Jump to content
geopapax

Ζάντες Borbet Lv5

Recommended Posts

Καλημέρα στην κοινότητα,

Το συγκεκριμένο thread το ανοίγο πιό πολύ για να ευχαριστήσω τον Βαγγέλη (koumparos) τον οποίο κούρασα 1-2 μέρες για να μου τοποθετήση τις ζάντες και τα λάστιχα :)

Παιδία στις φώτο φαίνεται το αποτέλεσμα (εντάξει δεν είναι και οι καλύτερες φώτο) δεν έχω να πώ τίποτα όπου σταματήσω όλοι κοιτάνε τις ζάντες και ρωτάνε...

Βαγγέλη έχεις φώτος καλές ανέβασε ελέυθερα!!!

Οι τιμές του Βαγγέλη Χριστουγεννιάτικές...:p και οι δουλειά του απλά καταπληκτική...

Τα λάστιχα είναι Continental SC3 225/45/17.

Οι ζάντες είναι Borbet.

Photo01

Photo02

Photo03

Photo04

Photo05

Καλές γιορτές σε όλους και περιμένω και κάνα σχόλιο...

Edited by geopapax
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Γιώργο

Καλές Γιορτές σε σένα και σε όλα τα υπόλοιπα μέλη του forum :)

Να ευχαριστήσω από εδώ εσένα για τα καλά σου λόγια, αλλά επίσης και όσα μέλη του club μας τίμησαν με την προτίμησή τους και με την παρουσία τους.

Το θεωρώ ειλικρινά τιμή, μέλη από μια τόσο μεγάλη παρέα όπως είναι το VW Club, να σε επιλέγουν για συνεργάτη τους, ειδικά στους καιρούς που διανύουμε, όπου το εμπόριο έχει γίνει κόλαση. Πού θα πάει θα επιβιώσουμε κι εμείς οι μικροί, κόντρα στις ορέξεις των μεγάλων.

Καταθέτω κι εγώ μερικές φωτό από τις συγκεκριμένες ζάντες, φορεμένες στο αμάξι του Γιώργου.

CPcJ9.jpg

CPkcA.jpg

CPrH0.jpg

Παιδιά, ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ :p

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Καλα Χριστουγεννα σε ολους με υγεια και χαρα....Γεια σου Βαγγελη...Λεω να κανω ρεβεγιον στο μαγαζι διπλα...Θα εχει τραπεζι????

Χρόνια Πολλά Αλέξη :xmas:

Έλα εσύ επάνω και αφού έχουμε τα μέσα θα βρούμε 1ο τραπέζι πίστα music.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

Μπορείς να μου πεις me michelen pilot kai michelen energy saver, ?

Τις ultra leggera oz τις ?

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να γράφουμε αναλυτικές προσφορές εδώ μέσα, για αυτό ή γράψε μου εδώ ή σε π.μ....

Ευχαριστώ!

Για λάστιχα θα σου πρότεινα τα Contact SP3 που έβαλα και εγώ ή τα F1 Assymetric τα οποία είναι πολύ καλά για πόλη επειδή ζεστενονται και γρήγορα αυτα τα 2 λάστιχα μου είχε προτείνει και ο koumparos που έβαλα τα SP3.

Τις ultra leggera δεν θα στις πρότεινα διότι όλοι μα όλοι και όχι μόνο σε Golf αλλά και σε άλλες μάρκες φοράνε αυτές τις ζάντες έχω βαρεθεί να τις βλέπω...

Και μία ερώτηση γιατί δεν πάς σε 17άρα ζάντα? Εγώ από 16άρα πήγα σε 17άρα και η διαφορά δεν ήταν σχεδον καμία, δεν έχασα καθόλου σε άνεση και ίσα ίσα κέρδισα σε κράτημα κυρίως στις στροφές!!!

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Για λάστιχα θα σου πρότεινα τα Contact SP3 που έβαλα και εγώ ή τα F1 Assymetric τα οποία είναι πολύ καλά για πόλη επειδή ζεστενονται και γρήγορα αυτα τα 2 λάστιχα μου είχε προτείνει και ο koumparos που έβαλα τα SP3.

