Jump to content
ronaldonikos

Χαμηλή Απόδοση...

Recommended Posts

Γεια σε όλους σας και καλή χρονιά να έχουμε...

Θα ήθελα να σας αναφέρω το πρόβλημα μου λέγοντας απο την αρχή ότι δεν έχω πολλές γνώσεις σε θέματα αυτοκινήτων...

Λοιπόν,

έχω ένα EOS 1600 του 2-2007 και πρόσφατα μου παρουσιάστηκε το εξης πρόβλημα...

δεν τραβάει το αμάξι εδω και 20 μέρες...

οι στροφές δεν ανεβαινουν και οταν επιμεινω μετα τις 4000 αρχιζει και τριζει...

η καταναλωση εχει ξεφυγει απο το 8 στο 10...

το έχω πάει στο service αλλά δεν έχει βγάλει κανένα προβλημα απο ότι λένε εκει...

μου καθαρισαν την πεταλούδα αλλα δεν ειδα προκοπη...

έβαλα ενισχυτικο βενζινης+κατοστάρα αλλα και παλι τιποτα...

σε ενα φιλικο συνεργειο μου λένε οτι είναι ή σπασμενος καταλυτης ή οτι τα επαιξε η τρόμπα βενζινης...

τι να κανω?

να το κυκλοφορω?

ευχαριστω και να ειστε καλα...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους σας και καλή χρονιά να έχουμε...

Θα ήθελα να σας αναφέρω το πρόβλημα μου λέγοντας απο την αρχή ότι δεν έχω πολλές γνώσεις σε θέματα αυτοκινήτων...

Λοιπόν,

έχω ένα EOS 1600 του 2-2007 και πρόσφατα μου παρουσιάστηκε το εξης πρόβλημα...

δεν τραβάει το αμάξι εδω και 20 μέρες...

οι στροφές δεν ανεβαινουν και οταν επιμεινω μετα τις 4000 αρχιζει και τριζει...

η καταναλωση εχει ξεφυγει απο το 8 στο 10...

το έχω πάει στο service αλλά δεν έχει βγάλει κανένα προβλημα απο ότι λένε εκει...

μου καθαρισαν την πεταλούδα αλλα δεν ειδα προκοπη...

έβαλα ενισχυτικο βενζινης+κατοστάρα αλλα και παλι τιποτα...

σε ενα φιλικο συνεργειο μου λένε οτι είναι ή σπασμενος καταλυτης ή οτι τα επαιξε η τρόμπα βενζινης...

τι να κανω?

να το κυκλοφορω?

ευχαριστω και να ειστε καλα...

Γειά σου φίλε και χρόνια πολλά.Να πας σε κάποια άλλη αντιπροσωπεία να δουν το αυτοκίνητο.Δεν είναι δυνατόν με τέτοιο πρόβλημα να μην δείχνει κάτι το διαγνωστικό!!!!Όταν έχεις πρόβλημα με την πεταλούδα το αυτοκίνητο εχει αστάθεια στροφών στο ρελαντί άρα δεν ήταν από την αρχή το πρόβλημα εκεί.Το ότι αυξήθηκε η κατανάλωση σημαίνει πολλά.Μήπως άλλαξες τα μπουζί και δεν σου έβαλαν αυτά που πρέπει?Τι να πω δεν ξέρω.Εγώ στην θέση σου δεν θα το κυκλοφορούσα ούτε λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

πολλοι μπορει να ειναι οι λογοι για να σπασει ο καταλυτης.google search και θα βρεις αρκετους :lol:

ευχομαι να διορθωθει το προβλημα! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καταλυτης λέει τελικα... σπασμένος... απο τι μπορει να σπάει???

τον παραγγειλανε και τωρα περιμενω.....

ελπιζω να μην εχει αλλος τετοιο προβλημα...

6.1.3 Σπάσιμο λόγω πρόσκρουσης

Ο κεραμικός μονόλιθος που σχηματίζει το εσωτερικό στρώμα του καταλύτη είναι εξαιρετικά ευαίσθητος σε χτυπήματα. Με δεδομένη τη θέση του στο όχημα, εκτίθεται σε κάθε είδους κακομεταχείριση. Επίσης, οι δονήσεις από ένα χαλαρό σύστημα εξάτμισης λόγω κακής στερέωσης, μπορούν να προκαλέσουν σπασίματα του κεραμικού μονόλιθου.

Κανονικά οι καταλύτες προστατεύονται εξωτερικά από ένα μεταλλικό κέλυφος, που εμποδίζει πέτρες ή άλλα αντικείμενα, που μπορεί να βρεθούν στο δρόμο και να σπάσουν το μονόλιθο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.