Jump to content
yannis

Θερμόμετρο για Polo 9n (comfortline)

Recommended Posts

Γεια σας!

Η έκδοση Comfortline Climatic του Polo 1,4 75 hp, 02. δεν έχει καμία ένδειξη για θερμοκρασία......

Αναρωτιόμουν, λοιπόν αν ξέρει κανείς καμία πατέντα για εσωτερική / εξωτερική θερμοκρασία στα χρώματα του Polo. Δεν μιλάω για κάποιο απλό θερμόμετρο αλλά για κάτι που να ταιριάζει στο εσωτερικό του.

Edited by nikkosnet
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι οτι ο Γιάννης θα ψάχνει για μια πιο φτηνή λύση να του προτείνουμε. Πάντως και εγω αυτο που σου λέει ο Κώστας (stoilas) θα έκανα στην θέση σου

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Αλλιώς πήγαινε σε μαγαζί με αξεσουάρ και πάρε ένα θερμόμετρο για το αυτοκίνητο αν και νομίζω πως δεν μας περιέγραψες κάτι τέτοιο

*αλλάζοντας όργανα πρέπει να αλλάξεις και το δεξί χειριστήριο των υαλοκαθαριστήρων ώστε να έχεις το κουμπί για το trip computer

Link to comment
Share on other sites

Όντως ψάχνω για μια πιο φθηνή λύση. Συγκεκριμένα, ίσως, κάποιο θερμόμετρο το οποίο να μπαίνει σε κάποιο από τους κενούς χώρους.

Εκτός από την πρακτικότητα του θα είναι και λίγο εφετζίδικο.

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

ε στανταρτ θα υπαρχει αλλα προφανως θα ειναι ηλεκτρονικο(οχι με υδραργυρο!)γιατι δε βαζεις ομως κατι αλλο αντι για θερμοκρασια?

Link to comment
Share on other sites

ε στανταρτ θα υπαρχει αλλα προφανως θα ειναι ηλεκτρονικο(οχι με υδραργυρο!)γιατι δε βαζεις ομως κατι αλλο αντι για θερμοκρασια?

Για ηλεκτρονικό ψαχνω... Τι εννοεις κατι αλλο, σαν τι?

Link to comment
Share on other sites

Νίκο διόρθωσε το topic γιατί γράφει θεμόμετρο  :cry:  B)  tongue.gif

Και ελεγα οτι κατι δεν μου παει καλα ρε συνονοματε. :thumbsup:

Σε ευχαριστω. :thumbsup:

Η δικη σου δημοσιευση αλλα και η παρουσα, θα διαγραφουν συντομα καθως πλεον ειναι offtopic.

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian
Για ηλεκτρονικό ψαχνω... Τι εννοεις κατι αλλο, σαν τι?

e πιεση λαδιου ,βολτομετρο,θερμοκρασια νερου,υποπιεση χιλια δυο οργανακια υπαρχουν πρεπει να ειναι εξωτερικη θερμοκρασια?

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζεις όργανα με αυτά του trendline

Αυτά τα όργανα μπορώ να τα τοποθετήσω και μόνος μου ή θα έχω και το χαράτσι της αντιπροσωπείας???? Να ψάξω δηλαδή σε κατάστημα με ανταλλακτικά να δώ?? Αλλά ο αισθητήρας πώς θα βγει μπροστά??? Μάλλον θα πρέπει να πάω στην αντιπροσωπεία....

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Αισθητήρας πρέπει να υπάρχει έτσι κι αλλιώς. Anyway για ένα θερμόμετρο δεν νομίζω ότι αξίζει τα χρήματα...

Link to comment
Share on other sites

Αισθητήρας πρέπει να υπάρχει έτσι κι αλλιώς. Anyway για ένα θερμόμετρο δεν νομίζω ότι αξίζει τα χρήματα...

Βασικά είναι πως θα συνηθίσεις. Στο astra του πατέρα μου και στo smart-άκι που έχουν θερμόμετρα είναι πολύ εξυπηρετικά ιδίως σε χειμερινές διαδρομές, προειδοποιήσεις για πάγους κτλ, Γι' αυτό και έχω φαγωθεί να το βάλω.

Θα κοστίσει ακριβά δηλαδή????

