις εν λογω ερευνες μπορειτε ευκολα να βρειτε στο ιντερνετ.

επισης λογω της ιδιοτητας μου εχω συμμετασχει σε αναλογεςς ερευνες και ξερω πολυ καλα τα αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

ωραια ολα αυτα αλλα εγω σκαλοσα στιν αρχη που λει καποιος τον διακοπτι στο 0 ι στο auto ρε φιλε εμενα μονο 0 φοτα θεσεος και φοτα ποριας εχει διακοπτις τρις θεσεις διλαδη..... εχω τιν εκδοση hightline 122 tsi εσυ το auto το εχεις σε τετια εκδοση ι σε καποιο προερετικο πακετο?

Link to comment
Share on other sites

Ο διακόπτης με θέση auto είναι στον προαιρετικό εξοπλισμό.

Την διαδικασία θα την κάνεις με τον διακόπτη των φώτων στην

θέση 0 όπως την έκανα και εγώ και ας έχω θέση auto στον

διακόπτη μου..

Link to comment
Share on other sites

α οκ και αρχισα να ανισηχο....:) παρεπιπτοντος τι κανει ο auto διακοπτις?

Link to comment
Share on other sites

α οκ και αρχισα να ανισηχο....:) παρεπιπτοντος τι κανει ο auto διακοπτις?

Λειτουργούν τα φώτα με αισθητήρες (π.χ. ανάβουν μόνα τους όταν μπεις σε ένα τούνελ). Ο διακόπτης auto πρέπει να είναι στον εξτρά εξοπλισμό με τους αισθητήρες φώτων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.