Τις ultra leggera δεν θα στις πρότεινα διότι όλοι μα όλοι και όχι μόνο σε Golf αλλά και σε άλλες μάρκες φοράνε αυτές τις ζάντες έχω βαρεθεί να τις βλέπω...

Και μία ερώτηση γιατί δεν πάς σε 17άρα ζάντα? Εγώ από 16άρα πήγα σε 17άρα και η διαφορά δεν ήταν σχεδον καμία, δεν έχασα καθόλου σε άνεση και ίσα ίσα κέρδισα σε κράτημα κυρίως στις στροφές!!!

Ρε φιλε 1.4 fsi εχω :wacko:

Ελα να το οδηγησεις και θα μου πεις να πεταξω τα 18άρια που εχω τωρα και να βαλω 16αρια ή και τα 15αρια τασια new_lol.gif

Εχω παει σε 18αρια...

Τελεια σε κρατημα, ανεση δεν με ενοχλουν παρα πολυ, αλλά το αμάξι δεν πάει βήμαααα.

Εκεί που είχα 183 τελικη στο κοντερ,τωρα θελω διπλασια ευθεια για να πιασω τα 170 και μου εχει κοψει και στις εκκινησεις σε ολα...

Τις μπορμπετ λεω να βαλω, αλλά αναλογως και τη διαφορα της τιμης,ίσως να παω στις οζ επειδή ειναι και πολυ ελαφριες!

Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

Αυτές ακριβώς τις ζάντες ήθελα να βάλω στο δικό μου Golf αλλά απ' ότι μου είπε ο λαστιχάς μου για να μπούνε έπρεπε να γίνει κάποια πατέντα που δεν του άρεσε... με συμβούλεψε να αποφύγω τέτοια πατέντα... αν θυμάμαι καλά υπήρχε διαφορά στο καρέ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτές ακριβώς τις ζάντες ήθελα να βάλω στο δικό μου Golf αλλά απ' ότι μου είπε ο λαστιχάς μου για να μπούνε έπρεπε να γίνει κάποια πατέντα που δεν του άρεσε... με συμβούλεψε να αποφύγω τέτοια πατέντα... αν θυμάμαι καλά υπήρχε διαφορά στο καρέ...

Απλα ηθελε να σου πουλησει αλλες με μεγαλυτερο περιθωριο κερδους και σου ειπε αυτη την μ___α...

Μια χαρα μπαινουν και δεν θελει την παραμικρη πατεντα(για γκολφ 5 μιλαω, αλλά νομιζω οτι και το γκολφ 6 εχει ιδιο καρε και οφσετ)

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

Απλα ηθελε να σου πουλησει αλλες με μεγαλυτερο περιθωριο κερδους και σου ειπε αυτη την μ____α...

Μια χαρα μπαινουν και δεν θελει την παραμικρη πατεντα(για γκολφ 5 μιλαω, αλλά νομιζω οτι και το γκολφ 6 εχει ιδιο καρε και οφσετ)

Φίλε μου δεν θα μου έλεγε ποτέ μια τέτοια κουβέντα με τον χαρακτηρισμό που έδωσες εσύ για 3 λόγους:

α) γιατί δεν ήθελε να μου πουλήσει άλλες αφού πρόκειται για φίλο ο οποίος ήξερε ότι αν δεν πάρω αυτές τις Borbet δεν θα πάρω τίποτα και θα προτιμήσω τις μαμά 18άρες όπως και έκανα τελικά...

β) γιατί δεν έχει ανάγκη να μου πει τέτοια κουταμάρα μιας και είναι ένα από τα μεγαλύτερα βουλκανιζατέρ της Αθήνας και πουλάει καθημερινά μερικές δεκάδες ζάντες...

γ) γιατί είμαι πελάτης του στα φορτηγά μου και δεν θα ρίσκαρε να χάσει ένα τζίρο μερικών χιλιάδων ευρώ μηνιαίως απλά για να βγάλει λίγα ευρώ παραπάνω από ένα σετ ζάντες...

Όπως και να έχει όμως, επειδή η πιθανότητα λάθους του φίλου μου λαστιχά δεν αναιρείται απο τα παραπάνω, θα κοιτάξω να επιβεβαιώσω τα περί πατέντας για το Golf VI μιας και δεν μου αρέσει να ποστάρω ανακρίβειες...

