Jump to content
jvr

Εντονο Σφυριγμα Πάνω Από 120Χλμ

Recommended Posts

καλημέρα και χρόνια πολλά,

έχω πάρει το νέο passat 1.4 tsi rline, τώρα και κάνα μήνα, και εχθές βγήκα στην εθνική για πρώτη φορά.

όταν πήγαινα με 120 χλμ και πάνω άκουβα έναν ενοχλητικό θόρυβο σαν να μην έχει κλείσει καλά το παράθυρο και να μπαίνει αέρας.

μήπως ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και χρόνια πολλά,

έχω πάρει το νέο passat 1.4 tsi rline, τώρα και κάνα μήνα, και εχθές βγήκα στην εθνική για πρώτη φορά.

όταν πήγαινα με 120 χλμ και πάνω άκουβα έναν ενοχλητικό θόρυβο σαν να μην έχει κλείσει καλά το παράθυρο και να μπαίνει αέρας.

μήπως ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει?

Μηπως δεν εφαρμοζει καλα καποια πορτα;Το ειχα και εγω αυτο το προβλημα στο δικο μου(δεν εφαρμοζε καλα η πορτα του οδηγου ψηλα) αλλα μετα απο μια ρυθμιση στην αντιπροσωπεια ολα οκ τωρα.Για κοιτα το λιγο προσεκτικα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το θεμα με τον αεροδυναμικο θορυβο τον εχουν και τα Golf 5.Ειχε αναφερθει παλαιοτερα.Εμενα στο Golf παρολο που η πορτα εφαρμοζει μια χαρα, ακουγεται ο θορυβος.Μπορει οντως να μην εφαρμοζει η πορτα καλα.Κοιτα το αυτοκινητο απο πισω και δες αν προεξεχει καθολου η πορτα και ειδικα η κολωνα της σε σχεση με το υπολοιπο αμαξωμα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εχω το ιδιο αυτοκινητο με σενα.Εχω και το ιδιο προβλημα και μετα απο αρκετο ψαξιμο εντοπισα το σφυριγμα στο καπο μπροστα αναμεσα απο τα φαναρια.Ο θορυβος ειναι αεροδυναμικος και μαλλον τον δημιουργει το ιδιο το τελειωμα το καπο που ειτε ειναι τοποθετημενο λαθος ειτε κατασκευαστικα εχει καποια ατελεια.Επειδη η δημοσιευση σου ειναι αρκετα παλια και αν και εφοσον βρηκες λυση δωσε μια απαντηση!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες θα ήθελα να σας ευχαριστήσω γιατι μέσα απο αυτο το άρθρο καταλαβα πως δεν είμαι ο μόνος με αυτος το μικρό περιστασιακό(για μενα) θόρυβο.Εχω και εγω ένα Passat 1.4tsi comfor. και ακουω αυτο το θόρυβο μπροστα αριστερα κατα την επιταχυνση εως τα 110 (αν ειναι δυνατον!!!!!!!!!!).

Εχω προσπαθησει αρκετα αλλα μου λενε οτι ο θορυβος ειναι πολυ μικρος κ ισως μεγαλώσει αν πειραξω κτ, οποτε το άφησα ετσι και βλεπουμε.

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλησπερα.Παρε χαρτοταινια και κλεισε το κενο που υπαρχει αναμεσα στο καπο και τη μασκα μπροστα απο το ενα φαναρι στο αλλο.Κανε μια βολτα και αν ο θορυβος σταματησει τοτε εχεις το ιδιο προβλημα με μενα. Ανοιξε το καπο ξεβιδωσε τις βιδες απο τη μασκα,τραβα τη οσο πιο μπροστα παει και ξαναβιδωσε.Στο δικο μου σταματησε ο θορυβος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.