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι που έχω θερμόμετρο αλλά δε δουλεύει καλά τι μπορεί να φταίει? (polo 6N2)

συνήθως δείχνει τελείως άσχετες θερμοκρασίες (πολύ προς τα κάτω!) και καμιά φορά βγάζει κάτι παύλες αλλά μετά από λίγο επανέρχεται και δείχνει πάλι πολύ χαμηλή ένδειξη..

άλλαξα τον αισθητήρα θερμοκρασίας αλλά τα ίδια κάνει πάλι...

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι που έχω θερμόμετρο αλλά δε δουλεύει καλά τι μπορεί να φταίει? (polo 6N2)

συνήθως δείχνει τελείως άσχετες θερμοκρασίες (πολύ προς τα κάτω!) και καμιά φορά βγάζει κάτι παύλες αλλά μετά από λίγο επανέρχεται και δείχνει πάλι πολύ χαμηλή ένδειξη..

άλλαξα τον αισθητήρα θερμοκρασίας αλλά τα ίδια κάνει πάλι...

@ Atrias: Νομίζω υπάρχει αντίστοιχο θέμα στα προβλήματα

@ dubbeR_Stoilas: ΠΟΣΟ??????? 300 €???? καλά με βλέπω να βάζω κάμμια καγκουριά..... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα.

Φιλε αν δεν θες να δωσεις πολλα λεφτα μπορεις να κανεις το αλλο..... να παρεις απο αξεσουαρ αυτοκινητου ενα ψηφιακο θερμομετρο. Η τοποθετηση σου δεν ειναι δυσκολη. Αυτο μετραει εσωτερικη και εξωτερικη θερμοκρασια. Η εσωτερικη μετριεται με ενα σενσορα που εχει πανω η οθονιτσα που θα βαλεις σε καποιο σημειο του αμαξιου (μην φανταστεις τεραστια......ωστε να ειναι καγουρια..... μια μικρουλα ειναι με ωρα και warn για παγο αν η εξωτερικη θερμοκρασια ειναι χαμηλη)

και η εξωτερικη θερμοκρασια μετριεται με ενα σενσορα ο οποιος ειναι πανω σε ενα καλωδιο το οποιο ειναι αρκετα μεγαλο ωστε να μπορεις να το βγαλεις εξω απο το αμαξι.

Μια καλη τοποθετηση του εξωτερικου αισθητηρα ειναι να τον περασεις απο την μερια του οδηγου στα καλωδια που πανε στην πορτα και μετα στον εξωτερικο καθρεπτη ο οποιος αν παρατηρησεις εχει μια μικρη ταπα απο κατω η οποια βγαινει και μπορεις να το στερεωσεις εκει.

Τωρα αν δεν θες να μπεις σε αυτη τη διαδικασια..... ασε και τον 2ο αισθητηρα μεσα.... απλα τοτε και οι 2 θερμοκρασιες θα ειναι οι ιδιες.. Δλδ εσωτερικη. tongue.giftongue.gif

Θανος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα.

Φιλε αν δεν θες να δωσεις πολλα λεφτα μπορεις να κανεις το αλλο..... να παρεις απο αξεσουαρ αυτοκινητου ενα ψηφιακο θερμομετρο. Η τοποθετηση σου δεν ειναι δυσκολη. Αυτο μετραει εσωτερικη και εξωτερικη θερμοκρασια. Η εσωτερικη μετριεται με ενα σενσορα που εχει πανω η οθονιτσα που θα βαλεις σε καποιο σημειο του αμαξιου (μην φανταστεις τεραστια......ωστε να ειναι καγουρια..... μια μικρουλα ειναι με ωρα και warn για παγο αν η εξωτερικη θερμοκρασια ειναι χαμηλη)

και η εξωτερικη θερμοκρασια μετριεται με ενα σενσορα ο οποιος ειναι πανω σε ενα καλωδιο το οποιο ειναι αρκετα μεγαλο ωστε να μπορεις να το βγαλεις εξω απο το αμαξι.

Μια καλη τοποθετηση του εξωτερικου αισθητηρα ειναι να τον περασεις απο την μερια του οδηγου στα καλωδια που πανε στην πορτα και μετα στον εξωτερικο καθρεπτη ο οποιος αν παρατηρησεις εχει μια μικρη ταπα απο κατω η οποια βγαινει και μπορεις να το στερεωσεις εκει.