Φιλικά

mitS.O.S.

Edited by mitS.O.S.
Link to comment
Share on other sites

Μιλας για ζαντες βιτρινας?Που τις ειχε δηλαδη ηδη στο μαγαζι του?Ειναι πολυ πιθανο οι συγκεκριμενες borbet που ειδες να μην ειχαν το καταλληλο καρρε για να μπουν σε golf 6.Μπορεις ομως καλλιστα να τις παραγγειλεις στο καταλληλο καρρε.Αν εγινε ετσι το σκηνικο βεβαια...

Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

Παιδιά καλό θα ήταν να ξέρετε τι λέτε όταν ποστάρετε κάτι...

Μιλάω για τις συγκεκριμένες Borbet LV5 τις οποίες τις βρήκα ψάχνοντας μόνος μου... δεν μου τις πρότεινε κανείς, δεν τις βρήκα σε καμία βιτρίνα...

Οι Borbet LV5 βγαίνουν σε διάφορες διαστάσεις αλλά μόνο με ένα συγκεκριμένο καρέ το οποίο σύμφωνα με τον λαστιχά μου δεν κάνει για Golf VI... δεν υπάρχει δυνατότητα παραγγελίας σε άλλο καρέ...

Ξαναλέω ότι επιφυλάσσομαι να ελέγξω τον ισχυρισμό του λαστιχά μου και αν όντως κάνει λάθος θα το πω ξεκάθαρα...

¶λλωστε τις θεωρώ πανέμορφες ζάντες, ειδικά για λευκό Golf...

Edited by mitS.O.S.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλό θα ήταν να ξέρετε τι λέτε όταν ποστάρετε κάτι...

Μιλάω για τις συγκεκριμένες Borbet LV5 τις οποίες τις βρήκα ψάχνοντας μόνος μου... δεν μου τις πρότεινε κανείς, δεν τις βρήκα σε καμία βιτρίνα...

Οι Borbet LV5 βγαίνουν σε διάφορες διαστάσεις αλλά μόνο με ένα συγκεκριμένο καρέ το οποίο σύμφωνα με τον λαστιχά μου δεν κάνει για Golf VI... δεν υπάρχει δυνατότητα παραγγελίας σε άλλο καρέ...

Ξαναλέω ότι επιφυλάσσομαι να ελέγξω τον ισχυρισμό του λαστιχά μου και αν όντως κάνει λάθος θα το πω ξεκάθαρα...

Άλλωστε τις θεωρώ πανέμορφες ζάντες, ειδικά για λευκό Golf...

Από ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ εμπειρια, οι lv5 διατιθενται 100% σε καρε 5*112....

Σε άλλα καρε που δεν με αφορουν(εκτος γκολφ 5 και 6 δηλαδη)δεν ξερω.

Στο σαιτ τωρα, γραφει ότι οι 17άρες βγαινουν σε οφσετ 35-50, οπότε και πάλι κανουν.

Παρτε τις και στο καινουριο χρωμα εδω, για να δειτε ομορφια

http://www.borbet.de/en/products/rims/borbet/lv5_wheel_metal_grey.php?history=2 .

Τωρα για την ακαtaνομαστη υποτιθεται λεξη μ....ία, τι να σχολιασω όταν μας λενε επαγγελματιες τετοιες ανακριβειες ειτε απο αγνοια, ειτε απο κακη προθεση?

Edited by kagkouris
Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

Από ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ εμπειρια, οι lv5 διατιθενται 100% σε καρε 5*112....

Σε άλλα καρε που δεν με αφορουν(εκτος γκολφ 5 και 6 δηλαδη)δεν ξερω.

Στο σαιτ τωρα, γραφει ότι οι 17άρες βγαινουν σε οφσετ 35-50, οπότε και πάλι κανουν.

Παρτε τις και στο καινουριο χρωμα εδω, για να δειτε ομορφια

http://www.borbet.de/en/products/rims/borbet/lv5_wheel_metal_grey.php?history=2 .

Τωρα για την ακαtaνομαστη υποτιθεται λεξη μ....ία, τι να σχολιασω όταν μας λενε επαγγελματιες τετοιες ανακριβειες ειτε απο αγνοια, ειτε απο κακη προθεση?

Όντως βγαίνουν σε καρέ 5χ112... το θέμα είναι τι καρέ έχει το Golf VI... εγώ δεν ξέρω και για αυτό δεν επιμένω... θα το ψάξω όμως όπως ξαναείπα...

Όσο για τους επαγγελματίες που λένε μ....ίες είτε από άγνοια είτε από κακή πρόθεση όπως λες... εσύ στην δουλειά σου δεν κάνεις ποτέ λάθη...??? ας μην είμαστε τόσο αυστηροί ή καχύποπτοι...

Link to comment
Share on other sites

Όντως βγαίνουν σε καρέ 5χ112... το θέμα είναι τι καρέ έχει το Golf VI... εγώ δεν ξέρω και για αυτό δεν επιμένω... θα το ψάξω όμως όπως ξαναείπα...

Όσο για τους επαγγελματίες που λένε μ....ίες είτε από άγνοια είτε από κακή πρόθεση όπως λες... εσύ στην δουλειά σου δεν κάνεις ποτέ λάθη...??? ας μην είμαστε τόσο αυστηροί ή καχύποπτοι...

Ε όταν κανω κατι λαθος και εγω, τοτε κανω μαλακια και το παραδεχομαι :D :D

Σιγα την λεξη sillyhorse1rb5.gif

Υγ. το γκολφ 6 εχει ιδιο καρε :whistling:

Edited by kagkouris
Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

Ε όταν κανω κατι λαθος και εγω, τοτε κανω μαλακια και το παραδεχομαι :D :D

Σιγα την λεξη sillyhorse1rb5.gif

Πολύ ωραία... ας δεχτούμε τότε ότι μπορεί να πρόκειται για ανθρώπινο λάθος και όχι για κακή πρόθεση...

Link to comment
Share on other sites

Μια και είμαι επαγγελματίας στο χώρο των ελαστικών-ζαντών, και είμαι αυτός που έβαλε ο φίλος geopapax τις ζαντούλες του (τις LV5 ντε) και επίσης δεν μ' αρέσει να λέω ανακρίβιες, γι' αυτό σημειώστε:

Golf 5 και Golf 6 έχουν το ίδιο καρέ και offset (5X112 ET45-50 αναλόγως το πλάτος της ζάντας)

Οι LV5 βγαίνουν για Golf5 και Golf6 σε 15"-16"-17"-18"

Σε δύο χρώματα: mistral anthrazit matt και metal grey(new)

Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

Όπως είχα πει ότι θα κάνω, έψαξα το θέμα με τις ζάντες για να μην μένουν ερωτηματικά...

Λοιπόν...

Πριν 4-5 μήνες που είχα ρωτήσει εγώ για τις συγκεκριμένες Borbet η αντιπροσωπεία τις έφερνε μόνο σε καρέ 5χ114,3 το οποίο ταιριάζει σε γιαπωνέζικα αυτοκίνητα... για αυτό και ο λαστιχάς μου, μου είχε πει ότι για να μπουν σε Golf χρειάζεται να χρησιμοποιηθούν αντάπτορες, λύση την οποία με συμβούλεψε τότε να αποφύγω...

Πλέον οι Borbet LV5 18 ιντσών, έρχονται και σε καρέ 5χ112 το οποίο είναι το καρέ που ταιριάζει και στο Golf V και στο Golf VI... και πληροφοριακά μου έδωσε και τιμή, 700¤...

Αυτά...

Edited by mitS.O.S.
Link to comment
Share on other sites

Παιδες, εγω σημερα περασα απο λαστιχα να δω τιμες κτλ. κ ρωτησα τον ιδιοκτητη για τις borbet LV5 κ μου ειπε οτι δεν τις φερνει γιατι:

1. Ειναι πολυ βαριες.

2. Στραβονουν γριγορα.

Λετε να το ειπε αυτο για να παρω αλλες, αφου αυτος δεν τις εχει?

Γιατι εμενα δε με'πεισε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.