Τωρα αν δεν θες να μπεις σε αυτη τη διαδικασια..... ασε και τον 2ο αισθητηρα μεσα.... απλα τοτε και οι 2 θερμοκρασιες θα ειναι οι ιδιες.. Δλδ εσωτερικη. tongue.giftongue.gif

Θανος.

Καλή φάση μάλλον αυτό με βλέπω να κάνω....απλά όσα έχω δει είναι άσχημα εμφανισιακά....αλλά αυτό που λές το έχεις δει κάπου συγκεκριμένα???

Εαν δείχνει και τις 2 θερμοκρασίες ακούγεται καλό....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα.

Φιλε αν δεν θες να δωσεις πολλα λεφτα μπορεις να κανεις το αλλο..... να παρεις απο αξεσουαρ αυτοκινητου ενα ψηφιακο θερμομετρο. Η τοποθετηση σου δεν ειναι δυσκολη. Αυτο μετραει εσωτερικη και εξωτερικη θερμοκρασια. Η εσωτερικη μετριεται με ενα σενσορα που εχει πανω η οθονιτσα που θα βαλεις σε καποιο σημειο του αμαξιου (μην φανταστεις τεραστια......ωστε να ειναι καγουρια..... μια μικρουλα ειναι με ωρα και warn για παγο αν η εξωτερικη θερμοκρασια ειναι χαμηλη)

και η εξωτερικη θερμοκρασια μετριεται με ενα σενσορα ο οποιος ειναι πανω σε ενα καλωδιο το οποιο ειναι αρκετα μεγαλο ωστε να μπορεις να το βγαλεις εξω απο το αμαξι.

Μια καλη τοποθετηση του εξωτερικου αισθητηρα ειναι να τον περασεις απο την μερια του οδηγου στα καλωδια που πανε στην πορτα και μετα στον εξωτερικο καθρεπτη ο οποιος αν παρατηρησεις εχει μια μικρη ταπα απο κατω η οποια βγαινει και μπορεις να το στερεωσεις εκει.

Τωρα αν δεν θες να μπεις σε αυτη τη διαδικασια..... ασε και τον 2ο αισθητηρα μεσα.... απλα τοτε και οι 2 θερμοκρασιες θα ειναι οι ιδιες.. Δλδ εσωτερικη. tongue.giftongue.gif

Θανος.

Καλή φάση μάλλον αυτό με βλέπω να κάνω....απλά όσα έχω δει είναι άσχημα εμφανισιακά....αλλά αυτό που λές το έχεις δει κάπου συγκεκριμένα???

Εαν δείχνει και τις 2 θερμοκρασίες ακούγεται καλό....

Link to comment
Share on other sites

@ Atrias: Νομίζω υπάρχει αντίστοιχο θέμα στα προβλήματα

το ξέρω εγώ το είχα ανοίξει εκείνο το θέμα! tongue.giftongue.giftongue.gif

απλά τώρα που είδα αυτό το θυμήθηκα!

Καλή φάση μάλλον αυτό με βλέπω να κάνω....απλά όσα έχω δει είναι άσχημα εμφανισιακά....αλλά αυτό που λές το έχεις δει κάπου συγκεκριμένα???

Εαν δείχνει και τις 2 θερμοκρασίες ακούγεται καλό....

είχα δει που έβαλε τέτοιο θερμόμετρο στο προηγούμενο αμάξι της η clsfox..

μια χαρά δούλευε!

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα το κάτωθι

34-2.jpg

Στο κάτωθι κατάστημα 20€. Λέω να περάσω σήμερα να δω διαστάσεις. Λογικά η οθόνη θα φωτίζει μπλέ

top.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Φιλε κατι τετοιο σου ελεγα. Ψαξε να δεις ποιο σου αρεσει σαν σχεδιο και τσιμπα το. Τωρα ειναι θεμα γουστου σου που θα το τοποθετησεις. Εγω ας πουμε στο polo μου (6Ν2) το εχω τοποθετησει στην τρυπα που εχει κοντα στην ασφαλειοθηκη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.